Има ли бъдеще във фейсбук рекламата?

webstil

Well-Known Member
Здравейте, реших да пусна тази тема, та да видя дали само при мен има такива мисли или и други са стигнали до интересни заключения. Та, основният въпрос е, доволни ли сте от фейсбук рекламата си? Печелите ли? Струва ли си?

Питам за България принципно, защо питам ли? Ето аз примерно преди години съм имал изключително успешни рекламни кампании с малки бюджети и големи конверсии, наистина зависи от продукта и много други фактори. Сега положението пир мен е обратното - ежедневни разходи за реклама XXX лева, срещу които имам 0 или 1-2 продажби, които са на стойността под цената на рекламата дори и като оборот. Тоест пълна греда и загуба всеки ден. Възможните причини за мен са:

1. лош криейтив
2. лоша аудитория
3. кофти сайт или лендинг пейдж
4. някакъв странен проблем с ФБ страницата - примерно ФБ не я харесва, взема ми парите и нищо
5. или просто ФБ вече е пълен шит и рекламите достигат основно до полуграмотни олигофрени с профилни снимки със заешки уши да речем...
Та, говорих с много познати и приятели - нормални хора, които биха купили нещо онлайн и всички ми казаха, че изобщо не ги гледат тия реклами във ФБ, още повече никога не биха кликнали на тях...Като търсят нещо за подарък си търсят в гугъл. Част от тях даже и нюс фийда не си гледат, а само цъкат месинджър...

Аз ще си проверя нещата (1 и 2 едва ли са причините, по - скоро нещо от 3 до 5...), ще се опитам да отстраня всички възможни вероятности, за да съм сигурен какъв точно е проблема, но това за мен повече не може да продължава, наливане по XXXX лв. всеки месец за НИЩО. Толкова е зле, че сигурно посещението на сайта ми от Гугъл адс като цена вече е равно на това от ФБ, а за качеството на трафика няма кво да говорим просто...

Но ми е интересно, защото гледам постоянно е пълно с реклами на всякакви брандове и сайтове, та хора - печелите ли? При мен ли е проблема?
 
Моят скромен опит във фейсбук рекламата е, че там няма никакъв смисъл :D Пробвал съм с фуниии; ясно зададени таргети; какви ли не глупости и резултатът не е коренно по-различен от "подсилването на публикация". Вероятно някое "ФБ ГУРУ" по рекламните кампании, които правят семинари ще ме заклейми тотално, но поне аз не виждам разлика и мога да кажа, че е на късмет! Случвало ми се е една реклама с никакъв бюджет да ми донесе 100 продажби, а после същата на нов пост да направи едва 20...
 
Категорията е модни аксесоари, дамски и мъжки, буквално неща които могат да се купят от всеки - не е някаква тясна ниша или нещо подобно, цените на продуктите също са добри. От Гугъл се поръчва и без реклами, намират ме хората и си поръчват, но от ФБ - не, а преди се поръчваше ЯКО от ФБ (за 5-10$ на ден съм правил по 10 продажби, сега за 100$ на ден я има 1, я не). За тва питам как е при другите?

При мен е зле, посещенията на сайта излизат твърде скъпи, отделно са от хора които нямат пари, намерения или дори умения да поръчат... Коментарите и съобщенията са по същият начин - трагедия, само неграмотни олигофрени. Въобще говорим за много некачествена аудитория, така да го наречем. Филтрирам ги по образование, по години и кво ли не, за да ги махна тези, но като цяло стигам до извода, че тия дето си гледат нюз фийда от 22 до 36 примерно в България никога няма да купят от мен или ще купи 1 на повече от 1500...

