И аз да си кажа мнението за конкурсите

Проблемът не е в кражбата или там каквото мислиш, че някой ще извлачи от ситуацията. Проблемът е, че масово някакви селенчета би правят тия конкурси, щото им липсва идея за това как да им изглежда нещо, да минат тънко, като ангажират няколко дизайнера (някои добри, други - никак), и така получават няколко концепции. И накрая той си бил избрал от не знам си къде. Доста от тия последните конкурси гледам как тагват единия админ, да реши свинщината. :) Според мен - да не се махат конкурсите - да седят - за нови, за стари, но да се почива, и дава по една негативна репутация. И да се знае кой за какво е мисшкарствал, след като ми изтече бана и има очи да се върне. ;)

И моето усещане е такова.

Сега - ясно, че за ново лого на БНТ трябва да има конкурс. Както и за други държавни проекти.

Добра идея е и за частни проекти - нов продуктов дизайн или концепция на нещо си. Със сериозно жури, награден фонд, гаранции че всички участници най-малкото ще бъдат представени на сайта на компанията и т.н.

Но тук всеки реши да организира конкурси с по 50 лв. бюджет и после понякога се скрива и не си и плащат .... Изобщо не знам защо някакви хора се хващат да участват в такива неща.
 
няма ли начин парите предварително да се вземат? няква онлайн сметка да се направи и парите да се превеждат там? като мине конкурса получаваш парите..

примерно: искам аз да пусна един конкурс.. пращам 50 лв + 0.50 ст (такса) => влизам във форума пускам си темата. Пращам на админа транзакцията ) => одобряват ми темата :) нека после се откаже :)
 
няма ли начин парите предварително да се вземат? няква онлайн сметка да се направи и парите да се превеждат там? като мине конкурса получаваш парите..

примерно: искам аз да пусна един конкурс.. пращам 50 лв + 0.50 ст (такса) => влизам във форума пускам си темата. Пращам на админа транзакцията ) => одобряват ми темата :) нека после се откаже :)
Има идея, ама ако всичките дизайни са скапани?
Получава се че трябва да платиш накрая за нещо, което може наистина да не искаш.
 
Oтносно мошените съм си направил един списък от обичайните техники, може и да греша:
1. Пускат ти един фиктивен домейн, хората се включват, накрая казват, че победител няма а каквото са си харесали го използват за истинския си сайт. Аз също съм пускал един път конкурс за лого, но с уточнението, че ако нищо не ми хареса - няма да има победител, и това е различно, казваш си реалните условия.
2. Прекупвачи, знам няколко, един директно си призна че не му дреме. Пускат ви конкурси за по 50-100 лв а после предпродават за 10 пъти повече (вероятно те се представят като дизайнера на логото, но използват другия труд), едно e да кажеш "аз съм прекупвач и търся еди какво си", но това, което правят е друго.
3. Измъкване в последния момент с някаква причина, включително фалшив победител. Защото е странно някой който се е регистрирал преди часове в последния момент да пусне някакво лого и го обявят за победител и да не се весне повече, предполагам е голям гуру и няма време или просто е фиктивен акаунт, колкото да се обяви мним победител.
4. Трупане на точки и портфолио - всъщност този дето пуска "конкурс" не му трябва лого, правят си взаимна услуга с "печелившия".

Повечето конкурси мисля, че са реални, забравил съм ги повечето, но се сетих за един за фотостудио 60 framez, погледнах им сайта те наистина използват логото, което спечели.

И не ви разбирам защо слагате предложенията си с добра резолюция и без watermark, което не е проблем да се използва за сайт.
 
няма ли начин парите предварително да се вземат? няква онлайн сметка да се направи и парите да се превеждат там? като мине конкурса получаваш парите..

примерно: искам аз да пусна един конкурс.. пращам 50 лв + 0.50 ст (такса) => влизам във форума пускам си темата. Пращам на админа транзакцията ) => одобряват ми темата :) нека после се откаже :)
Това няма как да се случи. Трябва да се вадят документи, че си посредник и оперираш с пари на този принцип. Което нали се сещаш, че мега неблагодарно и като работа и като възнаграждение. Това като вариант отпада. А и съм много сигурен, че няма кой друг да се ангажира от хората тук. Говоря за тези, които се с високо реноме тук. ;)

Според мен ще е нещо, което зависи от това каква история има потребителя тук, доказал ли се е в сделките. Нещо, като Фейсбук групите и страниците, всеки може да пусне, мести се в кофата или другаде, вижда се колко поста има и история, и вече всеки, който иска да търгува с него си е единствено и само на негова отговорност. ;)
 
Аз съм го предложил решението много отдавна, но знам защо това не може да се случи тук, по обясними причини. Но има един подобен руски сайт, който пак е грей, и там се процедира точно така, парите се превеждат предварително на някой доверен човек от форума, поставят се условията. Там го наричат нещо като "крупие на сайта", за това нещо той получава малък процент комисионна. То няма проблем конкурса да е без победител, стига това да се уточни предварително, че "ако нищо не ми хареса, парите ми се връщат". И вече който иска да се включва според поставените изисквания.

