Инвестиране и Печалба от Акции и ETF-и, Bitcoin

biaaro

Well-Known Member
Ако има интерес към темата,@Blinky може да помисли да отвори нов раздел, защото целия интернет ври и кипи последно време. Мисля че е редно да се обсъжда и тук.

За който не знае, борсата предлага уникална възможност да търгувате с акции от България. Правите си акаунт в някой брокер и започвате, толкова е просто. :) Всъщност не е, защото повечето хора губят парите си, особено новобранците, включително и аз на няколко пъти.

Към тоя пазар има два подхода основно. Едните са така наречените холдъри, които купуват акции само от сигурни компании или индекси с доказана история, като S&P 500 примерно. Там нещата са почти 100%, защото тези индекси никога в историята не са били на минус за дългосрочен период. Подходящо е за хора със свободни пари, които не искат да ги държат по банките. Вкарваш ги и забравяш с години за тях, само се радваш на 8-10% доходност на година. Това е то парите да работят за теб, дето го има това клише. Въпроса е, че трябва предварително да си ги изкарал и да можеш да ги затвориш за дълъг период. Шанса да ги изгубиш е минимален, ако не стане нещо с брокера де. То си има гаранции и тн. Това е друга тема....

Другия подход е ДейТрейдинг, това са хората, които реализират печалби от разликата в цената. Демек спекулантите. Изключително яко занимание и страшно зарибително, но и изключително трудно за овладяване. Аз само това съм пробвал на няколко пъти, за съжаление с негативен резултат винаги. Изключително трудна работа. Информацията която трябва да се усвои ме изключително много - фундаментален анализ, технически анализ, кендъли, как се разчита графиката, кое какво значи, ужас е, няма научаване. Различните дей трейдъри имат различни подходи. Някои ползват само технически анализ, някои само фундаментален, други и двете, други нещо друго.... Вариантите са милиарди. Въпроса е да налучкаш стратегия, която да те изкарва на плюс и да я прилагаш без компромиси. Без компромиси, защото има нещо много по трудно от поемането на големия обем информация и това е психиката. Да успееш да овладееш тоя страх и тая алчност се оказа най-трудното от всичко. Първия си акаут в трдер бг. го затрих абсолютно умишлено, защото се бях побъркал направо. Влизам, тръгва на долу, излизам, отива до небето, и така няколко пъти подред. Щях да се побъркам.... А тъпото е, че тея пари ги бях отписал и изобщо не ми пукаше за тях. Много, много вдигащо адреналина занимание е това.

Факт е че има страшно много хора, които се занимават с това и изкарват страхотни пари. Принципно самото започване не е никак трудно, може да се почне и с много малка сума. 50 лв. примерно.

От брокерите аз ползвам само iteractivebrokers.co.uk, за мен е най-сериозния, но за новобранец не го препоръчвам, и сайта и приложението са кошмарни, трудно се свиква. За новите препоръчвам еторо или традинг212, това са бившите традер бг, Има и други, но тези са май най популярните, традинг212 има интерфейс на български даже. За съжаление, чух че не приемат регистрации в момента, но рано или късно ще почнат.

Ако някой се престраши за iteractivebrokers.co.uk, да пише в темата преди да почне регистрацията, защото има няколко капана. Като цяло и регистрацията там е кошмарна, отнема към две седмици и повече.. Поне преди беше, ама те не са мърдали на никъде, предполагам няма разлика....

Биткойна го включих, защото е много подходящ за спекулации и дейтрейдинг. Иначе не препоръчвам до се държи големи суми в биткойн, за дълго време. Въпреки че отвсякъде ви казват друго. Според мен ще има много разплакани от тая работа, ама да видим....

Айде стига толкова, че стана дългичко. Опитах се да го напиша без терминология, който има въпроси да пита. Във форума се оказа, че има хора, които вероятно разбират много повече от мен, не че аз разбирам нещо, при положение, че никога не съм излизал на плюс от това :) Надявам се да се включват в темата.
 
