Има ли ляп в сайтовете за рецепти

От: От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Не съм много сигурен, че некой "от форума с такива сайтове" ще пише, при положение, че он си пише парсер. На ти сайта ми, гепни го, цепни го... Възниква ситуация.

е, не, не, не - аз няколко пъти казах - няма да копирам едно към едно. имам доброто желание и намерение да пренапиша рецептите. в общи линии смятам да постъпя така:

- стандартни рецепти дето всички ги имат и изобщо не се знае кой от кого е копирал - примерно зелеви сарми - с малки разлики, зелевите сарми са си кайма, ориз и листо от кисело зеле. ся един писал повечко червен пипер, друг добавил чубрица, трети добавя дори соев заместител ама сармата си е сарма. там първоизточник на рецептата з амене няма. въпросът е да се напише чисто и ясно описание, да се оформят съставките и да напиша един калкулатор за различни порции
- наистина уникални рецепти - начи има рецепти дето са базирани на някаква стандартна рецепта ама имат подчертан елемент на уникалност. е, днес видях бисклитена торта като камионче. начи това както и да го описвам уникално не можеш си го представи. трябва да се види снимката и най-добре да се цитира описанието на първоизточника. такъв първоизточник си заслужава жив линк и единствения мой принос е калкулатора за порции и описването в стъпка по стъпка

рецептите са си рецепти - сигурно 8 от 10 са стандартни рецепти изкопирани (чети откраднати) от старите рецептурни книги на баба от светлия социализъм. факт.

за снимките вече казах - няма да парся снимки от бг сайтовете. ще ги ползвам само за ориентир и ще се опитам да намеря снимки от сръбски, македонски или руски сайтове. ако няма - няма. ако има с чиста съвест ще си посоча източника.

организирането на една стара информация по начин удобен за потребителя не е порочна практика.

Колкото до хората "от форума с такива сайтове" - аз ако ще парся ще парся и техния, ням анужда да ми го пращат на лс. ако има читави и уникални рецепти ще получат линк, ако рецептите им са парсени от други сайтове и са "слагате боба, солта, лука и пипера и варите до омекване" сори ама линк няма.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Сестра ми по едно време правеше такъв сайт. С дебела книга от деветстотин и балканската. Няма много далавера.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Няма много далавера.

начи все пак има някаква далавера

чашата полупразна ли е или е полупълна?

Optimism_by_meppol.jpg
 

Прикачени файлове

  • Optimism_by_meppol.jpg
    Optimism_by_meppol.jpg
    13.7 KB · Преглеждания: 1
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Радва ме това в теб, че колкото и да ти повтарят, че няма смисъл, ти обаче си продължаваш. Браво за това, аз бих се отказал :) Ще ти следя темата с интерес :)
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Ами кво да ти кажа. От реклами взимаше по 10-20 цента на ден, без много зор... в смисъл не пускаше всеки ден нов материал.
Ако ти се занимава сериозно, яко нови (уникални) рецепти, хубави снимки, яко социалки, и изобщо цел класиране в топ 10 по търсени ключови думи (Сърми със зеле и т.н.), може и повече да се изкарват.

Друг вариант е да имаш човек с ресторант, да му снимаш манджите срещу някакво сътрудничество (реклама и т.н.).

Изобщо труд трябва, като няма гаранция че ще изкараш прилични пари. Сестра ми май го заряза тоя сайт :).
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

До като писах поста не съм видял, че колегата rombeca вече го е написал

Друг вариант е да имаш човек с ресторант, да му снимаш манджите срещу някакво сътрудничество (реклама и т.н.)

