Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Трябва да си голям наивник, за да смяташ, че цената на петрола се определя по пазарни принципи.

Отдавам това ти мнение на липсата на познания по темата - фундамента на петрола.
Как според теб се определя цената на петрола - административно ли? Днес петрола е 100 долара утре 20 долара?
Цената беше силно ограничена от ОПЕК, СА разби ОПЕК и в момента имаш близо 31 долара за 1 барел.

Цената се рути от търсенето и предлагане - нима не си мислиш, че правят имагинерна къса продажба за стотици милиарди на стоковия пазар и хоп петрола си пада или по административен пък стил комунизъм.
СА красиво унищожиха ОПЕК и в момента всеки е влязал в битка, кой ще предложи най-много на пазара и кой ще заема по голям процент - СА отмества РФ точно в момента на редица пазара.

Това, че с цената на петрола може да нанесеш тежък удар на Русия и Иран няма нищо с наличието на разбития ОПЕК.
Факторите за сриването са няколко - шистова революция, която се явява конкуренция на конвенционалният добив, СА реши ги контри и цените поеха посока но долу, в края на 2014 глобалната икономика почна да боксува - търсенето спада, цената няма какво да и се случи. Лятото Китай зададе посока имплозия на икономика и доверието почва се топи като пролетен сняг, тогава СА казва няма го играем 70-80 години ограничаване, а обратното(+ постигане на поличитески цели) и ОПЕК стана капут в момента всичко което може да вади нефт го вади на ударни нива. Спад на търсенето, ръст на предлагането - това не бяха ли пазарни механизми? Към това добави мечтите очаквания на инвестиционият-спекулантски капитал - редица хедж фондове, банки са заели от миналата година дългосрочни къси позиции, а спекулантите скъсяват всяка корекция с посока на горе ... това всичко са пазарни принципи, това че не ти е ясно кое как е не значи, че не съществуват.

@Вискярски, ти какво се радваш от коне върза - как са доматите не казваш?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това просто не е вярно. Те шистовите компании фалираха в по-голямата си част, ако се задържат така цените, всички ще фалират до една година. Какъв шистов нефт те гони?

Все още не са фалирали шистовите компании. Или поне не всички. Но е факта, че разработките почнаха при високи цени и това помогна за спад на цените.


Никой не знае какво ще стане с нефта. Може да се задържи на тези цени и 10 години.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

@Вискярски, ти какво се радваш от коне върза - как са доматите не казваш?

Много цени отдавна не са пазарни.
А пък на енергийните ресурси цените са политически още от времето на Рейгън. Да не кажа и по-отпреди.
Забил си се в числа, като биодинамичен градинар в календара на Мария Тун.

В пазарно общество няма кризи. Кризите идват от финансовите спекуланти, дето продават/купуват на зеления змей третия ташак. С чужди пари, естествено.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

@Вискярски, що не си гледаш доматите, а с такива сложни теми като пазарни механизми се опитваш да даваш мнения.
Ако не са пазарни тогава какво адмистративни ли са? Или стоят няколко държавни фонда да купуват фючърси за да има под и сега продават за да има таван?

А иначе яко си се ушил в мейнстрийм медии че спекулантите били причината - то все едно е да кажеш, че прекупвачите виновни за боксуването на Китай. За това което говориш е виновна фиатната монетарна система и централният монопол на държавата - но идва Видов ден за нея - тези като теб близко до селото и земята ще прокопсат ние гражданята да му мислим.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Села има за всички.
Ама е по-джиджаво да продаваш третия ташак на зеления змей. :lol:

Ма верно ли твърдиш, че няма политически образувани цени?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Вискярски, много нетактично аз те питам нещо, ти не отговаряш вкарваш ми некво квартално коми лафче и въпрос ми задаваш - що така ти падна нивото?

Няма политически образувани цени, защото тези цени трябва да се държат от всички, а това да стане трябва да има еднкави политики -- много чудно шиити и суните какви общи политики имат.

Това, че ниските и високите цени обслужват определение политически цели е факт, но те са следствие на ценовото движение.

Хайде един прост пример ако са политически образувани цени демек адмистративно - що РФ/Иран/Венецуела и т.н искат над 100 долара, а примерно СА иска под 30 долара - хайде вкарай сега малко мисъл и кажи, кой и как ще определи цената административно - щом спада на глобланото търсене и ръст на предлагането са в жесток дисбаланс?

Но да не те занимвам с такива сложни тематики, я ми думай що такъв пазар като нефта може се определя политически-адмистративно, и е толкоаа лесно, що на селския пазар за домати не сложите цени от 10 лв за килото? Сигурно е нещо елементарно, така хем по висок ДДС и по-високи такси ще се събира, местнити политици ще са щастливи - ще си вземат някой друг лев от под масата за това политческо решение от такива като теб, бюджета ще е на плюс и всички щастливи - а най-щастливи ще са купувачите, щото си купуват същото качество домати, като съседното село ама за 10 пъти повече и ще могат се изхвърлят в селската кръчма колко ларж са. Пълна идилиа, кво ще кажеш а?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Щото преди Вискяра беше готин - с предприемачески и пазарен дух и визия, сега нещо яко е забил в коми илюзиите и как цялата конспирация е срещу нас. Може нещо в думите, го подсети как се е ушил в момента като муха на бяла светлина.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

много нетактично

Много тактично ти намеквам, че много невъзпитано ми нареждаш какво да правя.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Много тактично ти намеквам, че много невъзпитано ми нареждаш какво да правя.

