Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Atanas Petrow

New Member
Имам нужда от информация за стъпките в създаването онлайн магазин в търговията за облекла и прочие, какво трябва да знам (закони, права) естествено нямам желание да нарушавам българските закони, от какво имам нужда за да стартирам малък, но качествен онлайн магазин(като парични средства). И най-важното, нужни ли са ми специални дизайнерски и технически умения, защото ще правя своите първи стъпки в онлайн продажбите. До колкото съм запознат, доста от хостинг компаниите имат голям набор от предложения. Предполагам ще са ми нужни куп документи и огромно търпение, но човек трябва да има търпение и желание, аз просто търся стъпка от която да започна, нямам огромни очаквания от себе си, просто имам желание да се впусна в онлайн търговията и да науча нещо ново и полезно.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Първо изчети всички важни теми в този раздел. Ще намериш всички отговори на въпросите, които те вълнуват. Мога да ти препоръчам да не ползваш това, което ти предлагат от хостинг фирмите, а да ползваш опенкарт. В линка, който съм ти дал има дълга тема с безброй обяснения как да стане това. Ако сметнеш, че няма да можеш да се справиш, във форума има момчета, които ще направят всичко вместо теб срещу не голяма сума.

Единственото умение, което ти е нужно е желанието да учиш, друго не ти трябва. Постоянство също, защото нишата с дрехите е много тежка.

Ако имаш конкретни въпроси питай, така общо никой няма какво повече да ти каже повече. Също можеш да споделиш какъв ти е бюджета, защото съвсем без пари няма да стане.
 
Последно редактирано:
От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Първо изчети всички важни теми втози раздел. Ще намериш всички отговори на въпросите, които те вълнуват. Мога да ти препоръчам да не ползваш това, което ти предлагат от хостинг фирмите, а да ползваш опенкарт. В линка, който съм ти дал има дълга тема с безброй обяснения как да стане това. Ако сметнеш, че няма да можеш да се справиш, във форума има момчета, които ще направят всичко вместо теб срещу не голяма сума.

Единственото умение, което ти е нужно е желанието да учиш, друго не ти трябва. Постоянство също, защото нишата с дрехите е много тежка.

Ако имаш конкретни въпроси питай, така общо никой няма какво повече да ти каже повече. Също можеш да споделиш какъв ти е бюджета, защото съвсем без пари няма да стане.

аммм, фирми като суперхостинг да речем не предлагат ли опенкарт? А за бюджета с който разполагам е между 1000-2000лв.
 
От: От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Opencart е система за управление на съдържание с отворен код (Open Source CMS), специализирана за електронен магазин и една от добрите.
На superhosting.bg има възможност да бъде инсталирана "ръчно", както и чрез ситемата Softaculous Apps Installer (първият вариант е за предпочитане) от клиента им. Евентуално при затруднения може да се обърнете към тях, но не би следвало да разчитате, че те ще го направят от 0-та с всички нужни настройки и нужди - просто не е това работата им.
След "инсталацията" има добаявне на превод, модули (за доставка, разплащания), Google Analytics и много други неща.


аммм, фирми като суперхостинг да речем не предлагат ли опенкарт? А за бюджета с който разполагам е между 1000-2000лв.
 
От: От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Opencart е система за управление на съдържание с отворен код (Open Source CMS), специализирана за електронен магазин и една от добрите.
На superhosting.bg има възможност да бъде инсталирана "ръчно", както и чрез ситемата Softaculous Apps Installer (първият вариант е за предпочитане) от клиента им. Евентуално при затруднения може да се обърнете към тях, но не би следвало да разчитате, че те ще го направят от 0-та с всички нужни настройки и нужди - просто не е това работата им.
След "инсталацията" има добаявне на превод, модули (за доставка, разплащания), Google Analytics и много други неща.

Това, че голяма част от системата я настройваш сам и ако не си 100% запознат с нея и самия код не отваря ли пролуки за злонамерени лица. Не съм наясно с тези неща, за това главно предпочитам някой хост който предлага и поддържа готов онлайн магазин, а от мен само да се контролира и персонализира самия сайт.
 
От: От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

аммм, фирми като суперхостинг да речем не предлагат ли опенкарт? А за бюджета с който разполагам е между 1000-2000лв.
За да не отидат тия пари на вятъра потърси професионалист, че сам е абсурд да се справиш.
http://www.elenkov.net/
 
От: От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

За да не отидат тия пари на вятъра потърси професионалист, че сам е абсурд да се справиш.

Няма да харча преди да знам какво правя.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Здравей,
Ако ти трябва помощ, има доста хора, на които можеш да разчиташ тук, в този форум
Поздрави!
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Здравей,
Ако ти трябва помощ, има доста хора, на които можеш да разчиташ тук, в този форум
Поздрави!