Човека като е решил да прави сайт за рецепти нека опита, пък може и да изкара някакви пари след като се класира добре. Наистина е малко сложно със снимките, защото аз като потребител избиращ рецепта за готвене първото нещо, което поглеждам е снимката и после чета рецептата.
Сега може да прозвучи малко налудничаво, ако имаш приятел или познат готвач, които готви за оборотен ресторант може при него да направиш някоя снимка и следователно да ти даде рецептата.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Има много хляб. Само думата "рецепта", мисля, че има над 100 000 месечни търсения (ако не се лъжа). Но иска мноооооого, ама мноооого труд! Какво имам предвид. Първо, както е споменато в по-предни коментари, трябват ти снимки. Естествено, може да вземеш и от другите готварски сайтове, но познай как ще те хокат, задето им крадеш снимките (съвсем нормално). Второ, трябва да се класираш минимум в топ 5 на първа страница, ако не и по-нагоре, за да реализираш реално печалба от цъкове, което означава яко SEO, щото конкуренция - бол.

Така, че хляб има! Но труд също трябва да се положи на макс.
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

конкуренцията е голяма, а повечето хора си имат любими сайтове за рецепти и трудно ще се пренасочат към някой нов.

Съмнявам се. Повечето търсят в гугъл каквато им трябва рецепта или просто рецепта и това е. Ако попаднат на любимия си сайт - супер! Ако не, цъкат в сайта, който се реди на първите места и вече там, ако не намерят това, което търсят излизат и влизат в следващия и така... Така е при повечето, но както казваш има и един процент, който вероятно запомнят името на сайта и директно цъкат.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Трябва да направиш шокиращи рецепти (пернишко суши, гюведжета на микровълнова, дъвка с косъм - за повече идеи, взимам по 5лв на кл. дума :p , цветя и бонбони не пием! ) и за кратко време ще надминеш всички стандартни сайтове, защото хората ще се късат да те споделят и копират. Успех!
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Ха! Това с дъвките и косъма си го бива. :lol: Ще взема да се пробвам и аз с някоя такава рецепта...
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Ха! Това с дъвките и косъма си го бива. :lol: ...

Манете ги тия гаври с храната :). От доста време забелязвам, че българина от икономия е склонен да яде всякакви боклуци, но не и това, което трябва. За съжаление липсва стандарта, който ни е необходим. Тук някои хора са склонни да дават грешни пари за безумно скъпи дрехи и кво ли не друго, а когато купуват храна цепят стотинката на две и са доволни да се хранят с боб три дена.

Към автора: Редрума добре ти го е казал, с хубав и богат кулинарен сайт на английски чудеса може да направиш. И в пинтерест кулинарията върви доста добре, достатъчно е снимките, които качваш да са много хубави. Предимството на английския пазар е, че вариантите за монетизация са повече. Със сайт на български може и да имаш някакви кликове, но в дългосрочен план това е загубена кауза. И въобще да гониш монетизиране само от един източник не е добре. Това е все едно да разчиташ на доходи от едно единствено място.

Сега като потребител на такива сайтове и заклет творец кулинар смея да твърдя, че на БГ пазара има 3-4 много добри кулинарни сайта, но нещата, които не съм намирала в нито един са:
1. Българска национална кухня по региони. Има някои сайтове с много и добри родопски рецепти и дотам.
2. Интернационалната кухня също е пренебрегната. В най-добрия случай да намериш по 50-на китайски или италиански рецепти, но пак добре, че има и толкова. Ако обаче тръгнеш да търсиш карибска, чешка кухня, хавайска, сингапурска и т.н. нищо няма и естествено превключваш на енглиш и отиваш да търсиш другаде.
3. Няма примерни менюта. Това определено улеснява търсенето ако не знаеш точно какво ти се хапва.
4. Тук може и да бъркам. Не съм забелязала дори добрите сайтове да имат канал в тубата или някакво подобно място за привличане на трафик. За сметка на това канали с индийски рецепти колкото искаш има.

Ако все пак си решил да си останеш на БГ пазара, то проучи добре най-добрите подобни сайтове у нас. После проучи и английските сайтове, от тях определено има какво ново да вземеш/научиш, и на финала направи сайта с желание и постоянство, добро оптимизиране, а защо не и брандиране.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Манете ги тия гаври с храната :). От доста време забелязвам, че българина от икономия е склонен да яде всякакви боклуци, но не и това, което трябва. За съжаление липсва стандарта, който ни е необходим. Тук някои хора са склонни да дават грешни пари за безумно скъпи дрехи и кво ли не друго, а когато купуват храна цепят стотинката на две и са доволни да се хранят с боб три дена.

