Изчезна тръпката...

copypaster

Active Member
Еми къде изчезна тръпката...
Яко мързеливо келеме съм, ама ми се наложи да правя некакъв сайт и хоп влизам естесвено в света на врътпресите :) Не бех се занимавал с тва чудо цифра време, ама нали по-лесно, глезеника на серпа :wink:
Айде един темп ме грабна ужким, че блестеше нещо, айде лейтест врът, айде инстал..има-нема 6 минути. И хоп...то почти сайт станало :D Цъка, мъка, на лево на десно още 30 минути и айдеее то и визия прихвана :) Викам "чей да вида гадовете кви кодове са нафращели че е толкова фрии тая яка тема", и ровим ли ровим - НЕМА НИЩО, чиста кат сълзица - футери въртим как си щем..сайтбари прочие, както им викат :-o Айде са си мислим че почне неква гня, да се нервим по джаби, сриптове готини да търсим за снимки нещо клипове...НЕМАААААА батко - плъгин слагаш слънце, върти ти галерии, суче ти снимки, панорама, изглед... слънце пече :)
Е викам кво праим са... те толкова ли :D То тъпня ме обвзе, творческа криза, изчезна тръпката... И викам чей тогава да влезна в оня форум да се разтъпча малко, хем да ги бъзна спициалистите за кво иде реч :twisted:

Та, що така?? Каква е тенденцията сега? Някаква идея с презумцията за последваща идея ли е тва, дет се явява толкоз лесно да се ПРАЩЯТ сайтовете... Кво ше ги правим толкова, работата определено намирисва. Ами кво правят убавите дизайнери, програмисти и всичкото кеч заето в уебси дивелопментот?!!

Хех парадокс - едни се зверат за сеч за качество и намаляват бройката, други се зверат да улеснят и 4 годишният стефчо след следобедната закуска да направи 2-3 сайта ей така да има преди сънчо :lol:

И после що си имаме вече официално професия контейнер...опси - контентер или както го предпочитате :rolleyes:
 
От: Изчезна тръпката...

Който правил пари правил, сега трябва преоринтиране към лигаване на клиентите да им е от лесно по-лесно и да им се цоцат парите за поддръжка и съдържание. Отдавна няма смисъл от 3000-5000 лв за дизайнерски сайтове и магазини. Едва ли за някой клиент има знаени дали си написла сайта с еи тея две ръце и баси хитрите скриптове и колко си креатвиен. Той просто иска сайта да мяука като натисне копчето на мишката а как е станало му е все тая

Типично по нашенски обаче се движим Х години по-назад
 
От: Изчезна тръпката...

И ква е хавата - да изчезнат всички уеб-девелоп от ниските нива?
 
а колко години са ти трябвали за да стигнеш до това ниво :) Ако се налагаше да си плащаш за да чиракуваш :) това че ти го сглабяш бързо

на някой ще му трябва много повече време а 4 годишния стефчо :) трябва да има визия за да го нагласи сайта :)


Ако добавиш времето за създване да речем на 20 или 200 страници контент (дори да ти ги пишат а ти да правиш само рисъч/ киурд рисърч) финното му тунинговане къстъм таитъл дескрипшън и киурди ако проекта е за бинг :) Опрделени плъгини който да добавят нова фунционалност..

А какво правят дизайнерите ами продават теми има теми продадени в над хиляда бройки в themeforest... а ако някой иска къстъм може винаги да се довери на някой дизайнер с над 1000 проджаби просто му пише :) Логото винаги е хубаво да е уникално

Програмистите правят плъгини (който може да имат про версия) или да пишат къстъм плъгини или даже може да правят цмси с определени къстъм

Няма да отричам че вп много се е развил и освен всичко е лесен (макар че някой твърдят че не бил цмс ) и като сео и като кеширания (издръжливост на товар при подходящи хостинг условия) си е номер едно

ПП това време и цена го постигаш само с фрии неща който не са качеството темплейт монстър да каже там има много яки нишови теми ...

