Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

xainov

Well-Known Member
Здравейте колеги. Имам няколко идеи за офлайн бизнеси и ще се радвам да ги обсъдим. Публикувам ги, въпреки, че много хора могат да се възползват, защото България е голяма и има бизнес ниша за всеки, който желае да се намеси.

- заложна къща - до преди няколко години това беше нишата на мутрите заедно с чейдж бюрата. Днес заложните къщи представляват примамлива оферта за бърза печалба. Понякога обаче не е точно така. Една от идеите ми е да реализирам прочкт за заложна къща и да отворя такава. Изглежда ми доста примамливо, особено ако имаш стартов капитал и никаква идея как да го завъртиш безопасно. Заложните къщи печелят от две пера - от лихвите и от продажбите на заложени вещи. Необходимия стартов капитал обаче е солен - само патентния данък е 20 000 лв.
- рекламен бизнес с мултимедийни дисплеи - доста нов, но и доста печеливш бизнес. Първите такива дисплеи бяха монтирани преди около 5 години. Идеята е, че плащаш само на общината наем, сметка за ток и пари за поддръжка. А печелиш от рекламиране на чужди бизнеси или начинания. Цената зависи от броя излъчвания на час, дължината на клипа, както и по кое време се излъчва. Отново солиден капитал - цената на едно не много голямо съоръжение започва от няколко хиляди лева и стига няколко стотици хиляди лева, зависи от големината и характеристиките.
- франчайз на куриерска фирма/гише за парични преводи - лесен за реализиране бизнес с по-малък начален капитал (между 2 000 лв и 10 000 лв в зависимост от големината и дейността). Тук проблема е конкуренцията - навсякъде се навъдиха такива офисчета и ненавсякъде ще ти позволят ти да си отвориш.
- готвено за вкъщи - отново примамлива сфера. В последните няколко години такива бизнес начинания се оказаха доста печеливши. Все повече хора, уморени от работа, предпочитат да си купят отнякъде сготвена храна пред това да се занимават самите те да готвят след като се преберат от дългия работен ден. И някои предприемачи се възползваха. Подобни бизнес начинания са доста успешни, ако нацелиш мястото с добър човекопоток и с лека реклама печалбите са добри. Необходимия капитал отново е между 10 000 лв и 15 000 лв (и много свестен готвач);

Има още доста идеи за бизнес начинания, но тези ми изглеждат най-примамливи. Вие как мислите - кое според вас си струва и кое не? Имате ли преки наблюдения върху предприемачи в тези области? Кое е най-безопасно за инвестиция?
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Пред мен стоя абсолютно същата дилема, но отпаднаха трети и четвърти вариант.

Имаш ли идея как да набираш рекламодатели за мултимедийна реклама? Изобщо някой от хората тук би ли рекламирал в такава медия?
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

- заложна къща - до преди няколко години това беше нишата на мутрите заедно с чейдж бюрата. Днес заложните къщи представляват примамлива оферта за бърза печалба. Понякога обаче не е точно така. Една от идеите ми е да реализирам прочкт за заложна къща и да отворя такава. Изглежда ми доста примамливо, особено ако имаш стартов капитал и никаква идея как да го завъртиш безопасно. Заложните къщи печелят от две пера - от лихвите и от продажбите на заложени вещи. Необходимия стартов капитал обаче е солен - само патентния данък е 20 000 лв.

тук според мен ще навлезнеш дълбоко в лайната. то не е само да даваш пари нали после трябва да можеш да си ги събереш.


- франчайз на куриерска фирма/гише за парични преводи - лесен за реализиране бизнес с по-малък начален капитал (между 2 000 лв и 10 000 лв в зависимост от големината и дейността). Тук проблема е конкуренцията - навсякъде се навъдиха такива офисчета и ненавсякъде ще ти позволят ти да си отвориш.
Доста си далече от истината, само за добър ден почваш с една 20000 в зависимост от града и локацията като нищо стигаш 30000 само за добър ден.

- готвено за вкъщи - отново примамлива сфера. В последните няколко години такива бизнес начинания се оказаха доста печеливши. Все повече хора, уморени от работа, предпочитат да си купят отнякъде сготвена храна пред това да се занимават самите те да готвят след като се преберат от дългия работен ден. И някои предприемачи се възползваха. Подобни бизнес начинания са доста успешни, ако нацелиш мястото с добър човекопоток и с лека реклама печалбите са добри. Необходимия капитал отново е между 10 000 лв и 15 000 лв (и много свестен готвач);
не знам за кой град говориш, но в София е толкова пренаселено в този бизнес че не знам как може да прокопсаш с 10000 бона.
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Пред мен стоя абсолютно същата дилема, но отпаднаха трети и четвърти вариант.

Имаш ли идея как да набираш рекламодатели за мултимедийна реклама? Изобщо някой от хората тук би ли рекламирал в такава медия?

Лесно. Ако такъв дисплей се намира на добро място, просто пускаш по него един клип, който да се върти по 10-15 пъти на час с твоите координати и "място за вашата реклама" като преди това дадеш информация за потенциалните потребители, до които достига рекламата. От там нататък според мен няма нужда да инвестираш в друга реклама. Евентуално в разни безплатни сайтове като базар, олх и т.н.