Радвам се, че вече и тук има такава тема. Ще се опитам да допринеса с нещичко и аз. Имам блог, който развивам и споделям изцяло моят опит като начинаещ инвеститор - https://angelovdimitar.com/

Тук мога да пусна няколко мои статии, които със сигурност ще помогнат на тези, които решат сега да започват:

Как и в какво да инвестираме ?

Инвестиране в Акции за Начинаещи

3 инвестиции за 100 лв на месец

Акции, Дивиденти, Dollar Cost Average – Важни Основни Познания

Как да инвестираме в ETF (ЕТФ)

S&P 500 ETF – 3 Причини да Инвестираме


А ето и няколко дълги и детайлни ревюта на брокерите, върху които имам поглед и които използвам. Държа да отбележа, че ъпдейтвам content-а, когато науча нещо ново или стане някаква промяна:

Interactive Brokers – Брокер номер 1

Trading 212 – $0.00 Такси и Комисионни

Revolut – Акции без Комисионна


Успех на всеки, който е решил да помисли за по-доброто си финансово бъдеще. Обичам да казвам, че никой не може да се погрижи по-добре от нас за парите ни. Но това не е лесна работа. Затова и реших да създам този уебсайт и да помогна на хора, които се интересуват от лични финанси и като цяло дългосрочно инвестиране.
 
Радвам се, че вече и тук има такава тема. Ще се опитам да допринеса с нещичко и аз. Имам блог, който развивам и споделям изцяло моят опит като начинаещ инвеститор - https://angelovdimitar.com/

Тук мога да пусна няколко мои статии, които със сигурност ще помогнат на тези, които решат сега да започват:

Как и в какво да инвестираме ?

Инвестиране в Акции за Начинаещи

3 инвестиции за 100 лв на месец

Акции, Дивиденти, Dollar Cost Average – Важни Основни Познания

Как да инвестираме в ETF (ЕТФ)

S&P 500 ETF – 3 Причини да Инвестираме


А ето и няколко дълги и детайлни ревюта на брокерите, върху които имам поглед и които използвам. Държа да отбележа, че ъпдейтвам content-а, когато науча нещо ново или стане някаква промяна:

Interactive Brokers – Брокер номер 1

Trading 212 – $0.00 Такси и Комисионни

Revolut – Акции без Комисионна


Успех на всеки, който е решил да помисли за по-доброто си финансово бъдеще. Обичам да казвам, че никой не може да се погрижи по-добре от нас за парите ни. Но това не е лесна работа. Затова и реших да създам този уебсайт и да помогна на хора, които се интересуват от лични финанси и като цяло дългосрочно инвестиране.

Както казах и в другата тема, ще го кажа и тук. Блога е страхотен, а информацията в него достоверна и много добре поднесена, без излишно усложняване на материята. Както разбирам @D.Ivanov е представител на така наречените холдъри, хората, които инвестират дългосрочно, с много добър контрол на риска.
 
Прочетох няколко статии от блога и се заинтересувах от това - ако инвестирам в ETF и по-точно UCITS фондове, които копират S&P 500, по-този начин няма да плащам никакви данъци дори и при продажбата им след време. А има такива UCITS фондове, които копират изцяло S&P 500, които са по-малко рискови така ли ? А възвращаемостта е около 8% което е доста добра. До колкото видях дори от 2015 до 2021 средната възрващаемост е около 12%.
Просто търся някакви ETF например, в които да влагам месечно по 200-300лв за дълъг период от време без да плащам данъци и без висок риск.
Блога е много полезен, когато имам повече време ще го прочета :)
 
Както казах и в другата тема, ще го кажа и тук. Блога е страхотен, а информацията в него достоверна и много добре поднесена, без излишно усложняване на материята. Както разбирам @D.Ivanov е представител на така наречените холдъри, хората, които инвестират дългосрочно, с много добър контрол на риска.
Точно така, Buy & Hold FOREVER :). Също и Dollar Cost Average, което представлява осредняване на цената, когато има спад на цените на акциите.
 
