Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

От: От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

Ще използвам темата да задам един въпрос:
Задължително ли е осигуряването на собствениците и съдружниците на дадена фирма или може да бъде избегнато и съществуват ли легални възможности за това?
Попаднах скоро на тази тема и ми е интересно до колко е вярно, повечето счетоводители казват, че няма начин да не плащаш осигуровки, но явно има.
Със сигурност има вариант да не се осигуряваш ако си собственик, но не Управител. Ако ти е важно, мога да поразпитам какво точно се прави или не се прави.
 
От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

Да но обърни внимание какво пише в статията към която съм дал линк:

"Чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, Чл. 5, ал. 2 от КСО и Чл. 6, ал. 7 от КСО определят задължение за самоосигуряване на еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски и граждански дружества, които упражняват трудова дейност. Задължението за самоосигуряване не е за управителите/директорите, а за собственици и съдружници."

И ако "Управителите не получават възнаграждение за дейността си.", какво става...?

То си пише ясно, но до колко е вярно и дали е актуално към днешна дата:):

"...за да не възникне задължение за осигуряване на управители и съдружници следва да са изпълнени няколко условия:
1.Съдружникът да не полага труд в дружеството.
2.Управителите и съдружниците да са различни лица.
3.Управителите да не получават възнаграждение за дейността си."


Но да не разводняваме темата все пак не е счетоводна.
Аз писах на Advokatami и те ми отговориха, че поставените въпроси са счетоводни, а не правни и не могат да ми отговорят, но ако имаш възможност разпитай, аз постоянно получавам противоречиви отговори.
 
Последно редактирано:
От: От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

Да но обърни внимание какво пише в статията към която съм дал линк:

"Чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, Чл. 5, ал. 2 от КСО и Чл. 6, ал. 7 от КСО определят задължение за самоосигуряване на еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски и граждански дружества, които упражняват трудова дейност. Задължението за самоосигуряване не е за управителите/директорите, а за собственици и съдружници."

И ако "Управителите не получават възнаграждение за дейността си.", какво става...?

То си пише ясно, но до колко е вярно и дали е актуално към днешна дата:):

"...за да не възникне задължение за осигуряване на управители и съдружници следва да са изпълнени няколко условия:
1.Съдружникът да не полага труд в дружеството.
2.Управителите и съдружниците да са различни лица.
3.Управителите да не получават възнаграждение за дейността си."


Но да не разводняваме темата все пак не е счетоводна.
Аз писах на Advokatami и те ми отговориха, че поставените въпроси са счетоводни, а не правни и не могат да ми отговорят, но ако имаш възможност разпитай, аз постоянно получавам противоречиви отговори.
Според мен отговора е тук : собственици или съдружници в търговски и граждански дружества, които упражняват трудова дейност


Предполагам че се декларира че собственика не полага труд но гадая само. :)
Ще питам утре счетоводителката и ще пиша.
 
От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

Здравейте,

Радвам се, че темата пробужда такъв интерес. Съдружниците в ЕООД, респективно едноличният собственик на капитала, не се осигуряват, ако не полагат труд в дружеството. Да, на практика съдружниците винаги полагат някакъв труд и то в повечето случаи са основните, които правят нещо, но не получаяват заплата за това. ОТ друга страна управителят се осигурява винаги. Възможностите са да е на заплата към фирмата или да е самоосигуряващо се лице. Във втория случай осигуровките могат да бъдат по-малки, тъй като се спестяват някои, например за общо заболяване.

Бих пуснал един линк към блогпост, който писах преди време в Advokatami, но все още не мога да слагам линкове :) Може да гугълнете "Кога се дължат осигуровки за съдружник, собственик или управител на фирма?"
 
От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

Благодаря, че се включихте с отговор!
Ето линк към статията ви https://www.advokatami.bg/koga-se-duljat-osigurovki/
Собственика има право да не полага труд в дружеството, а управителя защо да няма право да не получава възнаграждение за положения труд, всъщност той има това право, но трябва да се самоосигурява....
Как ще коментирате това от другата статия(дал съм линк по-горе), на ваш колега предполагам: "за да не възникне задължение за осигуряване на управители и съдружници следва да са изпълнени две условия:
- Управителите и съдружниците да са различни лица;


- Управителите да не получават възнаграждение за дейността си."

или това е невярно?
А ако е вярно и няма възникнало задължение за осигуряване, всъщност защо управителя ще се самоосигурява, има ли точка в закона което да го регламентира?

 
Последно редактирано:
От: Какви стъпки да предприемете след регистрация на фирма?

По закон управителят винаги се осигурява, уви. Няма как да се избегнат осигуровките. Може обаче да не се бърза със започването на дейност, защото, докато фирмата не е активна, не се дължат осигуровки. Това обаче само, ако управителят не е на заплата. Ако е на заплата, си се дължат осигуровки. Идеята е, че, когато си самоосигуряващо се лице (в случая управител, който не получава заплата), дължиш осигуровки, когато реално започнеш да правиш нещо.
 
Освен всичко изложено, съдружникът не попада под "ударите" на Кодекса на труда. Може да работи по 20 часа на ден. Дори да загине от преумора, нито Инспекция по труда, нито който и да било друг, ще може да санкционира дружеството.
 
