Изработка на нов сайт.

От: Изработка на нов сайт.

Колко повече да ти го обяснява, какво иска да се направи. Човка ти е дал примерен сайт. Иска същия! Колко по-добро задание от готов пример?!?
 
Re: От: Изработка на нов сайт.

Колко повече да ти го обяснява, какво иска да се направи. Човка ти е дал примерен сайт. Иска същия! Колко по-добро задание от готов пример?!?

Така, само да уточня, защото май не е станало ясно, че примерния сайт е взет като пример за структура и подредба. Някой случайно да му прави впечатление, че някои функционалности, които е споменал не са налични на сегашния сайт? Дизайнът лесно, както се вика може да се намери нещо готово и да се адаптира, но внедряване на фунционалностите е съвсем друга хава.

Бате, научете се да учите клиентите си и хората, с които работите да имат ясна представа за нещата и да могат да ги разписват така, че да оформят готова цена в съзнанието на изпълнителя. Вярвам силно, че не сме се събрали тук банда аматьори. И представи си, че не използва форума за намиране на изпълнител. Ако утре реши да поиска оферта на фирма на база написаното, какъв мислите, че ще е сценария, защото аз ще ви кажа какъв ще е. Ще му кътнат всичко до минимум, защото така правят фирмите. И после, ама аз исках да излгежда така и така. Да, на примерния сайт изглежда така, но на този, който е направен това не изглежда никак добре.

Готовият пример в повечето случаи служи за установяването на визия и много малко от части реалните желания на клиента. Не ви знам кой каква практика има с клиенти и т.н., но това е урок за него, а не просто дрънкане. ;)
 
От: От: Изработка на нов сайт.

Да и с пълно право. Интелектуалната собственост при разработване на софтуер по поръчка е на изпълнителя, освен ако в договора не е ИЗРИЧНО ПОСОЧЕНО друго.
Говоря ти от личен опит с едно министерство, което преди години олекна с пет цифрена сума в зелено, само за да придобие авторски права.

Ако ще работиш по твоя идея - купуваш всичко по нея. Щото ако идеята ти е гениална - ще си златна кокошка, но за друг тиган.
Доста хора не правят разлика между сайт и система.
Доста хора не правят разлика между сайт и платформа.
Доста хора не правят разлика между сайт и модули - родени от опита на работещи мозъци.........
Доста хора не правят разлика между себе си и бля бля бляяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяя в Интернет
 
От: Изработка на нов сайт.

Здравейте, мои приятели направиха нов бизнес и им трябва сайт.

Търся фирма, която се занимава с уеб дизайн и поддръжка след това.

Бизнесът е нашумелите в последно време енигма стаи. Ще пусна подобен сайт, който им харесва за ориентация : http://houseofpuzzle.bg/bg

Трябва им форма за резервации он лайн, навързване на системи за разплащане, колкото повече, толкова по-добре. Със сигурност ще трябва да може да се плаща с изипей, ePay, кредитни и дебитни карти, банков превод и на банкомат.

Точно това ли искаш или нещо около това
Шото некой път се иска нешо, па след туй идват грандиозни мераци за поголемо ат примеро и за покрасиво от мис Къспечан
Ако може да е поточно ане само пример сос друг саит,,, можи би шиса разбереми по нашенски,,, кво пийш
 
От: Изработка на нов сайт.

@$INeed$ аз ли нещо не чета, като хората?!? Всичко което го е написал, като изискване го има в примерния уебсайт, дори и отгоре ..
 
От: Изработка на нов сайт.

Колко повече да ти го обяснява, какво иска да се направи. Човка ти е дал примерен сайт. Иска същия! Колко по-добро задание от готов пример?!?
И това, че е дал примерен сайт го освобождава от обяснения? И после като си е мислил да направи нещо по-различно или пък програмиста не е забелязал нещо в примерния сайт? Документация се пише винаги за да няма грешки и недоразумения после.
 
