Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Останал си с грешното впечатление, че говорим за това коя е по-сигурната карта.

Това което казвам аз е, че колкото и да е сигурна едната или другата карта - и при двете го има шанса да ти откраднат данните на картата или самата карта и да ти източат парите.

Това си зависи и от това ти как боравиш с нея, разбира се.

Но в случай, че наистина ти я откраднат - при едната губиш каквото имаш в нея, независимо дали са 20лв. или 500лв. а при другата губиш евентуално и целият ти кредитен лимит, вече в зависимост от това дали и кога ще се усетиш, че картата ти е компроментирана, или че ти я няма.

И специално за случая на човека, който е отворил темата си мисля, че ще е му по-комфортно да си върши работата с дебитната в този случай. Просто защото за едни плащания на онлайн игри не си заслужава специално да си прави кредитна карта. Освен ако той самият не смята, че ще му е по-полезна.

Аз лично за нещата с месечни такси ползвам дебитна карта да си ги плащам. Не за друго, ами защото дори някъде да забравя да си изключа събскрипшън, който вече не ми трябва, най-много да изтегли за още 1-2 месеца преди да се усетя. При кредитната пак ще е същия период, като ти пуснат СМС-а колко дължиш. Но при дебитната го има бонуса, че ако не съм оставил по-голяма сума в дебитната карта, може да не стигнат парите за събскрипшъна и да се кенсълне сам. Просто на мен така ми е по-удобно.

Поздрави!

Просто говориш наизуст, за неща които се мъчиш да разсъждаваш логически, а не са ти ясни. Пусни едно търсене в гугъл which is safer credit or debit card и после ела да коментираме пак. Ето само четири статии на първо четене от мен, вярно е че са за американските закони, но нямам нерви да търся повече, а и в Европа не е много по-различно. И понеже знам, че сигурно ще се хванеш за тая сламка, намери ми поне една статия в нета, която твърди, че дебитните карти са по-сигурни, на какъвто и да е език.
http://www.mybanktracker.com/news/2013/12/29/safer-debit-credit-card/
http://finance.yahoo.com/news/credit-cards-vs-debit-cards-113022783.html
http://money.cnn.com/2013/12/20/pf/expert/debit-credit-cards/
https://www.mint.com/blog/credit/whats-safer-credit-cards-or-debit-cards-1213/

И естествено, че говорим предимно за онлайн кражби. Офлайн включва крадеца да ти знае пинкода, а това е съвсем друга сфера на обсъжданото до момента и всъщност обхваща и двата вида карти еднакво. Дебитната не е по-сигурна офлайн от кредитната. Даже напротив, но не искам да се отплесвам.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Останал си с грешното впечатление, че говорим за това коя е по-сигурната карта.

Това което казвам аз е, че колкото и да е сигурна едната или другата карта - и при двете го има шанса да ти откраднат данните на картата или самата карта и да ти източат парите.

Това си зависи и от това ти как боравиш с нея, разбира се.

Но в случай, че наистина ти я откраднат - при едната губиш каквото имаш в нея, независимо дали са 20лв. или 500лв. а при другата губиш евентуално и целият ти кредитен лимит, вече в зависимост от това дали и кога ще се усетиш, че картата ти е компроментирана, или че ти я няма.

И специално за случая на човека, който е отворил темата си мисля, че ще е му по-комфортно да си върши работата с дебитната в този случай. Просто защото за едни плащания на онлайн игри не си заслужава специално да си прави кредитна карта. Освен ако той самият не смята, че ще му е по-полезна.

Аз лично за нещата с месечни такси ползвам дебитна карта да си ги плащам. Не за друго, ами защото дори някъде да забравя да си изключа събскрипшън, който вече не ми трябва, най-много да изтегли за още 1-2 месеца преди да се усетя. При кредитната пак ще е същия период, като ти пуснат СМС-а колко дължиш. Но при дебитната го има бонуса, че ако не съм оставил по-голяма сума в дебитната карта, може да не стигнат парите за събскрипшъна и да се кенсълне сам. Просто на мен така ми е по-удобно.

Поздрави!

Ами аз всъщност точно за това говоря, коя е по-сигурна от гледна точка и на това, когато стане фал с коя по-лесно и по-бързо можеш да си върнеш сумата.

И не си прав за загубите. С кредитната не губиш НИЩО, докато не изтече гратисния период. А ако оспориш транзакцията преди края му - транзакцията се канселира, пък после банката нека ако иска да разследва и 3 месеца, ти не си загубил нищо в тоя период. Парите, които харчиш с кредитната в периода на месеца като цяло са в ничия земя. Ще напуснат твоята сметка, когато погасиш в края на гратисния период и ще идат при продавача след това. С дебитната напускат моментално сметката ти и отиват при него. Ако оспориш, връщането е по-сложно чисто бюрократично, а на всичкото отгоре докато трае оспорването парите са при продавача! Кое е за предпочитане в тоя случай?

