Инвестиция в недвижимо имущество в България???

От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Колкото по-голямо е само участието толкова по се вързва всичко - макар, че 12 месеца фул малко вероятно, но дори и да е така ще имаш към 500-600 лв чиста печалба след 1 година, така че за 2-3 години няма как да го върнеш брой ги 10-12.
Не съм съвсем съгласен, при заплата 2-3 бона (съвсем реална за ит в софия) това са 12х3 = 36 бона на година - вноските по кредита, половината да се спестяват + зависи дали остава нещо от наема ето ти 2-3 години. Ако имаш и жена и тя да помогне с някой лев и се връзват нещата.

относно наема, много зависи къде се намира имота и каква цена се търси за наема.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Tая схема с наемите не работи по тоя начин. Работи само ако имаш супер много пари, които вадиш от бизнеса си и ги слагаш в имоти. Познавам един, който има над 50 апартамента и доходността му от наеми е около 5% на година, но едно е на 10к 5%, друго е на 10 милиона..
Иначе и аз съм го мислил тва, ама не става. Обаче има друга далавера при новото строителство - търсиш най-евтините апартаменти в някой новопостроен блок, които винаги са със сuпер тъпо разпределение. Купуваш такъв, буташ му стените и го правиш нормален. Аз така купих един за 36 хиляди евро, сега струва около 60 обзаведен и всичко. Сега точа лиги на един с проблеми в документите, който ще взема за 60к евро, а ще продам поне за 120 като му оправя батака и му направя ремонт. Търси такива варианти и няма да се занимаваш с глупости и неизлизащи сметки, защото да дадеш нещо под наем не е така просто. На пазара е пълно. Единствено търсене има в комплекси като Есте и подобни луксозни места, ама там апартаментите започват от 100к евро, а не се търсят едностайни в манастирски ливади с гледка към гърба на другия блок :D
 
От: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не съм съвсем съгласен, при заплата 2-3 бона (съвсем реална за ит в софия) това са 12х3 = 36 бона на година - вноските по кредита, половината да се спестяват + зависи дали остава нещо от наема ето ти 2-3 години. Ако имаш и жена и тя да помогне с някой лев и се връзват нещата.

относно наема, много зависи къде се намира имота и каква цена се търси за наема.

Ти не беше писал, че ще ги връщаш от заплатата си другите вноски ...
То тогава какво му гледаме като инвестиция - огромна част се плаща от заплата, утре това ИТ спре да бачка и ... макар, че сега гледам точно в твоят пример и се оказва, че е невалиден. Манастирски ливади средно се продават по 60к евра и наемът 270 евра - средно или какво става в пример самоучастие 50% - по 660 лв ти е вноската, а наемът ти е хайде 550 лв или 110 лв на месец директна загуба, без амортизации, оперативни разходи и данъци.

@Тестче, правилна е схемата - само внимавай с документацията и гледай за утежнения на имота.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Ти не беше писал, че ще ги връщаш от заплатата си другите вноски ...
То тогава какво му гледаме като инвестиция - огромна част се плаща от заплата, утре това ИТ спре да бачка и ... макар, че сега гледам точно в твоят пример и се оказва, че е невалиден. Манастирски ливади средно се продават по 60к евра и наемът 270 евра - средно или какво става в пример самоучастие 50% - по 660 лв ти е вноската, а наемът ти е хайде 550 лв или 110 лв на месец директна загуба, без амортизации, оперативни разходи и данъци.

60 е малко преувеличено, 40-50 по става, да само от наем няма как да се изплати за 2-3 години.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

60 е малко преувеличено, 40-50 по става, да само от наем няма как да се изплати за 2-3 години.

Принципно от квадратурата зависи, но масово между 60-80 кв са на цена 60к+ евра.
Дори и 50к евра да е пак си на загуба от тази инвестиция, ако не и доплащаш от заплата - но само по себе, това не го превръща в инвестиция, а в губещ проект, в който ти му доливаш пари.
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

60 е малко преувеличено, 40-50 по става, да само от наем няма как да се изплати за 2-3 години.

Мисля, че дори отиваме към 10-15 години да се избива. Поне така мисля. Имот за €50К при €250 наем - това са €3000 на година. Демек 16.67 години за пълното избиване на имота, като не съм причислил данъци, такси, амортизация и др. разходи по имота. :) И при 100% финансиране от банка или другаде.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Мисля, че дори отиваме към 10-15 години да се избива. Поне така мисля. Имот за €50К при €250 наем - това са €3000 на година. Демек 16.67 години за пълното избиване на имота, като не съм причислил данъци, такси, амортизация и др. разходи по имота. И при 100% финансиране от банка или другаде.
Само със заем да, съгласен съм.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Имам познат с подобни сделки във Варна, купува апартаменти за 30-35 к, ремонта е макс 10 к (смяна на абсолютно всичко и обзавеждане). Апартамента става уникален, дава го под наем със старт - 600 лв - за 10 месеца, лятото разбира се за нощувки. инвестицията си заслужава и във всеки момент, може да го продаде за 60 к (бърза продажба). Проблема, че много рядко излизат хубави апартаменти и на такива цени.
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Само със заем да, съгласен съм.

