Има ли значение за купувача дали е .bg или .com?

Дискусията в 'Домейни' стартирана от devilx, Окт 6, 2018.

1. devilx

devilx Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2008
    Съобщения:
    1,806
    Харесвания:
    117
    Точки:
    63
    Скоро ще си направя онлайн магазин скромен, без много артикули . става въпрос за дамски артикули..

както и е да въпроса ми е такъв.. Има ли значение за купувачите в БГ дали домейна е .com или .bg ?

На този въпрос сигурно най-добре ще ми отговори някой който е минал от .ком към .бг?

От кои домейни се купува по лесно?

2. biaaro

biaaro Well-Known Member

Рег.:
    Май 27, 2008
    Съобщения:
    2,683
    Харесвания:
    648
    Точки:
    113
    Място:
    в кюпа
    При равни други условия бг-то ще надделее, но като цяло не е от значимите фактори.

3. bgtifo

bgtifo Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 17, 2007
    Съобщения:
    1,159
    Харесвания:
    131
    Точки:
    63
    Място:
    София
  4. slavchev

slavchev Well-Known Member

Рег.:
    Дек 20, 2012
    Съобщения:
    1,987
    Харесвания:
    370
    Точки:
    83
    Професия:
    CEO
    Място:
    Някъде там
    .ком винаги е по-добре

5. хейтър

хейтър Active Member

Рег.:
    Авг 23, 2014
    Съобщения:
    155
    Харесвания:
    53
    Точки:
    28
    Само кретен може да предпочете ком пред бг за местния пазар.
    Обикновено са тия дето 50 лева им се вижда много за домейн.

6. pepo_999

pepo_999 Well-Known Member

Рег.:
    Юли 29, 2012
    Съобщения:
    3,740
    Харесвания:
    197
    Точки:
    63
    ако блъскаш трафик от фейса каквото и разширение дори и най евтиното ще ти свърши работа

7. Mat

Mat Active Member

Рег.:
    Март 15, 2014
    Съобщения:
    117
    Харесвания:
    35
    Точки:
    28
    Разширението няма значение в краткосрочен план, особено ако повече от 95% от продажбите ти са импулсивни продажби, т.е. към хора, които си ги привлякъл с колд трафик от ФБ, Гугъл, Редит и т.н. или си ги ретаргетирал с банерна реклама пак от подобни места.

Единствения въпрос, който е релевантен в случая, е дали след 2 години хората, които посетят сайта ти днес, няма да се заблудят да напишат името на сайта ти с бг разширение вместо ком, и да влязат по този начин в чудж сайт или на несъществуващ домейн и ти да изгубиш продажба по този начин.

Правиш една черта между предимства сега( спестяваш 50лв. година) срещу предимствата от по-доброто брандиране в бъдеще. Но пък ако смяташ да продаваш и в чужбина, палачинката се обръща и е по-добре да атакуваш и българския и чуждестранния пазар с общ com домейн или отделни com и бг.

Кратък отговор: Зависи от обстоятелствата. Няма да имаш негативи ДНЕС от това, че ползваш ком домейн за бг пазара, единствения проблем ще ти е дългосрочен, защото доста хора ще изписват автоматично бранда ти с бг накрая, но не и ако успееш да се наложиш като ком домейн.

Моят дропшипинг магазин за бг трафик е на ком домейн и съм доволен от резултатите, още повече, че пада по някоя и друга продажба от чужина по някаква причина. Но името на магазина ми е универсално и италиано-англозвучащо, т.е. не разчитам на брандиране на бг дума и хората по-лесно помнят че е ком домейн по този начин.

Поздрави!

8. BurnX

BurnX Well-Known Member

Рег.:
    Март 21, 2010
    Съобщения:
    3,119
    Харесвания:
    496
    Точки:
    83
    Купи и 2та и насочи единия да зарежда към другия (която версия ти искаш). Така ако вземе , че тръгне , няма някой да ти открадне идеята и да вземе свободното разшиерение.

Денис1312 и cross харесват това.
  9. WPNewbie

WPNewbie Active Member

Рег.:
    Септ 6, 2014
    Съобщения:
    197
    Харесвания:
    102
    Точки:
    43
    А къде останаха времената, в които се купуваха и двата домейна ? Или 20-те лева за .ком обръщат каруцата ?

cross харесва това.
  10. devilx

devilx Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2008
    Съобщения:
    1,806
    Харесвания:
    117
    Точки:
    63
    Проблема е там .ком не е свободен.. за думичка.ком докато думичка.бг е свободен.. ако трябва да е ком ще е думичкабг.ком затова се чудя и аз има ли значение домейна.. разбира се искам да брандирам и да ме запомнят лесно.. просто незнам кой вариант да използвам..

не става въпрос за парите на домейните.. просто ако купя .бг няма нужда да купувам .ком с тази думичка.. или да се насоча към някой вариант свободен и за .ком и за .бг

11. thexy

thexy Member

Рег.:
    Юни 2, 2010
    Съобщения:
    72
    Харесвания:
    16
    Точки:
    8
    От думичка.ком, думичка.бг и думичкабг.ком точно от последния не бих купил. А ако ми излезе в серп-а, даже не бих и кликнал.

12. Svetliooo

Svetliooo Active Member

Рег.:
    Окт 30, 2017
    Съобщения:
    159
    Харесвания:
    87
    Точки:
    28
    И аз бях в същата ситуация. В моята индустрия .ком домейните са масово заети за почти всичко, докато .бг са свободни. Но аз много държах да имам и двата и за това ми отне доста дълго време докато намеря свободно име и на двата.
    Иначе има и големи фирми на които .ком им е зает, но си карат с .бг.

Ако смяташ, че няма да е кой знае колко голям магазина, тогава не пречи, особено ако .ком е зает от нещо чуждестранно. Но ако имаш абмиции да се разрастваш, търси свободно име.

13. desoe

desoe Member

Рег.:
    Дек 4, 2015
    Съобщения:
    82
    Харесвания:
    48
    Точки:
    18
    Професия:
    Editor / Copywriter
    Място:
    Sofia
    Аз ще дам мнение от гледната точка на обикновен клиент - за мен няма значение дали е бг или ком, но ако сайтът не изглежда добре, ако изглежда евтино и нефункционален, това би ме накарало да не му се доверя и да си купя нещо от него.

14. cross

cross Well-Known Member

Рег.:
    Юни 2, 2015
    Съобщения:
    2,039
    Харесвания:
    216
    Точки:
    63
    Професия:
    Копирайтър, WordPress специалист
    Място:
    София
    Никъде не се споменава какви са клиентите - ако ще продаваш тенджери и тигани, образно казано, няма никакво значение какъв е домейнът (стига да не са някакви извращения като xyz, например ). Ако обаче продаваш услуги за бизнеса и очакваш сериозни клиенти, то аз бих избрал .bg. Така ясно показваш, че си сериозен и имаш претенции да си фактор на българския пазар.

15. devilx

devilx Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2008
    Съобщения:
    1,806
    Харесвания:
    117
    Точки:
    63
    А кога е по-добре да се регистрира .БГ след като открия фирма или след време като открия фирма мога да си защитя домейна пак.

16. cross

cross Well-Known Member

Рег.:
    Юни 2, 2015
    Съобщения:
    2,039
    Харесвания:
    216
    Точки:
    63
    Професия:
    Копирайтър, WordPress специалист
    Място:
    София
    Първо си отвори фирмата, после домейна.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice