Инвестиране и Печалба от Акции и ETF-и, Bitcoin

Радвам се, че вече и тук има такава тема. Ще се опитам да допринеса с нещичко и аз. Имам блог, който развивам и споделям изцяло моят опит като начинаещ инвеститор - https://angelovdimitar.com/

Тук мога да пусна няколко мои статии, които със сигурност ще помогнат на тези, които решат сега да започват:

Как и в какво да инвестираме ?

Инвестиране в Акции за Начинаещи

3 инвестиции за 100 лв на месец

Акции, Дивиденти, Dollar Cost Average – Важни Основни Познания

Как да инвестираме в ETF (ЕТФ)

S&P 500 ETF – 3 Причини да Инвестираме


А ето и няколко дълги и детайлни ревюта на брокерите, върху които имам поглед и които използвам. Държа да отбележа, че ъпдейтвам content-а, когато науча нещо ново или стане някаква промяна:

Interactive Brokers – Брокер номер 1

Trading 212 – $0.00 Такси и Комисионни

Revolut – Акции без Комисионна


Успех на всеки, който е решил да помисли за по-доброто си финансово бъдеще. Обичам да казвам, че никой не може да се погрижи по-добре от нас за парите ни. Но това не е лесна работа. Затова и реших да създам този уебсайт и да помогна на хора, които се интересуват от лични финанси и като цяло дългосрочно инвестиране.
Записвам се.
 
Имай предвид, че за по-сериозните въпроси (понякога и по-простички) от Карол ще те препратят директно да се свържеш с Интерактив Брокерс. Тоест, ти ще трябва сам да се свържеш с тях, просто ще ти кажат нещо от сорта на "Обърнете се към съпорта на ИБ" :).
Това е страхотно, ако е така. Аз се бутах да ме преместят в Ирландия вместо в Унгария, но от съпорта само си прехвърляха топката и накрая нищо не стана. Отделно процесът по миграция даваше бъгове, а те не знаеха какво да направят. Само си изгубих времето с тях. Имам чувството, че IB използват най-евтиния аутсорснат персонал, който може да се намери. Поне откъм съпорт се съмнявам Карол да са по-зле. Не че на човек му трябва често съпорт, обаче веднъж ще ти потрябва, а те ще се окажат някакви индийци, които не знаят къде се намир
 
Тва не идва ли леко пресилено да ползваш "измама".
Ше уплашиш кандидат милионерите, пък реално повечето нали само трейдват. :)
Знам, че всеки иска да забогатее, ако може за вчера и да му е лесен процеса и елементарен, като при еторо, ама няма как да мислиш дългосрочно и да използваш еторо, не е сериозно просто.
 
Знам, че всеки иска да забогатее, ако може за вчера и да му е лесен процеса и елементарен, като при еторо, ама няма как да мислиш дългосрочно и да използваш еторо, не е сериозно просто.
Като говорим за дългосрочни инвестиции, няма ли да ти се откъсне от сърцето поне една компания, в която си видял сериозно бъдеще?
 
Не обичам да налагам мнение или да давам финансови съвети. В много от статиите на сайта ми, както и в newsletter-ите, пускам по някоя и друга акция, в която инвестирам и смятам, че има бъдеще. Но държа всеки да си прави собствени проучвания и да се нагажда според неговите лични планове и стратегии. Ако една акция за мен е добра, много е възможно за друг да не е добра изобщо. Зависи кой какво цели и кой какво гледа - цената или потенциала.

Аз инвестирам в Apple, Tesla и Facebook, също както и повечето хора оттук предполагам. Това са страхотни компании и то се вижда. Интереса към тях е явен и нестихващ.

Пускам тук една моя любима компания, на която влязох на около $500 и която според мен има още много да се развива и съответно appreciation-a в цената не закъснява. Става въпрос за IRSG Intuitive Surgical. Погледнете я, няма да съжалявате. Цената сега е добра, с около $100 по-ниска отпреди 1 седмица. За мен е супер за дългосрочна инвестиция.
 
ISRG - това е изглежда добре на пръв поглед, ама при по-ранно влизане, както в твоя случай. Ако върне малко назад бих го погледнал повече. Изглежда ми като сейфти зона и след този бърз скок в последно време като да забави темпото. Бих рискувал да изчакам да падне поне до 600. Ако не - здраве да е. :)
ABMD набързо ми попаднаха в полезрението, също изглеждат добри за по-обстойно гледане.
 
