Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

VMiloykov

Well-Known Member
Как може да изчислим колко RAM, CPU и други параметри ще ни трябват за VPS/Dedicated сървър? Понеже искам да наема VPS или dedicated сървър и на него да преместя всичките си клиенти, обаче се чудя как да мога да изчисля колко параметри ще ми трябват да мога да ги хостна всичките сайтове на него. Вие как изчислявате колко място ще ви трябва?
 
От: Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

Трудно е да се каже с точност - няма определена формула и много зависи от уеб приложенията.
Опитът показва, че може сайт с 3000 дневни уникални посетителя да заема много повече ресурс от такъв с 10 000 - всичко зависи от това как е направен, например какви сприктове има и тн.

Също голяма разлика се получава и от сървърните приложения, тоест какъв е уеб сървъра, какво кеширане се прави и тн.

Без да се пробва и без мониторинг трудно може да се каже дори приблизително колко ресурси са необходими за даден сайт, още повече набор от сайтове.
 
От: Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

Това по-скоро е работа на твоят системен администратор. Трудно е да се даде универсален отговор на този въпрос.
 
Как може да изчислим колко RAM, CPU и други параметри ще ни трябват за VPS/Dedicated сървър? Понеже искам да наема VPS или dedicated сървър и на него да преместя всичките си клиенти, обаче се чудя как да мога да изчисля колко параметри ще ми трябват да мога да ги хостна всичките сайтове на него. Вие как изчислявате колко място ще ви трябва?

Всичко зависи къде хостваш сега и какви данни имаш за сайтовете, първото колко рам заемат... при клауд линукс шеърд хостинг ги имаш тези данни, (впса ще ти заема малко повече понеже ти трябва и за базата данни и за ос и за процесите на уебсървъра) - само че гледай real memory не vmem на клауд линукса че този показател е неточен (дълго за обяснение)

След това ти идва CPU, там зависи много от типа на php хендлър който се ползва, този който не харесвам е suphp и е дефултен при cPanel hosting инсталация заема малко рам и хаби много цпу (сигурно 90% от тези който имат проблем с минутите са на хостинг с такъв хендлър), FCGI / FPM заема много по малко с цената на малко повече рам (като може да се окаже че не е чак толкова много особено при натоварени сайтове) и е около 6 пъти по-бързо при мой тестове (6 пъти по малък товар като cpu минути) с един и същи апач само сменяш едно падащо меню хендлъра...

Следва какво правят скриптовте ти - стандартното уеб сърфиране на потребители може да се кешира успешно в голяма степен (и да е много леко за сървъра) докато скрипт който наприпер проверява гейм сървъри веднъж на няколко минути дали са онлайн (или взима от друг сайт някакви данни) докато чака данни отсреща CPU седи под товар...Сайт който се отваря посетители само с кеширанията може да стане ДО няколко стотин пъти (да държи много по голям товар) без да си изхаби ресурсите...

Следва уебсървъра Апача е лесен заради .htaccess ама и заема най много, макар че може да се оптимизира по начин по който е добре за впс но не става за масов хостинг... Nginx e бърз заема много малко (почти не заема рам дори под товар) но всякакви рераит рулз се пишат ръчно в конфигурационни фаилове (но пък пишеш веднъж за wordpress реаит рулза е два реда ( и има конвертори който ги генерират пеистваш htaccess излизат правил за nginx hosting ) има и други уеб сървъри Open LiteSpeed, Haiwatha ,

Следва какъв мениджмън ти трябва, дали някой ще ти го настрой и ще му платиш , ще си намериш мениджъд такъв, или ще менажираш изцяло само по онлайн иструкции (има много)

само конзола ли ти трябва, с безплатен панел или искаш cPanel - който е да си го платиш (може да струва колкото впса с новите тънки цено) тук съм на мнение че безплатните панели предлагат повече като фунционалност но нямаш комерсиален съпорт и някой неща от леснотата на цпанел* може да ти липсват... Не че при бъг с цпанел не се чака 24 часа + и може да се окаже че за получаваш по бърз форумен съпорт за някой безплатен но го имаш успокоението че го имаш комерсиалния съпорт...

*(извън LAMP - Linux Apache MySQL PHP - при цпанел всичко извън стандартното е на плъгини и зависиш от девелопъра и уменията ти да дебъгваш като при безплатните панели )

Както виждаш има много променливи за да се даде еднозначен отговор затова написаха преди мен че някой трябва да ти предцени

Може да запонеш с нещо малко да го натоварищ един по един със сайтовете и да видиш как се държи (както и да тестваш различни конфигурации на уебсървър) и тнт и да го ъпгрейдваш ако не ти стига на по голям план - според виртуализацията която плзваш понякога ъпгрейда е доста лесна

или може да ги разпределиш в няколко по малки машини...
 
