Каква е сумата за достигане за отчет при онлайн търговия?

Станимир И

Well-Known Member
Здравейте, имам един въпрос. Аз имам фирма и не знам как стоят нещата ако продаваш без фирма в България.

Каква е сумата за онлайн търговия, да не трябва да се отчита?

И друго да попитам, ако работя с производител на метод дропшипинг каква е сумата до която мога да бъда засегнат.

Имам нужда от информация защото имам приятел който иска да знае тези неща но аз не мога да дам точна информация по казуса.

Благодаря за отделеното време! :)

Поздрави,
Станимир
 
Последно редактирано:
Аз не съм много запознат, но ако продаваш без фирма дължиш 15% данък върху целия оборот и трябва да подаваш данъчна декларация, да плащаш осигуровки и т.н., общо взето и с фирма и без фирма все си е дърво! :)
Реално погледнато си в сивия сектор и освен ревизия за едни 10 години назад могат да ти спретнат, и дело за укриване на доходи с евентуална конфискация на имущество и т.н.
Относно сумата за отчитане, всяка една продажба си длъжен да я отчиташ!
 
Привет, @Kill-op благодаря много, ще се радвам още хора, да се включат в темата.
Аз лично ми е ясно, но има доста хора които нямат познания, хубаво е да има теми от този вид.

Поздрави,
Станимир
 
Станимир, би ли споделил някой проект работен с NetPeak, от любопитство питам, понеже каза, че са едни от хората, с които си работил/ работиш директно.
 
Имам нужда от информация защото имам приятел който иска да знае тези неща но аз не мога да дам точна информация по казуса.
Само да попитам, в първия пост казваш, че не можеш да дадеш точно инфо, защото не си наясно, във втория
Аз лично ми е ясно
казваш, че ти е ясно, пък питаш, просто не те разбирам...?
PS: по темата във форума е дискутирано много, пусни един два линка на твоя приятел да прочете
 
... Аз имам фирма и не знам как стоят нещата ако продаваш без фирма в България.
...
Каква е сумата за онлайн търговия, да не трябва да се отчита?
...
Имаш фирма + питаш колко може да продаваш без да се отчиташ?!

Нещо не ми се връзва.

Да речем, че си достатъчно залюхан и си успял да регнеш фирма без да знаеш отговора на тоя въпрос... Що просто не питаш счетоводителя на фирмата си, в такъв случай?
 
Какво значи "сума, която не трябва да се отчита"? Ако имаш търговска дейност, тя винаги трябва да се отчита до колкото знам. Но не съм експерт де, от обща култура.
 
Имаш фирма + питаш колко може да продаваш без да се отчиташ?!

Нещо не ми се връзва.
Да речем, че си достатъчно залюхан и си успял да регнеш фирма без да знаеш отговора на тоя въпрос... Що просто не питаш счетоводителя на фирмата си, в такъв случай?

Привет, повечето теми създавам с цел обогатяване на форума, защото потребители като теб или sky, гонят хората, аз се опитвам да го развивам, разбирам че Вие не ме разбирате и това е нормално, моята цел тука е да намеря клиенти и бих казал че вече над 30 човека работят някъде 7 месеца с мен, идеята ми е да развивам форума, давам пример: https://www.predpriemach.com/threads/Какво-е-нужно-да-стартираш-като-предприемач.82489/


Поздрави,
Станимир
 
Да не си на заплата при Блинки да "развиваш форума" като го пълниш с nonsense постове и теми? :)
 
В закона доста ясно е описано, с изключение за въпроса с осигуровките, там има един парадокс, на който май не съм срещал отговор, с две думи, ако си регистриран като самоосигуряващ се ще плащаш осигуровки, ако не си няма да плащаш, нещо такова мисля, че беше, но не съм сигурен и аз кой пада под този нож точно, нещата може да са се променили откакто аз съм чел коментари относно тази тема тук, в закона и по други неща в интернет.

Ето според мен доколкото съм разбрал как стоят нещата:

Ти имаш право да извършваш търговия като физическо лице, без да се регистрираш като такова, просто всяка година трябва да подаваш данъчна декларация, попълват се едно или две 'приложения', които са от сайта на НАП, където пишеш всичко необходимо.

Продавайки като физическо лице с цел препродажба на стоки и печалба от това, ти се водиш друг тип търговец по трудовия закон и трябва да плащаш данък 15% върху брутната сума на годишна база. Тоест да речем продаваш някаква стока в интернет - сайтове за обяви, фейсбук и т.н., не говорим за онлайн магазин. Изпращаш стоката с наложен платеж и така си получаваш парите и съответно печалбата. Имаш фактури за стоките, които си продал. Например купил си стока за 1000 лв, продал си я за 2000 лв. И така всеки месец. За 1 година имаш оборот от 24 000 лв. Разхода ти е 12 000 лв. При попълването на приложението има графа разходи, пишеш ги там. И така излиза, че имаш печалба от 12 000 лв. за годината. Дължиш 15% данък върху тази сума , т.е. 1800 лв. Ако не си назначен на работа, не ти се водят осигуровки, най-вероятно ще трябва и да платиш такива, но тук пак казвам не мога да кажа със сигурност как е, ако някой знае на 100%, има опит с подобен случай нека сподели. Със сигурност мога да кажа, че ако работиш някъде, плащат ти се осигуровки, а тези продажби са ти допълнително и между другото, няма да ти търсят осигуровки, то няма и защо. Но със сигурност , за да приспаднеш разходите трябва да имаш фактури за покупка на стоката. Ти не ги представяш с подаването на декларацията, но при проверка, ако решат да те проверят трябва да ги покажеш.

Това е аз, което знам по въпроса, надявам се да не подведа някого, коригирайте ме, ако греша.
 
