Издава ли се касов бон при покупка през PayPal

Понятието търговски обект не е ясво дефинирано нито в наредбата нито в закона и поради тази причина НАП нямат ясно становище относно продажбите от разстояние чрез уеб сайт и дали изобщо "уеб сайта" попада в определението за търговски обект ;)
 
Преди време като ползвах PayPal помня, че счетоводителят го третираше като отделна сметка (подобно на банковата). Не знам дали е било правилно и дали има промени от тогава, но не съм имал проблеми.
 
с уведомление за свободно предоставяне на услуги на територията на Република България под № 50. Сред сделките, които са включени в уведомлението, относно извършване на дейност на територията на РБългария е издаването на електронни пари.
?
Като изключим койните, всички други пари се издават от националните банки. Поне аз така знам.
От тълкуването в статията излиза, че парите ми в пейпал сметката все едно са ми в джоба/банкова сметка. От това пък следва, и че парите ми в куриерска фирма също се водят, че са в джоба ми.
Ако така се апроксимират нещата, ще трябва да се издава касов бон, още докато парите се печатат в държавната печатница.
Остава да искат касов бон и за плащанията от гошо за реклама.
 
Понятието търговски обект не е ясво дефинирано нито в наредбата нито в закона и поради тази причина НАП нямат ясно становище относно продажбите от разстояние чрез уеб сайт и дали изобщо "уеб сайта" попада в определението за търговски обект ;)
И аз така си мислех преди да прочета дефиницията за търговски обект съгласно ЗДДС
Допълнителни разпоредби
41. "Търговски обект" е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.

Според мен Интернет магазинът е място от което се извършват продажби.
 
Писмено становище на НАП 96-00-38 от 16.02.2015 г.

Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa /БHБ/ издaвa лицeнз зa извъpшвaнe нa дeйнocт ĸaтo плaтeжнa инcтитyция зa извъpшвaнe нa дeйнocт пo нaлични пapични пpeвoди пo cмиcълa нa ЗΠУΠC.

Cъглacнo чл. 17 oт ЗΠУΠC БHБ вoди пyбличeн peгиcтъp нa лицeнзиpaнитe oт нeя плaтeжни инcтитyции, ĸaтo cъщият e дocтъпeн пo eлeĸтpoнeн път и ce aĸтyaлизиpa peдoвнo.

Koгaтo плaщaнeтo ce извъpшвa чpeз „ Изипeй ” AД, Ерау.bg, Раураl, Еbg.bg. cлeдвa дa ce извъpши пpoвepĸa в пyбличния peгиcтъp пo чл. 17 oт ЗΠУΠC, зa дa ce ycтaнoви дaли пocoчeнитe дpyжecтвa фигypиpaт в тoзи peгиcтъp ĸaтo лицeнзиpaни плaтeжни инcтитyции. Πpи пoлoжeниe, чe cъщитe ca пocoчeни в peгиcтъpa ce нaлaгa извoдa, чe щe ce ocъщecтвявa плaщaнe чpeз дpyжecтвa, лицeнзиpaни дa извъpшвaт дeйнocт пo нaлични пapични пpeвoди пo cмиcълa нa ЗΠУΠC. B тeзи cлyчaи вeчe пo cилaтa нa чл. 3, л. 1 oт Hapeдбa № H-18/2006г. нe e зaдължитeлнo издaвaнeтo нa фиcĸaлнa ĸacoвa бeлeжĸa oт фиcĸaлнo ycтpoйcтвo.

B ĸoнĸpeтния cлyчaй, cлeд ĸaтo плaщaниятa щe ce извъpшвaт eдинcтвeнo чpeз Раураl, зa дpyжecтвoтo нe e нaлицe зaдължeниe зa издaвaнe нa фиcĸaлни ĸacoви бeлeжĸи oт фиcĸaлнo ycтpoйcтвo.

http://accountantbg.com/pismo-96-00...na-schetovodno-zakonodatelstvo-zdds-i-naredba

Писмо 20-21-135 от 08.09.2016 http://accountantbg.com/pismo-20-21...a-onlayn-trgoviya-ot-obekt-na-teritoriyata-na

Това за електронните пари в статията не ми се коментира.
 
И аз така си мислех преди да прочета дефиницията за търговски обект съгласно ЗДДС
Допълнителни разпоредби
41. "Търговски обект" е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.

Според мен Интернет магазинът е място от което се извършват продажби.

Не си прав, казвам ти го от позицията на човек, който си чука главата с НАП за период от 2009-та до 2017-та. Ако момата написала статията ти е близка можеш да и направиш приятелска услуга, като я посъветваш да я махне от нета, преди да са я прочели хората от odit.info или lex.bg. Ще стане голям цирк.
 
