Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

@Martin2 "Благодаря за насоките! Не исках да поствам конкретно за какво става въпрос, но май ще се наложи...
Става въпрос за пари от YouTube канал, които със сигурност превишават 50 000лв. годишно......Доколкото знам, те са ситуирани в Канада. Освен това обаче имам и малко сайд приходи от неща като adfly, twitchTV и т.н. и не знам в коя категория попадам, въпреки че повечето са компании с американски произход. "


@garnet "Ако имаш повече от 50000 лв на година е задължитено да си регнат по ДДС."

Сигурен ли си?
 
От: Re: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

А каква е ситуацията в Англия? По-изгодно ли е? Ако съм разбрал добре, корпоративният им данък е около 20-22%, а данък върху дивидентите не се дължи при доходи под 32,010 лири. Правилните неща ли гледам?

А как става осигуряването на собственика, ако живее в България? Mоже би получава дивиденти от английската фирма и после ги декларира в България като самоосигуряващо се лице (по този начин не би трябвало да плаща ДОД, нали)? Или пък се осигурява в Англия?

Прав си за горното, горе-долу. Корп данък е 20% върху печалбата на фирмата. Плащаш още данък ако изтеглиш повече от около 36000 лири дивидент за година, това е ДОД. Това ако нямаш никакви други доходи.

По принцип законна схема е:

Имаш УК лтд.
ти си 51 % собственик
някой близък е 49% собственик
Двамата получавате по 7800 лири /година заплата от лтд-то
Фирмата плаща 20% на печалбата (оборот - 7800 - Х)
От остатъка:
ти взимаш към 30 000 лири дивидент
другия към 29 000 лири дивидент

ДОД не се дължи, осигуровки не се дължат от работниците (20 лири на година от фирмата се дължат за двамата)

Така вадиш към 73000 лири на 20% данък

Не съм сигурен как става с осигуровките ако живееш в БГ. Но основното правило е, че плащаш ДОД по местоживеене. Това с международното управление е малко сложно (немесени са данъчни спогодби и тн).
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

"браво........"

На мен да.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

"и с кво допринесе към темата?" Тъй като съдя че сте много нервен, да Ви образовам малко.

„Ако имаш повече от 50000 лв на година е задължитено да си регнат по ДДС.”.

Първо, периода не е на година, а за 12 последователни месеца. За Вас може да няма значение, но някой може да вземе да Ви повярва.

Второ, какво от това, че дадено лице има повече 50 000 лв. Човека може да е получил наследство или примерно @mantaman да си ги е изкарал честно в Лондон.


Съгласно разпоредбата на чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС. Като в облагаемия оборот доставките не влизат продажбата на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя.

След това поглеждате чл.12, ал.1 от ЗДДС, за да разберете какво е облагаем оборот. В него се указва, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.

След това трябва да определите мястото на изпълнение. Общото правило относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС в нея е разписано, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.

От описанието на питащия е видно, че получател по доставката са фирми „ситуирани в Канада..... въпреки че повечето са компании с американски произход."

Тоест доставките са с място на изпълнение извън територията на страната и не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС и те не участват при формиране на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС.

Разбира се ако има доставки към контрагенти от ЕС нещата са различни, но те нямат нищо общо с "Ако имаш повече от 50000 лв".

И няма нужда да се нервите, като не знаете нещо питайте, а не давайте отговори. Отдавна съм минал възрастта на детската градина и не ме вълнува нито положителна нито отрицателна репутация.
 
Последно редактирано:
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

"и с кво допринесе към темата?" Тъй като съдя че сте много нервен, да Ви образовам малко.

„Ако имаш повече от 50000 лв на година е задължитено да си регнат по ДДС.”.

Първо, периода не е на година, а за 12 последователни месеца. За Вас може да няма значение, но някой може да вземе да Ви повярва.

Второ, какво от това, че дадено лице има повече 50 000 лв. Човека може да е получил наследство или примерно @mantaman да си ги е изкарал честно в Лондон.


Съгласно разпоредбата на чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС. Като в облагаемия оборот доставките не влизат продажбата на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя.

След това поглеждате чл.12, ал.1 от ЗДДС, за да разберете какво е облагаем оборот. В него се указва, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.

След това трябва да определите мястото на изпълнение. Общото правило относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС в нея е разписано, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.

От описанието на питащия е видно, че получател по доставката са фирми „ситуирани в Канада..... въпреки че повечето са компании с американски произход."

Тоест доставките са с място на изпълнение извън територията на страната и не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС и те не участват при формиране на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС.

Разбира се ако има доставки към контрагенти от ЕС нещата са различни, но те нямат нищо общо с "Ако имаш повече от 50000 лв".

И няма нужда да се нервите, като не знаете нещо питайте, а не давайте отговори. Отдавна съм минал възрастта на детската градина и не ме вълнува нито положителна нито отрицателна репутация.
ааа значи можело, а. бараво моето момче, е така се помага.
Ти твърдиш: регистрация по ДДС не е нужда защото дохода не е от България. Така ли? Че някой по-горе беше писал друго - подават се нулеви декларации.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

"ааа значи можело, а. бараво моето момче, е така се помага."

Аз въобще нямам намерение на никой да помагам, просто исках Вие да не въвеждате някой в заблуждение. Но изглежда това което съм написал пак не сте го разбрали.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Що така се карате ?
Не сте ли забелязали че тук не се караме и спазваме добрия тон, вземайте пример от мен :)
 
От: Re: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

А каква е ситуацията в Англия? По-изгодно ли е? Ако съм разбрал добре, корпоративният им данък е около 20-22%, а данък върху дивидентите не се дължи при доходи под 32,010 лири. Правилните неща ли гледам?

А как става осигуряването на собственика, ако живее в България? Mоже би получава дивиденти от английската фирма и после ги декларира в България като самоосигуряващо се лице (по този начин не би трябвало да плаща ДОД, нали)? Или пък се осигурява в Англия?

Собственикът ако получава дивидент и живее в България плаща данък върху дивидента 5% в България*. За получаване на дивиденти не се дължат осигуровки. Ако обаче полага труд трябва да се осигурява по някакъв начин - тоест да се регистрира по БУЛСТАТ и т.н. (или не - зависи как тълкуваш законите). Какви данъци дължи фирмата не знам.

* Виж и за споразумения за избягване на двойното данъчно облагане - може да е интересно. Особено ако ги има, но не е възможно да се приложат...
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Мишкуване било да не си плащаш данъците. Не е мишкуване да храниш мангасарята. Логиката ти цепи мрака:)
Когато ония педали, първите, си пуснат бизнесите на светло и започнат да си плащат данъците, тогава ще има магистрали. Колко от самоосигуряващите се, мислиш, че изкарват над 50 000 лева за 12 месеца?? 5000 лева е десятъкът. Тия 5000 лева освен да потънат в нечий джоб, друго няма да стане с тях...
Аз мангали НЯМА да храня!!! Като искаш да си полезен - иди и ги дари за някой болен човек в DMS. Тогава ще помогнеш наистина!
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Ако човек получава сериозни приходи от YouTube и Adsense, не е ли по-добре да си отвори банкова сметка в една страна извън ЕС като Македония, Сърбия или Молдова където да си получава приходите, необезпокояван от данъчните власти в България?

Според мен е хубаво да се плащат данъци за пари, които изкарваш в страната, но е повече от нахално да ти искат процент от печалба от интернет. Вярно е, че страната само взима, а не ти дава и е хубаво да помислим и за себе си, защото ще дойде един момент, в който държавата няма да се интересува от теб.
 

Горе