Здр, определено бих се радвал ако някой отдели от времето си да ме запознае с основните неща при старта на такъв бизнес и най-вече законите.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Е, не разчитай някой да ти налее цялата информация с фуния...
Трябва да се чете и да се бачка здраво, за да имаш успех.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Е, не разчитай някой да ти налее цялата информация с фуния...
Трябва да се чете и да се бачка здраво, за да имаш успех.

Това е ясно, но просто да знае човек от къде да започне.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Започни с повече четене и по-малко коментари.
Като изчетеш форума, като счупиш 20-30 сайта, като събереш малко опит и знаеш какво не ти е ясно и какво да питаш, ще ти се помага. :)
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Има няколко точки за обмисляне:

1. Дали ще възложиш на някой да ти направи базов магазин с някоя от готовите системи за онлайн магазин - Опънкарт, Престашоп и прочие (във форума има много изписано и сам ще прецениш) - те са безплатни и ще трябва да платиш на някой да ти го настрои (изключително не препоръчвам да тръгваш сам да си правиш веднага, може след време, като станеш "по-печен") + плащане за някои базови модули (за тях по-долу). Другия вариант е да използваш някои от готовите български системи за магазин - Лятната количка, На Суперхостинг беше Shopiko, има и други, при които се плаща месечна такса - там не плащаш за създаване на магазина. Сам сядаш и си цъкаш продукти и прочие.

2. Трябва да знаеш какво искаш да има в магазина - не са само продуктите. Има различни модули, с които правиш бизнеса по-лесен - например Аналитикс, за да си следиш какво става в сайта, колко хора идват, какво правят, какво гледат и колко време и прочие, има модули, за да стане сайта ти по-атрактивен. За дрехи например трябва да имаш филтър по размери, цвят, сезонност може би.

3. Трябва да решиш как ще комуникират клиентите с теб - телефон, чат, онлайн форма за контакт или въобще няма да могат да се свързват с теб - за БГ реалността това не е препоръчително. Ще могат ли да правят поръчки по телефон или само през сайта, само наложен платеж ли ще има или и с карта, или пейпал.

4. С кой куриер ще работиш, до офис на изпращача ще носиш ли или ще идва куриера при теб да взима стоката.

5. На дропшипинг ли ще работиш, или при всяка заявка ще ходиш до някой склад да взимаш и пращаш или ще си заредиш стока - предполагам този капитал е само за създаването на магазина, отделно за стока, отделно за маркетинга.

6. Да, маркетинга - без дори и елементарен маркетинг магазина ще е неуспешен - разбирай пари за реклама, като маркетинга включва много други неща и рекламата е само малка част от него. Адуърдс - трябват пари, социални мрежи - трябват пари, SEO - трябват пари, банери - трябват пари.

Друг важен аспект на маркетинга е името на магазина, разбирай домейна - лесен израз ли ще гониш - например www.detskidrehi.com или развитие на бранд - например - www.smehurko.com - в дългосрочен план и за сериозни проекти бранда е препоръчителен.

7. Законите - нищо сложно, като цяло - цените трябва да с ДДС, трябва клиента да има право да връща стоките до 15 дни без никакво обяснение, това да е описано в общите условия, не трябва да спамиш с мейлите.

8. Ще имаш онлайн магазин - хостинга е много важен за всеки собственик на сайт. Аз препоръчвам Суперхостинг и хостинга на админите на форума. Ползвам и двата варианта и съм много доволен.

Не претендирам за пълнота (малко съм уморен вече), но това са все основни моменти, за които трябва да помислиш. Всички те трябва да имат твоето решение. Не може да пропуснеш някой от тях или да го подцениш.

Успех, и повярвай ми, имаш много да разучиш. И все пак по някое време трябва да действаш, че само с разучаване няма да стане.

P.S. Оказва се, че вече има такъв магазин Смехурко :) :).
 
От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Има няколко точки за обмисляне:

1. Дали ще възложиш на някой да ти направи базов магазин с някоя от готовите системи за онлайн магазин - Опънкарт, Престашоп и прочие (във форума има много изписано и сам ще прецениш) - те са безплатни и ще трябва да платиш на някой да ти го настрои (изключително не препоръчвам да тръгваш сам да си правиш веднага, може след време, като станеш "по-печен") + плащане за някои базови модули (за тях по-долу). Другия вариант е да използваш някои от готовите български системи за магазин - Лятната количка, На Суперхостинг беше Shopiko, има и други, при които се плаща месечна такса - там не плащаш за създаване на магазина. Сам сядаш и си цъкаш продукти и прочие.

2. Трябва да знаеш какво искаш да има в магазина - не са само продуктите. Има различни модули, с които правиш бизнеса по-лесен - например Аналитикс, за да си следиш какво става в сайта, колко хора идват, какво правят, какво гледат и колко време и прочие, има модули, за да стане сайта ти по-атрактивен. За дрехи например трябва да имаш филтър по размери, цвят, сезонност може би.

