Каква е реалната инфлация по света в момента?

dertre

Well-Known Member
Навсякъде се тръби как инфлацията била 10% и надолу:
29 Jul, 2022 Global inflation forecast to rise to 7.5% by the end of 2022, driven by food, fuel, energy, and supply chain disruption, observes GlobalData. GlobalData has raised its global inflation rate forecast for the end of 2022 by 2.7 percentage points, reaching 7.5%*
Само аз ли виждам 20-30% минимум инфлация (прикачените снимки са от мои достачици, които вече дигнаха цените преди 2 месеца с 5-10% и сега обявяват ново показване с 12% отгоре на старото?

Каква е инфлацията в вашия бизнес според вас и какъв е бизнеса ви?
 

Прикачени файлове

  • Screenshot 2022-09-30 090203.png
    Screenshot 2022-09-30 090203.png
    6 KB · Преглеждания: 22
  • Screenshot 2022-09-30 090329.png
    Screenshot 2022-09-30 090329.png
    8.4 KB · Преглеждания: 23
  • Screenshot 2022-09-30 120338.png
    Screenshot 2022-09-30 120338.png
    3.6 KB · Преглеждания: 23
Само аз ли виждам 20-30% минимум инфлация
Да, дори на някой продукти и стоки е повече.
На пример в момента някой производители на храни задържат цената с намаляване на грамаж на същата цена и използване на заместващи (по-евтини) продукти за сметка на качеството.
 
Моите наблюдения също се покриват с вашите, миналата година литър италиански лак беше 16,50 за литър, след нова година до средата на 2022-ра, имаше три ъпдейта на цената, в момента е 24 лв и някакви стотинки. Цената на фибрана и XPS по същия начин, вдигнаха го и не го свалят.
Доставчиците твърдят, че миналата година са поръчвали контейнер от Китай за 10-15к долара, а сега е 60к. Вие смятайте.
 
20% в България средно
Интересно е колко ще бъде ?
Дали вдигането на лихвените проценти ще даде ефект и до колко ?
Дали ще падне цената на газа/газта и т.н или зимата ще е по-зле ?
Както отдавна чета - някой дори казват дефлация, други стагфлация
 
Без да съм икономист и експерт, личните ми наблюдения са, че до голяма степен покачването на цените е изкуствено и спекула. Макар действително да има стоки, чиито суровини и производство са поскъпнали, има и много, които не зависят от тези покачвания на цени или не до такава степен.

У нас принципа често е - "Иван и Гошо вдигнаха цените, понеже им станало по-скъпо. На мен може да не ми са се вдигнали толкова разходите, ама що пък и аз да не вдигна цените?"

Пример - допреди 2 години в моя град една 800гр пица струваше средно 12-14лв. Днес струва 25-30лв. Поскъпването е повече от 100%, но на базата на какво?
 
Без да съм икономист и експерт, личните ми наблюдения са, че до голяма степен покачването на цените е изкуствено и спекула. Макар действително да има стоки, чиито суровини и производство са поскъпнали, има и много, които не зависят от тези покачвания на цени или не до такава степен.

У нас принципа често е - "Иван и Гошо вдигнаха цените, понеже им станало по-скъпо. На мен може да не ми са се вдигнали толкова разходите, ама що пък и аз да не вдигна цените?"

Пример - допреди 2 години в моя град една 800гр пица струваше средно 12-14лв. Днес струва 25-30лв. Поскъпването е повече от 100%, но на базата на какво?
Изкуствено е в БГ, затова е 20%
 
Всичко удари добри тавани, и ще продължава. Седиш и гледаш някакви неща, които си пазарувал едно време за 50 лева, сега ти излизат към 70+, което рязко те навява на мисълта, че е сериозно спекулиране и всеки си е добавил от себе си едни пари отгоре. Дори скапаните брички в мобилето са с около 30% отгоре, същия таралясник, но 2021 в началото за едни пари, сега с повечето му километри с 30% отгоре. Логиката им е ясна - криза, нема ресурси за нови, за нови чакаш година, и какво ли още не. Същите схеми има и около другите продукти, и там има някаква простотия.
 

Горе