От: Изработка на нов сайт.

В този случай програмиста/фирмата пише оферта в която са описани всички функционалности, които ще се изработят. След което се обсъжда с клиента, коригира се, потвърждава се и се почва работа. Елементарна практика!

И после защо имало възмутени клиенти, че програмистите и фирмите занимаващи се със софтуер били некадърни. И като им се каже се сърдят! Някъде четох, че най-големия проблем на образователната в бг е че ни ни учат на бизнес култура и за това стават тези безсмислени разпри!

Окъкахме на човека темата. Дано е намерил сериозни разработчици да му свършат работа.
 
От: Изработка на нов сайт.

Я чакай малко се, програмиста/фирмата пише оферта, в която са описани функционалностите, които ще изработят? Не трябва ли клиента да напише функционалностите, които се изискват и тогава фирмата/програмиста да предложи оферта?
 
Re: От: Изработка на нов сайт.

Да, това е най-доброто. Казва какво иска клиента, описва му се в офертата и ако сметнете за нужно (поне аз така мисля) давате допълнителни неща. Лошото е когато в процеса на работа се правят корекции, които излизат от офертата. Нещо, което се случва често. Но вярвам, че това няма да се случи. ;)
 
От: Изработка на нов сайт.

А ако клиента не е наясно с нещата?
Погледни и от тази страна, клиента ти казва искам подобен сайта.
Преглеждаш го, написваш едно задание и го обсъждате.
Няма как всеки да е наясно и да може да напише точно задание.
Много хвърчите някой хора тук

Я чакай малко се, програмиста/фирмата пише оферта, в която са описани функционалностите, които ще изработят? Не трябва ли клиента да напише функционалностите, които се изискват и тогава фирмата/програмиста да предложи оферта?
 
От: Изработка на нов сайт.

Като искаш нещо си длъжен поне малко да се осведомиш как стоят нещата. Като идеш да си купуваш кола автоджамбазина ли питаш дали определена кола е добра или преди това се осведомяваш за основните неща, които трябва да се прегледат?
Подобен сайт е много относително, а -искам съшия сайт пак не върши работа.

А ако клиента не е наясно с нещата?
Погледни и от тази страна, клиента ти казва искам подобен сайта.
Преглеждаш го, написваш едно задание и го обсъждате.
Няма как всеки да е наясно и да може да напише точно задание.
Много хвърчите някой хора тук
 
От: Изработка на нов сайт.

А ако клиента не е наясно с нещата?
Погледни и от тази страна, клиента ти казва искам подобен сайта.
Преглеждаш го, написваш едно задание и го обсъждате.
Няма как всеки да е наясно и да може да напише точно задание.
Много хвърчите някой хора тук

Не знам колко от пишещите по темата с сключвали договор за разработка на софтуер на XXX,XXX сума.

Прави се така - ако клиента не е наясно с нещата плаща определена не малка сума за предварително проучване и изработване на задание.
Дори и да не ти възложи работата не теб има задание, а ти не си се гърбил с рисърча за тоя дето духа.
 
Re: От: Изработка на нов сайт.

Не знам колко от пишещите по темата с сключвали договор за разработка на софтуер на XXX,XXX сума.

Прави се така - ако клиента не е наясно с нещата плаща определена не малка сума за предварително проучване и изработване на задание.
Дори и да не ти възложи работата не теб има задание, а ти не си се гърбил с рисърча за тоя дето духа.
Точно това бях написал в една подобна тема, че консултирането и рисърча го нямат за нищо. :) До момента в практиката ми, не съм виждал някой да може взел пари за това покрай изготвянето на проект. Изключвам SEO репортите, които са си отделени в някои фирми като отделна услуга, вървяща към останалите, защото верно е грубо да се изтипосаш в някоя фирма или пред някой разработчик, да му обясниш какво искаш, той или екипа да създаде едно детайлно задание и после да му кажеш мерси много, ама или ще го поотложа или ще си събера още оферти. Това е селско изпълнение.
 