Прочетох няколко статии от блога и се заинтересувах от това - ако инвестирам в ETF и по-точно UCITS фондове, които копират S&P 500, по-този начин няма да плащам никакви данъци дори и при продажбата им след време. А има такива UCITS фондове, които копират изцяло S&P 500, които са по-малко рискови така ли ? А възвращаемостта е около 8% което е доста добра. До колкото видях дори от 2015 до 2021 средната възрващаемост е около 12%.
Просто търся някакви ETF например, в които да влагам месечно по 200-300лв за дълъг период от време без да плащам данъци и без висок риск.
Блога е много полезен, когато имам повече време ще го прочета :)
Да, разбрал си правилно. Има ETF-и, които копират индекса S&P 500 изцяло. Такива са например IUSA и SXR8. Те са достъпни за нас като европейски граждани и ние не дължим данъци за капиталовата печалба. Това е така засега. Не мога да прогнозирам какво ще е в следващите 5 или 10 години, но се надявам така да останат нещата :).

S&P500 от 2010 до 2020 е със средна възвръщаемост около 13.6%, което е адски добре, поне аз така смятам.

Естествено, отделните акции предоставят по-голяма възвръщаемост и аз също пазарувам и такива.
 
S&P500 от 2010 до 2020 е със средна възвръщаемост около 13.6%, което е адски добре, поне аз така смятам.

Естествено, отделните акции предоставят по-голяма възвръщаемост и аз също пазарувам и такива.

Не само за теб този процент е добър, особено на фона на отрицателните лихви по баките си е направо невероятен. На мен това ми е голямата драма. С дей трейдинг го докарвам средно до към 10%, и веднага изниква въпроса, дали не е по добре да си държа в S&P 500 и да вземам 13% :) Няма нерви, няма взиране в графики, няма кендъли, няма нищо..... Ама май не съм за такова спокойствие. Мен си ме кефи да си наслагам 10 компании в уачлистата, да си разчистя графика и в 16.30 почва купона :) Като един два дена преди това съм си направил някакъв фундаментален анализ по новини и събития. Към края на деня съм затворил всички, които са направили разлика, а тези на загуба ги оставям докато се възстановят. Не слагам някакви големи суми, така че мога да чакам колкото е нужно. Като предварително проверявам каква волатилност има акцията и тренда какъв е. Ако има големи пропадания с много дълъг период на възстановяване, не се занимавам. Та с тая проста стратегия почти няма шанс да набутам пак всичко, ама и разликата не е голяма. Дефакто се придържам към клишето - Не си загубил, щом не си продал :)

Тоя блог защо не го монетизираш с адсенс? С това съдържание ще обереш каймака. Доколкото мога да видя излиза чудесно и по търсачките, аз от там го намерих всъщност, докато си чеквах за някакви безумни стратегии пак.
 
Ако има интерес към темата,@Blinky може да помисли да отвори нов раздел, защото целия интернет ври и кипи последно време. Мисля че е редно да се обсъжда и тук.
За такъв сме обособили именно този за Инвестициите. Ако успеем да съберем достатъчно, ще направим негов подраздел. Какво за инвестиция в ценни книжа, акции, стоки, валути?
 
Не само за теб този процент е добър, особено на фона на отрицателните лихви по баките си е направо невероятен. На мен това ми е голямата драма. С дей трейдинг го докарвам средно до към 10%, и веднага изниква въпроса, дали не е по добре да си държа в S&P 500 и да вземам 13% :) Няма нерви, няма взиране в графики, няма кендъли, няма нищо..... Ама май не съм за такова спокойствие. Мен си ме кефи да си наслагам 10 компании в уачлистата, да си разчистя графика и в 16.30 почва купона :) Като един два дена преди това съм си направил някакъв фундаментален анализ по новини и събития. Към края на деня съм затворил всички, които са направили разлика, а тези на загуба ги оставям докато се възстановят. Не слагам някакви големи суми, така че мога да чакам колкото е нужно. Като предварително проверявам каква волатилност има акцията и тренда какъв е. Ако има големи пропадания с много дълъг период на възстановяване, не се занимавам. Та с тая проста стратегия почти няма шанс да набутам пак всичко, ама и разликата не е голяма. Дефакто се придържам към клишето - Не си загубил, щом не си продал :)

