Какво мислите за Исторически парк?

Видеото и коментарите са потресаващи, но като изключим нападките, са логическо продължение на предишни изказвания на И.М. И да не беше публикувал това видео, вече имахме добра представа колко разбира от инвестиции, какъв финансов консултант е и какви хора работят в Together. ИП също е плод на разбиранията му и си личи, че в някои аспекти липсват знания и опит. А емоционалната нападка срещу Стойне, който е много над И.М. като финансов консултант, няма какво да се коментира.

Together имат и добри инициативи, респект за което, но не можем да кажем на черното бяло. Както съм казвал и преди - пожелавам им сърдечен успех с парка, но цялата ситуация около проекта можеше да бъде организирана значително по-добре и прозрачно.
Подкрепям всичко казано от теб.
Реакция, относно как бизнес планът на ИП се споделя, на 100% доказа, че това е проект, който не търси прозрачност.
 
Последно редактирано:
Аз следя и Ивелин и Стойне и не мисля да определям кой какво гуру е.
Аз мисля, че и от двамата има какво да науча.
Има видеа за парка и аз тях съм гледал. Стойне като пуска видеа и тях гледам, но той не пуска видеа за негови проекти.
На мен ми е интересно, защото не съм видял друг да прави подобно нещо. А и идеята наистина ми звучи яко и дано да стане.
Понеже им видях чата във ФБ стигнах до тук.
Рекох да задам няколко въпроса и веднага станах обект на обиди и подигравки, че и PR ме нарекохте, и дори на тогедър.
Човек да не обади. Не знаех, че тук всички са само гурура, извинявам се.
Поне разбрах за Сирма - супер. Може да инвестирам там някой ден като имам пари.
А това, че Ивелин е реагирал истерично значи, че не си е сдържал нервите. А дали това значи, че проектът е боклукчив. Може би е така.
Ще взема да пусна въпрос в следващия лайв защо бизнес планът е толкова апокрифен и защо е изпаднал в истерия.
Ама тогава той пък ще ме обяви за хейтър.
Вие от по-дълго се занимавате с такива неща и като гледам разбирате повече от бизнес проекти, може ли да го питате на някое от следващите му видеа на живо.
Ще ми е интересно да гледам как ще се измъкне от тоя въпрос. Това е наистина интересно защо тоя бизнес план не го е показал публично. Ако почне да увърта значи не му е чиста работата. Което ще е жалко, но поне ще стане ясно за какво наистина става дума.
 
Това е наистина интересно защо тоя бизнес план не го е показал публично. Ако почне да увърта значи не му е чиста работата. Което ще е жалко, но поне ще стане ясно за какво наистина става дума.
Няма какво да питаш, след като сам си, си отговорил :)
А това, че Ивелин е реагирал истерично значи, че не си е сдържал нервите. А дали това значи, че проектът е боклукчив. Може би е така.
 
Причината за видеото във Фейсбук вероятно е тази статия на Стойне Василев, която е публикувана един ден преди И.М. да пусне видеото. Ето някои извадки, които поставят под въпрос начина на продаване на Исторически парк и застрахователни продукти:

В друг имейл, жена ме пита дали е нормално да се включи в проект, в който, ако сега внесе 36,000 лева, в края на годината ще получи 50,000 лева (почти сигурно). Момчето, което й предлага инвестицията изглеждало надеждно. Вчера получавам съобщение във Facebook от студент 4-ти курс в УНСС с въпрос „Нормално ли е застраховка Живот да ми носи по 10% на година, както ми казва агентът?“.

...

Ние живеем в един измислен свят (май, всички сме фенове на позитивната психология), в която всеки човек от село печели огромни суми от лотарията. Там всеки разбира от криптовалути и това е новото електронно злато, от което не може да загубиш, защото те са бъдещето. В този свят най-добрата инвестиция е застраховка Живот и тя носи поне 10% на година, а акциите на дадена компания растат гарантирано и цените им се определят от собствениците. Там всички са милионери, инвеститори и живеят живота на мечтите си. В този свят всичко е гарантирано и няма загуби, а един мармот завива шоколада в станиол…

Това за мен са напълно основателни критики, но вместо И.М. да отговори подобаващо, решава да пусне нападателно видео.

В последните коментари под видеото потребител твърди, че консултант на Together продава акции, като "печалбата" (може би е имал предвид дивидентите) се дели между консултанта и инвеститора. И.М. в последствие отговаря, че не е отговорен за това как консултантите във фирмата му продават акции. Явно в Together цари слободия и много консултанти поставят своя интерес над интереса на клиента. Това само затвърждава като правилни критиките в статията на Стойне Василев.