П.с. Обаче, да уточня че въпросния руски сайт от години го държат дълбоко ъндърграунд, и в гугъл да се убиете да то търсите няма да го намерите, докато този сайт е сравнително голям форум и е може би най-големия форум след Калдата у нас. ЕРГО...
 
Последно редактирано:
И моето усещане е такова.

Сега - ясно, че за ново лого на БНТ трябва да има конкурс. Както и за други държавни проекти.

Добра идея е и за частни проекти - нов продуктов дизайн или концепция на нещо си. Със сериозно жури, награден фонд, гаранции че всички участници най-малкото ще бъдат представени на сайта на компанията и т.н.

Но тук всеки реши да организира конкурси с по 50 лв. бюджет и после понякога се скрива и не си и плащат .... Изобщо не знам защо някакви хора се хващат да участват в такива неща.
Точно за тези пускат национален конкурс, в който участват сериозни фирми, хора и дори артисти, ако се иска нещо по-арт, както бе за министерството на туризма. Но тук са малко мишки. И се получава греда. За това е всичко, и конкурсите стават от време на време пародия. ;)
 
Просто е нужно да има ясно написани правила, които да се спазват, и да има наказания всеки път, не от дъжд на вятър с едно предупреждение. Организаторите да пишат задължително име на фирма, сайт и т.н. Ако не изберат победител се добавят в един хубав черен списък, закачен най-отгоре, получават негативна репутация и бан за известно време.

Може конкурсите да се отделят в самостоятелен раздел, за да е всичко по-нагледно и лесно да се виждат и по-старите, както е в DP например. Наградата в заглавието на темата, може и един таг [Отворен] или [Приключил].

Гаранции за качество няма как да има, но то зависи до много голяма степен от наградата. Ако някой се притеснява, че няма да получи качествени предложения за колосалната сума от 50лв - да не пуска конкурс. Има достатъчно доказали се дизайнери във форума, към които може да се обърне и ще получи няколко варианта - ще са по-качествени от 90% от предложенията в конкурсите.

Аз лично не се сещам за конкурс за над 150-200лв, в който да е имало малко предложения или липса на качествени такива.
 
Не разбирам що се предъвкват проблеми отпреди 6-8 години. То затова кулайс постна правила. Ходете ги прочетете.

Пускаш конкурс (правиш се на тарикат) = поемаш си риска (обратнопропорционален на размера на наградата).
Не изплащаш награда = бан.
 
Не разбирам що се предъвкват проблеми отпреди 6-8 години. То затова кулайс постна правила. Ходете ги прочетете.

Пускаш конкурс (правиш се на тарикат) = поемаш си риска (обратнопропорционален на размера на наградата).
Не изплащаш награда = бан.
Прави са писани. Май така ще се действа вече, след като явно не работи по добрия начин, да се говори с човека. ;) Но хубавото е, че никой няма да си мръдне пръста за 50-100 лева, гледайки какви убавци ги пускат някои конкурси, за другите вече е нужно да е стриктно. ;)
 
Варианти:

1 участник 10лв. гарантирана награда

от 1-3-ма участника 20лв. гарантирана награда.

над 3-ма участника пълния размер на наградата.


Или....

Пуска се конкурс, темата е затворена, всеки, който му харесват условията заявявя с да речем "Like", че ще участва, автора като събере достатъчно участници, (да речем има минимум - 5) конкурса се стартира.
Всеки заявил участие е длъжен да участва, ако не забрана да участва в конкурси 1 месец и 100 тояги на голо. :D
 
Чета и препрочитам. И пак чета и пак препрочитам........ и все не разбирам! Няма ли начин проблема на давещите се да си остане..... проблем на давещите се. Та поради що и кой организира тоз другарски съд? Разбрахме вече, че автора все печели и все не му плащат. Вероятно има и други такива случаи. Но нали все пак става въпрос за форма на свободна инициатива. И форума е местенцето на което се срещат страните пред очите на всички. Ама едните искали много идеи за малко пари. И какво лошо има в това. Нали все пак на сила никой не участва. А и за много от авторите предполагам, участието си е разведряване от задължителните задачки за деня. Ама ако пък вземе та надделее мнението на не организиращите конкурси с подкрепата на не участващите в такива.... добре. Аз официално каня всеки дизайнер, който проявява интерес към подобни участия, да ми изпрати контактна информация на лични за бъдещи инициативи.
 
