Инвестиция в недвижимо имущество в България???

След 25 година 110к в полза на наемът при оптимистичен и 90к при реалистичен.
След 35 година 138к в полза на наема при оптимистичен и 159к при реалистичен.
110К/25 години = 4400 или по ~370 на месец?
 
110К/25 години = 4400 или по ~370 на месец?
Обща полза за периода.
Ако трябва сме точно, това е разликата на наемът спрямо това да си със собствено жилище - но горе долу може и така да го завъртиш средно с 370 лв на месец ще си по-добре, но това е на базата на средният нетен ефект, спрямо тази инфо графика!
 
Някои от числата, използвани в примера, са различни от това, което съм видял като реалност, но дори и да използваме моите числа, пак наем + инвестиция е по-добре от купуване на имот с ипотека. Но друго ми е интересно. Едно от предположенията, които се използват, е, че обикновен човек може да състави и управлява портфейл от инвестиции с 8% средна годишна доходност за следващите 25-35 години, или пък да възложи тази работа на някой. Предполагам, че това трябва да се случи с помощта на финансовите пазари. Като човек, който няма никакъв реален допир с тези пазари, бих искал да попитам дали това е възможно. Ако имам някаква сума пари, да кажем 50К както в примера, мога ли да постигна такава доходност при сравнително нисък риск?
 
Някои от числата, използвани в примера, са различни от това, което съм видял като реалност, но дори и да използваме моите числа, пак наем + инвестиция е по-добре от купуване на имот с ипотека. Но друго ми е интересно. Едно от предположенията, които се използват, е, че обикновен човек може да състави и управлява портфейл от инвестиции с 8% средна годишна доходност за следващите 25-35 години, или пък да възложи тази работа на някой. Предполагам, че това трябва да се случи с помощта на финансовите пазари. Като човек, който няма никакъв реален допир с тези пазари, бих искал да попитам дали това е възможно. Ако имам някаква сума пари, да кажем 50К както в примера, мога ли да постигна такава доходност при сравнително нисък риск?
Купуваш индексен фонд, с поне 8%+ доходност за последните няколко десетилетия и си готов.
 
Колеги, а какво ще стане ако има самоучастие + потребителски кредит. Не ипотечен. И какво става през тези години с инфлацията и покачването на цената на имота?
 
Колеги, а какво ще стане ако има самоучастие + потребителски кредит. Не ипотечен. И какво става през тези години с инфлацията и покачването на цената на имота?
+ и че не зависиш от откачена хазяйка.
 
Колеги, а какво ще стане ако има самоучастие + потребителски кредит. Не ипотечен. И какво става през тези години с инфлацията и покачването на цената на имота?
Как ще обезпечиш 100к потребителски кредит? Иначе лихвата ще е по-голяма
 
Как ще обезпечиш 100к потребителски кредит? Иначе лихвата ще е по-голяма
100к разбира се малко трудно, то не знам дали въобще има такъв голям потребителкси, но иначе плана е слагаш самоучастието на депозит (докато вземеш кредита) + доход + стабилен поръчител. То е ясно че ще е по скъпо, но накрая имаш чист имот не ипотека. Не знам дали може да се реализира така схемата за това питам.
 
Е то става много сериозна схемата, че и поръчител искаш - ти като цяло тези пари можеш ги вкараш в инвестиции и направиш още повече отгоре.
 
масово не се гледа ипотеката като проблема в лонг терм, ...

Гледам на запад милионери викат, ако нямаш много яко кеш в милиони, то няма смисъл от покупка на имот, именно заради алтернативната цена, която се плаща. Не знам или те са прости или тук нашенци, като казват по-добре от собствено дом няма
@blackout8
За първото не ми се мисли!
Рядко съм живял или работил някъде повече от 4-5 години. Аз съм катунар, така ми се е стекъл живота - относно местоживеене.
Относно работа - след третата година някъде вече ми е скучно. Изучил съм работата, колегите, интригите.
В градината - вече 17 години, ме крепи развитието - сменям технологии, култури, мироглед (тази година ще пусна стари сортове страхотни дини и пъпеши). Навлязох в уеб, което също не ме оставя да скучая.
Най-дългият ми кредит бе 3 години - видя ми се безкрайно. Не мога да си представя 30 години хомот на врата от банката.
Относно второто - покупката на каквото и да било е най-изгодна само кеш. Изключвам кредит за бизнес. Там нещата са други.
На времето собствен дом бе изгодно - строеше се по села и градове: събереш малко пари, вземеш малко заем, произвеждаш с помощта на баба и дядо домати или агнета - допълнителен доход, събереш рода и приятели и строиш. Най-много да наемеш арматурист и зидар. Тази година етаж, догодина или на трета-пета - втория, като вече живееш в първия.
За една седмица вдигнахме и покрихме 35 квадрата къща за баба ми. Без никаква надница да платим.
Беше ефтино.
Сега на маса трудно се събират хора, да не говорим за работа.
От много години не съм виждал някой да строи така. Всичко е до ключ. Няма как да е изгодно.
 
100к разбира се малко трудно, то не знам дали въобще има такъв голям потребителкси, но иначе плана е слагаш самоучастието на депозит (докато вземеш кредита) + доход + стабилен поръчител. То е ясно че ще е по скъпо, но накрая имаш чист имот не ипотека. Не знам дали може да се реализира така схемата за това питам.
Недвижимото реално може и да се вземе и с бизнес кредит, ако се причисли като актив на фирмата. За апартамент не знам, освен ако не му се смени статуса на търговска площ или офис площ. Тук не съм запознат дали трябва да отговаря на това условия, за да може да бизнес актив.

Мисля, че е в пъти по неизгодно да се вземе недвижимо имущество с портебителски креди, независимо колко си дал в началото и колко ти остават, отколкото с ипотечен.
 
Не мога да си представя 30 години хомот на врата от банката.
Апартамента на нашите е купуван около 1988 и все още няма 30 години! Но е купуван с помощта на родата, а не със заеми. Мисля че беше 14k, най-много да е бил 16k. Заплатите тогава са били 200 - 300 лв. За това време:

- падна БКП (началото на "прехода"), Берлинската стена, кулите близнаци...
- имаше хиперинфлация (според Wikipedia по това време средната работна заплата главоломно пада и достига 5-6 щатски долара през февруари 1997)
- имаше войни тук и там, насам-натам... и още ги има
- смениха се безброй правителства
- няколко пъти смениха външния вид на банкнотите и броя на нулите върху тях
- наду се имотен балон
- селата опустяха и всичко се насочи към столицата
- имаше финансова криза (2008) - по това време бяхме наели магазинче за 1000 лв на месец (20 квадрата) и имаше някаква файда. След 2008 свалихме наема до 300 лв, но дори и при това положение нямаше файда
- имахме телевизор Електрон, и то цветен! Оправяше се с удар. Сега всеки носи в джоба си поне един супер як компютър, който е по-лек от два кондензатора на Електрон-а
- баща ми го няма вече повече от 15 години
- майка ми отдавна я съкратиха и от тогава все се чуди къде и какво да работи, а да не говорим с колко заеми се е натоварила към банки междувременно
- хората са се пенсионирали на 55, сега на 65, след 30 години кой знае...

30 години изплащане на апартамент е практически невъзможно.
 
Купуваш индексен фонд, с поне 8%+ доходност за последните няколко десетилетия и си готов.
Я дай няколко за пример, че ми се освобождават доста пари :D
 

Горе