Издаване на фактура за доходи от Adsense

Buscape

Active Member
Здравейте,
имам ЕООД и се интересувам дали трябва да издавам и изпращам фактура на Гугъл за получените приходи.
Четох това https://support.google.com/adsense/answer/1322031?hl=bg
, но там казват "Ако имате допълнителни въпроси, моля, свържете се с местни данъчни консултанти."

Освен това не мога да открия в профила си в Adsense поле за попълване на моя ДДС номер. Имам спомен, че едно време в личния акаунт имаше такова поле, а сега не го откривам.
 
Издаваш им фактура, но не им я изпращаш (поне така правя аз)

IE6388047V
Гордон хаус,
Бароу Стрийт,
Дъблин 4,
Ирландия

Неначислен ДДС съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2
Обратно начисляване на ДДС от получателя.
 
Благодаря, а имаш ли поле в Adsense профила, където да вкараш твоя ДДС номер?
 
А как Google декларират разхода си като не посочват пред данъчните в Ирландия моя данъчен номер? Има ли начин да им го пратя все пак този данъчен номер?
Да не стане някоя издънка?
 
Здравейте колеги,

темата е много стара, но предпочитам да пиша в нея от колкото да създавам нова.
От скоро имам приходи от google adsense.
До момента имам само два превода, които съм получавал с Уестърн Юниън.

В профила ми съм добавил името на фирмата ми и т.н.
Прочетох, че от нова година не можем да теглим вече с Уестърн Юниън и трябва да се добави банкова сметка.

Много Ви моля да ми кажете дали да направя промяна на акаунта и сложа моите лични данни или да добавя IBAN на фирмата ми?
Ако парите идват на физическото лице дали един ден няма да ме търсят за данъци и декларирането на тези приходи?

И съответно ако добавя фирмената банкова сметка, с какви данни на google adsense трябва да пиша фактура всеки месец.

Много Ви моля, който има информация и е в час с тези неща да ми отговори.

Ще съм изключително благодарен!
 
На кратко трябва да смениш акаунта от "Физически" на Бизнес "Юридически" и там ще ти излязат новите полета за въвеждането на данните на самата ти фирма. Всичко е добре направено и автоматизирано, нищо не трябва да изпраща счетоводството.

П.С Не можеш сам да го смениш, прати ви се Тикет и те ти го сменят.. ( поне преди години така беше )
 
На кратко трябва да смениш акаунта от "Физически" на Бизнес "Юридически" и там ще ти излязат новите полета за въвеждането на данните на самата ти фирма. Всичко е добре направено и автоматизирано, нищо не трябва да изпраща счетоводството.
Благодаря много за информацията.
По спомен акаунта ми е Бизнес "Юридически", но опциите за теглене бяха Банков превод и Уестърн Юниън. Аз избрах втория.
Сега имам само една опция Банков Превод. Ще въведа банковата сметка на фирмата, но как да издавам фактура, в смисъл какви данни на google adsense да използвам?
И тази фактура, която издам трябва ли да им я изпращам?

Ще съм благодарен ако ми отговориш и на тези въпроси!
 
Никаква фактура не им издаваш... те при автоматичното плащане ти ги превеждат към фирмената сметка и в акаунта си имаш документа ( фактурата ) от тях към теб. Реално обаче дори и то не ти трябва, това което е важното за счетоводството е това платежно от банката.

Реално при мен е точно както ти го пиша, към фирмената ми сметка получавам преводите, счетоводството има достъп до дадената фирмена сметка и се оправя. Имал съм данъчни проверки, не е имало проблем за това. Това което обаче си длъжен да го направиш, ако все още не си е регистрация по зддс ( ДДС ).... Но поради факт, че сме държава от европейския съюз и Ирландия и те са вътре, а реално от там идват парите ( плащанията ) не дължим това ддс / поддава се обаче 0-лева декларация всеки месец...тя е важно ( 500лв е глобата, ако не е подадена в срок. Минуса е при факта, че дори и да не правиш 50к на година, пак трябва да си регистриран по зддс..-то. И отделно, ако имаш клиенти е БГ - трябва да начисляваш това ддс и да си го плащаш ( както и правя аз )... грубо е това :)
 
Никаква фактура не им издаваш... те при автоматичното плащане ти ги превеждат към фирмената сметка и в акаунта си имаш документа ( фактурата ) от тях към теб. Реално обаче дори и то не ти трябва, това което е важното за счетоводството е това платежно от банката.

