Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

"При работа като самонает (самоосигуряващо се лице) има куп ограничения - не можеш да наемаш персонал"

Може да наема персонал.

При минимум 50 000 годишен оборот моя съвет е регистрация на юридическо лице (стига да не държите да сте богат пенсионер с таван на пенсията).
 
От: От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Имaло ли е сред тях хора, които получават парите си само през paypal или western union?
Аз съм говорил с една данъчна, която ми каза, че за интернет доходи досега не е имала случай и са много далеч от материята. Единственият вариант да се захванат с теб бил, ако имат сигнал от полицията за някакви интернет престъпления. Освен това ми каза, че практиката в България била такава, че много по вероятно данъчните да се заядат с теб ако се регистрираш, отколкото ако не се регистрираш. Дори ми цитира такъв абсурден случай от практиката си.

Точно това се опитвам да им обясня.
И не разбирам каква е тази мания да си слагат сами главата на прозореца и да си мажат задника с възелин?

Като видите че гонят тия които продават в интернет в бг, евентуално тогава се замислете и преценете че имате още няколко години за да предприемете действия!

Това сега вашето е страх. От страх да не ви чукат без ваше съгласие, сте готови сами да си дадете дупарата, за да ви рендосат и да сте спокойни че е минала болката.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Проблема с "хващането" на укриване на доходи не е свързан с вида на плащането. Проблема е в това, че при определени услуги се иска задължителна регистрация по ЗДДС. В този случай няма нужда да ти следят разплащателните сметки. Информацията идва от страната на получателя на услугата. Това е системи за обмен на информация за облагането в рамките на ЕС с ДДС и акцизи. И това, че доставчика в България не се е регистрирал и обявил доставката не е важно, защото информацията не идва от нас (няма нужда да има сигнал от някой в България).

При услуги към Гугъл откакто са в Ирландия не знам да има изгорели, но за общностни доставки (на услуги и стоки) има санкционирани, като в повечето случаи информацията идва от страната където получателят е установил своята дейност ( в случая с Гугъл информацията ще дойде от Ирландия). Какъв е шанса да хванат някой не мога да го изчисля, но има реална такава вероятност.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Пич, ако започнеш да правиш по 10 000 лева на месец, просто си вдигни багажите и иди в някоя по-бяла страна, в която никой няма да те търси... 10 000 лева са 5000 евро, 4000 паунда или 6000$. Ще си живееш райски в която и държава да идеш...
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Най-накрая да се каже нещо умно в темата
Пич, ако започнеш да правиш по 10 000 лева на месец, просто си вдигни багажите и иди в някоя по-бяла страна, в която никой няма да те търси... 10 000 лева са 5000 евро, 4000 паунда или 6000$. Ще си живееш райски в която и държава да идеш...
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

В "по-белите" страни е доста вероятно данъчното и осигурителното облагане да е по-голямо за тези доходи (освен това и разходите за счетоводител и правен консултант може да са повече).
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Хепи, искаш да кажеш, че като идеш в Англия, някой тамошен ще те търси откъде ти идват доходите?
Логика...?
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Най-добре си трай, а ако евентуално някой ден недай си боже някой ти търси сметка ще му дадеш някой лев и ще се оправят нещата. Та нали за това живеем тука в България, защото ситуацията го позволява. Скатавайте се или по-точно не се обаждайте :). Ако стане нещо имаш ли пари изход има.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

В Афилиейт програми (примерно Кликбанк) не видях да има регистрация за фирма и съм се регистрирал с моето име. Обаче разполагам с фирма, регистрирана по ддс и всичко, и ми се иска приходите да минават от там. Някои знае ли как става номера? Примерно да променя името на чека с това на фирмата? (никога не съм работил с чекове и не съм сигурен как стоят нещата).
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Благодаря за насоките! Не исках да поствам конкретно за какво става въпрос, но май ще се наложи...
Става въпрос за пари от YouTube канал, които със сигурност превишават 50 000лв. годишно. Приходите ми се водят изпратени от мрежата, в която съм (TGN) и всичко минава през paypal. Доколкото знам, те са ситуирани в Канада. Освен това обаче имам и малко сайд приходи от неща като adfly, twitchTV и т.н. и не знам в коя категория попадам, въпреки че повечето са компании с американски произход.

Исках да попитам това важи ли за над 50 000лв. годишно?

PayPal е регистрирана в офшорна зона. В общи линии никои не може да им изиска (или много много трудно) информация за това кои ти е плащал и какви средства имаш по сметката...
Проблема идва тогава, когато си поискаш парите от PayPal защото вече парите идват при тебе, и държавата отчита приходи. Преди това проблеми няма....
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Пак не ме оцениха... марто, аз ти дадох най-добрия съвет, съжалявам че не си го разбрал - ходи при специалисти...

За да се оцени нещо - трябва да се разбира.
Ако питащия има големи за България доходи, да усредним въпроса на кръгло 8 000 лв месечно, най-удачно е да не се бута в шамарите с публичност.
Моята философия е, че често е по-изгодно да се плати евентуална глоба, ако се появи видимост, отколкото ежемесечния тормоз от данъчните.
Българската данъчно-процесуална система е тромава, непонятно-усложнена и времеотнемаща. А времето е пари. И здраве!

Непонятно за мен е защо българина толкова го е страх от глоби?!
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Моята философия е, че често е по-изгодно да се плати евентуална глоба, ако се появи видимост, отколкото ежемесечния тормоз от данъчните.