Към автора: Редрума добре ти го е казал, с хубав и богат кулинарен сайт на английски чудеса може да направиш. И в пинтерест кулинарията върви доста добре, достатъчно е снимките, които качваш да са много хубави. Предимството на английския пазар е, че вариантите за монетизация са повече. Със сайт на български може и да имаш някакви кликове, но в дългосрочен план това е загубена кауза. И въобще да гониш монетизиране само от един източник не е добре. Това е все едно да разчиташ на доходи от едно единствено място.

Сега като потребител на такива сайтове и заклет творец кулинар смея да твърдя, че на БГ пазара има 3-4 много добри кулинарни сайта, но нещата, които не съм намирала в нито един са:
1. Българска национална кухня по региони. Има някои сайтове с много и добри родопски рецепти и дотам.
2. Интернационалната кухня също е пренебрегната. В най-добрия случай да намериш по 50-на китайски или италиански рецепти, но пак добре, че има и толкова. Ако обаче тръгнеш да търсиш карибска, чешка кухня, хавайска, сингапурска и т.н. нищо няма и естествено превключваш на енглиш и отиваш да търсиш другаде.
3. Няма примерни менюта. Това определено улеснява търсенето ако не знаеш точно какво ти се хапва.
4. Тук може и да бъркам. Не съм забелязала дори добрите сайтове да имат канал в тубата или някакво подобно място за привличане на трафик. За сметка на това канали с индийски рецепти колкото искаш има.

Ако все пак си решил да си останеш на БГ пазара, то проучи добре най-добрите подобни сайтове у нас. После проучи и английските сайтове, от тях определено има какво ново да вземеш/научиш, и на финала направи сайта с желание и постоянство, добро оптимизиране, а защо не и брандиране.

виж това бяха наистина полезни препоръки. Вярно ще ме озори да намеря рецепти по региони но изобщо идеята да добавя подобни категории си е файска.

За интернационалната кухня - определено е пренебрегната, но там бих го оставил за някакъв бъдещ период - това е страшно много работа по подбор и превод на рецепти, които трудно ще намират търсене. От др страна - оригинално съдържание, снимки - колкот ти душа иска.

Примерни менюта - това е идея, аз мислех да добавя малко екстри за регистрирани потребители (това от чуждестранните сайтове ми дойде естествено)

чудех се дали да си играя да правя състав на рецептите - калории ,мазнини, въглехидрати и тн. Гледам големите на ингилизкия пазар имат такива екстри ама там американците имат някакъв стандарт. Разрових се ,намерих база в доста суров вид и на тоя етап прецених, еч усилията изобщ оне оправдават ползите а и не знам дали изобщо потребителите ги е еня за въглехидратното съдържание на друсания кебап.

С гнусните рецепти е интересна идея ама трудно ще навия потребители да ги тестват и да ми пращат снимки. Пък снимки на връщано не ща да слагам в сайта.

ПП прави ми впечатление обаче, че бая хора смятат, че в сайтовет еза рецепти ляп няма или има само трохи. Чудя се какво значи трохи? Ще я видим тая работа. Аз не очаквам да стана милионер с сайт за рецепти ама ако не тече поне ще капе.

За мойт еверни последователи (ако има такива) - парсера е готов, имам една екстремна задача и после г озавъртам за основните тестове. Естествено очаквам да почнат да ме банват по айпи но като ме заплющят ще му мисля.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

ПП прави ми впечатление обаче, че бая хора смятат, че в сайтовет еза рецепти ляп няма или има само трохи. Чудя се какво значи трохи?