3. Трябва да решиш как ще комуникират клиентите с теб - телефон, чат, онлайн форма за контакт или въобще няма да могат да се свързват с теб - за БГ реалността това не е препоръчително. Ще могат ли да правят поръчки по телефон или само през сайта, само наложен платеж ли ще има или и с карта, или пейпал.

4. С кой куриер ще работиш, до офис на изпращача ще носиш ли или ще идва куриера при теб да взима стоката.

5. На дропшипинг ли ще работиш, или при всяка заявка ще ходиш до някой склад да взимаш и пращаш или ще си заредиш стока - предполагам този капитал е само за създаването на магазина, отделно за стока, отделно за маркетинга.

6. Да, маркетинга - без дори и елементарен маркетинг магазина ще е неуспешен - разбирай пари за реклама, като маркетинга включва много други неща и рекламата е само малка част от него. Адуърдс - трябват пари, социални мрежи - трябват пари, SEO - трябват пари, банери - трябват пари.

Друг важен аспект на маркетинга е името на магазина, разбирай домейна - лесен израз ли ще гониш - например **** или развитие на бранд - например -***** - в дългосрочен план и за сериозни проекти бранда е препоръчителен.

7. Законите - нищо сложно, като цяло - цените трябва да с ДДС, трябва клиента да има право да връща стоките до 15 дни без никакво обяснение, това да е описано в общите условия, не трябва да спамиш с мейлите.

8. Ще имаш онлайн магазин - хостинга е много важен за всеки собственик на сайт. Аз препоръчвам Суперхостинг и хостинга на админите на форума. Ползвам и двата варианта и съм много доволен.

Не претендирам за пълнота (малко съм уморен вече), но това са все основни моменти, за които трябва да помислиш. Всички те трябва да имат твоето решение. Не може да пропуснеш някой от тях или да го подцениш.

Успех, и повярвай ми, имаш много да разучиш. И все пак по някое време трябва да действаш, че само с разучаване няма да стане.

P.S. Оказва се, че вече има такъв магазин Смехурко :) :).

Благодаря за отделеното време, едно само не разбрах, от т. 7 трябва ли да регистрирам въпросния сайт някъде, дължа ли нещо на държавата, все пак това е един вид търговия, документи и прочие трябва ли да изкарвам, това не ми е ясно, за да е коректно всичко?
 
От: От: От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Благодаря за отделеното време, едно само не разбрах, от т. 7 трябва ли да регистрирам въпросния сайт някъде, дължа ли нещо на държавата, все пак това е един вид търговия, документи и прочие трябва ли да изкарвам, това не ми е ясно, за да е коректно всичко?

Не, сайта е за дрехи и няма някакви специални режими. Като всеки бизнес (има някои изключения, разбира се), трябва да регистрираш юридическо лице. Препоръчвам ти ЕООД. На държавата дължиш осигуровки всеки месец + данък веднъж годишно. А ако ти спори работата, ще се регистрираш по ДДС. До там има време обаче и много продадени блузи. А можеш да се регистрираш веднага, защото и това има плюсове. Много зависи колко сериозно се заемаш.

Имай впредвид, че ще ти трябва счетоводител, защото ти нямаш много хабер. В началото няма да ти е голям разход, защото няма да имаш много документооборот. По-важно е да си намериш счетоводител със съвременен опит и въобще с електронната търговия, която има своите особености.

И в предните постове показваш повече интерес към законите. С магазин за дрехи трудно ще нарушиш законите - с аптеки и храни например е малко по-сложно. Акцентирай на другите ми точки - много са важни за успешен магазин. Голямо важно, ако спазваш всяка буква , а първите 6 месеца имаш 18 лв оборот. Направи 10 000 лв за 6 месеца, пък нека ти направят глоба от 1000 лв и тогава гледай добре законите.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Моя съвет е някой да ти направи магазина, а ти да се съсредоточиш в продажбите.
Защото докато сам се научиш да правиш всичко, може да минат и 6 месеца ...
През това време може да направиш достатъчно оборот, че да си избиеш разхода по сайта и да си на печалба, а не все още да си трошиш нервите да правиш магазин ...
Поздрави!
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Моля, пиши тук как вървят нещата, кое как правиш, ще следя, че имам и въпросителни по същата тема.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Моля, пиши тук как вървят нещата, кое как правиш, ще следя, че имам и въпросителни по същата тема.

Няма проблем, но за момента само разучавам и се информирам, искам да съм запознат с всичко. Когато преценя, че съм готов ще финансирам това което планувам, ако имам успех.
 
От: Имам нужда от съвети и информация за стартиране на онлайн магазин.

Аз имам подобна дилема, дали да не започна директно от онлайн магазин, като използвам някой като препоръчания по-горе Еленков, или първо да видя как ще тръгне в безплатните платформи като олх и да си спестя много от разходите по сайт, фирма, счетоводител, данъци, осигуровки или пък да ги правя и двете едновременно. Затова ми е интересно и при теб какво ще се получи. Ще следя. :)
 

Горе