Издаване на фактура за доходи от Adsense

Buscape

Member
Здравейте,
имам ЕООД и се интересувам дали трябва да издавам и изпращам фактура на Гугъл за получените приходи.
Четох това https://support.google.com/adsense/answer/1322031?hl=bg
, но там казват "Ако имате допълнителни въпроси, моля, свържете се с местни данъчни консултанти."

Освен това не мога да открия в профила си в Adsense поле за попълване на моя ДДС номер. Имам спомен, че едно време в личния акаунт имаше такова поле, а сега не го откривам.
 

wbg

Active Member
Издаваш им фактура, но не им я изпращаш (поне така правя аз)

IE6388047V
Гордон хаус,
Бароу Стрийт,
Дъблин 4,
Ирландия

Неначислен ДДС съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2
Обратно начисляване на ДДС от получателя.
 

Buscape

Member
Благодаря, а имаш ли поле в Adsense профила, където да вкараш твоя ДДС номер?
 

Buscape

Member
А как Google декларират разхода си като не посочват пред данъчните в Ирландия моя данъчен номер? Има ли начин да им го пратя все пак този данъчен номер?
Да не стане някоя издънка?
 

inspektora

Active Member
Здравейте колеги,

темата е много стара, но предпочитам да пиша в нея от колкото да създавам нова.
От скоро имам приходи от google adsense.
До момента имам само два превода, които съм получавал с Уестърн Юниън.

В профила ми съм добавил името на фирмата ми и т.н.
Прочетох, че от нова година не можем да теглим вече с Уестърн Юниън и трябва да се добави банкова сметка.

Много Ви моля да ми кажете дали да направя промяна на акаунта и сложа моите лични данни или да добавя IBAN на фирмата ми?
Ако парите идват на физическото лице дали един ден няма да ме търсят за данъци и декларирането на тези приходи?

И съответно ако добавя фирмената банкова сметка, с какви данни на google adsense трябва да пиша фактура всеки месец.

Много Ви моля, който има информация и е в час с тези неща да ми отговори.

Ще съм изключително благодарен!
 

V.Andreev

Well-Known Member
На кратко трябва да смениш акаунта от "Физически" на Бизнес "Юридически" и там ще ти излязат новите полета за въвеждането на данните на самата ти фирма. Всичко е добре направено и автоматизирано, нищо не трябва да изпраща счетоводството.

П.С Не можеш сам да го смениш, прати ви се Тикет и те ти го сменят.. ( поне преди години така беше )
 

inspektora

Active Member
На кратко трябва да смениш акаунта от "Физически" на Бизнес "Юридически" и там ще ти излязат новите полета за въвеждането на данните на самата ти фирма. Всичко е добре направено и автоматизирано, нищо не трябва да изпраща счетоводството.
Благодаря много за информацията.
По спомен акаунта ми е Бизнес "Юридически", но опциите за теглене бяха Банков превод и Уестърн Юниън. Аз избрах втория.
Сега имам само една опция Банков Превод. Ще въведа банковата сметка на фирмата, но как да издавам фактура, в смисъл какви данни на google adsense да използвам?
И тази фактура, която издам трябва ли да им я изпращам?

Ще съм благодарен ако ми отговориш и на тези въпроси!
 

V.Andreev

Well-Known Member
Никаква фактура не им издаваш... те при автоматичното плащане ти ги превеждат към фирмената сметка и в акаунта си имаш документа ( фактурата ) от тях към теб. Реално обаче дори и то не ти трябва, това което е важното за счетоводството е това платежно от банката.

Реално при мен е точно както ти го пиша, към фирмената ми сметка получавам преводите, счетоводството има достъп до дадената фирмена сметка и се оправя. Имал съм данъчни проверки, не е имало проблем за това. Това което обаче си длъжен да го направиш, ако все още не си е регистрация по зддс ( ДДС ).... Но поради факт, че сме държава от европейския съюз и Ирландия и те са вътре, а реално от там идват парите ( плащанията ) не дължим това ддс / поддава се обаче 0-лева декларация всеки месец...тя е важно ( 500лв е глобата, ако не е подадена в срок. Минуса е при факта, че дори и да не правиш 50к на година, пак трябва да си регистриран по зддс..-то. И отделно, ако имаш клиенти е БГ - трябва да начисляваш това ддс и да си го плащаш ( както и правя аз )... грубо е това :)
 

hap23

Active Member
Никаква фактура не им издаваш... те при автоматичното плащане ти ги превеждат към фирмената сметка и в акаунта си имаш документа ( фактурата ) от тях към теб. Реално обаче дори и то не ти трябва, това което е важното за счетоводството е това платежно от банката.

Реално при мен е точно както ти го пиша, към фирмената ми сметка получавам преводите, счетоводството има достъп до дадената фирмена сметка и се оправя. Имал съм данъчни проверки, не е имало проблем за това. Това което обаче си длъжен да го направиш, ако все още не си е регистрация по зддс ( ДДС ).... Но поради факт, че сме държава от европейския съюз и Ирландия и те са вътре, а реално от там идват парите ( плащанията ) не дължим това ддс / поддава се обаче 0-лева декларация всеки месец...тя е важно ( 500лв е глобата, ако не е подадена в срок. Минуса е при факта, че дори и да не правиш 50к на година, пак трябва да си регистриран по зддс..-то. И отделно, ако имаш клиенти е БГ - трябва да начисляваш това ддс и да си го плащаш ( както и правя аз )... грубо е това :)
Издава се фактура.
Именно тази фактура се включва в дневниците по ЗДДС и VIES декларацията.
Ако регистрацията е по чл. 97а НЕ СЕ НАЧИСЛЯВА ДДС на клиенти то България и съответно не се плаща. Ако имате покупки за тях не ползвате данъчен кредит, т.е. "не теглите" ДДС от държавата.
Ако вече регистрация по ЗДДС е по общия ред или по избор трябва да начислявате ДДС. За покупките може да си приспадате ДДС-то.
 

Горе