Аз обикновено гледам възможно най-бързо да се отърва от всички идеи, дето ми идват, понеже от много идеи човек се превръща в идиот.
 
Единственият вариант да "продадеш" идея е като я реализираш успешно, защото тогава сстава финансово полезна за собственика и, както и доказана като концепция + полезна за обществото или част от него.

Няма как да продадеш "хрумване", което е въпроса ти. Ние в писателските среди казваме, че идеите са много и навсякъде, идеи да ти трябват - в бизнеса също е така. Аз съм реализирал редица мои идеи, за които съм нямал достъп до собствено финансиране, чрез венчър капитал - взимаш пари от инвеститор и делите печалбата, обикновено 50/50.

Обаче човека не инвестира в идеята, инвестира в теб. Но с тези въпроси, които задаваш, кой би инвестирал в теб? Хората с наистина ценните идеи не ги продават, или най-малкото отделят време да се научат как да ги продадат, но за да можеш да продадеш дадена идея успешно трябва веднъж да я продадеш/лансираш към човека с парите за инвестиране, и след това да я продадеш реално към крайните потребители, които да осмислят със своите покупки и доверие в идеята доверието, което ти е гласувал човека с парите.

Освен това хората които "купувал" идеи, разбирай инвестират в такива, да не мислиш че си нямат друга работа, ами ще тръгнат и да ги реализират сами? Това обикновено значи научаване на експертиза в съвсем нова област за тях, да не говорим за огромна инвестиция на време и труд, кой човек с пари ще си зареже вече успешните бизнеси да ходи да гони твоята идеи? Те търсят идея с човек зад нея, дефакто търсят човек с идеи зад него, защото една идея може да е калпава на практика, две също, но инвестиране в правилния човек с идеи рано или късно носи позитиви, огромни, ако си заложил добре.

Така че забрави да продадеш на някой листче с 5 реда текст на него и да забогатееш. Ако идеята ти е толкова очевидна и лесна за реализиране от всеки срещнат, че да може да ти я открадне или реализира лесно сам, тогава най-вероятно не е кой знае каква идея anyway. :) С две думи - твоето ноу хау свързано с идеята е по-ценно от смата идея, и може да бъде полезно на инвеститора само ако ти приложиш твоето ноу хау към твоята идея и имаш финансов интерес да продължиш да го правиш.

А как се реализират идеи? Пускаш обява, обаждат ти се хора, ходиш по работни срещи и с малко късмет 1 от 5 или 1 от 10 работни срещи се оказва смислена. При мен е било горе долу 1 от 3. Но това е защото знам как да продам идеите си и съм готов да не отида на среща, ако човека отсреща не ми звучи достатъчно заинтересован от проекта. Плюс съм изчел доста книги по бизнес и психологични теми - започни от там, хубаво е да знаеш как да реагираш на психологичните тънкости, които съпътстват всяка таква сделка.

Идеята ти е само толкова добра колкото нейния потенциал в комбинация с твоя капацитет да се възползваш от този потенциал.

Но както казах - инвеститорите инвестират в хора, не в идеи. Аз съм имал повече предложения за "измисли нещо и ела да говорим" отколкото "ела да говорим, защото си измислил нещо преди да те срещна". В смисъл когато се разчуе, че си реализирал идеи на принципа на венчър капитал и някой ти се е доверил, и нещата изглеждат читави, други инвеститори започват да те търсят теб, не идеите ти, защото вече си показал афинитет, опит и потенциал за този тип бизнес модел. Всяка успешно реализирана идея изисква пари и време - те имат пари, търсят хора с време. С две думи - ако си усвоил умението да докараш една идея от А до Я, то най-вероятно ще успееш и с други, което е много по-ценното в дългосрочен план.

Поздрави!
 
Последно редактирано:
За съжаление според мен да продадеш идея е невъзможно. Както казаха по-горе в темите всеки има поне 5-6 идеи, които иска да реализира, но поради една или друга причина (финансова или липса на време) си остават просто така. Понякога си мислим, че като имаме идея всичко ще стане лесно както го мислим. Но като започне да се реализира тази идея се виждат трудности, които не сме си мислели, че могат да се появят. И в процес на реализация се разбира, че идеята не е много добра.
 
И аз искам да си дам мнението, тъй като темата е хубава. И ми се ще им моето мнение някак да допринесе за това. :)

Сериозно се гледа така, както ги изброявам:

1. Идея с работещ бизнес модел и реални клиенти
2. Идея с работещ бизнес модел с все още 0 клиенти
3. Идея с разписан бизнес модел и план, и някакви предприети стъпки без клиенти
4. Идея с разписан бизнес модел и план
5. Само идея

За съжаление инвеститорите не биха проявили какъвто и да е интерес към т. 5. За т. 4 може би ще ви разгледат нещата и вече натам нещата отиват на сериозно. :) Като за 1 ще имате реални оферти. Това говори моя опит. Вече какви условия сте готови да подпишете и каква сума да получите, както за какъв % от начинанието.
 
Ти искаш да я продадеш или да намериш инвеститор?
Предполагам смяташ идеята за такава с голям потенциал. Тогава идва въпросът защо ти е да я продаваш, вместо да я реализираш (като намериш инвеститор).

Имай предвид, че не само идеята е важна, а и реализацията. В този ред на мисли една страхотна идея може да бъде провалена заради лошо изпълнение.
 
@nortrant , то и в двата случая е да "продадеш" идеята на някой с финанси.

И си прав. Ако вярваш в нея и можеш да я реализираш на някакво стартово ниво, а още по-добре и да имаш набрани клиенти / ползватели - то вече си на ниво продажба на бизнес. За момента една гола идея не би могла да струва много, както и реално как биха я оценили обективно, но виж бизнес с вече набрани статистики и даващ плод, това вече е друго. :)
 
Сигурен съм, че цитирам някого, но нямам идея кого "Навсякъде и по всяко време".
Имаш подиум тук - но не си написала нито какво продаваш - нито цена.
 
И аз искам да си дам мнението, тъй като темата е хубава. И ми се ще им моето мнение някак да допринесе за това. :)

Сериозно се гледа така, както ги изброявам:

1. Идея с работещ бизнес модел и реални клиенти
2. Идея с работещ бизнес модел с все още 0 клиенти
3. Идея с разписан бизнес модел и план, и някакви предприети стъпки без клиенти
4. Идея с разписан бизнес модел и план
5. Само идея

За съжаление инвеститорите не биха проявили какъвто и да е интерес към т. 5. За т. 4 може би ще ви разгледат нещата и вече натам нещата отиват на сериозно. :) Като за 1 ще имате реални оферти. Това говори моя опит. Вече какви условия сте готови да подпишете и каква сума да получите, както за какъв % от начинанието.
А де ги тия "инвеститори"?
 
А де ги тия "инвеститори"?
Където си ги намериш. :) Едните са бизнес ангели, другите са стартъп акселератори, третите - свободни инвеститори. Има си срещи, които се организират и може да се срещаш с подобни хора. Един такъв е FI.co
 

Горе