Тоя блог защо не го монетизираш с адсенс? С това съдържание ще обереш каймака. Доколкото мога да видя излиза чудесно и по търсачките, аз от там го намерих всъщност, докато си чеквах за някакви безумни стратегии пак.
Мисля по въпроса за монетизацията, но още не съм го решил, а и не бързам :). Но сякаш не ми се иска да е адсенс, поне не и на уебсайт. За youtube adsense е ок, но предпочитам съдържанието на сайта да е чисто от реклами.

Попринцип няма лошо да си отделиш една сума и с нея да спекулираш. Но тя да не се бърка с дългосрочните инвестиции. Може да помислиш за търговия с опции. Доста е доходоносна, ако отново следваш някаква стратегия и придобиеш нужната практика. Аз все още не търгувам опции, но със сигурност смятам поне да опитам в скоро време. Хубавото при тях е, че можеш да ги използваш като hedge на акциите. Но дори и само call options да търгуваш, в момента също е доста печелившо, поне това виждам от познати, които практикуват подобна търговия.
 
Мисля по въпроса за монетизацията, но още не съм го решил, а и не бързам :). Но сякаш не ми се иска да е адсенс, поне не и на уебсайт. За youtube adsense е ок, но предпочитам съдържанието на сайта да е чисто от реклами.

Попринцип няма лошо да си отделиш една сума и с нея да спекулираш. Но тя да не се бърка с дългосрочните инвестиции. Може да помислиш за търговия с опции. Доста е доходоносна, ако отново следваш някаква стратегия и придобиеш нужната практика. Аз все още не търгувам опции, но със сигурност смятам поне да опитам в скоро време. Хубавото при тях е, че можеш да ги използваш като hedge на акциите. Но дори и само call options да търгуваш, в момента също е доста печелившо, поне това виждам от познати, които практикуват подобна търговия.

Да, мислил съм за опции, ама отлагам, че честно казано не ми се чете за тях, на тоя етап ги виждам малко като тото :) Аз акциите не съм усвоил като хората все още, тъй че се въздържам на този етап. Като почна да докарвам 40-50% профит на ден, като нормалните хора ще мисля и за друго :) Засега съм я докарал да не съм на минус с леко отгоре, което го отчитам като успех.

На този етап не смятам да инвестирам дългосрочно, каквото остане го реинвестирам обратно, в нещата които се занимавам в момента. Държа известна сума в банка за аварийни нужди, другото го наливам в бизнес.
 
Колебая се дали да пусна инфо за crypto staking, тъйкато технически не е към темата, но според мен определено спада в графа инвестиция.
Ако някой има интерес, може да дам пример и обеснение с Cardano или друга.
 
Колебая се дали да пусна инфо за crypto staking, тъйкато технически не е към темата, но според мен определено спада в графа инвестиция.
Ако някой има интерес, може да дам пример и обеснение с Cardano или друга.

Пускай, разбира се. Аз никак не харесвам криптото, ама няма как да се заобиколи вече. Особено пък за спекулации е супер. Те доста брокери вече го предлагат наравно с акциите. Макар че не знам колко е правилно да пазариш крипто от брокер....
 
Има един сайт Смарт Мъни там има доста информация свързана с инвестирането. Може би и отговорите на повечето въпроси са там.
Относно инвестицията е добре да се разделят сумите в различни стратегии. Примерно 40% в дългосрочни инвестиции в акции, 40% в ETF-и и 20% за гъдел /спекула/. Това са някакви примерни данни, да не ги вземе някой за твърдение.
Относно пробата препоръчвам Revolut. Регистрацията става бързо, на безплатния план има 3 безплатни транзакции и е добър инструмент за проба.
Може би темите трябва да се разделят, защото може да се изговори много за акции, етфи, инструменти за търгуване и т.н.
До колкото знам доста се говори за ЕТФи, но в България не може да се търгува с популярните американски такива.
Аз следя един, който много добре се развива, но мисля че не може да се купува от България.
 