Чета и препрочитам. И пак чета и пак препрочитам........ и все не разбирам! Няма ли начин проблема на давещите се да си остане..... проблем на давещите се. Та поради що и кой организира тоз другарски съд? Разбрахме вече, че автора все печели и все не му плащат. Вероятно има и други такива случаи. Но нали все пак става въпрос за форма на свободна инициатива. И форума е местенцето на което се срещат страните пред очите на всички. Ама едните искали много идеи за малко пари. И какво лошо има в това. Нали все пак на сила никой не участва. А и за много от авторите предполагам, участието си е разведряване от задължителните задачки за деня. Ама ако пък вземе та надделее мнението на не организиращите конкурси с подкрепата на не участващите в такива.... добре. Аз официално каня всеки дизайнер, който проявява интерес към подобни участия, да ми изпрати контактна информация на лични за бъдещи инициативи.
Не печеля все, относно изработката на лого, тук има доста по-силни от мен, а и изобщо не претендирам да съм кой знае колко креативен за лога, даже ми е слабо, но три пъти уж спечелих и все поради някакви причини не ми платиха. Близо две години не съм участвал в конкурс. Друго исках да кажа, и мисля че някои ме разбраха.
 
Да се забранят конкурсите.
Който иска лого да си пуска обява, че търси дизайнер. За дизайнерите да се обособи един раздел, където всеки от тях може да си има тема с портфолио.

Хем на собствениците не им се занимава с конкурси(съвсем обяснимо), но искат тука да се провеждат такива. Не става. Не могат тия неща да се регулират(саморегулират) с един пост правила. За това, най-добре да се забранят.
 
  • Like
Реакции: Sky
Всъщност не умираме от желание. Не знам защо сме оставили такова впечатление в някои. ;) Оставени са заради потребителя тук. Това генерира повече работа от пробил спам бот. :) Да следим всеки дали е нормален точно в бг и дали седи зад думите си е по-изморително от това да тичаш след балон пълен с хелий във ветровит ден. :)
 
Ми забранете ги. Потребителите много неща може да искат.
И кво да вземем всичките да отидем да легнем в инфекциозния кабинет, щото някой е кихнал в метрото до нас. Не си струва да горят читавите, заради фекалите, които си смърдят не само в темите си за великите конкурси тип "Лого за 50-100 лева". Просто бан, и да си почива на резервната скамейка докато не му уври. Въпросът е кое е заслуженото време, в което да ни освободи от неприятното си присъствие? :)
 
И кво да вземем всичките да отидем да легнем в инфекциозния кабинет, щото някой е кихнал в метрото до нас. Не си струва да горят читавите, заради фекалите, които си смърдят не само в темите си за великите конкурси тип "Лого за 50-100 лева". Просто бан, и да си почива на резервната скамейка докато не му уври. Въпросът е кое е заслуженото време, в което да ни освободи от неприятното си присъствие? :)
Предполагаемо около половината са измамници, може и да е друго съотношението. Отдавна рядко поглеждам какви конкурси са обявени. В този форум съм от пет години, минал съм през различни становища за сайта. Сега мнението ми е, че тук изглежда сякаш се прави някакъв сериозен бизнес а всъщност почти нищо не се прави. Купуват/продават се ФБ страници, и подобни неща. Форума заминава все надолу и надолу и тези конкурси са една от причините, другата са досадните спамери, като им се пише ей го тука е раздела.

То е фрашкано с мошенници бе братче. Прави се на едва ли не милионер. Пък после вика, ааа ама аз не съм много платежоспособен. Имали незнам си колко биткоини, къде са? Във въображението им? Друга пък имала перфектен английски (обявата, която пуснах) и накрая ми вика щях да ти свърша работата, ама ти ме обиди. Занеш ли с какво съм я бил обидил? Че искам на презентацията да дава вид на улегнала дама, да има вид бизнес отношение, да няма червила и подобни мейкъпи. ???

Евала му правя на Пепо, не се прави на някъв недосегаем милионер, развива си малки проектчета, прави си някакви парички.

Бачкал съм като копирайтър около една година, познавам и други - то се пише като цяло за под левче на 100 думи.

Но да се върнем на темата - аз ако съм на Блинки на 90% забранявам всякакви конкурси. Като не може да има ковчежник по причини свързани с нещо, което не е добре се конкретизира... И въобще не говоря за размера на обявената награда. Ако искаш си пусни и обява за 2 лева, ако има някой да се включи - негова работа. Обаче най-ме дразни един тарикат който е прекупвач.
 
Ама това е идеята. Тук да се предлага нещо, където другаде не се. А не да се забранят, защото материала не става. Той по принцип не става. И кво, това означава ли, че трябва да затворим всичко?

Нека има конкурси, но нека банна да е сигурен за олигофрените. И определено е нужно някакво правило за едно да речем брой постове и дни тук, може би което важи и за Пазара. ;)

А вече кой какви мишкарски цени ще даде, кой ще се направи на ударен, това не трябва по никакъв начин да петни конкурсите тук, защото други пък наистина търсят криейтива на хората, и то не за малки суми. ;) И отделно - какво по дяволите ние сме виновни, че има wanna be диайнерчета, които са съгласни да правят лога за 50 лева....а и това все пак е едно стрелба в небето - пускаш нещо скалъпено, без да му отдават голямо значение, И какво значени за 50 лева. И никакви коцепции. ;)
 

Горе