Измама за милиони от ПИБ

От: Измама за милиони от ПИБ

И коя е честната банка? Аз лично съм доволен от услугите на ПИБ, така че мисля да продължа да си ги ползвам. За другите неща си има компетентни органи.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Типична гербаджийска операция. Много бизнеси преминаха в "правилните" ръце по тази схема през последните няколко години. Заради такива неща ГРОБ не искаха да пускат кокала. Ако не бяха паднали даже нямаше да чуем за това, сега поне шум ще се вдигне и дано хората успеят да си спасят бизнеса от алчните им ръчички.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Само не разбрах защо реват, че залогът бил по-голям от заема - нали те са го описвали този залог и са го дали. Иначе врътката е реални ли са били тези 5 месеца неизплащане. Ако е така и има влязла процедура нищо не могат направят. Това, което прави ПИБ е враждебно изкупуване, но тотално улеснено. Може да изплатиш колкото си искаш кредита, но зависи от банката да спре процедурата - а така ще си вземе апетитен актив.
Като гледам ще отиват на съд и там ще се решат нещата - за сега някой лъже.
Не веднъж съм казал трябва се внимава като се взимат кредити. От една страна че банките са некоректни ок - банката е могла разсрочи, да отмени процедури и т.н но това не е нейно задължени. А друга, кой те е карал такъв голям залог да даваш - ти само с подписа си вкарал вълка в кошарата.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Само не разбрах защо реват, че залогът бил по-голям от заема - нали те са го описвали този залог и са го дали. Иначе врътката е реални ли са били тези 5 месеца неизплащане. Ако е така и има влязла процедура нищо не могат направят. Това, което прави ПИБ е враждебно изкупуване, но тотално улеснено. Може да изплатиш колкото си искаш кредита, но зависи от банката да спре процедурата - а така ще си вземе апетитен актив.
Като гледам ще отиват на съд и там ще се решат нещата - за сега някой лъже.
Не веднъж съм казал трябва се внимава като се взимат кредити. От една страна че банките са некоректни ок - банката е могла разсрочи, да отмени процедури и т.н но това не е нейно задължени. А друга, кой те е карал такъв голям залог да даваш - ти само с подписа си вкарал вълка в кошарата.

Когато ножа е опрял в кокала подписваш, иначе фалираш., независимо от нечовешките условия. Това е поискала банката, това са подписали. Като още в самото начало всичко е било уточнено с държавата. Забавяне на плащания и тн... Схемата е безкрайно проста. В случая банката не иска да си получи парите, а иска да лапне апетитна хапка. Като хапката се поднася към алчната й паст от държавата.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Къде пак намеси ГЕРБ в цялата схема. Айде по-сериозно, това е капитализмът - СПЕКУЛА. Спеклураш и печелиш, а друг ти чеше пакета. Щом имат договор е трябвало да го спазват, без значение какви са били условията. Щом са го нарушили, няма какво да се жалват. Нормално е банката да търси максимална печалба от цялата схема, нали никой не си въобразява, че банките са благотворителни дружества?
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Къде пак намеси ГЕРБ в цялата схема. Айде по-сериозно, това е капитализмът - СПЕКУЛА. Спеклураш и печелиш, а друг ти чеше пакета. Щом имат договор е трябвало да го спазват, без значение какви са били условията. Щом са го нарушили, няма какво да се жалват. Нормално е банката да търси максимална печалба от цялата схема, нали никой не си въобразява, че банките са благотворителни дружества?

Да бе... Фирма със забавени плащания от държавата и кредит към банка на Цеко Минев:) Нещо бяло, с крила, квака и прилича на патка.... ами най-вероятно е патка, бе ред!
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Какво да ти кажа, дори да има схема между банката и държавата, проблемът не е на банката. Всеки трябва да си прави сметката и да е наясно с това какви рискове поема. Кой какви плащания има и кой му бави пари, не е проблем на банката. Да бяха взели кредит от чужда банката тогава, да не бяха взимали кредит. Който взима кредити си поема риска. Важното е да чете какво пише в договора и да го изпълнява. Това се отнася, както за обикновения човек, така и за акционерните дружества.