Най-вероятно аз трябва да оптимизирам много неща и ще ги направя, за д асъм сигурен че каквото може се е направило, но генерално оставам с усещането, че ФБ реклама за БГ в някои ниши вече изобщо не си струва, аз самият съм на 27 и си гледам фийда супер рядко, рекламите в месинджър още по-рядко бих цъкнал, като купувам нещо търся в Гугъл и поръчвам, в тоя ФБ остава само някаква паплач с изключително много свободно време, за която се харчат луди кинти да се ангажира и запознае с хиляди брандове, продукти и т.н...Ноо ако другите рекламират успешно, продават и всичко е точно, значи в мен е проблема и това са си само мои грешни усещания и виждания.
 
Това е меко казано, аз този месец съм хвърлил 5000-6000 лв. в кофата, ама буквално..., за тая реклама няма и 1000 лв. оборот оттам. Добре, че ме спасяват другите канали, но същевременно гледам всякакви страници си рекламират и то дори с най-простите реклами, подсилили албум и тва е, дето аз открих още преди 1 година, че вече тва не върви толкова ефективно като едно време и спрях да рекламирам по този прост начин. Сега ги прекарвам през три или четири етапна фуния, клип - албум - снимка - въртележка и кво? Накрая един голям...

Тва за мен не е нормално, дори и преди 1 година, да не говори за преди тва се продаваше импулсивно през ФБ, виждаш хубав продукт, грабва ти окото, цената е добра - звъниш или пишеш или през сайта и поръчваш - готово. Сега само като си видя съобщенията - 2 на ден примерно (преди бяха по 10 сигурно на ден), като им видиш профилите на тия дето ти пишат и тва дето са ти написали, което я го разбереш, я не, щото определено н е ебаш български и ти иде да се гръмнеш...
 
Ако искаш мога да погледна какво как правиш вътре в акаунта и да ти кажа с две думи дали си на прав път или не. (безплатно, като вече детайлни съвети биха ти стрували пари, защото все пак си вадя хляба като помагам на хора с подобни проблеми и би било противопоказно да ги уча как да ме заобиколят за без пари :) )

Реално погледнато ФБ рекламата е възможно да бъде успешна в България и навсякъде, но буквално зависи от десетки неща.

Ако правиш нещата правилно са възможни конверсии на цена 5-20$ в България, в зависимост от нишата/продукта, ако правиш нещата НЕправилно същите продукти можеш да ги продават на десеторно цената на конверсия.

Това колко харчиш на ден не е фактор, но може да бъде минус ако харчиш прекалено много спрямо нишата ти.

Дори и добре направената ФБ реклама си има предел на полезност и от там нагоре само харчиш и харчиш без възвращаемост.

Но каквито и предположения да направим тук без контекст ще се равняват на гадаене.

Но да речем ако не правиш поне 5.0 ROAS от ретаргетинг на Google Ads трафик през Facebook - определено не правиш нещата правилно.

Тъй като ти знам 2-3 от сайтовете бих казал, че за 100лв. на ден трябва спокойно да правиш 5-10 продажби от FB Cold traffic + retargeting и да кажем по 1 продажба дневно от FB retargeting на всеки 50-100 човека, които вкарваш през Google Ads. Но това са само предположения.

ЕДИТ: С едно бързо гледане в Ads Library видях горе-долу какво си пуснал. Видеата са скапан формат и са скучни. Ад копитата не привличат достатъчно погледи когато хората са си във фийда и не казват нищо, което да накара хората да купят СЕГА, банерите ти са окей като визия, зле откъм intent, каруселите ако са за ретаргетинг да речем покриват 1/5 от критериите за добър ретаргетинг, ако не са ретаргетинг по-добре ги спирай веднага( гледайки датите, на които са пуснати ме съмнява да са ретаргетинг, което е по-лошия вариант).

От броя на рекламите, които ми излизат и бюджета, който си цитирал, съм 99.99% сигурен, че не са ти добре подредени, бюджетирани , сплит-тестнати и оптимизрани рекламите в самия акаунт.