Те толкова и дават по книжките де - един имот излиза на печалба след 10-15-тата си година. Тук май повечко идва, но може да е просто с други сметки, за да излезе правилно твърдението им. Но аз го отдавам на пазар. ;)
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Tая схема с наемите не работи по тоя начин. Работи само ако имаш супер много пари, които вадиш от бизнеса си и ги слагаш в имоти. Познавам един, който има над 50 апартамента и доходността му от наеми е около 5% на година, но едно е на 10к 5%, друго е на 10 милиона..
Иначе и аз съм го мислил тва, ама не става. Обаче има друга далавера при новото строителство - търсиш най-евтините апартаменти в някой новопостроен блок, които винаги са със сuпер тъпо разпределение. Купуваш такъв, буташ му стените и го правиш нормален. Аз така купих един за 36 хиляди евро, сега струва около 60 обзаведен и всичко. Сега точа лиги на един с проблеми в документите, който ще взема за 60к евро, а ще продам поне за 120 като му оправя батака и му направя ремонт. Търси такива варианти и няма да се занимаваш с глупости и неизлизащи сметки, защото да дадеш нещо под наем не е така просто. На пазара е пълно. Единствено търсене има в комплекси като Есте и подобни луксозни места, ама там апартаментите започват от 100к евро, а не се търсят едностайни в манастирски ливади с гледка към гърба на другия блок :D

Ти от тия схеми реални пари направил ли си? Или си назад с 36 000 евро, но с потенциал за около 60 000 евро.
За БГ не съм много сигурен, че тая схема работи, затова питам.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не знам аз така го смятам за софия говория 25к евро потребителки заем + 25к евро спестени = 50к евро,
стигат за двустаем в манастирски ливади, наем 500 кинта на месец минимум (100% няма да остане свободен, всички селяни са в манастирските ливади), вноска по заема за 20 години 200-300 лева.
за 2-3 години се събират и другите 25к евро (това не е непосилно) и се погасява предсрочно. точно след 2-3 години имаш апартамент. после се ипотекира и се купува друг по същата схема.

Точно с тази схема, но с по-малко самоучастие и за срок от 8-9 години се сдобих с 2 апартамента по 65 квадрата всеки - един в Пловдив и един в София, без наемодатели не съм оставал до момента, сега обаче от единия апартамент наемателите си тръгват на 15 май, но мисля няма да ми отнема повече от седмица да намеря други.

Когато даваш нещо което е обзаведено добре и не е старотия, която не прилича на нищо с 50лв под средната цена за района бързо си намираш наематели :)

Цаката е да погасяваш предсрочно, а не да чакаш да изплащаш нещо 25 години, като имаш добра кредитна история банките са отворени, а това, че апартамента няма да се изплати само от наеми хич не ме притеснява, така преди да съм направил 40 г мога да си имам 3 апартамента и 0 кредит и да съм си подсигурил доход по време на старините, а не да чакам пенсия от сульо и пульо.

Знам, че има хора тук дето не я одобряват тая схема, но за мен си е ок....
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Вчера се сдобих с инвестиционен имот от 98 кв.м. Живели са възрастни хора и не е добре поддържан. Трябва да се цикли паркет и стените да се оправят. Има си работа по оправянето му. Сега се чудя дали да го правя лукс или с нормални мебели. Според вас след като е за отдаване под наем кое е по-удачно от към обзавеждането?
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

зависи къде се намира, сграда, инфраструктура, гараж/парко място, какъв наем очакваш да вземеш и какво визираш под лукс или нормални мебели...
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Вчера се сдобих с инвестиционен имот от 98 кв.м. Живели са възрастни хора и не е добре поддържан. Трябва да се цикли паркет и стените да се оправят. Има си работа по оправянето му. Сега се чудя дали да го правя лукс или с нормални мебели. Според вас след като е за отдаване под наем кое е по-удачно от към обзавеждането?

Според мен средно към високо качество. Луксът не знам дали ще е добра идея, първо имайки предвид, че това няма да се запази, така де, не си го правиш за себе си. И каква точно ти е аудиторията, която целиш. Според мен луксозните изпълнения биха вдигнали с много малко цената на наема, но ако го сметнеш така, че това да не се отрази на тази инвестиция, то може и да помислиш в такъв случай. Говоря, следвайки логика, не че имам кой знае какъв опит.
 
От: Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Аз също клоня към нормално-средно обзавеждане, но тази тема ми се стори удачна да разбера и друго мнение. Това е първи имот, който ще оправям с цел отдаване. Аз също нямам опит в тази насока, но пък съм се захванал сериозно да разнообразя приходите си. Това ще бъде едно от перата в тази посока.