От: Изработка на нов сайт.

Във всеки бизнес е така и това са доста нормални цени. Като знам колко време и нерви съм прекарал в учене и тестване на какво ли не и някой като ми каже ми то това и аз мога да си го направя за 1 час, после 5 часа гледа клипчета и чете и накрая ми звъни да ме пише как да си направя хостинг и да си сложа името коли.бг и си е загубил цял ден и накрая ми задава този въпрос, а предния ден ми обяснява как му казали че това се прави за час, два макс и да си го направи сам и накрая пак до акъла и професионализма идват нещата.

Същото е и при татуистите за една хубава татуировка и 1 работен ден се плаща между 300-600лв за 1 ден и татуировка на предмишница не на гръб примерно и то в България, а не в чужбина където цените са още по, и час за татуировка си запазвам за след 3 месеца чак след проверка в 4 студиа на професионалисти в София понеже всеки ден е записан клиент вече в следващите 3 месеца. Същия татос могат да ми предлагат да ми го направят и в домашни условия за 80лв, а сравнение между професионализма на татуистите няма да коментирам. Татуиравката я носа за самия себе си и не е днеска е тук утре я няма и давам 600лв и чакам 3 месеца като поп, един приятел дава 80 понеже ми обяснява колко съм тъп да давам толкова пари само щото някой ми бил казал че имам 500 татуса зад гърба си. Е сега аз си ходя като пич, а приятеля е с чистак бърсак черно петно са ще дава 1000-2000лв само да му махнат това лайно от ръката :D Същото е и с бизнеса сега ще спестиш пари, сайта ще ти стане на лайно ще губиш потенциални клиенти и накрая ще идеш и пак ще изтърсиш по високата сума за по качественото, но ще имаш и едно набутване от предния път. А клиентите дето се държат арогантно и си мислят че така ще получат по качествена и добре свършена работа най ме кефят, на такива си свършвам работата и за всичко почвам да ги цакам допълнително, ела поговори като човек представи си бизнеса и аз лично не само съм правил безплатно допълнителни неща, помагал съм със съвети, а дори е имало и хора дето примерно идва и ме пита извинявай, но на всякъде ми отказват а много искам това и това и това но може ли да ти го платя на разсрочено. Когато и от двете страни седят разбрани и цивилизовани хора работата тече по страхотен начин, аз съм му направил нещо допълнително и безплатно, човека се кефи аз също се радвам че труда ми е оценен и накрая ще ползваш 10-20 процента на всички стоки във фирмата или безплатни прегледи на колата, а има и такива които няма няма и ти пратят фирмен подарък и някоя друга благодарност понеже бизнеса им върви по по добър начин.

По тази тема може много да се изпише и винаги не кратки отговори, но просто не си слагайте някакви ценови рамки факторите дето определят една цена специално в ИТ бизнеса са ужасно много не е като при храните слагаш някакви стотинки надценка + ДДС + транспорт и вече пълниш магазина със стока ;)
 
От: Изработка на нов сайт.

Дам,
честа практика е клиента да се опитва все да мине метър с обяснения от сорта на "казаха ми, че не е сложно".
Абе то не е сложно, ама после като ви видя сайтовете как лагват със 1000 продукта и ми става лошо.

Ето как работя аз:

- Осъществяваме контакт с клиента;
- Изслушвам го какво иска
- Задавам му въпроси, ако нещо не ми е ясно
- Очаквам от него детайлно задание по модули в сайта
- Ако има нужда оточняваме заданието и допълваме
- Давам оферта и срок, както и се разбираме за предплащания
- Вършим работа

В годините колко тариката съм виждал, дето искат да им направя мобиле за 300 лв не е истина :)
 
От: Изработка на нов сайт.