Ако поддържаш същия формат на landing page описания както преди 1-2 години, когато съм разглеждал сайтовете ти последно - това също е голям проблем. Когато продаваш нещо през ФБ, 99% от поръчките ще са на лендинг пейджа към който караш хората, за това дори другите неща по сайта да са с generic описания, трябва поне това на продукта, който активно рекламираш, да е написано така, че да носи повече импулсивни продажби.

Последно съм правил реклама в нишата ти преди година, но за маркови стоки с трицифрени цени. CPC за трафик кампании варираше от 2 до 5 цента. Всяка кампания, на която плащаш повече от това и не е Purchase Conversion bidding, можеш директно да я спираш още тази вечер. Или айде за да е по-сигурно - всичко над 7 цента CPC.

Това е безплатният анализ без достъп до рекламния ти акаунт - успех! :)
 
Последно редактирано:
т.5

В момента на мода са томболите на нереални награди обвити в панделки, тип ЕСЕ. Тия томболи правят по много К споделянки, което пак ме връща към т.5.
 
Определено работи, зависи кое, как и защо правиш.
Ако искаш пиши на ЛС да видя за какво става дума.
 
Ако продаваш нещо за 20лв и имаш цена на конверсия 15лв просто нещата няма как да се случат. Високата цена на конверсия закопава всяка фейсбук реклама.
 
Ако искаш мога да погледна какво как правиш вътре в акаунта и да ти кажа с две думи дали си на прав път или не. (безплатно, като вече детайлни съвети биха ти стрували пари, защото все пак си вадя хляба като помагам на хора с подобни проблеми и би било противопоказно да ги уча как да ме заобиколят за без пари :) )

Реално погледнато ФБ рекламата е възможно да бъде успешна в България и навсякъде, но буквално зависи от десетки неща.

Ако правиш нещата правилно са възможни конверсии на цена 5-20$ в България, в зависимост от нишата/продукта, ако правиш нещата НЕправилно същите продукти можеш да ги продават на десеторно цената на конверсия.

Това колко харчиш на ден не е фактор, но може да бъде минус ако харчиш прекалено много спрямо нишата ти.

Дори и добре направената ФБ реклама си има предел на полезност и от там нагоре само харчиш и харчиш без възвращаемост.

Но каквито и предположения да направим тук без контекст ще се равняват на гадаене.

Но да речем ако не правиш поне 5.0 ROAS от ретаргетинг на Google Ads трафик през Facebook - определено не правиш нещата правилно.

Тъй като ти знам 2-3 от сайтовете бих казал, че за 100лв. на ден трябва спокойно да правиш 5-10 продажби от FB Cold traffic + retargeting и да кажем по 1 продажба дневно от FB retargeting на всеки 50-100 човека, които вкарваш през Google Ads. Но това са само предположения.

ЕДИТ: С едно бързо гледане в Ads Library видях горе-долу какво си пуснал. Видеата са скапан формат и са скучни. Ад копитата не привличат достатъчно погледи когато хората са си във фийда и не казват нищо, което да накара хората да купят СЕГА, банерите ти са окей като визия, зле откъм intent, каруселите ако са за ретаргетинг да речем покриват 1/5 от критериите за добър ретаргетинг, ако не са ретаргетинг по-добре ги спирай веднага( гледайки датите, на които са пуснати ме съмнява да са ретаргетинг, което е по-лошия вариант).

От броя на рекламите, които ми излизат и бюджета, който си цитирал, съм 99.99% сигурен, че не са ти добре подредени, бюджетирани , сплит-тестнати и оптимизрани рекламите в самия акаунт.

Ако поддържаш същия формат на landing page описания както преди 1-2 години, когато съм разглеждал сайтовете ти последно - това също е голям проблем. Когато продаваш нещо през ФБ, 99% от поръчките ще са на лендинг пейджа към който караш хората, за това дори другите неща по сайта да са с generic описания, трябва поне това на продукта, който активно рекламираш, да е написано така, че да носи повече импулсивни продажби.