сега кажи цена за такъв сайт обаче с платена тема за $70 с платено лого за $50 - 80 с платени 20 страници контент... след това да вложиш твой труд за да ги нагласиш нещата да са като хората...

щото сайта е сайт и нагласен /барнат с тайтъли след киурд рисърч ама може и да е с начало, за фирамта, продукти 5 снимки , и контакт... и тайтълите да са такива след това го оставиш да се оправя сам ......
 
От: Изчезна тръпката...

Да контентот контентот контентот е ЦАР

Ама кво правим с професията?? не аз лично - аз съм келеме :) Всички ли ще бачкат в темефорест, теметриис и темеджънгъл??
 
От: Re: Изчезна тръпката...

а колко години са ти трябвали за да стигнеш до това ниво :)

Иначе нищо бате, кви години... то си е лесно, всеки за 4-5 месеца ще си ги прави със затворени очи. А и как е тръгнало и с тия яки теми, верно ще го улеснят още в пъти, и от към дизайн и функционалност...те за тва се чудя що натам върви тенденцията, ква им е идеята
 
От: Изчезна тръпката...

И ква е хавата - да изчезнат всички уеб-девелоп от ниските нива?


Както каза coolice минават на фронта за плъгини, лого, банери, реклами, къстъм бъзикня на тема и т.н. Даже им става още по-лесно пък парите може и да са повече.
 
От: Изчезна тръпката...

Е колко плъгини има да се правят...едва ли е работа за поне 10 милиона девелопъри по света :wink: А кво правим със сайтовете за крайни клиенти, не тия тест-чек-проекти, тия за кеф, хоби тн... цената им накъде отива?? Аз си спомням едно време им ги правеха за по минимум 1К, 2-3К за нормален, след това станаха за по 600-700лв, после около 300, 100 в началото на годината, а скоро четох за по кой колко даде :D
 
еми труда на този който меша сместа ако се ползват готови продукти :) Бьоф Строганов е телешко и сметаново доматен сос нищо сложно ама аз дето не мога да готвя ако ми платиш да ти го приготвея едва ли ще е същия като от някой професионалист в някой известен ресторант...


иначе ето един "простичък" бизнес сайт на един потребител на форума който го е правил за баща си (давам линк към вътрешния блог да му ги мешаме а и да се види колко може да е голям един малък сайт за шофьорски курсове ) http://tachotachev.com/blog-i-saveti/ не е съвъшен но съм сигурен че му е отнел над 100 часа работа можеби над 200-300

и един подобен направен например от 4 годишния стефчо stanchevmobile.hit.bg (не бих очаквал повече от него) ( а като цена за кой колкото даде не трябва да очакват горния а по скоро долния на хит бг)

и двата са бизнес сайтове за шофйорски курсове ама има разлика нали а що има и цената ще е различна въпроса е клиента какво иска

и е важно да му се обясни че сайта му е като витрината на магазина му или като виртуален офис...
 
От: Изчезна тръпката...

Ама аз точно това ти казвам :) Тоя горният на врътпреса какви 100 часа...това с готовата тема е макс 2 часа без контента ама макс...и точно това ти казвам, че те така ги правят нещата, че да се правят лесно, а дали ще изглежда сложно вече е друг въпрос :wink:
Та, кат е станало възможно да се правят хем лесно, хем убави, кво се случва с професионалистите?
 
От: Изчезна тръпката...

Е колко плъгини има да се правят...едва ли е работа за поне 10 милиона девелопъри по света :wink: А кво правим със сайтовете за крайни клиенти, не тия тест-чек-проекти, тия за кеф, хоби тн... цената им накъде отива?? Аз си спомням едно време им ги правеха за по минимум 1К, 2-3К за нормален, след това станаха за по 600-700лв, после около 300, 100 в началото на годината, а скоро четох за по кой колко даде :D


Ами няма как ще пада цената не може вечно да бъде висока. Готови сиситеми за магазини повечето перфектни при това и инсталацията им изиксва само познание на англииски. Готови системи за блогове, лични страници, фимерни сайтове. Платформи за наем на магазин или сайт. Все повече евтини и лесно достъпни услуги няма как да не смъкнат цените.