Като копирате другите - вашето АЗ не се вижда.
Като крадете идеята на другите - вашето АЗ - трябва да я надгради - да я направи по-добра.
Като ви вземат парите - за да ви нарисуват копие - вашето АЗ е просто едно КОПИЕ.
Добрите творци рисуват хубави картинки, а известните творци им ги крадат. Казват, че майкрософт били най-големите крадци, сигурно за това са станал толкова известни, ти като си стартираш винбоза какво виждаш в него, линукс, пингвин или мечка, това си е твой проблем.
Много си забавен честно, добре знаеш, че в повечето случай крайната цел е пари, а не слава или идея. Иначе посочения сайт голяма идея, няма що, ама от такива идеи.
Нека хората правят грешки и се учат от грешките си, никой не е тръгнал научен.
 
Re: От: Изработка на нов сайт.

Дам,
честа практика е клиента да се опитва все да мине метър с обяснения от сорта на "казаха ми, че не е сложно".
Абе то не е сложно, ама после като ви видя сайтовете как лагват със 1000 продукта и ми става лошо.

Ето как работя аз:

- Осъществяваме контакт с клиента;
- Изслушвам го какво иска
- Задавам му въпроси, ако нещо не ми е ясно
- Очаквам от него детайлно задание по модули в сайта
- Ако има нужда оточняваме заданието и допълваме
- Давам оферта и срок, както и се разбираме за предплащания
- Вършим работа

В годините колко тариката съм виждал, дето искат да им направя мобиле за 300 лв не е истина :)

Супер си го описал, ето какво показва практиката (особено за бг пазара, с чужденците нямам проблем):

- Правите среща, на която идвате и двамата, до тук добре. Всичко е ток.

- Издрънква 2-3 неща, а останалите ги вадиш с чингел. Видял някакви мърляво направени сайтове и ти ги дава за пример. Други път се засилват към сайтове, струващи парите, които няма да изкарат за 3 живота.

- Питаш го неща, които не си е направил труда да прочете как се наричат (ще е велико попадение на клиент, ако прави разлика между банер, линк и бутон). Понякога е цяло чудо, че знаят какво е администрационна част на сайт. А други не си правят труда да влязат в час. Лошото е, че скоро им се налага ударно да го направят.

- Идва с наръфан лист, който е съмнително жълт, но по-съмнителното е, че е разписал нещо, което и той не може да си разгадае. Често (да не кажа винаги) се пренаписва на място, защото е тегаво после да гадаеш над това. А ако успееш, провай с нещо като Лото шанс, ТОТО, Бинго милиони и т.н.

- Допълваш неща, които реално трябва да ги има в проекта, защото без тях все едно нищо не правите. Той мълчи и прави някакви включвания, но в 90% от случаите неадекватни. Допълненията много му допадат, но в един момент малко се попритеснява, защото усеща, че след хх мин. разговори са се описали толкова неща, че няма как всичко това да се изгради за ххх лева.

- Изпращаш оферта с цена, срок, детайлно разписани процесите, през които ще протече изработката на проекта. Споменаваш аванса, защото всякакви цигани ги има, а след това той ти отговаря след няколко седмици. Не бил стигнал до офертата или е изнасилил още 10 фирми, за да получи и от тях - рабирай загубил е времето с идиотската си персоналност на още няколко души, често са повече отколкото си мислим.

- Почвате работа и в един момент клиента осъзнава, че е пряко свързан със сайт, защото има да вкарва някакви неща. В офертата са включени хх страници, които да се изградят, но някак не можете да хванете снимките от телефона му и да ги качите, нали? Или да му напиете За нас. Всъщност можете, ама може да сте сигурни, че няма да е 1:1 с това, което е реалността или той иска. В процеса на работа се сеща чат пат някакви неща, които някой "експерт" го е посъветвал или е видял. Нещо, което в офертата го няма. Да, за малките неща се прави компромис, но за тези, които "са работа за 5 мин." според него, не можете, защото в един момент влизате в графата Благотворително дружество и може да почнете да си мислите вече и кауза. ;)

През моя житейски опит съмминал през всякакви селяци и тези, които ми се видят курава оферта, тотално ги отбичвам. Дори не си правя труда да им обяснявам защо го правя. Правя го, защото си е загуба на време. Да едни им правих проучване, нищо. На трети им правех офери и разписани проекти, дори не се обадиха. За това, защото селенията е навсякъде и още на първа среща ми става ясно дали ще ме сполети пак нещо такова.
 