Ами за съжаление тази хубава мома не ми е близка :)
Значи в нейният фейс има становището на нап
По горе виждаме публикувано друго становище
Истината е че за едно и също нещо институциите си противоречат а когато има противоречие ние го отнасяне.
Лекса не го знам но одита са само тролове и спамаджии. Въпросът и статията в момента се коментират във фейса - :)
Както и другият въпрос - трябва ли сметките в PayPal да бъдат декларирани в БНБ
 
Последно редактирано:
Сега как да пусна на Г-жата Дървен Философ, становише на НАП, подписано от зам. директора от дата 18.08.2017, което напълно оборва цялата и теза и я праща в първи клас и където доста ясно посочват, че интернет сайта НЕ Е ТЪРГОВСКИ ОБЕКТ! Да и го пратя да си го гледка, барем се научи на нещо?
 
Прочетох го това становище 0 става въпрос за емаг и че нямат офис и дъра бъра - те май са богопомазани
 
Прочети конкретно абзаца с тълкуванието на това дали интернет сайта е търговски обект или не. Има доволно количество такива тълкувания и за други ел. магазини. Ако имаш достъп до Апис или Сиела там има и съдебни решения
 
Имам Апис - абе не ми се чете - просто е тъпа ситуацията един да казва едно а друг друго - целта в крайна сметка е да не може да има спор по определен казус, защото ако има спор се отива в съда, а там не се знае кой какво ще отсъди при такава нормативна база.
Иначе моето мнение е че не трябва да се издават касови бележки но винаги има едно но в тълкуването.
 
Днес случайно реших да проверя дали Paypal присъства в официалния регистър по ЗПУПС в БНБ, и се оказа, че не присъства или поне аз не го откривам.. Поразрових се из нета и попаднах на тази тема както и други подобни..
Реших да питам има ли някакво развитие по този въпрос или нещата са си също толкова неясни.
Много хора използват Paypal някой имал ли е проблеми с това, че не издава касови бележки при получаване на плащания с Paypal? Или повечето издават?
Говоря само за онлайн продажби, при тези с физически магазин може и да е различно..
 
Днес случайно реших да проверя дали Paypal присъства в официалния регистър по ЗПУПС в БНБ, и се оказа, че не присъства или поне аз не го откривам.. Поразрових се из нета и попаднах на тази тема както и други подобни..
Реших да питам има ли някакво развитие по този въпрос или нещата са си също толкова неясни.
Много хора използват Paypal някой имал ли е проблеми с това, че не издава касови бележки при получаване на плащания с Paypal? Или повечето издават?
Говоря само за онлайн продажби, при тези с физически магазин може и да е различно..
От това не разбираме какво продаваш и как го продаваш. Ако като мен продаваш уебсайтове и копирайтинг услуги през онлайн магазин - не ти трябват касови бележки, а фактури. Шерифа го беше казал - пейпал е банка и следователно си откриваш банкова сметка при тях.

Ако продаваш физически продукти и пращаш стоки по Еконт - да, трябва за издаваш

Моля, поправете ме ако греша някъде
 
Последно редактирано:
Здравейте, бихте ли дали връзка към въпросното станивище? Благодаря предварително

Сега как да пусна на Г-жата Дървен Философ, становише на НАП, подписано от зам. директора от дата 18.08.2017, което напълно оборва цялата и теза и я праща в първи клас и където доста ясно посочват, че интернет сайта НЕ Е ТЪРГОВСКИ ОБЕКТ! Да и го пратя да си го гледка, барем се научи на нещо?
 
Здравейте и от мен! Т.к. тази тема с Пейпал нещо не ми дава мира от доста време насам и от НАП само получавам разнопосочни мнения, реших да си споделя мислите и тук. Paypal се намира в този списък - http://www.bnb.bg/BankSupervision/BSCreditInstitution/BSCIRegisters/BS_CI_REG_CRBORDACTIV_BG под номер 50. Като звънна в НАП ми казват, ако намерите институцията в списъка в БНБ, не сте длъжни да регистрирате фиск. устройство. А и нали БНБ третира paypal сметките като открита сметка в чужбина.
 
И междудругото, малко оффтопик от Пейпал-а, но ми се струва полезна информация:
Според написаното тук и отговорите на НАП:
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,24215.msg145199/topicseen.html#new
ако онлайн магазинът няма задължение да има касов апарат, не е задължен да се регистрира в НАП. Вижте написаното, може да е полезно за доста хора.
 

Горе