Избор на нов софтуер за електронна търговия

disign

New Member
Здравейте, поздравления за хубавият форум.
Поддържам магазин на Съмъркарт и се оглеждам за платформа с която работата ще е по-лесна и приятна. Магазинът е средно голям с около 5 000 посещения дневно, и около 20 000 продукта с 70 000 варианта, идеята разбира се е да има разрастване. В един продукт са обобщени няколко продуктови варианта по два признака цвят и размер, продукта има код, вариантите в него баркодове. Продуктите се импортират от ERP, от там се обновяват и количествата (чрез скриптове), продажбите чрез web service връщат информация към ERPто. Наясно съм че това ще трябва да го пренапишем, но със сигурност ще е много по-лесно, ако новата система е с лесни за дописване модули, или вече готови такива (примерно MAGMI за Magento звучи супер). Като цяло ползваме цялата плеяда от възможности в един съвременен онлайн магазин, многоезичност в момента не се ползва, но определено е плюс. Удобната и лесна работа с темплейти ще е плюс, ще се пише наново къстъм. Не на последно място ще е и доколко платформата е лесна за преместване, тук не очаквам много, но все пак може пък да има и нещо полу готово. Като цяло проекта не е малък, и според мен изисква доста добро планиране.
Целите които си поставям:
* да се подобри UX като цяло, от време на зареждане до начин на взаймодействие със сайта, оптимизиране на всяка възможна стъпка по пътя към поръчката, представянето на продуктите да е вариантно ориентирано няколко снимки за вариант;
* да се улесни администрацията, основен минус на съмъркарт е че понятието баркод му е чуждо, има доста място за оптимизации от гледна точка на обработка на поръчките;
* подобряване на възможностите за SEO;
* подобрен маркетинг и отчети;
* платформата да е добре документирана и да има активна общност.
За момента съм вдигнал две тестови среди на Magento и Prestashop, много различни като концепция софтуери. Всякакви съвети и предложения са добре дошли.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Аз лично предлагам woocommerce.
Аз си направих интернет магазин за слънчеви очила с него и съм много доволен .
Работил съм с Opencart и Prestashop , но най много Woocommerce ми допадна .
Има доста теми , който може да използваш безплатно .
Същото важи и за plugins.
Най много ми харесва permalinks , което според мен подобравя SEO-то на сайта .
Доста лесно и приятно се работи с него и всичко е на български .
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Здравей, според мен си направо за Magento. Дори мога да кажа че си за http://www.stenikgroup.com
Другият ти вариант разбира се е нещо къстъм, но не мога да се сетя за агенция която ще ти го напише качествено и на добра цена.
Има и трети вариант разбира се да си наемеш 2-ма програмиста и да действат. Предполагам както си се убедил вече по време на работата винаги излизат нови идеи и неща които трябва да се внедрат в магазина и винаги ще има работа за програмистите. Защо двама? Ако стане нещо с единия да има бекъп. Ще ти трябва и дизайнер, но по лесно можеш да намериш някой да ти направи дизайн, от колкото някой да ти напише магазина.

Всяко нещо си има плюсове и минуси, например Magento доста по бързо ще го вдигнеш, но после малко по трудно би го къстъмизирал.
Писаната система, ако е написа хубаво би трябва леко по бавно да търгне, но после по лесно да внедравяш прищявки.

Като пари Mage от стеник с тия функци би ти излезнало някъде от 9 до 20к
2-ма програмисти x 2k на месец = 4к месечно

Като цяло добре си подходил с по - евтина система като съмеркарт докато разбереш какво ти трябва.

Поздрави
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Благодаря за коментара, притеснява ме дали мадженто няма да дойде малко тежичък. В момента пуснахме един малък магазин на мадженто, където можем да си позволим експерименти, със пуснат опкеш и пейдж кеш + майсикуъл кеш сме на 2+ секунди за страница очевидно ще трябва по-агресивно кеширане и повечко рам, с 2 гб няма да стане. А може и да трябва отделна машина за базата.
От друга страна въртя и една преста, която направо лети, но ме притеснява дали няма да и опрем лимита, ако може някой с повече артикули и натоварване на преста да се включи бих се радвал.
Кастъм платформа не ме блазни, искам нещо дългосрочно, което е добре документирано и не е обвързано с една фирма.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Благодаря за коментара, притеснява ме дали мадженто няма да дойде малко тежичък. В момента пуснахме един малък магазин на мадженто, където можем да си позволим експерименти, със пуснат опкеш и пейдж кеш + майсикуъл кеш сме на 2+ секунди за страница очевидно ще трябва по-агресивно кеширане и повечко рам, с 2 гб няма да стане. А може и да трябва отделна машина за базата.
От друга страна въртя и една преста, която направо лети, но ме притеснява дали няма да и опрем лимита, ако може някой с повече артикули и натоварване на преста да се включи бих се радвал.
Кастъм платформа не ме блазни, искам нещо дългосрочно, което е добре документирано и не е обвързано с една фирма.

За по добра скорост, опитайте memcached. Плюс това може да опитате вместо апаче -> nginx + ssd дискове. Magento си иска ресурси това е несъмнено.

//edit
Кастъм платформа не ме блазни, искам нещо дългосрочно, което е добре документирано и не е обвързано с една фирма.
Тук нещо много важно си изпуснал а именно когато говоря за къстъм решение не говоря да го прави фирма, а да го правят програмисти наети от теб само за теб (твои служители), които само с това да се занимават.