И имат предвид БГ пазара. За английския пазар готвенето и всичко покрай него си е индустрия. Тук кликовете са малки, директна реклама трудно ще продаваш, и афилиейти трудно ще продаваш, даже линкове да продаваш пак файда няма да имаш...затова са трохите. Виж за английски е друга работа, там възможностите са по-големи.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

И имат предвид БГ пазара. За английския пазар готвенето и всичко покрай него си е индустрия. Тук кликовете са малки, директна реклама трудно ще продаваш, и афилиейти трудно ще продаваш, даже линкове да продаваш пак файда няма да имаш...затова са трохите. Виж за английски е друга работа, там възможностите са по-големи.

А тогава сайтовете, които са в топ 5, за какво са? Да не за слава? Явно изкарват пари, щом се върти адуордс.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

А тогава сайтовете, които са в топ 5, за какво са? Да не за слава? Явно изкарват пари, щом се върти адуордс.

Това че са в топ 5 не означава, че достигат английските си събратя. Печелят нещо, но то е далеч от това, което биха печелили на друг пазар.
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Нямах за цел да предлагам гнусни рецепти, а креативни, със странни имена, но да са вкусни (гюведжето на микровълнова, става перфектно). Хората обичат разнообразието (проверете за октопус спагети - по-лесно е на английски, няма да казвам защо)
 
От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

ема чакайте ся - спорът е безсмислен. докато в бг е изобщо допустима мисълта аз, моя ентусиазъм и 200-300 зора да скалъпим сайт, който да се ранкне добре в нишата, то на английски е просто абсурдна. Представяте ли си ако бях пуснал тема, че смятам да правя сайт за рецепти на английски и да се боря за топ тен?!?! Че тая тема щеше вече да си има собствена секция във форума - "Хумор, сатира и забава" или "Научна фантастика".

Ако бях отворил тема за сайт за рецепти на английски вече щеше да има три страници препоръки да търся тясна ниша. Ама щото е много конкурентно - ниша тясна като котешки гъз. Вероятно вече сериозно щях да обмислям възможността за кулинарен сайт на тема Традиционни истанбулски рецепти за свинска пача с чесън. Тогава естествено щеше да има и контрата - ма ти от такъв сайт шспичелиш некви кликове, ако беше направил по-голям ехе, охо, мухуууу и т.н.

Аз смея да твърдя, че щом един смрадлив сайт дето съществуваше на тоя домейн влачеше по стотина уникални дневно значи мога да докарам в пъти повече с по-барнат сайт. Щом един бг сайт прави да го речем левче от хиляда уникални начи явно има некъф ляп. Аз яхта с тоя сайт няма си купя ама ако веднъж годишно отида на почивка от него - що пък не?

Е вчера ми се мерна неква тема тука из форума - некъф пич със сайт за интервюта. Погледнах му първаат тема дето иска рецензии за сайта - ми в общи линии повечето мнения са "бухахааа, така ли са прай сайт веее", "ский ся пич, ти от тва нмойш пчелиш", "тва стааа само с мнооо пари и солиден гръб, оти койштидаде интервю на тебе бе заплес" и тук таме по някоя и друга конструктивна критика. В последната тема пише какъв трафик има, колко печели. Значи явно можело?

Да не ме разберете като критикар нещо: И на мене ми е по-лесно да изкарам куп причини едно нещо да НЕ стане, ама дали това е правилният път да накараш нещо НАИСТИНА да стане.

P.S. Койт не му се четат всички тия плещения - ский чашата по-горе
 
От: От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

P.S. Койт не му се четат всички тия плещения - ский чашата по-горе

Между другото - Технически чашата е 100% пълна.

optimism.jpg
 
От: От: Има ли ляп в сайтовете за рецепти

Представяте ли си ако бях пуснал тема, че смятам да правя сайт за рецепти на английски и да се боря за топ тен?!?!

Ти затова ли бегаш от английския? Имай предвид, че не е толкова страшно, има стотици лонг тейл думички за конкретни рецепти или храни, които не са трудни за класиране. Като добавиш и малко повече социалност - пинтерест и дрън-дрън подобни, една красота като изваеш, и като го напълниш ще видиш как ще ти хареса накрая да взимаш по повече от левче :). Само така между другото ти го казвам. Като си решил си действай по БГ-то :), ама с постоянство, че да вземеш поне левчето.
 

Горе