От: Изработка на нов сайт.

Част от работата ни е да информираме тези незапознати с материята клиенти за естеството и начина на работа. Не са длъжни да знаят всичко, затова ние трябва да им предложим варианти и да им обясним кое как и защо може да бъде така с плюсовете и минусите. Тези неща се обясняват на една предварителна среща. Не сме само слушатели все пак. Когато клиента каже "искам бутон с кошница за пазаруване" трябва да му се каже, че не бутона извършва пазаруването, както и потока с евентуални клиенти за "бутона" не идват само защото го има.
Вероятно част от вас имат стратегии, други имат планове, но истината е, че се иска практика. А най-лошото начало е "колко ще струва (сайт като този, бутонче някакво, просто еди какво си и т.н.)".
От друга страна (без някой да се обижда) голяма част от колегите не създават а ползват. Но това е друга тема.

Сетих се още нещо. Един приятел ми каза, че има клиент за "изработка" на уеб сайт. Каза ми и цената. Видя ми се мнооого различна от тази, която беше получил за предния си проект и то в пъти по-малка (де да беше обратното). И аз задавам нормалния въпрос: Защо на тази цена ще го правиш? Отговор: Ами той толкова дава.
Аххх, как ми се иска да вляза в магазина и да кажа колко давам за това което взимам ...
 
изработка на нов сайт.

Пич не става дума за това да ги обучиш, а просто за това, че са мърлячи. И са такива и в професионално и в лично отношение. Правят всичко на принципа "абе давай да мине, само е стане що там и да е евтино". Мен тия ме изкарват извън нерви. Последно време седях и обяснявах на един малоуник 30 минути с примери от света около него, ако се възприема за част от него де, и той накравя ми се "изплю" на всичко казано и си каза, че и така да измисля нещо, без да се пипа нищо, без да се наливат допълнително пари. Някакви кретени, на които са им правили сайт визитка с някаъв изнасилен соф, качи ли на фри хост, и с това да се класира в топ 5 за супер конкурентна дума. Пожелах им успех и да си търсят някой там велик мозък да им го мисли. Даден път, по който ще се успее, и той с неговия. Сега извинявам се, ама кой по дяволите е специалиста. Защото ако не съм аз, да си ходя от по-рано. :)

Информирам, консултирам (фри, защото тук така минава), после давам решение и нещо видя зачатъци на кретенизъм, пия една студена вода за разправията и това е. Ползват, правят, щото къстам системите не ползват готови кодове, пишат цикли и алгоритми на ново. :)

Колкото до приятеля ти, кажи му да си намери някаква друга работа. Ако прави сайтове или там каквото прави за тия пари (дори не знам какво е), скоро ще увисне много лошо. Дай му един приятелски съвет. Или някой клиент ще го изнасили и ще мине на хапове или после ще му пищят на главата, че не са получили за 300 лева сайт като emag. ;)

И на мен ми се иска някой да ми продаде една нова БМВ 7-ка за каквито пари му дам. Ама някак не се случва. За това хора, дръжте фронта и без аматьорски изпълнения, ако не на нивата козите трябва някой да ги пасе. ;)
 
От: Изработка на нов сайт.

Така ще е докато мисленето на голяма (не малка) част от иноваторите смятат, че трябва да направят един удар за голяма сума или да решат да предлагат супер ниски цени за да взимат клиенти. Няма да се намери баланс, ама малко акъл винаги може да дойде.
 

Горе