Длъжен ли съм да се осигурявам в следния случай :
Ако едновременно съм собственик и управител на фирма ,но в същото време работя в друга фирма където ме осигуряват напълно.
 
Мисля, че да. Но провери. Имаше един максимален праг за осигуряване, след който не е нужно, но не знам как седят вече нещата. По-скоро някой счетоводител да се включи, за да не оставиш така нещата. Иначе е мега куцо на 100 места да се осигуряваш, но за това и е въведен този максимален праг - с него вече мисля, че може и само на едно място да внасяш, но го провери, не съм много запознат.
 
Мисля, че да. Но провери. Имаше един максимален праг за осигуряване, след който не е нужно, но не знам как седят вече нещата. По-скоро някой счетоводител да се включи, за да не оставиш така нещата. Иначе е мега куцо на 100 места да се осигуряваш, но за това и е въведен този максимален праг - с него вече мисля, че може и само на едно място да внасяш, но го провери, не съм много запознат.
благодаря за отговора!
 
Длъжен ли съм да се осигурявам в следния случай :
Ако едновременно съм собственик и управител на фирма ,но в същото време работя в друга фирма където ме осигуряват напълно.

Т.е. осигуряват Ви в друга фирма на трудов договор? На каква сума Ви осигуряват? Максималния осигурителен праг е 2600 лв., т.е дължите осигуровки до 2600 лв.
Фирмата, в която сте съдружник осъществява ли дейност? Има ли назначени и други хора в тази фирма или сте само Вие?
 
Т.е. осигуряват Ви в друга фирма на трудов договор? На каква сума Ви осигуряват? Максималния осигурителен праг е 2600 лв., т.е дължите осигуровки до 2600 лв.
Фирмата, в която сте съдружник осъществява ли дейност? Има ли назначени и други хора в тази фирма или сте само Вие?
На трудов договор съм, осигуряват ме на 1550лв,все още моята фирма не съществува в момента се запознавам с разходите които ще имам по нея да знам с какво се захващам, и няма да има други назначени ще съм само аз поне в началото.
 
Ще трябва да внасяте осигуровки на минимум 460лв. За 2018 год. най-вероятно прага и осигуровките ще са по-големи.
Каква дейност ще осъществява Вашата фирма? Разглеждали ли сте и варианта за лице упражняващо свободна професия?
 
Ще трябва да внасяте осигуровки на минимум 460лв. За 2018 год. най-вероятно прага и осигуровките ще са по-големи.
Каква дейност ще осъществява Вашата фирма? Разглеждали ли сте и варианта за лице упражняващо свободна професия?
Мога ли да внасям например само здравни осигуровки ?Колко излизат приблизително минималните осигуровки които ще трябва да внасям? Смятам фирмата да продава през онлайн магазин тоест няма как да упражнявам свободна професия. Имам и друго питане при положение че закупувам продуктите които ще предлагам от фирма регистрирана по ДДС това означавали задължително че трябва и моята фирма да бъде регистрирана макар да не съм стигнал оборот от 50 000?
 
Мога ли да внасям например само здравни осигуровки ?Колко излизат приблизително минималните осигуровки които ще трябва да внасям? Смятам фирмата да продава през онлайн магазин тоест няма как да упражнявам свободна професия. Имам и друго питане при положение че закупувам продуктите които ще предлагам от фирма регистрирана по ДДС това означавали задължително че трябва и моята фирма да бъде регистрирана макар да не съм стигнал оборот от 50 000?

Разберам, че ще продавате в България и ще купувате от България. Ако контрагентите Ви са в ЕС или извън ЕС е различно.
Направете консултация със счетоводител. За 50 лв. ще Ви се разяснят доста неща.
 
Да се намеся и аз като адвокат.

Костадин,

1. Запишете 10% от фирмата на баща си, майка си или др. пенсиониран член на семейството.
2. Впишете него като управител на фирмата в Търговския регистър.
3. След като се регистрира фирмата, си направете едно от онези огромни пълномощни, които ви дават всякакви права, вкл. и да си купите 10-те % обратно във всеки един момент (ако си в София, може да минеш през кантората, ще ти подаря едно такова пълномощно);
4. Осигуровките на баща ти ще са само здравни, а в същото време, с пълномощното ще може да си водиш фирмата по всякакъв начин.
 
Да се намеся и аз като адвокат.

Костадин,

1. Запишете 10% от фирмата на баща си, майка си или др. пенсиониран член на семейството.
2. Впишете него като управител на фирмата в Търговския регистър.
3. След като се регистрира фирмата, си направете едно от онези огромни пълномощни, които ви дават всякакви права, вкл. и да си купите 10-те % обратно във всеки един момент (ако си в София, може да минеш през кантората, ще ти подаря едно такова пълномощно);
4. Осигуровките на баща ти ще са само здравни, а в същото време, с пълномощното ще може да си водиш фирмата по всякакъв начин.

Да използвам темата, да попитам.
А името на Костадин ще излиза ли в търг.регистър(ако притежава останалите 90%) ?
Благодаря!
Поздрави!
 
Да. В Търговския регистър излиза всичко: имената на миноритарните съдружници, тези които са управители (дори да нямат дялово участие), дори и тези, които са имали някакво дялово участие или са били управители, но вече са заличени като такива.
 

Горе