Аз викам да насочим темата директно към същността и вместо да се дъвчем неща като за новобранци да спестим празните приказки. Има къде да четат хората, които се интересуват от нещата.
Както се казва, имаме полза от повече мозъци, които могат да мислят.

Аз също сравнително консервативен, като съм доста диверсифициран (над 30 компании).
1/3 са ми за дивидентни, плюс факта, че имах късмет да вляза в повечето компании, когато бяха ниско долу, съответно освен дивиденти, очаквам и още upside. Основно съм инвестирал в енергийните (най-вече ударените от ковида петролни) компании, защото те ще се възстановят и още доста години ще носят пари.
Останалото са "ракети" и компании, в които съм видял потенциал и ще държа, докато не преценя, че са стигнали точката за продажба.
Съответно и веднага идва първия проблем. Не са малко компаниите, които пораснаха доста бързо и неадекватно спрямо очакваните приходи на база 4-5 години дори. Вярно, вероятно пазара се променя и метриките, които инвеститорите ползват, явно се изменят. Причината е, че доста капитал от такива като мен и вас се налива на борсата и видимо има отражение.
Обаче балона си е балон и рано или късно се пука. Гледаме назад - housing балон, dotcom балон. Сега дали нямаме EV балон? И то не е само EV, а като цяло Renewable green сектора.
Колко от вас считат, че има балон и ще се спука преди края на 2021-ва? Мислите ли да "противодейтсвате" по някякъв начин?
Дори да не е балон, то ще има корекция, но има един цитат, който е много точен.

Don't Try to Time the Market. “Far more money has been lost by investors trying to anticipate corrections, than lost in the corrections themselves.” Peter Lynch

И като говорим за ракети и евентуални корекции съм се качил сравнително рано на NIO, PLUG, HIMX (тепърва очаквам да лети), APPS (тук се возих до 80).
Отделно се озъртам около компании, които имат ясни за предвиждане движения и когато има възможност трейдвам краткосрочно - в повечето случаи макс 2 дни. Горе прочетох за 40-50% профит. За мен това е рисково, търся 5-20%.
 
Аз викам да насочим темата директно към същността и вместо да се дъвчем неща като за новобранци да спестим празните приказки. Има къде да четат хората, които се интересуват от нещата.
Както се казва, имаме полза от повече мозъци, които могат да мислят.

Аз също сравнително консервативен, като съм доста диверсифициран (над 30 компании).
1/3 са ми за дивидентни, плюс факта, че имах късмет да вляза в повечето компании, когато бяха ниско долу, съответно освен дивиденти, очаквам и още upside. Основно съм инвестирал в енергийните (най-вече ударените от ковида петролни) компании, защото те ще се възстановят и още доста години ще носят пари.
Останалото са "ракети" и компании, в които съм видял потенциал и ще държа, докато не преценя, че са стигнали точката за продажба.
Съответно и веднага идва първия проблем. Не са малко компаниите, които пораснаха доста бързо и неадекватно спрямо очакваните приходи на база 4-5 години дори. Вярно, вероятно пазара се променя и метриките, които инвеститорите ползват, явно се изменят. Причината е, че доста капитал от такива като мен и вас се налива на борсата и видимо има отражение.
Обаче балона си е балон и рано или късно се пука. Гледаме назад - housing балон, dotcom балон. Сега дали нямаме EV балон? И то не е само EV, а като цяло Renewable green сектора.
Колко от вас считат, че има балон и ще се спука преди края на 2021-ва? Мислите ли да "противодейтсвате" по някякъв начин?
Дори да не е балон, то ще има корекция, но има един цитат, който е много точен.