тук според мен ще навлезнеш дълбоко в лайната. то не е само да даваш пари нали после трябва да можеш да си ги събереш.

Както написах заложните къщи печелят от 2 места. Второто е от продажба на заложените вещи. Доста от заложните къщи работят с оказиони и пласирането на стоката става сравнително бързо. Освен това никоя заложна къща няма да ти даде повече от 40% от стойността на стоката, която искаш да заложиш. Изключение прави само ценните метали, където маржа също е добър.

Доста си далече от истината, само за добър ден почваш с една 20000 в зависимост от града и локацията като нищо стигаш 30000 само за добър ден.

Не е точно така. Зависи. Ако си само офис, 10 те оправят. Обаче ако ще си куриерен център със собствени автомобили за доставки, тогава и 50 може да не те оправят. Но пък там и печалбата е друга.

не знам за кой град говориш, но в София е толкова пренаселено в този бизнес че не знам как може да прокопсаш с 10000 бона.

В София може би да, но аз няма да нагазвам в блатото от конкуренция. По-скоро съм се насочил към градове с ниска такава или никаква.
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Нищо не ми хареса от гореспоменатите. Всичко е в сферата на услугите и търговията, а за производство нямаш ли идеи
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Това с дисплейната реклама е интересно и според мен може би ще има ефект, ама трябва да намериш хубаво място, където да ги монтираш..
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Най-накрая някоя смислена тема да видя!Насоките са правилни-но при всеки са личен избор!Рискувай в нещо и със усилия ще се получи-сигурен съм в това.По въпроса за заложната къща-имам приятели,които по рано правиха ДЗЗД-та(като вид фирма,но гражданско сдружение-та знам,че патента се прескачаше(трябва да се провери).И-с каквото и да се захванеш-като имаш хъс и не те мързи-успехът ще дойде!
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Нищо не ми хареса от гореспоменатите. Всичко е в сферата на услугите и търговията, а за производство нямаш ли идеи

Производството е ниша, в която всеки иска да се намеси. За съжаление не разполагам с ресурс, за да го направя. Според мен печелившите бизнеси там са бизнеса с добив и бутилиране на вода, производство на найлонови торбички и всичко производно и хранително-вкусовата промишленост. Както казах обаче, за да се намесиш там, трябва да имаш огромен ресурс (финансов, а и доста връзки).

Това с дисплейната реклама е интересно и според мен може би ще има ефект, ама трябва да намериш хубаво място, където да ги монтираш..

В същност намирането на място не е чак толкова голям проблем. По-големия проблем според мен ще е корупцията в големите градове.

Anani, така е. Дано стане. Чуденето е кое е най-малко рисковано, защото досега доста съм се напарил ...
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Производството е ниша, в която всеки иска да се намеси. За съжаление не разполагам с ресурс, за да го направя. Според мен печелившите бизнеси там са бизнеса с добив и бутилиране на вода, производство на найлонови торбички и всичко производно и хранително-вкусовата промишленост. Както казах обаче, за да се намесиш там, трябва да имаш огромен ресурс (финансов, а и доста връзки).
То се започва винаги от минимума и се развива, ако трябва и с кредит
Примерно няколко машини за производство на чорапи също може да почнеш производство
Или сладкарски цех в малко помещение с няколко машини
Модели за производство има много, но както викаше един приятел, всичко опира накрая до продажбата:wink:
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Спор няма. Факт е обаче, че има големи акули на пазара и трудно можеш да се намесиш. Просто трябва да имаш капитал, за да инвестираш в хубави машини, които да намалят себестойността на продукцията и от там ти с конкурентна цена да се намесиш на пазара. Тогава обаче ще се сблъскаш с лицето на нелоялната конкуренции - машинации, оплюване, връзкарство, конфликт на интереси и корупция.
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Последното между другото го има навсякъде, не само в производството. Всяко начало е трудно и крие рискове
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Със заложна къща ще ти е трудно ако не си бил поне за малко вътре в този бизнес, има много тънкости, които трябва да се научат и много дебелости, които могат да ти подуят главата. Другите варианти стават, насочи се към този, в който се чувстваш най-сигурен. За малки транспорти фирми също има работа :)
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Хубаво е, че питаш. От всички само номер 3 става, и то може би за куриерската фирма само, или двете комбинирано с преводите, примерно ако е Спиди куриера. Еконт имат изискване, да си само Еконт, не ти дават друга дейност да извършваш. За заложна, с под 100к начален капитал ще фалираш до 1г. (и с над 100к пак има голям риск да фалираш). В бизнеса с мултимедийните дисплеи лично според мен няма хляб, защото едва ли можеш да се вредиш, а и да се вредиш, печалбата ще е нищожна (ако има такава, в рекламната сфера много бавят плащанията, понякога и с години).
Аз имам хубава бизнес идея за Варна, но за от май или юни месец някъде, и за тогава планирам да потърся някой сериозен съфорумец от града. Даже няма да му искам инвестиция на пари, а само на време. :)
Не си давайте парите за куци оферти. В България възможностите за печеливш законен офлайн бизнес са силно ограничени. Приятелски съвет.
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