Оставам с впечатлението, че И.М. е чел темата и че може би квалификацията "най-долната утайка на обществото" се отнася в частност за нас, защото в темата се "гаврим с 19-годишно дете", визирайки Г.Д. Ако е така, искам да вметна, че това "дете" е пълнолетен гражданин, който следва да носи отговорност за думите и действията си, включително да понася критика, базирана на факти. Това е вид обратна връзка, от която може да си вземе поука и следващия път да се представи по-добре.

9267143r.png
 
@Attacker трагичното е, че това "дете" заради наивността си и директното заявление, че дели всичко с инвеститорите, а инвеститорите инвестират в акции, при негативно стечение на обстоятелствата може да се окаже, че трябва да му се търси отговорност, но няма да бъде с клеймо дете. Разбира се И.М. не носи лична отговорност за своите консултанти, така че чиста работа :D
Значи, ако позволиш критика към "финансов консултант" на 18-19 години, койтоти рисува някакви брутално нереални истории, стил как на 15 години е правил пари от комисионна на облигации и всякакви такива измишльотини, то веднага става дете :D
Забавно е, че И.М. го маркетира като най-младия бъдещ милион, но не и дете :D Дано да постигне целта си, но ще се радвам това да е истинско, а не отново порция заблуди, т.е. нека да мине през КФН и НАП :)

100% И.М. следи темата, все пак в коментарите се вижда линк към форума, отделно темата се индексира в топа на Google, така че е запознат.
Продавайки патриотични емоции на 180 пъти по-завишена цена от 1-те инвеститори, т.е. дори и този проект да се осъществи, всички акционери ще са платили стотици пъти повече от него, срещу маргинален контролен пакет ... а после И.М. говори колко непродуктивно е да си на борсата :D
Мнение не може да се счита за база на взимане на каквото и да е инвестиционно решение свързано с покупка-продажба на ЦК!
 
Последно редактирано:
Хайде на картите народе:
25299294_2049301472019015_2043065804638383987_n.jpg

@Attacker ти вече инвестирали в такава :D
 
Последно редактирано:
Хайде на картите народе:
25299294_2049301472019015_2043065804638383987_n.jpg

@Attacker ти вече инвестирали в такава :D

Все още не съм, но сега събирам от закуски и скоро ще мога да си купя карта. Знаеш как е, не всички сме милионери като Гошѐто. :D

Между другото не знам дали е споменавано досега, но е бил на около 15, когато са пуснати първите облигации на Исторически парк. Най-вероятно това са облигациите, които е продавал на 14-15, за които говореше.
 
Все още не съм, но сега събирам от закуски и скоро ще мога да си купя карта. Знаеш как е, не всички сме милионери като Гошѐто. :D

Между другото не знам дали е споменавано досега, но е бил на около 15, когато са пуснати първите облигации на Исторически парк. Най-вероятно това са облигациите, които е продавал на 14-15, за които говореше.
Да не сме го казали, има логика - то друго какво може да се продаде, но отново той каза комисионна, то пак ти трябва ценз + 18 години, но да приемем, че тук е стил на юнашко доверие и авери. Интересно ми е как пишлеме на 14-15 години продава и на кога, както и какви пари взима като комисионна и защо по дяволите му се дава комисионна, след като по спомен облигационерите бяха няколко десетки по списък имащи право на облигация ...
 
Становището и последващите действия на КФН по отношение на ИП биха били интересни. Има възможност нещата сериозно да загрубеят, ако КФН се намеси, а може покрай ИП да погнат и Тогедър. Изобщо голям цирк може да стане. Ако досега от КФН не са чули за парка, евентуално ще чуят или някой ще ги информира и тогава ще разберем какво мислят по въпроса. :)
 
Становището и последващите действия на КФН по отношение на ИП биха били интересни. Има възможност нещата сериозно да загрубеят, ако КФН се намеси, а може покрай ИП да погнат и Тогедър. Изобщо голям цирк може да стане. Ако досега от КФН не са чули за парка, евентуално ще чуят или някой ще ги информира и тогава ще разберем какво мислят по въпроса. :)
Ами те, ако не четат investor.bg не знам изобщо за какво им се плаща :D
 
@Attacker ето какво представлява 180 милиона капитализация към текуща дата:
RitYY6j.jpg

8sTi6
 
@Attacker ето какво представлява 180 милиона капитализация към текуща дата:
RitYY6j.jpg

8sTi6

Освен земята, сградата и стрелеца, на теория имат и 30-40 милиона кеш. Това пак не се равнява на 180 милиона, но поне е по-близо. :) А, и не забравяй, че ще стане 500 милиона след 5 оперативни години. Поне така работят нещата в главата на И.М. - прави "официалната" цена на акция 500 лева и бам - капитализация от 500 милиона overnight.
 