Елементарната етика и възпитане, изисква при водене на разговор, ако някой излага дадено становище и другият му зададе въпрос по изложението му, то да получи отговор.
Ако това за теб е нареждане, то не искам да питам какво е вече нивото ти на етика и възпитание. Щом влизаш в руслото на, жертвата да не ти се нарежда какво да се прави, след като само исках просто отговор, то си освободен(не ти нареждам) от бъдеща комуникация с мен по тази тема - мисля, това да ми е последният пост към теб спрямо последната ти теза. Само за напред ще е добре, когато излагаш теза да си склонен да отговаряш на въпросите, и да не се сопваш - защото това е атестация за тролене.

Хайде със здраве.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Специално за носталгиците. Сега и документите ако не признаете...

Комунистически мит за носталгици – България е била измислена индустриална сила


http://www.faktor.bg/petak-13/67991...ariya-e-bila-izmislena-industrialna-sila.html

-електрониката при близо 60 млн. щ. долара валутни приходи, има валутни разходи за около 180 млн. щ. долара;
- транспортното машиностроене има нулево салдо – приходии и разходи за около 47 млн. щ. долара;
- химическата и биотехнологическата промишленост, въпреки износа на продукти от първичната преработка на нефта, има отрицателно салдо от 3 млн. щ. долара
 
Последно редактирано:
От: Какво изгубихме с края на социализма

Крадеца вика дръжте крадеца. Явно документите за теб са невидими. Още повече, че това не е написано от журналист на faktor но на теб явно ти е трудно да го осъзнаеш. Като почнеш да говориш с аргументи, а не с колажи, може и някой да те вземе насериозно и да ти отговори.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако носа ти е забит в миналото (кфото и да е то) - към настоящето си обърнал задник.
-Дон Симо, врачански балкан, лето господне 2016'то
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Съгласен съм със статията, макар че е редно, ако се пишат такива статии да се поднесе цялостна информация за българското стопанство, а не само за машиностроенето. Така излиза, че 89-та е бил абсолютен батак и за това вече близо 30 години не можем да се оправим. А това просто не е вярно. Това време си е имало проблемите, но си е имало и хубавите неща. На прима виста се сещам за две от тях - развити земеделие и животновъдство. Когато се пишат подобни статии е хубаво те да са безпристрастни, защото в противен случай, макар и съдържащи истина, се превръщат в пропаганден инструмент оправдаващ днешните безобразия. Така че, чакам втората й част.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Въпреки, че е истина това за земеделието и живоновъдството - то носи между 3 и 4 % от БВП на нормалните държави. Не си заслужават байтовете на които ще се напише подобна статия. Те като цяло земеделието и животновъдството са мечтата на всеки тъпанар - и куче може да надроби пумия и да въре доматите за колеца. Избива ме на смях, като слушам когато се говори за огромните ни традиции в земеделието и животновъдството... Какви глупости...да боравиш с мотика, лопата и кофа не се изисква нищо повече от двуцифрено IQ.
На тея две направления трябва да се гледа само и единствено като нужни средства за оцеляване. Не е нужно да се развива нито земеделие, нито животновъдство като приоритет?! там пари няма..
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Как е било развито точно земеделието? Като взеха земите на хората и ги вкараха в ТКЗС-та ли ? А там с какви машини са го развивали? Ако под развито земеделие и животновъдство се има предвид, че всеки си гледа сам свине и кокошки и има градинка за домати, защото няма пари да купува от пазара съм съгкасен.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Как е било развито точно земеделието? Като взеха земите на хората и ги вкараха в ТКЗС-та ли ? А там с какви машини са го развивали? Ако под развито земеделие и животновъдство се има предвид, че всеки си гледа сам свине и кокошки и има градинка за домати, защото няма пари да купува от пазара съм съгкасен.
Извади статистиката за производството на различни култури и за това какви животни са се гледали, като брой, сравнено със сега и ще намериш отговора. Също така потърси информация за напоителната инфрастуктура, която е съществувала. Щото без напояване, не можеш да имаш земеделие. Това за машините няма й да го коментрам дори, нали не вярваш, че се обработвали земята с ръце? Между другото, преди около 10тина години, като бях на командировка в Рила, видях как баба и дядо орат с дървен пуг и кон :wink:


Въпреки, че е истина това за земеделието и живоновъдството - то носи между 3 и 4 % от БВП на нормалните държави. Не си заслужават байтовете на които ще се напише подобна статия. Те като цяло земеделието и животновъдството са мечтата на всеки тъпанар - и куче може да надроби пумия и да въре доматите за колеца. Избива ме на смях, като слушам когато се говори за огромните ни традиции в земеделието и животновъдството... Какви глупости...да боравиш с мотика, лопата и кофа не се изисква нищо повече от двуцифрено IQ.
На тея две направления трябва да се гледа само и единствено като нужни средства за оцеляване. Не е нужно да се развива нито земеделие, нито животновъдство като приоритет?! там пари няма..
Интересно, аз 70-80% от парите си ги давам за храна, но щом казваш, сигурно е така (това е ирония, ако не схващаш). Земеделието е една от нишите, в които с малко усет и късмет, може да постигнат добри резултати и сносен стандарт на живот. То дава независимост, сиреч хората са свободни и въоръжени, и множество дребни и средни бизнеси. Земеделието и животновъдството са тясно свързани с българското село, което е основния сейф (така да го наречем) на българщината. Ако за тебе земеделието е нещо свързано с мотика и лопата, то тогава и твоето IQ не е на висота.
 

Горе