И аз съм на тази вълна. Не знам каква е тази мания да се гъзите на данъчните, без те това да са го поискали. Ако глобяваха хронично за необложени приходи от разни аффове, адсенси и подобни, то форумите щяха да се задръстени от теми с оплакващи се. При он-магазини разбирам, там е лесно една контролна поръчка и са готови. Ама това една лелка от подобна институция на твърда заплата, която пише още в СВ-то си ''владеене на компютърна грамотност'' да седне да ти проследява приходите от разни партньорски програми, да ти гледа статистиките в разплащателните системи и т,н, ми се струва доста нереално:)
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Въпрос на мислене... Според мен хората трябва да си плащат данъците, ако ги е грижа поне малко за страната им. Най-лесно е да си покриваш приходите или да си начисляваш по-малко, да пускам по-малко касови бележки и т.н., но това за мен са мишкарски работи Затова все още търся вариант, да си прекарвам чековете от Америка към фирмата. Ако някой може да помогне, нека ми пише.
 
  • Like
Реакции: UK
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Въпрос на мислене... Според мен хората трябва да си плащат данъците, ако ги е грижа поне малко за страната им.

:) Ако ги е грижа? А мислиш ли че държавата я е грижа за тези които плащат данъци?

"Държавата не ви е майка, държавата ви е мащеха..." Така каза един познат, и май е прав.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Аз ще подкрепя колегата SpUd3r, няма как държава, в която всички се скатават, заобикалят законите и същевременно имат огромни претенции от сорта да имало нови магистрали, нови автобуси в градския транспорт, модерно образование и т.н., да се развива. В една Франция данъците за определен доход достигат до 35 процента. Глупаво е да се говори за бизнес, предприемачество, иновативност и да се насърчават незаконни изпълнения. Друг е въпросът дали може по законов начин, възползвайки се от някоя дупка в закона, да избегнеш определена такса/данък.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

...Друг е въпросът дали може по законов начин, възползвайки се от някоя дупка в закона, да избегнеш определена такса/данък.

Това изказване е малко тип Пиенка-маникенка...
Иска да се омъжи девствена, но това не и пречи да си намери "някоя дупка" в правилата и да се разпаря отзад ежедневно :)
Значи един вид не би откраднал или убил, но ако има как да намериш вратичка в закона би го направил?
Това малко като разликата между курвенлък и демокрация да ти кажа...
Кой е по-голям светец според теб, този който ползва дупки за да краде или този който не ползва?

теб ако те изнасилят и после ебльо се отърве възползвайки се от пропуски в закона, ще отидеш да му се извиниш и няма да се чувстваш изнасилен ли?
Абе интересни хора сте рано сутрин като вземете да се напъвате да размишлявате ей :)
Нищо дерзайте, важното е че се опитвате!

И не ми сравнявай Франция с абсурдистан, няма нищо общо.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Въпрос на мислене... Според мен хората трябва да си плащат данъците,

Мисленето се определя от битието.
Дори в Германия не всички си плащат данъците. Което е странно за мен. Ако живеех в Германия, бих искал по-високи данъци.
Мисля, че можеш сам да прецениш защо.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

Благодаря за насоките! Не исках да поствам конкретно за какво става въпрос, но май ще се наложи...
Става въпрос за пари от YouTube канал, които със сигурност превишават 50 000лв. годишно.

Ако имаш повече от 50000 лв на година е задължитено да си регнат по ДДС. Дали ще плащаш ДДС или не колегите да кажат.
Помисли и за следния вариант - ООД и ти си служител със заплата 100% (или каквото остава след разходи) от прихода на ООД-то.
Виж тук
http://searchengines.bg/showthread.php?t=18807&highlight=
Въпрос на сметки е дали така или да си на 450 лв и да си даваш дивидент. Но има някой предимства да се осигуряваш на максимална заплата - напр. дълги болнични (през 2005 6 месеца взимах по 1000 лв болнични защото ме осигуряваха голяма заплата), безработица и тн.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат при по-големи доходи от интернет?

В Афилиейт програми (примерно Кликбанк) не видях да има регистрация за фирма и съм се регистрирал с моето име. Обаче разполагам с фирма, регистрирана по ддс и всичко, и ми се иска приходите да минават от там. Някои знае ли как става номера? Примерно да променя името на чека с това на фирмата? (никога не съм работил с чекове и не съм сигурен как стоят нещата).

Няма никакъв проблем да си получаваш плащанията към фирмата. Твоето име го остави - това е лицето за контакт. Обаче там, където се пише името на лицето, което получава плащането - напиши името на фирмата. И с този чек отиваш в банката, където ти е фирмената банкова сметка, даваш им чека и след един-два месеца парите са във фирмената сметка. Разбира се трябва да уведомиш твоя счетоводител когато получиш чека (за физически лица дохода се счита за придобит на датата на получаване на чека, а не на датата когато получиш парите в сметката; за юридическите лица не съм сигурен как се осчетоводява, питай счетоводителя си).

Регистрацията пак е на твое име, обаче лицето, което получава дохода може да си го избереш кое да бъде - дали да си ти или твоя фирма. Може даже и чужда фирма да напишеш (ако искаш да си дадеш парите на някой друг - например OKPAY приема чекове с две имена и един номер - името на доставчика на платежни услуги и името на лицето, което има сметка в OKPAY). Разбира се трябва да промениш детайлите преди да отпечатат чека и да го пратят - иначе процедурата по преиздаване на чек няма да ти хареса (чака се, има и таксичка).
 
Последно редактирано:
А каква е ситуацията в Англия? По-изгодно ли е? Ако съм разбрал добре, корпоративният им данък е около 20-22%, а данък върху дивидентите не се дължи при доходи под 32,010 лири. Правилните неща ли гледам?

А как става осигуряването на собственика, ако живее в България? Mоже би получава дивиденти от английската фирма и после ги декларира в България като самоосигуряващо се лице (по този начин не би трябвало да плаща ДОД, нали)? Или пък се осигурява в Англия?
 

Горе