Реално при мен е точно както ти го пиша, към фирмената ми сметка получавам преводите, счетоводството има достъп до дадената фирмена сметка и се оправя. Имал съм данъчни проверки, не е имало проблем за това. Това което обаче си длъжен да го направиш, ако все още не си е регистрация по зддс ( ДДС ).... Но поради факт, че сме държава от европейския съюз и Ирландия и те са вътре, а реално от там идват парите ( плащанията ) не дължим това ддс / поддава се обаче 0-лева декларация всеки месец...тя е важно ( 500лв е глобата, ако не е подадена в срок. Минуса е при факта, че дори и да не правиш 50к на година, пак трябва да си регистриран по зддс..-то. И отделно, ако имаш клиенти е БГ - трябва да начисляваш това ддс и да си го плащаш ( както и правя аз )... грубо е това :)
Издава се фактура.
Именно тази фактура се включва в дневниците по ЗДДС и VIES декларацията.
Ако регистрацията е по чл. 97а НЕ СЕ НАЧИСЛЯВА ДДС на клиенти то България и съответно не се плаща. Ако имате покупки за тях не ползвате данъчен кредит, т.е. "не теглите" ДДС от държавата.
Ако вече регистрация по ЗДДС е по общия ред или по избор трябва да начислявате ДДС. За покупките може да си приспадате ДДС-то.
 
Като частно лице получавам парите от Гугъл Ирландия. Мога ли като частно лице да се регистрирам по ДДС чл 97 и да работя легално с Гугъл като физическо лице или трябва да регистрирам фирма по ДДС?и ако да, то Как да декларирам като частно лице преводите от Гугъл в сметката ми?
 
Последно редактирано:
Като физическо лице мисля, че можеш, но би трябвало да дължиш осигуровки освен ако вече не се осигуряваш на максимален праг. Ако имаш фирма е лесно,няма нищо особено там.
 
Като частно лице получавам парите от Гугъл Ирландия. Мога ли като частно лице да се регистрирам по ДДС чл 97 и да работя легално с Гугъл като физическо лице или трябва да регистрирам фирма по ДДС?и ако да, то Как да декларирам като частно лице преводите от Гугъл в сметката ми?
Здравейте, Да, може като частно лице.
Регистрирате се като лице упражняващо свободна професия. Следва регистрация по ЗДДС чл.97а.
Подавате всеки месец дневници по ЗДДС и VIES-декларация.
Месечно - осигуровки, на 3 месеца - данък.
Може да ми пишете и на съобщение.
 
Хубаво си му написал, че може.. ама защо не му напишеш и какви са "бонусите" на това като частно лице да е по ЗДДС чл.97а? Утре като тръгне да продава лични движими и недвижими вещи...
 
Хубаво си му написал, че може.. ама защо не му напишеш и какви са "бонусите" на това като частно лице да е по ЗДДС чл.97а? Утре като тръгне да продава лични движими и недвижими вещи...
Регистрацията по ЗДДС чл.97а е по-специална регистрация и не е пълна регистрация по ЗДДС.
При други продажби не се начислява ДДС, ако си с регистрация по чл.97а.
 
Не съм счетоводител, сега погледнах, че има разлика но вече дали това е добре за него / нея.. трябва добре да си помисли : повече инфо за чл.97а тук

* Лично аз бях в подобна ситуация преди години и след съвети от различни места направих ЕООД и почти веднага минах по ЗДДС
* Възможно е твоя съвет да е по - добър!
 
Здравейте.

Бих искал да попитам, на коя дата трябва да се издава фактура и на коя дата е данъчното събитие при приходи от AdSense?
А минималния праг за извършване на плащане има ли отношение към датата на настъпването на данъчното събитие?
 
Последно редактирано:

Горе