От: Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

Значи ще трбява да тествам. Ще взема един нает сървър и ще го тествам. До колкото до конфигурацията - тя ще е CloudLinux + cPanel + Nginx и се чудя дали да добавя memcached. Като ще си я направя сам, знаният ми за сис админ са до толкова, да мога да ги накарам да работят правилно и без проблеми :D
 
Ако няма да продаваш хостинг cpanel не ти трябва... безплатните панели са напълно функционални а специално за nginx ispconfig е дори по готов (няма нужда от допълнителни плъгини - ) имай на предвид че лиценза на цпанел за дедикйтед сървър + клауд линукса като бъндъл най ниската цена която съм виждал е $46 + 5 за платения nginx плъгин или трябва да си готов да дебъгваш (пренписваш баш скрипт) за безплатния nginx плъгин - за тези пари на месец - горе долу като абонамент може да си намериш човек да предложи мениджмънт на сървъра (до някакви часове 10-12 - повече от достатъчно), независимо коя фирма избереш, дори и да е с nginx и ispconfig :)

или може да си ги спестиш и да се оправяш сам има подробни инструкции http://www.ispconfig.org/page/en/documentation.html

препоръчвам това ако искаш nginx контрол панела си има поле в клиентските акаунти за рерайт рулз... не трябва да се ръчка в конзолатат

http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-wheezy-nginx-bind-dovecot-ispconfig-3

единствено за налагането на cpu лимити има cgroups, има pam, има cpulimit ще иска малко повече труд




ПП не съм сигурен че клауд линукса ще работи добре с Nginx той налага лимити през апача и работи добре с lite speed сървър от бързите (който е още $46 - най малкия лиценз който ти върши работа) евентуално може да е ривърс прокси (нгинкс пред апача а клауд линукса да си налага лимити там) но ми става изчанчено...
 
От: Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

Да, обаче аз ще нарпавя сървъра VPS Оптимизиран и така ще спестя пари от лиценза за cPanel и CloudLinux-а(така ми стават 15$ cPanel на месец и 15$ CloudLinux-а). Като за nginx мисля да ползвам този плугин по 5$ на месец, но ми се струва най-добър http://cpnginx.com/ . Исками се да е на cPanel, понеже имам клиенти които плащат за хостинг и сами си управляват сайтовете(пък да ги карам да мигрират на друг панел ми изглежда рисковано и може да се откажат).

Като съм си харесал ето този dedicated сървър(линк) от hetzner.de, случайно някой да имат лоши отзиви от там, понеже един познат ги ползва и не се е оплаквал до сега.
 
Re: От: Изчисляване на параметри за VPS/Dedicated

ти си предценяваш, да не ти попарвам ентусиазма да знаеш че клауд линукса няма да работи OpenVz виртуализация и на другите който са контейнерни виртулизации, трябва да си пуснеш пълна kvm или xen за да има къстъм кернел какъвто клауд линукса иска (само от това ще се получи до около 20-30% овърхед) спрямо какво може да постигнеш без да витуализация

http://wiki.openvz.org/Performance
http://wiki.openvz.org/Performance/LAMP
а тук има сравнени и някой микро бенчове и със натив не вритуализиран сървър
http://wiki.openvz.org/Performance/Microbenchmarks

По добре си вземи сърърния лиценз виртуализацията за пестене може да ти излезе солена... особено ако е пълна за клауд линукса


Безплатния nginx плугин специално този ми е правил мизерии и съм си го дебъгвал сам (като и сега си ги дебъгвам някой неща) само казвам да знаеш :) иначе ок.... на платения може да мрънкаш и трябва да ти обърнат внимание...


а точно днес ми разправяха някакви случай за спряни сървъри от hetzner без обяснение... Аз лично имам опит и давам доверието си на iweb в канада са, малко по скъпи са, cpanel го дават за $20 сървърен лиценз (няма нужда да правиш нинджа номера за лиценза с който да си скапеш 30% производителността на сървъра) а ако се запишеш за тения нюзлетер (през няколко месеца има промо за безплатен cpanel) стига да можеш да чакащ изпадат и сървъри на промо оферта...
 
Няма ядове, затова е форума, като можем помагаме :) и да знаеш като си компилираш PHP през EasyApache то добави поне xcache и fcgi и накрая избери fcgi за php handler клиените ще са ти доволни, и ти ще си доволен ... и ще около 6 пъти по бързо от suphp дето го ползват масово и няма да ти задръстват cpu то ненужно...

този сървър гледам предостатъчно рам
 

Горе