В темата някой питаше за търговете на ЧСИ, та ако напише конкретни въпроси може да мога да помогна с инфо от личен опит.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Вчера се сдобих с инвестиционен имот от 98 кв.м. Живели са възрастни хора и не е добре поддържан. Трябва да се цикли паркет и стените да се оправят. Има си работа по оправянето му. Сега се чудя дали да го правя лукс или с нормални мебели. Според вас след като е за отдаване под наем кое е по-удачно от към обзавеждането?

Имам някакво наблюдение (напъно необяснимо), че хората налитат на оная простотия ламиниран паркет и го харесват повече от традиционния. Бих ти препоръчал да го смениш, а естествения да си го сложиш у вас, или нещо друго - цикленето му едва ли ще е по-евтино от нов ламинат. Стените на латекс, че е най-лесно, а хората и на това налитат.
За електроуредите, сложи си някакъв среден клас с голяма гаранция - нещо от рода на Беко или подобните там.
 
Re: От: Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

В темата някой питаше за търговете на ЧСИ, та ако напише конкретни въпроси може да мога да помогна с инфо от личен опит.

Ще се радвам да обясниш в детайли. Дори, ако искаш отвори нова тема, че ще е полезно доста това. Ето няколко въпроса:

1. Как се случват нещата, след като харесаш някой имот?
2. Какъв е риска (средно) имота да е с някакви тежести и как се отиграва това?
3. Как може да се докопаш до що годе изгоден имот?
4. Какво му гледаш при закупуването му с инвестиционна цел?
5. С брокер ли е по-добре да се работи или сам да си следиш и водиш нещата?
6. Как си определяш до колко ще наддаваш? Не, че всеки не си знае възможностите, но все пак, ако имаш някаква изградена схема, по-която си действаш. :)

Сигурно има и други, които искат да питат. :) За момента ме интересува дали може да се намери нещо читаво за що годе нормални цени, за живеене, а после ще се поинтересувам и за имот, който да се отдава под наем и да вади някакви допълнителни доходи на месец.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Смятам да искам 300-350 лв. наем след като го оправя. Апартаментът е на търговската улица в Дупница и повече едва ли ще успея. Даже тази цена я приемам като оптимистична.
За паркета съм съгласен, че хората повече налитат на ламината, но пък ще ми излезе над бюджета да сменям с нов. Грубо сметнато само за дъските ламинат 1000 лв. Единствено ако реша за ламинат в коридорите, че са мозайка. Цикленето на стария е 3-4 лв на кв.
За латекс също го мислих, но махна ли старите тапети ще си отворя работа по шпакловки и боядисване след това чак като тук като не слагам коридори и кухня излиза 130 кв. м.
Уреди още не съм гледал и мислил.
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Смятам да искам 300-350 лв. наем след като го оправя. Апартаментът е на търговската улица в Дупница и повече едва ли ще успея. Даже тази цена я приемам като оптимистична.
За паркета съм съгласен, че хората повече налитат на ламината, но пък ще ми излезе над бюджета да сменям с нов. Грубо сметнато само за дъските ламинат 1000 лв. Единствено ако реша за ламинат в коридорите, че са мозайка. Цикленето на стария е 3-4 лв на кв.
За латекс също го мислих, но махна ли старите тапети ще си отворя работа по шпакловки и боядисване след това чак като тук като не слагам коридори и кухня излиза 130 кв. м.
Уреди още не съм гледал и мислил.

Според мен го продавай и не се занимавай за такава ниска доходност. Аз лично дори не бих се замислил да купя имот с доходност под 8%. Ако не можеш да намериш такъв имот, това означава само едно - не е време за покупка, по-добре изчакай цените да се нормализират, или инвестирай в нещо друго.
Успех!
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

1. Как се случват нещата, след като харесаш някой имот? Отива се в районния съд и се пуска наддавателно предложение и вносна бележка за внесен депозит. Депозитът го превеждам в последният възможен ден и то от сметка в различна банка от тази на ЧСИ. Предложението в съда също в последния възможен ден и то от 16 до 16,30 часа. Предлаганата от мен цена никога кръгло число и стотинки също слагам.
2. Какъв е риска (средно) имота да е с някакви тежести и как се отиграва това? По принцип ЧСИ в обявата изрежда всички тежести върху имота, а книжата могат да се видят в съда.
3. Как може да се докопаш до що годе изгоден имот? Гледаш и сравняваш в района какви са редовните цени и преценяваш.
4. Какво му гледаш при закупуването му с инвестиционна цел? Да ми хареса най-вече район и да е тихо място, транспорт, близки училище и детска градина и други.
5. С брокер ли е по-добре да се работи или сам да си следиш и водиш нещата? Аз сам.
6. Как си определяш до колко ще наддаваш? Не, че всеки не си знае възможностите, но все пак, ако имаш някаква изградена схема, по-която си действаш. Според чергата, тъй като по принцип и наддаването в залата е със стъпка 10 процента от първоначално обявената.
 

Горе