Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Jnr88

Member
Здравейте!

Допреди само четох из форума, без да се регистрирам, но реших да ви попитам нещо :)
Напоследък сайтовете за групово пазаруване стана близо 30...ако не и повече...още след първия се замислих и аз да си направя такъв, но го оставих за по-натам...е вече станаха доста и не знам дали има смисъл да се захващам. Бих искал да чуя вашето мнение по въпроса :)

Според мен ако се измисли лесно име, интересна визия и най-вече мащабна реклама може да има успех...но кажете вие :)
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

И отделно да намериш добър екип от тъговски предствители - ти намират клиенти има още редица други работи.

Като цяло бизнеса следва този модел(говиря за модел, които едва ли не се копира) поради 2 оснвони причини:

1. Почти няма никакви разходи за проучване и разботване на идеята
2. Също така разходи за тестване на продукта в реална пазарна среда отновно са нищожни.

С две думи яко се напълвал нишата с такива модели -НИ, ВЕИ, социалните сега и груповеите и т.н. модели, щото бизнеса си спества Хикс кинти(подхода е да се върви по утъпкана пътека, не ти да я тъпчеш :) ).

Ако имаш добре изграден бизнес план и достъчно капитали - можеш да пробваш въпреки силната конкурнецията. Пазара има още да расте.
 
От: От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

И отделно да намериш добър екип от тъговски предствители - ти намират клиенти има още редица други работи.

Като цяло бизнеса следва този модел(говиря за модел, които едва ли не се копира) поради 2 оснвони причини:

1. Почти няма никакви разходи за проучване и разботване на идеята
2. Също така разходи за тестване на продукта в реална пазарна среда отновно са нищожни.

С две думи яко се напълвал нишата с такива модели -НИ, ВЕИ, социалните сега и груповеите и т.н. модели, щото бизнеса си спества Хикс кинти(подхода е да се върви по утъпкана пътека, не ти да я тъпчеш :) ).

Ако имаш добре изграден бизнес план и достъчно капитали - можеш да пробваш въпреки силната конкурнецията. Пазара има още да расте.

Много опимистичен си днес :)
Според мен пазарът трабва първо малко да се поочисти преди втората вълна.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Преди месец писах на всички сайтове за групово пазаруване, които открих. Интересуваха ме по-конкретни условия за пускането на една оферта. Общият брой на сайтовете тогава беше 63! Трябва да ви кажа, че повечето такива сайтове се поддържат от по един, максимум двама човека. Feedback-a е меко казано плачевен.

Месец по-късно продължавам да получавам отговори на запитването ми, които отговори са малограмотно написани и лишени от всякакъв смисъл. Повечето "собственици" са студентчета, които от селщина нямат време да пуснат spell checker-a, или да отговорят на един елементарен мейл.

Големите имена в бранша, разбира се, отговориха почти мигновено. Някои направо ме отсвириха, други изпъкнаха с интересни предложения от тяхна страна.

Така че, ако някой реши да нагази в тази ниша, нека първо да си зададе въпроса: С какво мога убедя клиентите, да пазаруват от мен и защо търговците биха предпочели да сключат договор с мен, а не с някой от конкуренцията. То това важи за всяка възможна бизнес идея.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Е аз съм положителен човек Tео, знаеш :)

Инак защо си мисля, че ще се развива. Причината е проста и се крие в потрбеление - по точно съвкупното ни потребление. Мога да издребне до микроикономиката - кога търсенето на човек нараства? ами когато нарастват и доходите му или има промяна в цените. Нарастване на доходи, води и до нарастване на търсенето и в повечето случай на по качествени стоки/услуги, иначе казано с увеличаването на кините расте и покупателната способност. Тези сайтове за групово пазаруване точно и това симулират "увеличение на покупателната способност" - при намаление на Х продукт с определен % симулира и увеличение на доходите - говорим в нашия случай за 1 стока/услуга и разполагаемият доход. Българина не отделя пари от разполгаемият си доход за удоволстве и скъпи неща просто щото не му остават пари. Сега се прехвърлям и към съвкупното търсене и вътрешното, ни потребление - то като цяло е спаднало и именно тука се намисат тези сайтове. При увеличващото довери на потребителите към оналйн пазаруването и възмоножността да се купят желаните стоки/услуги с голямо намаление - неимоверно ще вдигне и търсенето на такива сайтове. Собственика на Грабо, е взаимствал от външни доказани идеии и ги е приложил в БГ. Както и писах 2 са едини от основните елемнти за масово прилагане на нова бизнес идея.

Това, че повечето подхождат така идиотски се дължи на нулевата бизнес култура и етика и не случайо отпадат от пазара. На цифри може са 100 сайтове в БГ, от които смятам точно 5-10 (от който ТОП 3 обира голям пазарен дял) са действащи останалите са само пълнеж или са на път за фалит или вече са фалирали и вегетират в онлайн пространството.