Да не си на заплата при Блинки да "развиваш форума" като го пълниш с nonsense постове и теми? :)
може и в един креват да са като гледам как трие всеки пост за него...
хем иска да "помогне на форума", хем единственото което прави е да пусне малоумна тема и да чака друг да даде инфото ?!?
това е чисто лицемери, ако искаше да си полезен на форума сядаш и пускаш тема с пълно описание на проблема и спираш да се представяш с фалшива самоличност, и аз съм тъп, мързелив, от много неща не разбирам но не съм тръгнал да градя фалшива самоличност измисляйки си неща.
 
Вече го писах по една тема....
Ясно ,е че ако извършваш търговска дейност,трябва да се плащат данъци без значение дали си ФЛ или ЮЛ .
Въпроса на темата беше друг май ,дали и до каква сума ще може да минеш между капките ,да не плащаш нищо. На тоя въпрос никой не може да отговори точно, ако е процес ,който се преповтаря ,а именно търговия си на "може да ме хванат,а може и да не".
Аз незнам от къде ги черпите Тея 15 процента, но ако искаш да си озакониш дейността като физическо лице,трябва да се регистрираш като такова.
Подава се ГДД ,и се плаща 10 процента върху 75 процента от прихода (ако си продал за 1000 лв, плащаш данък върху 750лв- демек 75 лв.)
25 процента не са облагаеми и се считат за признати разходи( дефакто никой не го интересува на тия 1000 лв,дали си дал за разход 900лв или 20 лв.
Варианта ,при който внасяш например стока от САЩ примерно, трябва освен да се регистрираш като ФЛ изпълняващо свободна професия и да си плащаш за самоосигуряване, е да се регистрираш и по ДДС.
От тук натам трябва да е ясно и да си направи човек сметка ,какво прави и как му е по изгодно.

И пак за идеята на темата- има 2 варианта или ще го гепат или не ( познавам хора с доста голям оборот, купува продава без да плаща никъде нищо,ама до кога никой не знае, и такива за "жълти стотинки дето ги гонят")

Само ще подкрепя темата, защото влезте и вижда не само в тоя форум я и в доста други ,да видите колко варианта ще изкочат, а когато човек не е наясно и объркан така става 2 пъти по-объркан.
А... Доста счетоводители, не са на ясно с много неща от счетоводството, и когато се допитване до такива ,гледайте да водя счетоводство на други,сходни с Вашата дейност
 
Вече го писах по една тема....
Ясно ,е че ако извършваш търговска дейност,трябва да се плащат данъци без значение дали си ФЛ или ЮЛ .
Въпроса на темата беше друг май ,дали и до каква сума ще може да минеш между капките ,да не плащаш нищо. На тоя въпрос никой не може да отговори точно, ако е процес ,който се преповтаря ,а именно търговия си на "може да ме хванат,а може и да не".
Аз незнам от къде ги черпите Тея 15 процента, но ако искаш да си озакониш дейността като физическо лице,трябва да се регистрираш като такова.
Подава се ГДД ,и се плаща 10 процента върху 75 процента от прихода (ако си продал за 1000 лв, плащаш данък върху 750лв- демек 75 лв.)
25 процента не са облагаеми и се считат за признати разходи( дефакто никой не го интересува на тия 1000 лв,дали си дал за разход 900лв или 20 лв.
Варианта ,при който внасяш например стока от САЩ примерно, трябва освен да се регистрираш като ФЛ изпълняващо свободна професия и да си плащаш за самоосигуряване, е да се регистрираш и по ДДС.
От тук натам трябва да е ясно и да си направи човек сметка ,какво прави и как му е по изгодно.

И пак за идеята на темата- има 2 варианта или ще го гепат или не ( познавам хора с доста голям оборот, купува продава без да плаща никъде нищо,ама до кога никой не знае, и такива за "жълти стотинки дето ги гонят")

Само ще подкрепя темата, защото влезте и вижда не само в тоя форум я и в доста други ,да видите колко варианта ще изкочат, а когато човек не е наясно и объркан така става 2 пъти по-объркан.
А... Доста счетоводители, не са на ясно с много неща от счетоводството, и когато се допитване до такива ,гледайте да водя счетоводство на други,сходни с Вашата дейност
Това за 15 % върху 75% от сумата сигурно ли е?
 
Това за 15 % върху 75% от сумата сигурно ли е?
Ама хем не четете, хем сигурно ли е?!?
10 % данък,върху 75 % от прихода.
Разходи не се признават, дефакто това ти е признат разход .
15 % плащат ЕТ.
Ами от счетоводител, занимаващ се с осчетоводяване на онлайн търговия, и хора на свободна професия.
 
Тая тема не ми беше попадала досега. :D
"За един преател питал"
Иначе имал над 27 клиенти от тоя форум на услугата му "екхелп". Е тия 27 човека толкова не можа ли да питаш един от тях??
 
Последно редактирано от модератор:
Ама хем не четете, хем сигурно ли е?!?
10 % данък,върху 75 % от прихода.
Разходи не се признават, дефакто това ти е признат разход .
15 % плащат ЕТ.
Ами от счетоводител, занимаващ се с осчетоводяване на онлайн търговия, и хора на свободна професия.
Питам понеже масово ми казват че било 15% върху цялата сума, никъде не срещнах наредба че е 10% върху 75%. Което е голяма облекчение ако не 10 върху 75.
След като се мине оборот от 50 000 лева и по закон се наложи да регистрираш фирма по ДДС значи ли че ще се плаща 30-35 % върху цялата сума? Понеже това ще е убийство на бизнеса предвид че нямам фактури за разхода на частите които купувам и плащам на ръка...
 

Горе