ISRG - това е изглежда добре на пръв поглед, ама при по-ранно влизане, както в твоя случай. Ако върне малко назад бих го погледнал повече. Изглежда ми като сейфти зона и след този бърз скок в последно време като да забави темпото. Бих рискувал да изчакам да падне поне до 600. Ако не - здраве да е. :)
ABMD набързо ми попаднаха в полезрението, също изглеждат добри за по-обстойно гледане.
Никога не се опитвам to time the market. Затова цената не е толкова водеща при мен. Моят хоризонт е дълъг и всичко хубаво нормално да е по-скъпичко :).

Постоянството е това, което за мен е давало най-добри резултати при инвестиране в подобни компании. Просто, независимо от цената, аз всеки месец купувам. Така имам постоянно осреднена цена - Dollar Cost Average. А ако падне повечко, купувам и още през месеца, за да осредня на още по-ниско. Защото в крайна сметка знам, че ще се покачи отново.

Както казва Бъфет, Price is what you pay, value is what you get. По-важна е стойността и бъдещето на компанията за мен, отколкото моментната цена, дали тя е малко по-висока или по-ниска.
 
  • Like
Реакции: colF
Това не е корекция. Корекция е -20%. Тези 2-3 или 5 % за мен не са корекция :) Моите активи се балансират и пак съм на същият плюс, както съм бил и миналата седмица. Tesla, S&P500 и други падат, но за сметка на това биткойн, както и много други компании се вдигат. Корекция за мен означава всичко да е надолу. Такава последно имаше през месец Март 2020.
 
Хех, март 2020 каква корекция, тва си е следствие на обявената пандемия.

За green сектора си е сериозна корекция от няколко дни насам, над 10%.
Днес както се вижда не е само green сектора, ми и доста други компании.
Естествено всички по-сериозно почервенели са акциите на компании, които са имали по-силен ръст. Съответно това е корекция.
 
Абе има ли някой тук, който използва метода Order flow? Хванал съм се да чета за него, стигнах до индикаторите и забих. Не мога да намеря къде да го гледам това нещо. Ползвам interaktivboroker,изрових целия им ворк стейшън, ама нищо подобно не намирам.

Това е едно нещо, на което чарта изглежда по този начин.

image_47433.png
 
Какво мислите за акции в най-ударените сектори - авиация, круизи, хотели/ресторанти, забавления/развлечения?
Личното ми е мнение е, че в момента са супер надценени, защото все още (а и дълго време) тези сектори няма да успеят да се възстановят, но пък акциите почти са се върнали на старите нива.. Въпреки това, повечето такива компании се затрупват с дългове и продължава да расте тяхната капитализация.

Яд ме е малко, че не спекулирах с NCLH, когато бяха под 10$ парчето..
 
Вероятно е да се възстановят, ама някак не виждам смисъл да се бухат пари там и да чакаш дубъл, който е много вероятно и да не се случи.
По-добре в развиващи се компании, на които можеш да мислиш х5

И като говорим за възстановяване - петрола е истината. :)
 
Последно редактирано:
И като говорим за възстановяване - петрола е истината. :)
Да инвестираш в петрол е като да инвестираш в Nokia след като се появи Iphone на apple...

ПС.
Това по-горе мисля, че ще е в сила след няколко години. Затова и малко, но скромно съм вкарал и в петрол.
Какво мислите за акции в най-ударените сектори - авиация, круизи, хотели/ресторанти, забавления/развлечения?
Круизите вече са ми на по 30-50% отгоре.
Личното ми мнение е, че ще се възстановят още тази година. Хората, които ползват такива услуги, не мисля, че са ударени от корона кризата. А заради и самото затваряне вече почти година, смятам, че ще пътуват и повече.
Но да видим, времето ще покаже.
 
Сега вече броиш ли го за корекция? :D
Щот корекцията си мина, вече върви на крашване. Или балансираш и пак си на същия плюс? :)
Това не е корекция. Корекция е -20%. Тези 2-3 или 5 % за мен не са корекция :) Моите активи се балансират и пак съм на същият плюс, както съм бил и миналата седмица. Tesla, S&P500 и други падат, но за сметка на това биткойн, както и много други компании се вдигат. Корекция за мен означава всичко да е надолу. Такава последно имаше през месец Март 2020.
 

Горе