Какви права имат онлайн търговците!

От: Какви права имат онлайн търговците!

Да трябва да има нещо повече от ИП и e-mail, много клиенти се регистрират с лъжливи мейли, а ип-тата се сменят. Например моето всяка седмица е различно, а някой хора го сменят с всеки рестарт на компа, така, че това не е достатъчно полезна информация.
И също така търговците, които ще имат достъп до тази информация, ще трябва да се съгласиме с определени условия, да не се ползват тези данни за други цели освен за справки. Щото иначе сами ще си подлеем вода.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Не го вервам дай линк ако имаш под ръка.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Предложението ми е следното - имам свободен домейн, хост(в Б-я) и подходящ скрипт за да създам БД. Достъпът до сайта ще е ограничен с име и парола (допълнително може да го ограничим по ИП и/или държави), които ще се получават след доказване, че потребителят е собственик/администратор на онлайн магазин. Всеки потребител има право да добавя записи и да претърсва БД, както и да я изтигли в CSV формат. Тъй като разполагаме само със споделената информация при поръчка, най-добре да я вкарваме цялата - име, адрес, адрес на доставка, телефон, мейл, ИП, стойност на поръчката, друго (коментар, проведени разговори и т.н.).
Други идеи?
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Според мен потребителите не би трябвало да имаме достъп до БД - за да няма злоупотреби - просто влизаш правиш си проверка и си излизаш.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Не е проблем да има само 1 администратор. Но кой ще въвежда некоректните клиенти тогава? Трябва да е някой на когото вярваме безрезервно и е съвършено безпристрастен.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Не е проблем да има само 1 администратор. Но кой ще въвежда некоректните клиенти тогава? Трябва да е някой на когото вярваме безрезервно и е съвършено безпристрастен.

Няма такива хора:)

Потребител с онлайн магазин трябва да може да добавя и да проверява...
като скрипт за обяви - добавя обявата
с полета
ип
телефон
емайл
име
юзернейм
адрес...
и забележка

само пак казвам - за подобно нещо може да ядем дървото :)
затова и не съм се захващал...

и много от потребителите си мислят че са си прави за тях...

Има такива които поръчват един продукт от два или три магазина и който дойде първи - вземат него другите ги отказват :)
Ходи ги убеди че не са прави
Имах една поръчка преди години за 300 лева
поръчали я, ама нямат пари да я вземат и си стоя месец и половина докато я вземат :)
Ходи им обясни че не са прави за тях си
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

За въвеждането всеки който е доказал че притежава онлайн магазин ще може да въвежда - мисълта ми е че няма смисъл всеки да може да разглежда цялата база просто не му трябва.
А колкото до потребителите могат да имат всякакви права но не могат да те накарат да продадеш на някого нещо ако не искаш. Като го видя че виси в базата данни с неприета поръчка му се обаждаш и казваш че в момента го няма и като получиш ще му се обадиш и го отбраздваш.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Първа страница е форма за логин. Никой, освен регистрираните търговци няма да има достъп до БД.

За да е всичко легално е необходимо да направим едно сдружение на онлайн търговци и да го регистрираме като администратор на лични данни. И никой не може да каже копче. Само членовете ще имат достъп до сайта. Ще се разходя утре до търговския регистър (между другото най-големия нарушител на закона за личните данни) за да проверя как точно стоят нещата.

Едит: не е проблем да има колона - проблемен клиент
и много от потребителите си мислят че са си прави за тях...

Има такива които поръчват един продукт от два или три магазина и който дойде първи - вземат него другите ги отказват :)
Ходи ги убеди че не са прави
Имах една поръчка преди години за 300 лева
поръчали я, ама нямат пари да я вземат и си стоя месец и половина докато я вземат :)
Ходи им обясни че не са прави за тях си
 
Последно редактирано:
От: Какви права имат онлайн търговците!

До колкото си спомням Името, Телефона, мейла и ИП адреса не се водят лични данни
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

"Лични данни са всяка информация за физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци"

За да се регистрирате като администратории на лични данни, то това трябва да бъде направено с определена цел и лицата, чиито данни събирате да са съгласни с това и да имат достъп до тази информация.
За справка: http://lex.bg/laws/ldoc/2135426048

И тъй като за да добавиш някой не се изиква никакво доказателство/потвърждение със системата ще може да се спекулира..
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

За съгласието трябва да е лесно - цъкват една чавка "Съгласен съм с условията" и там си е описано. Примерно в на Виваком договора мернах, че пише - имат право да ти дават личните данни на трети лица, като агенции за събиране на задължения и тн. И ти се съгласяваш с това.

Може би в най-лошия случай да трябва потребителите да се регнат като администратори на лични данни.


ЕДИТ: а неможе ли някаква такава заобиколка:

примерно човек с достъп до регистъра не се води оператор на лични данни и да кажем, че неможе да се рови там. Обаче той пак си има име, адрес и телефон на клиента.
Неможе да разглежда целия списък, обаче с тия данни пуска едно търсене и му връща отговор - тоя човек присъства или не. Съответно с обяснения защо е там и тн, но без лични данни.

Така няма ли да стане номера?
 
Последно редактирано:
От: Какви права имат онлайн търговците!

От дългогодишният си опит в предлагането на услуги на международният пазар (имам около 500 клиента доволни) може да се каже, че клиента винаги е прав!
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

От дългогодишният си опит в предлагането на услуги на международният пазар (имам около 500 клиента доволни) може да се каже, че клиента винаги е прав!

