Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

webstil

Well-Known Member
Здравейте колеги какви осигуровки плащате като управители на вашите фирми през 2013-та година, след последните промени на минималната заплата и прочие? Че да знам аз нормално ли плащам или има вариант да плащам по-малко. На трудов договор ли сте? Горе-долу приблизително се интересувам? И като казвате някоя цифра, моля кажете това със здравните или без е. Мерси предвалително.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Извинявайте, но нищо не разбрах от въпроса. Ние ли колко плащаме на работниците като управители или дружеството колко плаща на управителя и поради що се намесва минималната заплата.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

102.06лв. - Осигуровки СОЛ
21.00лв. - ДЗПО СОЛ (допълнително задължително пенсионно осигуряване)

Със здравните е.. доколкото знам :lol:
Това са си моите като управител на фирмата.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Е значи има някакви разлики, но между 100-120 си е нормалното :) Мерси много момчета :)
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Има разлика между самоосигуряващо се лице където плащам аз 126лв с вкл здравни осигуровки, и ако бях назначен на длъжност управител, където вече осигуровкиг са спрямо минималния осигурителен праг за съответната дейност на фирмата
Това ме съветва счетоводителката ми и така направих. Водя се саоосигуряващо се лице / собственик /
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Е то това го решаваш със счетоводителката вече след като си си регистрирал фирмата нали така, когато си правиш регистрацията при НОИ? :)
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Сега доколкото разбирам ще се вдига минималния осигурителен праг и ще се налага по високи осигуровки за персонала. Мисля че и за нас самоосигуряващите лица ще повлияе но незнам с колко
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

118лв и някакви стотинки без право на болничен обезщетение при болничен или нещо такова беше Осигурявам се на база 420лв
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Също като @alabam4eto. След нова година обаче ще добавя и някой лев за болнични и нетрудоспособност. ЕГН-то се обажда - закъсах с кръста, ръцете, краката и май главата.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Здравейте,

трябва ли да внася допълнително осигуровки управител на ЕООД при положение, че се води на трудов договор в друга фирма от където му се плащат осигуровки?
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Най-изгодният вариант за осигуряване на управител на търговско дружество е като самоосигуряващо се лице (СОЛ). Има условие, обаче, че същият трябва да притежава, или целия, или част от капитала на дружеството (тоест, освен управител, да е и едноличен собственик или съдружник). Минималният осигурителен праг за 2013/2014 година е 420лв. При него вариантите са, както следва:

- 108.36лв месечно (53.76лв за фонд ДОО + 21.00лв за фонд ДЗПО + 33.60 за фонд НЗОК) - лицето няма право да ползва обезщетения за болест, майчинство и т. н;
- 123.06лв месечно (68.46лв за фонд ДОО + 21.00лв за фонд ДЗПО + 33.60 за фонд НЗОК) - лицето има право да ползва обезщетения за болест, майчинство и т. н, платими от НОИ.

Ако вече се осигурявате по един от двата начина и желаете да преминете към другия, то можете да направите тази промяна през м. януари всяка година.

Сумата на месечните самоосигурителни вноски може да бъде по-ниска или въобще да няма такава единствено в следните случаи:

- ако лицето вече се самоосигурява на друго основание (тоест веднъж вече плаща горепосочената сума в качеството си на СОЛ);
- ако лицето е пенсионер;
- ако лицето е инвалид с над 50% инвалидност;
- ако лицето получава брутно месечно възнаграждение по трудов договор над 1780лв.

Дотук обсъждахме най-изгодния вариант за осигуряването на управителите на търговските дружества с уговорката за условието, на което трябва да отговарят, посочено по-горе. Другите варианти за осигуряване са: договор за възлагане на управлението (известен като ДУК) и трудов договор (бих го нарекъл "екзотичен вариант"). И при двата вече данъчната и осигурителната тежест е значително по-голяма. :)
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Т.е. ако лицето е едноличен собственик и получава брутно месечно възнаграждение по трудов договор над 1780лв. не е необходимо да внася допълнителни осигуровки?
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Внася за разликата до максималния осигурителен праг (за 2013/2014 година това е 2200лв). Тоест, ако брутното ти трудово възнаграждение е 1900лв, то трябва да внасяш осигуровки на базата на разликата 2200-1900=300лв, а не на база 420лв. Съответно, ако брутното ти трудово възнаграждение е 2200лв или повече, тогава не внасяш никакви осигуровки.
 
Re: От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

....известен като ДУК....

off
чета, чета и си мисля, че цялата работа в БГ не е ДУК а е ДИК (dick) за бизнеса.
Мааму деа аз плащам соц. осигуровки за мен и жената като работници на мое ООД общо около 50 лв / година.
В най-бедната държава е Европа да няма необлагаеми минимуми за ДОД и ДОО си е чист ДИК.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

- 108.36лв месечно (53.76лв за фонд ДОО + 21.00лв за фонд ДЗПО + 33.60 за фонд НЗОК) - лицето няма право да ползва обезщетения за болест, майчинство и т. н;
- 123.06лв месечно (68.46лв за фонд ДОО + 21.00лв за фонд ДЗПО + 33.60 за фонд НЗОК) - лицето има право да ползва обезщетения за болест, майчинство и т. н, платими от НОИ.

Тази година бях на първият, но мисля януари да мина на 2рият вариант. Вярно са си 180лв/година в повече, ама не е лошо да има човек някакъв резервен вариант.
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

И аз съм така: - 108.36лв месечно (53.76лв за фонд ДОО + 21.00лв за фонд ДЗПО + 33.60 за фонд НЗОК) - лицето няма право да ползва обезщетения за болест, майчинство и т. н;
Но се чудя сега от днес, нали увеличават мин. заплата, дали и нашият осиг. праг. ще мръдне и ще трябва да се плаща повече?
 
От: Какви осигуровки плащате като управители на фирми?

Една положителна новина, че гледах днес по БТВ сутринта казаха 1.4 милиона ще плащат повече :)
 

Горе