Преди месеци беше станала подобна схема с Алфа банк и Нетинфо, ако си спомняте. Сега и гърците от Алфа банк ли са гербери?
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Когато ножа е опрял в кокала подписваш, иначе фалираш., независимо от нечовешките условия. Това е поискала банката, това са подписали. Като още в самото начало всичко е било уточнено с държавата. Забавяне на плащания и тн... Схемата е безкрайно проста. В случая банката не иска да си получи парите, а иска да лапне апетитна хапка. Като хапката се поднася към алчната й паст от държавата.

Ако прием, че са били такива тежки условията - значи тази фирма е била достатъчно рискова.
Ако само ПИБ и е отпуснала заем, значи фирма е била пак много рискова и на крачка от фалит.

Това, че тогава не е фалирала а е теглила кредит и не успяла да се преструктурира и да намери капиталите - то значи просто си е отложила фалита.
5 месеца да не плащаш и основният ти поток да е държавна поръчка - явно има защо сега ще ги вземат.

Не знам дали знаеш но повече от 3 месеца неплащане или 90-дни - банката го води кредита за лош и има няколко опции - преструктурира/изземва/продава или отписва. Това си е право на банката.

Не знам колко е винвен ГЕРБ, че през 2008 бяха вземати големи кредити от фирмите, които сега им тежат като воденичен камък и ги фалира.
Не е толкова лесно взимаш кредити и ти гарантира ще правиш пари - ако грешно разчиташ бъдещето това, което те очаква е фалит. Банката тук не е виновата и най-малко. Тя предлага нещо в замаяна на парите си.
През 2010 банките не оспускаха и се бореха за всеки кеш - щом искаш от тях кредит ще е на висока цена. И това е цената, защо не са отишли при конкурентите им - има още 23 банки.....

И аз да съм на тяхно място и аз щях направя така - като подпишеш договор, в който ти си в неигодна позиция, ясно е кой поема рисковете. Когато си взел и не си променил нещата, то ти просто си отложил фалита си.

И за протокола - банковият кредит е само един от начините за финансиране - има още няколко. Емитиране на нови акции, хибрдини инструменти, облигации, продажба на взимания, външни кредитни линии, продажби на активи, дори и листване на борсата, венчър капитали.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Блек, кратко и ясно. Друго нещо си е обаче пропагандата :)
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Наивни сте като първокласници, чесно. Вярвайте си в Дядо Коледа, никой не ви спира:p
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Аз вярвам само на разумните аргументи. А ти вярвай, че има дорби и лоши банки. :p
 
От: Измама за милиони от ПИБ

В облигационното и финансовото право винаги има надцакване. Всичко в един договор е въпрос на условия и съгласие и на двете страни. И двете страни са имали юристи при подписването на договора за заем, където е посочено и обезпечението. Явно едната страна е имала по-печени юристи. Защо секвестираната фирма не оспорва действителността на целия договор или клаузи от него? - това не се коментира. Защо секвестиранта фирма не оспорва оценката на активите, след като твърди, че са подоценени? - това пак не се коментира. Вярно е, че акцията по изпълнение на принудителното събиране е показна, но и медиите малко пораздуват нещата за да имарейтинг и тираж. Такива неща се случват всеки ден, някой да си направи справка да види колко съдия-изпълнители има в страната. Но когато има замесени публични фигури винаги се надуват фанфарите.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Ред, голям си наивник :) Продължавай да си ползваш ПИБ. Щом си доволен.

Според документите, които OFFNews видя, нарочената за конфискуване от ПИБ фирма вече е продадена. Новият собственик се казва “Търнараунд мениджмънт”. Фирмата е регистрирана на адреса на ПИБ и е с капитал 2 лева.
Блеки, цитираните форми за финансиране са само на хартия в България.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

За какво съм наивник? Честен банкер - е нема такова животно. Това си е игра и тия дето я играят да си правят сметката. Точно както ако тръгна да купувам апартамент чрез съдия изпълнител няма да ми пука за това, че някой не си е погасил заема и банката му е взела апартамента или сградата.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Наивни сте като първокласници, чесно. Вярвайте си в Дядо Коледа, никой не ви спира:p