А ако те е страх от мечки, намали си лимита на кредитната, по същия начин по който можеш да държиш максимум 500лв в дебитната, така може да си направиш и лимита на кредитната максимум 500. Или 100. Или да държиш кеш под леглото. Или да ги заровиш в гърненце под земята на специално маркирано място. После защо правя аналогии със средновековието. Никой не те задължава да имаш 5000лв лимит, нали?

За автора на темата абсолютно че дебитната ще му свърши работа и е по-добре да действа с нея, след като е объркан. Макар, че рано или късно ще му се наложи да вади и кредитна, неизбежно е. Кредитната е мощен инструмент, но трябва да имаш минимални познания как да боравиш с него.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Всъщност аз не бих препоръчал нито дебитна, нито кредитна, а виртуална. Било виртуална физическа пластика или виртуална „виртуална“ карта. Първата я има в DSK (можеш да имаш 1000 Visa / 1000 MC безплатно издадени), втория вид от др. място или места.

Тук по-подробно съм я засегнал тази тема за любознателните с повечко време за четене.

Практически може да се има И кредитна, И дебитна карта закачена към банковата сметка/акаунт, ако това е най-добрият и разумен начин и метод, но по-важното е, че може да се има и неограничено количество виртуални Visa/MC карти (не се предлага от повечето банки), които именно те реално и САМО те да се използват за интернет транзакзии ексклузивно. Дебитната за офлайн транзакции в outlets/markets/ATMs/POS, кредитната за билети, наемане на кола и там другите в чужбина.

А, и не на последно място - касиерките в ОББ са отговори с кредитни не защото, че ще стават за онлайн плащания, но защото дебитните им са пълен провал кажи-речи и не могат да се ползват за международни транзакции. Някои от кредитните им, някъде бях чел преди време, също оплаквания. Общо взето няма келепир дето се вика да се занимава човек с подобен род банки.

В момента имам само дебитна карта на Маестро, която ми беше издадена от работата за да ми превеждат по нея заплатата. С Маестро, обаче, не мога да платя нищо онлайн, затова ми трябва нова карта.
Това е абсолютно некоректно и невярно твърдение. Може да се регистрира в ePay.bg, където пък ще имаш най-ниските такси за преводи към Микросметката, както и към др. търговци. Нещо повече – списък с търговците, към които можеш да се разплащаш, вкл. ток, вода, телефон, парно, ТВ, интернет и др. битови сметки, както и онлайн български е-магазини, и не само!

Но това не е нищо, след като се гледа за онлайн абонаменти, нали? И за това си има решение: регистрира се Skrill.com акаунт. И в него могат да се upload-ват funds през ePay.bg заредените тамошни кинти в Микросметката. Съответно се трансферират средства тип: Maestro / Bank ► ePay ► Skrill ► Online Store / Merchant. Голяма част от първостепенните платформи за дигитална дистрибуция предлагат разплащания със Skrill/Moneybookers. Отделно могат да се exchange-ват MB > to PP или друг вид пари с exchangers, ако е нужно, срещу съответната такса или %.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

¦•••SHERIFA•••¦ : На УниКредит бизнес картите са "насират" на местните им банкомати дори, и когато отидеш в Централния клон сами дигат рамене, там мисля имаше защита. На ФиБанк ми заяви някаква патка по телефона, че понеже нямам създадено 3Д не мога да платя по интернет, и НЯМА (забежели НЯМА) опция това да се изключи.
Картата ми трябва за дребни плащания по 20-30 лева, обаче тах няма как да ги правя с нормалната си карта, понеже токувиж някои по интернет реших да си удръжи някаква сума от нея без аз да знам.
Впрочем с виртуалните карти (към реална банка) има една нова мода, ама нея няма да я коментирам, че е доста рискова)
 
Колеги здравейте , имам едно питане макар и не точно по темата,но все пак става въпрос за тези съмнителни сайтове ( sunglassesbuys.com rbyoo.com enjoysun.com ) Дали си заслужава да рискувам,приемат само кредитни карти.
Поздрави !
 
Последно редактирано от модератор:
Рискувай смело. Това са сериозни сайтове, вече имат линк от предприемача, значи са сигура на 100%.

@Blinky върнете правилото за линковете, постовете и дните. Поне току що регистрираните пишман линкбилдъри, които си остават с един пост след регистрацията ще се отсеят.
 

Горе