Друго нещо относно готовите системе е че не трябва да си мислиш че те са без лимитни идва един момент в който не можеш да си правиш каквото си искаш. Стигнал си до този извод със съмеркарта.
 
Последно редактирано:
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

СТАН, не видях вариант за групиране на няколко баркода в един продукт базирано на варианти размер/цвят, някак си доста базово ми се видя това изпълнено в Опънкарт.
bobbydigital, пуснал съм memcached и opcache, с nginx не ми се занимаваше но може би трябва. За съжаление колкото повече чета толкова повече се убеждавам че съм в рамките на нормалното за мадженто.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Има възможност с едно малко модулче и се навързват


СТАН, не видях вариант за групиране на няколко баркода в един продукт базирано на варианти размер/цвят, някак си доста базово ми се видя това изпълнено в Опънкарт.
bobbydigital, пуснал съм memcached и opcache, с nginx не ми се занимаваше но може би трябва. За съжаление колкото повече чета толкова повече се убеждавам че съм в рамките на нормалното за мадженто.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Само едно мога да ти кажа - Не ползвай Опенкарт.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

@uphero, имаш ли успешен магазин?
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Съмъркарт е модифициран Опенкарт, както и да е.
Магенто, но определено трябва да имаш кой редовно да го оптимизира, защото е най-товарещото и ядящо ресурси животно евър. +1 за хора като stenikgroup.com
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Той и сега ползва опенкарт!?
Не съм виждал съмъркарт. Но ми навява помисли за микроинвест нещо.
 
От: От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Аз лично предлагам woocommerce.
Аз си направих интернет магазин за слънчеви очила с него и съм много доволен .
Работил съм с Opencart и Prestashop , но най много Woocommerce ми допадна .
Има доста теми , който може да използваш безплатно .
Същото важи и за plugins.
Най много ми харесва permalinks , което според мен подобравя SEO-то на сайта .
Доста лесно и приятно се работи с него и всичко е на български .

За такъв проект, ползването на woocommerce е направо грях. То първо това животно не може изпълни всичко, което иска и ще иска от него човека. То е за някакъв много малък магазин, дето няма да се разраства.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

woocommerce е за да си сложиш секция за продажби към блога.
За Магазин се ползва ЦМС за магазин.
Не някакво компонент че.

За сериозен проект даже не се препоръчва безплатен софт.
Не че Съмара е безплатен просто са пари хвърлени в грешна посока.

За нещо което искаш да ти вади пари трябва да похарчиш такива.

20к продукта са много нещо
и 5к посещения на ден също, без да знам колко е таргетиран трафика ама 1% от посетителите да си поръчат днес по нещо ...
Имаш пари за сериозна разработка.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

woocommerce е за да си сложиш секция за продажби към блога.
За Магазин се ползва ЦМС за магазин.
Не някакво компонент че.

За сериозен проект даже не се препоръчва безплатен софт.
Не че Съмара е безплатен просто са пари хвърлени в грешна посока.

За нещо което искаш да ти вади пари трябва да похарчиш такива.

20к продукта са много нещо
и 5к посещения на ден също, без да знам колко е таргетиран трафика ама 1% от посетителите да си поръчат днес по нещо ...
Имаш пари за сериозна разработка.

Да, woocommerce е ако продаваш нещо към сайта ти малко, няколко продукта. Иначе за мен си е грях да направиш цял онлайн магазин на него, когато имаш страхотни плаформи, като Prestashop, Opencart, Magento и т.н., и т.н.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

WooCommerce съм го разглеждал, не е инструмента който търся.
Има ли за някоя от другите платформи Presta, OpenCart нещо подобно на MAGMI за Magento. Това е тулче което прави импорти/обновявания направо към базата.


Друго нещо относно готовите системе е че не трябва да си мислиш че те са без лимитни идва един момент в който не можеш да си правиш каквото си искаш. Стигнал си до този извод със съмеркарта.
Точно тук за мен идва разликата между custom и open. Summercart в момента е много по-близо до custom решение (особено този които ползваме) отколкото до open. От тази гледна точка най ми допада Magento, просто има огромна база потребители, доста добра документация и всякакъв съпорт, да ресурсите които иска са ужасяващи, но вероятно си заслужава.

Има възможност с едно малко модулче и се навързват
Може ли името на модулчето за да го разгледам. Тази възможност за мен трябва да е заложена доста навътре кажи речи в ядрото за да работи добре. Самото групиране води след себе си доста последствия освен простото функциониране, някои от тях: адекватно следене на наличности на ниво продукт и код, адекватно изобразяване на различни варианти с описания и съответни снимки, импорт/експорт на продукти и варианти, отчети, сървиз с ERP. Не е лош OpenCart, но ми се струва че ще трябва да му се добавят/допишат доста неща за да стане. Като цяло е малко по-базова платформа, поне по мое мнение. Бих казал, че в Преста най-удачно е реализирано групирането на кодове в продукт, поне от това което аз съм разглеждал.
 
От: Избор на нов софтуер за електронна търговия

Предполагам че откривам топлата вода, но Varnish не случайно го хвалят много. Малко тегав за подкарване но кара нещата да летят, Magento вече изглежда по-симпатично.
 

Горе