Don't Try to Time the Market. “Far more money has been lost by investors trying to anticipate corrections, than lost in the corrections themselves.” Peter Lynch

И като говорим за ракети и евентуални корекции съм се качил сравнително рано на NIO, PLUG, HIMX (тепърва очаквам да лети), APPS (тук се возих до 80).
Отделно се озъртам около компании, които имат ясни за предвиждане движения и когато има възможност трейдвам краткосрочно - в повечето случаи макс 2 дни. Горе прочетох за 40-50% профит. За мен това е рисково, търся 5-20%.

То това е и идеята на темата, базови неща може всеки сам да си учи от книжки, видеа и блогове, като на колегата.

Да, това за засегнатите от вируса компании е така. Анализаторите са единодушни, че ще се възстановят бързо след вируса. То на база тези предположение някои дори вече се възстановиха. Примерно за Дисни се сещам. Миналия март се сринаха тотално, към ден днешен са се възстановили напълно. Въпреки затворените паркове и ограниченията. Който влезе на дъното си удвои парите само за няколко месеца. Беше очевидно, че така ще стане, ама как да влезеш в тея условия.

Това за балона е нещото, което ме притеснява и мен. Не че съм някакъв специалист, но си мисля, че целия пазар е балон в момента. Тоя булмаркет продължи твърде дълго. Корекция ще има със сигурност, въпроса е кога. Това е въпрос за милион долара всъщност. Най-важно, когато това се случи, е да имаш свободни средства, че да имаш за пазарене. Също да не направиш някое паник селс, че много трудно се устисква в такива моменти. Ако не си надценил някоя компания, ще се възстанови все някога. Примерно теслата е много надценена според мен, тоя Мъск е много добър в това. Оня ден наду биткойна още повече само с едно изявление.

Скептичен съм за петролните компании, да имат силно лоби и много пари. Обаче не може да се предвиди чисто политически на къде ще поемат нещата. Бай Дън, даде всички сигнали, че бъдещето е в зелените и възобновяемите източници, а конвенционалните горива са в историята. Даже ми се мерна някакъв план как до 2050 г. ще се премине изцяло на зелено.

40-50% си го пожелах на себе си :) Доста съм далеч от това все още :)

Въпроса е че има начин да се извадят пари от това, това е важното.
 
Ти тая доходност като цяло ли я визираш или за дневни трейдове?

2050-та нали знаеш колко е далеч. :)
Преди да се случи каквото и да било, петрола ще стигне $100+ и компаниите ще се задавят от кеш. Кеша ще го ползват, за да изкупят всичко живо дет развива зелена енергия. Те и сега го правят.
За дългосрочни считам, че XOM, BT и EQNR са добри варианти. Дивиденти + upside + завземане на активи за зелена енергия. Shell също, но съм се ограничил до първите изброени.

В тази връзка какво ви е мнението за водорода?
Някои са крайни и считат, че изобщо няма да го бъде. Като гледам новините са пълни с инфо за проекти, проекти, проекти за водород и му дават сериозно бъдеще.
Аз колкото и да съм от вярващите в него, то минимизирам хайпа и по-скоро считам, че минимум участие в енергийния микс ще го бъде.
Съответно затова и разчитам на горните компании, както и на PLUG.
Ако водорода има бъдеще, то APD е добра компания за инвестиции.

Обаче вярвам, че скоро няма да изчезне нуждата от петрола и затова съм взел мидстрийм, който първо се възстановява, второ има много добри дивиденти. Трето - оперират микс от петрол и газ, тъй че ако петрола ще изчезне, то природния газ ще участва в микса още дълго след него. Отделно по тръбите е много вероятно да може да се транспортира и водород, в микс с газ.
Тъй че ET, EPD, PAA - влизат в портфолиото. EPD са повече от мидстрийм, което ги прави доста привлекателни.

Балона не е на целия пазар, тъй като има потопени под водата компании и такива, които тепърва изравниха нивата си от началото на 2020.
В тази връзка - круизните компании как ги виждате. Има ли възстановяване изобщо след подобен удар?
 