Последно съм правил реклама в нишата ти преди година, но за маркови стоки с трицифрени цени. CPC за трафик кампании варираше от 2 до 5 цента. Всяка кампания, на която плащаш повече от това и не е Purchase Conversion bidding, можеш директно да я спираш още тази вечер. Или айде за да е по-сигурно - всичко над 7 цента CPC.

Това е безплатният анализ без достъп до рекламния ти акаунт - успех! :)

Здравей, ще ти пиша допълнително :)
 
И аз да добавя нещо към темата. След 2010-та до към 16-та някъде, младите си праввха акаунти и цъкаха във фейса. След което, интелигентните от тях осъзнаха що за клюкарник е това и става само за губене на времето.
Друг феномен се появи след това със разпространението на по-евриния нет и смартфоните и това са хората между 50 и 70 г са активните в момента. Те просто по късно откриха социалката. Проблемът при тях е, че не са склонни да поръчват онлайн, но пък за сметка на това имат страшно много време за губене във фейса.
Теориятами е, че точно те ти изяждат бюджета за реклама без да поръчват.
Много често срещам възрасни хора, които си отворили акаунт през последните две години. За това и не ползвам Фейсбук за продажби, а единственно запопуляризиране на бранда. Според мен търсете други канали за продажба или просто насочете продукти към по възрастаната целева група.
 
Здравейте, проблем в Facebook рекламата идва от това че всеки си прави сам рекламата, моят съвет към всеки един предприамач да спре да си прави сам рекламата, дори да разбира от реклама. :) Ето добри фирми за България: inbound, netpeak, digitalexpert. Ние също правим реклами, при 100$, наш клиент има най-малко 5 продажби, на Черен Петък, наш клиент чрез 476$ имаше 67 продажби, средна стойност на поръчка 85 лв.

Поздрави,
Станимир И
 
Още нещо да добавя, Фейсаджиите буквално умишлено правят някакви фантасмагории.
Примерно:
Подсилвам пост, всички започват да го харесват, взимам друг телефон на приятел и решавам да харесам с него страницата ни, уви бутон за харесване липсва, може да я последваш но не и да харесаш.
Друг случай, преди да съм плащал за реклама - вторник в 8ч вечерта органичен риийч достига 1000 души.
След това правя няколко платено поста и си минават нормално.
НО след седмица - вторник в 8ч вечерта рийча на пост е драстично по малко, към 150 души.
Извода, почнете ли да им плащате, вие за тях сте платежоспособен и правят всичко възможно за да ви отскубнат още и още.
 
Здравей, имам същият проблем като твоя. От месец насам нещо не върви както трябва.
Ясно е, че вече младата и "качествената" аудитория все по-малко използва фейсбук и потребителите/купувачите са масово хора от селата, хора от ромски произход (без да целя да засегна никого) и баби и дядовци, които трудно боравят с техниката.
Коментари от рода на "сена моля?" "kakvaecenata" и "искам да поръчам как мога да поръчам" при ясно видими бутони..
Между другото поне при мен няма голяма разлика дали оптимизирам и пускам рекламата през бизнес акаунта или от Boost Post. Дори резултатите от бустването в много случаи са по-добри.
Но това е положението. Ще тестваме различни аудитории и похвати и така..
Бяха ме посъветвали в една моя тема да не разчитам само на един източник на трафик.. та може да пробваш да наблегнеш на маркетплейс, олх, базар и гугъл, но като гледам си по-напред от мен и вече ги правиш тези неща.
Успех и дано се обърнат нещата. :)
 
Какво мислите за рекламата в Инстаграм??? Около мен хората киснат там най вече момичетата, в фейс не съм влизал от месеци. Явно и тия от фейса се усетиха, че нещата не отиват на добре и решиха ако нямате акаунт там няма да може да ползвате месиджера им както преди
 

Горе