Защо да съм? Просто казах как стоят нещата. Риска на фирмата и по кредит и по взиманията им е голям. Този риск, го има всяка компания, която работи само с един голям клиент и той е държавата. Всичко друго са различни преговори и условия - ясно съм ти написал какво може да направят. Увеличение на капитал + факторинг - толкова пари ще им хартисат, но не. Като грешно преценявша бъдещето фалираш. Ние предприемачите нали сме в този бизнес на анализите и предскавзнето на бъдещето. Но трябва и солидни знания и опит за гърба - това, че в БГ само се знае - субсидии и кредити и да продаваме на държавата и да купуваме от нея - за това сме си на този хал.

Всеки търси да купи подценени активи - дали банка ще даде кредит с обезпечение над 200% или някой ще продаде сайта си, но този който ще го купи знае къде е потенциала и ще реазлизира големи ползи - купувайки левче за 30 стинки - това е бизнеса купуваш и инвестираш в стойност. Едно е стойност, друго е цената - мисля че трябва се знаят нещата.

А ББ не знам дали има пръст точно в тази сделка, по клоня към НЕ.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

За какво съм наивник? Честен банкер - е нема такова животно. Това си е игра и тия дето я играят да си правят сметката. Точно както ако тръгна да купувам апартамент чрез съдия изпълнител няма да ми пука за това, че някой не си е погасил заема и банката му е взела апартамента или сградата.

Не става въпрос за пазарния механизъм, а за законовия. В случая се прави опит за секвестиране - ако не си бяха погазили изцяло заема, щях да съм съгласен с теб. В момента не говорим за договорни отношения, а за опит за кражба.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Нито аз, нито ти сме чели договорите. Ти вярваш на това, което пише в офнюз, аз вярвам на фактите. А и няма такова нещо, като "изцяло заема", при всички кредити е така. Опитай се да вземеш ипотечен кредит и да не погасиш 3 вноски да видим какво ще се случи.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Блеки, цитираните форми за финансиране са само на хартия в България.

Защо - няма ли как една компания да увеличи капитал?
Няма ли венчър капитали в БГ?
Няма ли, факторинг компании?
Няма ли как да се листне на борсата?
Няма ли как да отиде при инвестиционна банка/посредник и да емитира облигации?
Няма ли как да продаде активи?

Защо не продаде неефекитни активи, да увеличи капитал и да продаде част от вземанията и да търси вече кредит - тогава ще е в пъти по-лесно и всеки ще отпусне кредит.

Мисля, че са напълно реални нещата.

А това, че ПИБ са я продадели на ПИБ, то това е ясно :D Ама това става след 5 просрочки. Това и писах по-горе всеки търси стойността и видели, че се размина с пазарните условия бърза да реализира разликата. Това е било от векове.

Искам да кажа, че до известно време и бензионастанциите и базите на Петрол, ще преминат в руцете на банка - няма да ПИБ но др БГ банка ще е. Това няма да е щото са алчни банките или дръжавата репресира, а заради вътершни неразбории - но медиите пак ще го направят като сензация.
 
От: Измама за милиони от ПИБ

Не става въпрос за пазарния механизъм, а за законовия. В случая се прави опит за секвестиране - ако не си бяха погазили изцяло заема, щях да съм съгласен с теб. В момента не говорим за договорни отношения, а за опит за кражба.

Добре де Тео, ако в договор при просрочка пише - че Банката влиза във владение, къде е проблема?! Това, че си намерил парите е постфактум. Банкта има правото да прекъсне секвестирането, но не и задължението. А щом го е направила, значи правно е възможно. Най-доброто нещо е да се съдят, но щом няма съд значи нещо са били железни договорите. Това, че ги изкупуват е друго нещо, това искам да кажа. Не защитавам, но условията по-договора са си такива.

Фирмата е трябвало да подаде иск за защита от кредиторите, като е видяла къде отиват нещата - и неплатежоспособност . Тогава, е можела да спре процедурата и да изчака парите от държавата - нали си говорим за правни игрички що не го правят?!
 

Горе