За да имаш голям успех и да спечелиш много пари, трябва да мислиш креативно, ти да си новатора и да си първи. Или ако не можеш, да си първия, който ще "свие" идеята и ще я реализира по-добре от първия.
Всичко изброено е изтъркано, като лятна гума на бмв :D Аз и колегите ми никога не залагаме на подобни клишета, смея да кажа, че имаме няколко идеи, които или са първи или са "свити" точно навреме. Някои от тях са си реален бизнес, други са еднодневки, но винаги първи :D
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

За да имаш голям успех и да спечелиш много пари, трябва да мислиш креативно, ти да си новатора и да си първи. Или ако не можеш, да си първия, който ще "свие" идеята и ще я реализира по-добре от първия.
Всичко изброено е изтъркано, като лятна гума на бмв :D Аз и колегите ми никога не залагаме на подобни клишета, смея да кажа, че имаме няколко идеи, които или са първи или са "свити" точно навреме. Някои от тях са си реален бизнес, други са еднодневки, но винаги първи :D

Всичко е измислено, пич. Вашата идея може да е първата в България, но не и в света. Хватката е да вземеш нещо, което е измислено, да го усъвършенстваш малко и да го пуснеш на пазара. Тогава без проблеми твоят продукт ще изяде конкуренцията, особено ако работиш с партньор, който да ти помогне за разпространението му.
 
От: От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

...Аз имам хубава бизнес идея за Варна, но за от май или юни месец някъде, и за тогава планирам да потърся някой сериозен съфорумец от града. Даже няма да му искам инвестиция на пари, а само на време. :)
Не си давайте парите за куци оферти. В България възможностите за печеливш законен офлайн бизнес са силно ограничени. Приятелски съвет.
Владко, сподели идеята ако искаш, може да сме си полезни. :wink:
 
От: От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Владко, сподели идеята ако искаш, може да сме си полезни. :wink:

Идеята ми е съобразена с влошаващото се икономическо състояние на сънародниците ни, но не е нещо, което никой друг не прави, даже напротив. Само че, всичко опира до цената, а за това, което имам предвид, цената индивидуално към мен, ще е доста по-ниска от тази на конкуренцията. В общи линии това мога да кажа. Идеята ми не е нещо, което може да свърши работа на някой друг, понеже офертата е индивидуално към мен, а на мен ще ми трябва съдружник, за да си разпределяме времето и работата. Съветът, който мога да дам към всички, които са спестили някой лев и искат да го завъртят в нещо, е да не си дават парите за непродаваеми/труднопродаваеми или скъпоструващи стоки, или за бизнеси, от които нищо не разбират, защото ще се набутат. Сега в момента дават едно много интересно предаване по Дискавъри- "Ликвидаторът", познавам двама като героя в поредицата и единият е милионер вече, а другият ако не бъде скоро, то поне сериозно му държи края. Посредническата дейност е най-малко рискования бизнес, който може да се започне в тези времена в България, без значение дали ще купиш и препродадеш нещо с горница, или директно ще вземеш % за свързването на купувача с продавача (както правят агенциите за недв. имоти примерно). Във франчайзинга има хляб, но не всеки франчайзинг е перспективен. Единствено Еконт е добър вариант, може би и Спиди, но нямам познати с офис на Спиди, за да ви кажа мнение, иначе този с Еконт-а под 100 лв. на ден чисто не вади. Това е. Успех на всички! :)
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Ако имаш средства то бизнес за комасация е перфе - една ниша, която има огромен потенциал за растеж.

Офлайн е обучението - прост пример в БГ от бизнес, маркетинг, финанси, инвестиции и още от сорта има огромна нужда - инвестицията е точно никаква ако можеш умело да представиш продукта.

Примерно в БГ има такива, които предлгат обучение за трейдинг но 1-во маркетинга е толкова убит 2-ри качеството е на ниво по-добро от книгите за 20-30 лв - силно се замислям да пусна нещо за БГ, което ще е на световно ниво.

Номера е да си 1-ви в дадена ниша категория и да я доминираш после конкуренцията ще може само да те догонва но ти ще си 1-вия и всички теб ще знаят. Теста е прав да си кретивен ще го допълня - креативен да измислиш нещо и да доминираш в него - няма оферта си креативен в конкурентен сектор, а да доминираш!

ПП Обучението трябва да не бъде допотопното от 20 век, а да се ползват всички преимущества на технологията към 2016 година.
 
От: Инвестиция в офлайн бизнеси - идеи

Номера е да си 1-ви в дадена ниша категория и да я доминираш после конкуренцията ще може само да те догонва но ти ще си 1-вия и всички теб ще знаят. Теста е прав да си кретивен ще го допълня - креативен да измислиш нещо и да доминираш в него - няма оферта си креативен в конкурентен сектор, а да доминираш!
Блеки, това е номера на успеха във всяка нормална западна държава. Ние сме далеч и от нормална, и от западна държава и лично според мен, единствения шанс за успех в нов бизнес, или поне за вадене на прилична прехрана, е методът на Марешки.
 

Горе