ОТ ДЪЛГОГОДИШНИЯ МИ ОПИТ В ОНЛАЙН ТЪРГОВИЯТА..
/ИМАМ НЯКОЛКО ХИЛЯДИ ДОВОЛНИ КЛИЕНТИ/
МОГА ДА КАЖА И ВИНАГИ СЪМ ГО КАЗВАЛ - ДА ГО ДУХА КЛИЕНТА!
Клиентът ще те предаде винаги, при първа възможност. Той купува от теб, защото не е намерил откъде да си го купи по изгодно :)
Намери ли - отписвай го! ЗАтова не е важен клиента! Важен е другаря гугъл.
ЗАПОМНИ - КЛИЕНТА НЕ ВЛИЗА САМ В САЙТА - ГУГЪЛ ГО ВКАРВА!
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

ЗАПОМНИ - КЛИЕНТА НЕ ВЛИЗА САМ В САЙТА - ГУГЪЛ ГО ВКАРВА!

Извинявам се за офтопика, ама не се сдържах:
Да е жив и здрав чичо Гугъл, че ме вкара у тоя форум.
/офтопик
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Така. Както обещах - разходих се до Търговския регистър. Ситуацията е следната: За да имаме възможност да бъдем оператор на лични данни и да се разпореждаме свободно с имената и данните на некоректните клиенти, е необходимо да се регистрира НПО с частна цел. Съдебната такса е 50 лв, таксата за издаване на Булстат в Търговския регистър е 40 лв. Води се счетоводство (което разбира се ще е нулево) и се подава годишна данъчна декларация (нулева). НПО-то трябва да се регистрира в Комисията за защита на личните данни като администратор и това е. Всеки член на НПО-то ще има достъп до базата данни, както за да прави справки, така и да въвежда некоректни клиенти.
Аз съм склонен да се включа в такова начинание. Други? Идеи?
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

И аз мисля, че е време за нещо. Това не може да продължава така. Новините и вестниците промиват мозъците на хората и те решават, че не носят никаква отговорност за действията си. Има хора и хора. Някои ползват новото законодателство по предназначение, но има такива които са безскрупулни и безотговорни и нищо не ги интересува, само собствената им изгода и удоволствие. Щом банките имат такъв регистър защо да нямаме и ние. От друга страна НПО-то ще може да раздава trusted банери за магазините. Освен това само е достатъчно да се разчуе и хората да имат едно наум преди да бъдат некоректни купувачи. Понякога само съществуването на нещо плаши достатъчно.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Предложението на Тео не е лошо. Колко члена може да има НПО-то?
Т.е. всички желаещи да получаваме информация и да добавяме информация за нелоялни клиенти, трябва да сме членове, нали така?
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

добре де ама потребителите защо да се регват като администратори на лични данни??
те ще ползват само търсачката?

пускат телефон или име там за търсене
и няма да им излизат другите данни, а само забележката тя не съдържа нищо лично...
евала за труда- 90 лева са нищо...
хостче там на година с домеина 50 лева струва си евала

ЗА ДА ИМА НЯКОЛКО АДМИНИСТРАТОРИ, А НЕ ВСЕКИ ДА СЕ РЕГВА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ ТАМ ПРОСТОТИИ ЗА ДА ДОБАВЯ, МОЖЕ ДА СЕ ПРАЩА ИНФОТО НА ТЕЗИ КОИТО СА АДМИНИ И ТЕ ДА ДОБАВЯТ?
 
Последно редактирано:
От: Какви права имат онлайн търговците!

добре де ама потребителите защо да се регват като администратори на лични данни??
те ще ползват само търсачката?

пускат телефон или име там за търсене
и няма да им излизат другите данни, а само забележката тя не съдържа нищо лично...
евала за труда- 90 лева са нищо...
хостче там на година с домеина 50 лева струва си евала

ЗА ДА ИМА НЯКОЛКО АДМИНИСТРАТОРИ, А НЕ ВСЕКИ ДА СЕ РЕГВА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ ТАМ ПРОСТОТИИ ЗА ДА ДОБАВЯ, МОЖЕ ДА СЕ ПРАЩА ИНФОТО НА ТЕЗИ КОИТО СА АДМИНИ И ТЕ ДА ДОБАВЯТ?

Не се разбираме покрай тия общи термини - потребител, администратор и т.н.
Да поясня
1. базата данни ще е затворен тип - първа страница - име и парола. Никаква търсачка.
2. потребител - това е всеки член на НПО-то, демек търговец. Този потребител ще е с права да търси и добавя в базата данни. Ако е некоректен - клъц паролата и край.
3. по закон, всеки администратор на лични данни е длъжен да осигури публичност на регистъра - тоест всяко физическо лице да може да провери дали е вътре. Но това не означава, че ще даваме достъп на всеки льольо, решил да търси нещо. Подава си официално запитване към НПО-то и в 15 дневен срок, официално му се отговаря.
4. Само НПО-то, като юридическо лице, се регистрира за "администратор на лични данни" по смисъла на ЗЗЛД. От там всичките му членове имат право да оперират с тях.

Предложението на Тео не е лошо. Колко члена може да има НПО-то?
Т.е. всички желаещи да получаваме информация и да добавяме информация за нелоялни клиенти, трябва да сме членове, нали така?
Членове - неограничен брой. За да получаваш информация веднага и за да въвеждаш такава - Да, трябва да си член.
 
Последно редактирано:
От: Какви права имат онлайн търговците!

Може и НПО-то да си има знак и да се слага на сайта на търговеца за да се знае да не се ебават с търговеца защото интересите му се защитават
 

Горе