Реално някой девелопъри може и да отпаднат от пазара, други да намерят своятя нова ниша и така. Не може да се лежи винаги на някаква стара слава и умения. Няма вечни неща
 
От: Изчезна тръпката...

Именно! Тогава значи ли, че ще има само работа за професионалистите по големи компании дет работят на кило, а читавите лансери ще духат супата?
 
От: Re: Изчезна тръпката...

и един подобен направен например от 4 годишния стефчо stanchevmobile.hit.bg (не бих очаквал повече от него) ( а като цена за кой колкото даде не трябва да очакват горния а по скоро долния на хит бг).
Тоя стефчо съм го изтървал, я дайте нещо ако има за четене
 
От: Изчезна тръпката...

Да, на стефчо принципно сайта си е много читав...не знам кулис що не го хареса толкова :)
 
От: Изчезна тръпката...

Е времето ще покаже. Но ето пример, че е хубвао човек да има повечко умения на разположение :)
 
Re: От: Изчезна тръпката...

Ама аз точно това ти казвам :) Тоя горният на врътпреса какви 100 часа...това с готовата тема е макс 2 часа без контента ама макс...и точно това ти казвам, че те така ги правят нещата, че да се правят лесно, а дали ще изглежда сложно вече е друг въпрос :wink:
Та, кат е станало възможно да се правят хем лесно, хем убави, кво се случва с професионалистите?

ама то това се учи по икономика че с нарастване на производството разходите винаги падат за брой... който не иска масовка ще плати повече а ако му трябва професио

а 100 те часа са за нагласяне на контента (да не звучи НЕ скромно но аз мисля че мога да го наглася по добре от колегата но имам повече опит) и хрумване какъв да е (дори да го поръчваш) не може да очакваш копирайтъра да ти го нагласи... и освен това зависи (аз съм отделял по цял час+ само за една таблица за да изглежда добре ) можех да прекарам набързо за пет минути ама нямаше да си сложа името на такъв сайт :)

чакай ще върна някой от на Kalos темите от архива че там не излизат картинки :) та значи тази тема в която си пишем сега е тема от форум и това на Калос е тема от форум

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=33253

има разлика нали :)
 
Re: От: Изчезна тръпката...

Да, на стефчо принципно сайта си е много читав...не знам кулис що не го хареса толкова :)

не избрах случаен с прост дизайн видях че е нагласен ама можеше с този дизайн да е с тайтъли Начало, За нас, Документи и За Връзка... както би направил стефчо
 
От: Re: От: Изчезна тръпката...

ама то това се учи по икономика че с нарастване на производството разходите винаги падат за брой...

То точно и за това дойде кризата... просто технологиите нарастнаха до степен в която ролята на хората/труда стана почти безмислена, или поне вече не играе такава роля. За това има и безработица, за това и заплащането пада и тн.
Та в тоя дух на мисли, ако и уебдевелопа ще следва тази тенденция, значи това което наблюдавам в момента би трябвало да е цветущо положение :twisted:

Не ми се мисли...
 
От: Re: От: Изчезна тръпката...

То точно и за това дойде кризата... просто технологиите нарастнаха до степен в която ролята на хората/труда стана почти безмислена, или поне вече не играе такава роля. За това има и безработица, за това и заплащането пада и тн.
Та в тоя дух на мисли, ако и уебдевелопа ще следва тази тенденция, значи това което наблюдавам в момента би трябвало да е цветущо положение :twisted:

Не ми се мисли...


Друга опция е да минат на next level и най-смотаните им неща да са като това http://stcrd.com/
 
От: Изчезна тръпката...

Мда, това беше добро :) Ама нали одеве каза, че на клиента не му пука как се прави... еми по логиката - като почне да има подобно търсене, то ония компания-кило-сайтове и на това ще му видят сметката :wink:
 

Горе