П.С.Сега да не ми взмето поста за бизнес решение :D . Визия, Екип, Маркетинг, Ръководство, Вътрешно-работещи системи, комуникации са повече от важни :p, точно там някъде в някой сбъркан елемент от бизнес модела, прецаква целия модел и води до провала.
 
Последно редактирано:
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Ще ви каже нещо за тия групови пазарувания (не съм ги ползвал и не смятам за момента) и то най вече за тези с по "изгодните оферти" на доста прилични суми. Познати бяха до остров Тахос (Тахос Махос не го помня точно) в Гърция за доста висока сума закупена от Грабо (Грабо не е изцяло виновна за случилото се, НО МОЖЕ ДА ПОДБИРАТ С КОЙ РАБОТЯТ). Мислих и аз да заведа приятелката ми използвайки намаление и добре,че се допитах до мойте приятели. Хотела в който ги настанили е на 100 км. от острова, в ваучера е имало закуска и вечеря (закуската е един плод, вечерята е все едно една нормална порция разделена на 4)... Когато попитали хотелиера (който е барман, готвач и управител едновременно) защо е такава закуско/вечерята, човека им обяснил, че от Туроператора отпуска по 3 евро за закуска и 4 за вечеря и той даже бил на загуба от това. Грабо нямат вина, но може да почнат да подбират и да проверяват дали това което им е предложено да пускат отговаря. Въпросните приятели няма никога да си купят ваучер от който и да е сайт за намаление повече. Имаше и друг случай с маникюр (маникюр ли педикюр ли де да ги знам женски работи) "Клеопатра" се казваше ваучера. Моя позната която има салон за красота и си има маникюристка, отиде да види как са конкуренцията и си взе ваучер. Отиди да и правят "Клеопатра" маникюристката и сипала разтвор някъв там в легена, капнала няколко капки мляко и я оставила да седи 10 минути в легена. След 10 минути и казала, че е готова и е била шута. Тя съответно се ядосала (по спомен тая "Клеопатра" беше около 15-20 лв.) и обяснила, че работи тази дейност и това не бил "Клеопатра", а отсреща и казала "Като сте с ваучер това получавате. Ако искате можете да доплатите за повече" ... Еми и тя повече от тия сайтове няма да пазарува. Който направи такъв сайт и успее да го развие личен мой съвет е да проверява (ако трябва да праща свои служител или приятел да провери) офертите които предлага, защото може да остане без "клиенти" за сайта.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Тази сутрин слушам как някаква пловдивска тур агенция разпродала пакет през грабо на не малката сума от 350 лв парчето. Сега ни офис имат ни на телефоните някой птговаря ... пирамиди ... фараони ... ама щом голям играч като грабо прецакаха .. от тук на татък какво да очакваме.

Преди давах прогноза че ще останат 2-3 големи сайта, сега си мисля до 12-18 месеца няма да си мислим за такива сайтове, ще останат пореднато модно течение ...

Дано не съм прав за тези които са инвестирали вече ... просто лични съждения :)
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Това с Фантома на Грабо е в областта на научната фантастика според мен тия няма как да си получат парите дори и да са успели да ги преметнат.

А по въпроса - Хляб има обаче за новодошлите може да няма маргарин и бекон :)
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Ще видим, кой крив кой прав - има доста положителни отзви за тези сайтове, както и негативни - нормално за всеки бизнес. Както писах по горе то е съвкупност, направиш ли ги нещата професионално и етично ще има дето вика Манта и бекон, че и масло :D
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

сайтовете за групово пазаруване са над 80. Хляб има, но за макс 5 сайта, който вече са набрали скорост. Ако мислислиш да стартираш сега то трябва да налееш много пари, за да мижеш да се задържиш.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Много скоро ще замрат, понеже основната идея на групон е много изменена и побългарена с цел бърза печалба. Какво правят повечето предлагащи ваучери от сферата на услугите. Измислят услуга обявяват цената х2 и после и правят -50%, а реалната й стйоност е някъде около 10 - 20 %
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Много скоро ще замрат, понеже основната идея на групон е много изменена и побългарена с цел бърза печалба. Какво правят повечето предлагащи ваучери от сферата на услугите. Измислят услуга обявяват цената х2 и после и правят -50%, а реалната й стйоност е някъде около 10 - 20 %

Абсолютно вярно - имам лични наблюдения.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

има трошици, цели филии и комати вече май няма :D максимум кротони има!
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Това е за всичко, не само за груповото пазаруване. Ако почваш да видоизменяш бизнес модела и интерпетриаш без солидна бизнес основа всичко отива на забатачване.

Гледайте кво са писали Марск и Енгелс и вижте до какво видоимзенние е станал комунизма и накрая на забвение :D :D :DТо не че и монетаризма е на финалната права.
 
От: Има ли още хляб в сайтовете за групото пазаруване онлайн?

Ако имаш добри оферти има хляб!
 

Горе