Последно редактирано:
Примерно теслата е много надценена според мен, тоя Мъск е много добър в това. Оня ден наду биткойна още повече само с едно изявление.
Тука малко не съм съгласен за тесличката. Само феновете на Мъск са способни да държат цената над 700$.
Представи си, че утре Мъск стане изп. директор на VW, volvo или който и да е там автомобилен производител. Какво ще им се случи с акциите им?

Може да видиш клипчето на хапчето в душата как е купил Тесла на стойност 200$ (след сплита е 40$) и ги е продал на 26% горница.
1100$ в Тесла е вкарал тогава. Демек сега трябваше да са х20.
И от тогава това хапче чака и чака Тесла да се срине.
Като човек в сферата на производството, смея да твърдя, че Тесла е на години пред другите. Те рано или късно ще я настигнат ама Тесла няма да спи през тези години.
Давам ти пример как работи голяма немска фирма в Б-я (няма да споменавам имена).
Дизайнерите от Германия, изпращат 3Д модел на дизайнерския екип в България. За един никакъв незначителен радиус по детайла за да се промени трябва да се съгласува с немците. Те казвам Окей става. В България дизайнерите какво правят (а и не само в Б-я а навсякъде е практика по големите фирми). Та дизайнерите пишат имейли със снимки и 3 часови обяснения за този радиус, да се промени от подизпълнителя. Самият радиус се променя точно с 3 клика на мишка и клавиатура.
Тези драми в Тесла ги няма поради простата причина, че си произвеждат сами почти всичко. Това и им е целта. Имат подзизпълнители, но са страшно малко.

Относно пак Тесла, дано се срине да купим, ама едва ли... много сме тия които това чакат :)
 
Относно пак Тесла, дано се срине да купим, ама едва ли... много сме тия които това чакат :)

Има и друга приказка - това, че някой е първи в нещо, не означава, че винаги ще бъде. :)
Тесла бяха първи, реално фен базата ги изкарва от блатото.

Но да приемем, че започне постепнно да слиза надолу. На колко би купил и с каква идея? Интересно ми е.
Както и вариант с бързо потапяне, какъв е таргета?
 
Тука малко не съм съгласен за тесличката. Само феновете на Мъск са способни да държат цената над 700$.
Представи си, че утре Мъск стане изп. директор на VW, volvo или който и да е там автомобилен производител. Какво ще им се случи с акциите им?

Може да видиш клипчето на хапчето в душата как е купил Тесла на стойност 200$ (след сплита е 40$) и ги е продал на 26% горница.
1100$ в Тесла е вкарал тогава. Демек сега трябваше да са х20.
И от тогава това хапче чака и чака Тесла да се срине.
Като човек в сферата на производството, смея да твърдя, че Тесла е на години пред другите. Те рано или късно ще я настигнат ама Тесла няма да спи през тези години.
Давам ти пример как работи голяма немска фирма в Б-я (няма да споменавам имена).
Дизайнерите от Германия, изпращат 3Д модел на дизайнерския екип в България. За един никакъв незначителен радиус по детайла за да се промени трябва да се съгласува с немците. Те казвам Окей става. В България дизайнерите какво правят (а и не само в Б-я а навсякъде е практика по големите фирми). Та дизайнерите пишат имейли със снимки и 3 часови обяснения за този радиус, да се промени от подизпълнителя. Самият радиус се променя точно с 3 клика на мишка и клавиатура.
Тези драми в Тесла ги няма поради простата причина, че си произвеждат сами почти всичко. Това и им е целта. Имат подзизпълнители, но са страшно малко.

Относно пак Тесла, дано се срине да купим, ама едва ли... много сме тия които това чакат :)

Аз не казвам, че тесла няма стойност и е изцяло балон, като биткойна примерно. Казвам че не е на реалната си цена. В никой случай не са направили неща, че да си дигнат цената 8 пъти за по малко от година. Според мен реалната цена е наполовина на днешната. Казвам това за да си помисли човек хубаво дали да влиза на сегашната цена, под давлението на различни оптимисти. Аз я виждам надценена, то не аз де, анализи разни, които съм чел :)
 

Горе