Издаване на фактура без ДДС?

susanst

Member
Не съм сигурна дали заглавието е достатъчно опистелно, но ще се опитам да попитам възможно най-съкратено :)

Имам фирма. Занимавам се със сервиз и продажба на компютърна техника и аксесоари.
Днес ми се случи да ми откажат издаване на фактура за няколко карти памет. Проблема е, че предпочитам висчко, което се води във фирмата ми да минава документално изрядно - сигурно съм луда, но така предпочитам... Идеята е, че всеки акртикул, който препродавам минава през системата по номер на документ.
Отказа е на основание, че въпросната стока е закупена на цена без ДДС. Моята фирма е нова, и все още не е регистрирана по ЗДДС, тъй като не съм достигнала оборота, ако това има някакво значение
Сега въпросът ми е, според Вас има ли такова нещо, като право да ми откажат фактура, при положение, че ми сервират това след като съм платила стоката - работя с въпросната фирма отдавна и до сега не е имало такива проблеми.
Отделно от това не предложиха да издадът документ дори ако искам да платя ддс-то, защото преди съм се сблъсквала с такива фирми, които ако искаш фактура искат допълнително заплащане. Нямам и касов бон...
Въпросът тук е по-скоро принципен, сумата която съм похарчила е незначителна...
Та не знам въпросът ми по-скоро е каква е разликата между фактура по ддс и такава без - ако има разлика, тъй като според мен с всяка продажба една фирма е длъжна да издаде документ...
 
Задължени са да издадат фактура. Дори купувачат да е физическо лице с ЕГН.
По банков път ли платихте? Длъжни са до 5 дни от получаване на парите по банковата си сметка да издадат фактура.
Ясно, значи нещо сиво надушвам тук
В брой платих, получих ги по Еконт, но тъй като до сега винаги са били изрядни, дори не отворих пратката.
Благодаря за бързите отговори
 
Нямат право да отказват фактура, ддс-то няма общо в случая. Вероятно нямат документи за артикулите или на тях китайците са им набутали неща. Днешно време фирма да праща неща с наложен платеж, без да отчита продажбите не ми се вярва. Пита ли за разписка за ППП? Да пращат без да регистрират продажбата ми се вижда абсурдно, да не ти издадат фактура за отчетена продажба, също не е нормално. Може да става въпрос за мързелив служите, на който не му се занимава с фактури за дребни суми...
 
В такъв случай пишете "нямам касов бон" - касов бон Ви е касовата бележка от Еконт. Пишете им за фактура.
Касов бон взимам от Еконт ако пратката е пусната с Паричен Пощенски Превод. Фирмата ми отговори, че няма как да ми издадът фактура дори и да си платя ДДС-то, което е смешно и се оправдаха, че касовата бележка е останала при тях (незнайно защо) и ако искам да им върна продуктите.
Реално няма смисъл от цялото упражнение по връщането, тъй като все ще намеря приложение на 20-тина карти памет, предполагам ще ги пласирам като коледни подаръци :D
Просто не мога да схвана как го правят тоя бизнес в България така смело...
 
Касов бон взимам от Еконт ако пратката е пусната с Паричен Пощенски Превод. Фирмата ми отговори, че няма как да ми издадът фактура дори и да си платя ДДС-то, което е смешно и се оправдаха, че касовата бележка е останала при тях (незнайно защо) и ако искам да им върна продуктите.
Реално няма смисъл от цялото упражнение по връщането, тъй като все ще намеря приложение на 20-тина карти памет, предполагам ще ги пласирам като коледни подаръци :D
Просто не мога да схвана как го правят тоя бизнес в България така смело...
Лесно го правят. Виж само в ТР, колко регистрации се правят на ден и ще се сетиш.
 
Отказа е на основание, че въпросната стока е закупена на цена без ДДС. Моята фирма е нова, и все още не е регистрирана по ЗДДС, тъй като не съм достигнала оборота, ако това има някакво значение

Правете плащанията си по банков път и тогава ще са длъжни да издадат фактура. В случая най-вероятно не са знаели, че пращат на фирма, ако не сте ги предупредила изрично. С плащане по банка няма да има никакво значение какво искат и какво мислят - тогава фактурата е задължителна и дали фирмата ви е по ДДС, или не, просто няма да има никакво отношение по въпроса.

Колкото до регистрацията по ДДС, не е нужно фирмата ви да е стигнала оборота за задължителна регистрация. Всяка фирма може и доброволно да се регистрира, ако прецени, че е по-удачно.
 
Правете плащанията си по банков път и тогава ще са длъжни да издадат фактура. В случая най-вероятно не са знаели, че пращат на фирма, ако не сте ги предупредила изрично. С плащане по банка няма да има никакво значение какво искат и какво мислят - тогава фактурата е задължителна и дали фирмата ви е по ДДС, или не, просто няма да има никакво отношение по въпроса.

Колкото до регистрацията по ДДС, не е нужно фирмата ви да е стигнала оборота за задължителна регистрация. Всяка фирма може и доброволно да се регистрира, ако прецени, че е по-удачно.
Работя с въпросната фирма от както стартирах моята, на b2b принцип. До сега съм имала само по-едри поръчки и не е имало никакви проблеми. Плащането по банка е вариант, но понякога се бавят, а когато взимам нещата с наложен платеж стоката ми идва за ден,два...
Та ясно че това е инцидентен случай, както казаха по-горе - явно са ги взели и те от някъде без документи и т.н.
За регистрация по ДДС все още съм далеч от оборота и не виждам защо да се регистрирам. Допълнителен разход за стартираща фирма. Разбира се тъй като се опитвам всичко да ми е възможно най-чисто, най- вероятно ако всичко ми върви по план ще се регистрирам догодина :)
 
Имат ги продутите на склад, но нямат счетоводен документ за тях? Заради новите разпоредби, засягащи складовите наличности, които незнайно кога ще влязат в сила са решили да изчистят по някакъв начин "излишната" стока?
 
Имат ги продутите на склад, но нямат счетоводен документ за тях? Заради новите разпоредби, засягащи складовите наличности, които незнайно кога ще влязат в сила са решили да изчистят по някакъв начин "излишната" стока?
Много е вероятно, но това не оправдава никой. Като нямаш документ просто не го продаваш като фирма и това е.
То като цяло и българина си е свикнал да пазаруа без документ. Имам клиенти, които ми казват "абе ся защо ми пускаш бележка за кво ми е", което само по себе си говори, колко сме свикнали всичко да е както трябва, но то това да ни е проблема... :)
 
Имат ги продутите на склад, но нямат счетоводен документ за тях? Заради новите разпоредби, засягащи складовите наличности, които незнайно кога ще влязат в сила са решили да изчистят по някакъв начин "излишната" стока?
Покрай темите за Н18 съм пропуснал за дкладовите наличности. Ще съм благодарен за повече инфо по въпроса.
 
Точно н18 имах предвид:

Какви (ще)са основните изисквания към СУПТО:
.....
създаване на одиторски профил, чрез който НАП могат да извършват по-лесно проверки
 

Горе