Освен земята, сградата и стрелеца, на теория имат и 30-40 милиона кеш. Това пак не се равнява на 180 милиона, но поне е по-близо. :) А, и не забравяй, че ще стане 500 милиона след 5 оперативни години. Поне така работят нещата в главата на И.М. - прави "официалната" цена на акция 500 лева и бам - капитализация от 500 милиона overnight.
А в най-силната си година ще има оперативна печалба от 22 милки - само от това още поне едни 100-200 милиона отгоре може ръст на капитализацията :D
 
Последно редактирано:
@Attacker на мен ли ми се струва нещо или Тогедъра, най-накрая е прочел инфото и вече трие на поразия и променя нещата.
Преди пишеше това:
Акции и срокове

Към началото на 2018 г. „Исторически парк“ е акционерно дружество с емитирани ‎1 000 000 броя акции. В продажба се намират 350 000 броя акции. Минималният праг за инвестиране в проекта е 200 бр. акции на пакетна цена от 36 000 лева. Към момента тази цена е под реалната проектна себестойност и е валидна до 01.07.2018 г., когато тя ще стане 42 000 лева, а след 31.12.2018 г. ще се увеличи на 50 000 лева. Планираното нарастване е поради поетапното завършване на строителството и въвеждането в експлоатция на атракциона. При цялостно изграждане и достигане на пълен работен капацитет на “Исторически парк” през 2022 година цената на акциите се очаква да надхвърли 90 000 лева. Според предварителните разчети при туристопоток от 600 000 души годишно паркът ще генерира печалба в размер на около ‎25 000 000 лева, от което един пакет от 200 броя акции ще носи дивидент от 5000 лева на своя притежател. При очаквано нарастване броя на посетитетели ще се повиши и печалбата, от което ще се увеличи и цената на акциите и съответният дивидент от тях. Проектирането и изграждането на подобен обект изисква огромен експертен потенциал и отнема над 15 години. Това налага дългосрочно планиране и е предпоставка за устойчиви приходи от ефективното експлоатиране на създадената бизнес ниша.
https://forum.investor.bg/forum/алт...сти-за-инвестиция-в-исторически-парк-ад/page3
А сега само това - http://ipark.bg/investment/, като дори говорят за амортизация
Няколко видео клипа са свалени, както и от тази тема един свален.
Много интересно правят damage control и затриват каквото могат или вече са събрали кешовицата ...
 
@Attacker на мен ли ми се струва нещо или Тогедъра, най-накрая е прочел инфото и вече трие на поразия и променя нещата.
Преди пишеше това:

https://forum.investor.bg/forum/алтернативни-инвестиции/3303521-възможности-за-инвестиция-в-исторически-парк-ад/page3
А сега само това - http://ipark.bg/investment/, като дори говорят за амортизация
Няколко видео клипа са свалени, както и от тази тема един свален.
Много интересно правят damage control и затриват каквото могат или вече са събрали кешовицата ...

Би трябвало вече да са разпродали акциите. Съответно инвеститорската страница в сайта и част от клиповете вече са си изиграли ролята. Някой с по-конспиративен начин на мислене би казал, че премахват улики, които биха могли да бъдат използвани срещу тях в случай на проверка във връзка с начина, по който продаваха акции.
 
Би трябвало вече да са разпродали акциите. Съответно инвеститорската страница в сайта и част от клиповете вече са си изиграли ролята. Някой с по-конспиративен начин на мислене би казал, че премахват улики, които биха могли да бъдат използвани срещу тях в случай на проверка във връзка с начина, по който продаваха акции.
Е то няма конспирация, те правиха публична продажба на акции, не спрямо закона за публично пласиране на ЦК :D
 
Е то няма конспирация, те правиха публична продажба на акции, не спрямо закона за публично пласиране на ЦК :D

Възможно е да пледират, че това тяхното не е публично предлагане, на база на хипотезата, че не предоставят публично "достатъчно данни за условията на предлагането и предлаганите ценни книжа, така че да могат инвеститорите да вземат решение за записване или закупуване на тези ценни книжа". Възможно е да се оправдаят, че публично не са публикували необходима информация, на база на която потенциални инвеститори биха могли да вземат решение, и че тази информация се предлага само на лична среща на ограничен кръг хора. Такава информация би могла да бъде бизнес планът например. Не съм юрист и тази теория може да няма нищо общо с реалността, но вероятно са помислили за тези неща и са структурирали процеса по предлагане на акции, така че да са в рамките на закона. :)
 

Горе