Какво мислите за детската градина

От: Какво мислите за детската градина

Стабилно социално инженерство си замислил - казуси в контролирана среда, подготовка за масови боища....
 
От: Какво мислите за детската градина

Колега, ти какво си представяш под казуси в контролирана среда? А, относно другото всеки разумен родител трябва да се погрижи да подготви най-добре детето си за гадостите, които го чакат. Най-добре е да укрепне чрез спорт. Ако самия спорт му даде предимство при неприятна застрашаваща го ситуация още по-добре. Аз не знам ти къде си пораснал и кога, но насилието в училище е факт.
 
От: Какво мислите за детската градина

Яслите, градините и училищата са цялостна система за социализация, която има за цел да произвежда годни членове на обществото. Погледнете в затворите и ще видите, че 99% от хората там по една или друга причина са отпаднали по-рано или никога не са били в тази система. За да е един човек годен член на обществото той трябва да споделя по-голямата част от принципите, на които е изградено то. Става въпрос за спазване на законите, умерен респект към другите хора, дисциплина и т.н. kamentk по-горе описа много добре защо не е възможно само вкъщи да се осигури нужното.
 
От: Какво мислите за детската градина

Добър довод, но може би ако системата е подхождала индивидуално тези хора е нямало да станат това което са. Може би това, че системата ги е изхвърлила ги е накарало да се обърнат срещу нея. Ако пък им е заложено генетично, то тогава и системата не би ги спасила, което пък значи че дали са или не са ходили в училище е все тая
 
От: Какво мислите за детската градина

Системата е срещу индивидуализма. На човешкото общество не му трябват уникални личности, а колкото се може по-еднакви. Който се откроява прекалено много бива изхвърлян и се превръща в аутсайдер. Индивидуализмът е позволен само в много тесни граници, които не противоречат на общоприетите обществени принципи.
 
От: Какво мислите за детската градина

Колега, ти какво си представяш под казуси в контролирана среда? А, относно другото всеки разумен родител трябва да се погрижи да подготви най-добре детето си за гадостите, които го чакат. Най-добре е да укрепне чрез спорт. Ако самия спорт му даде предимство при неприятна застрашаваща го ситуация още по-добре. Аз не знам ти къде си пораснал и кога, но насилието в училище е факт.

Не знам, затова се зачудих какво имаш предвид? Звучи много ...лабораторно.

Съгласен съм с твърдението, че трябва да е подготви детето, но същевременно да му се даде възможност да си изживее детството като хората, а не да е робот от ранна възраст. Израснал съм в София, един от "тежките" столични квартали пълно с дилъри, побойници, гангстерчета, сводници, общо взето всякаква сволоч, но както се вижда съм оцелял. Агресия има навсякъде, разбираемо е човек да иска да е готов (аз самият съм тренирал 4.5г. кикбокс), но не и да ти става фикс идея. Децата трябва да са си деца.
 
От: Какво мислите за детската градина

Колега, ти май си объркал форума. Тук всички сме индивидуалисти, затова и правим това което правим. Да не говорим, че онлайн бизнеса дава страхотни възможности за това. И да не говорим, че така наречените аутсайдери за винаги тези които правят най-полезните за стадото неща. Но, ти си прав, аз осъзнавам какво е системата и срещу какво е и заради това и не ми харесва. Тук говорим за индивидуализъм да си креативен, да имаш собствени идеи, да искаш да създадеш нещо, да се замисляш и да провокираш средата си.
 
От: Какво мислите за детската градина

Системата е срещу индивидуализма. На човешкото общество не му трябват уникални личности, а колкото се може по-еднакви. Който се откроява прекалено много бива изхвърлян и се превръща в аутсайдер. Индивидуализмът е позволен само в много тесни граници, които не противоречат на общоприетите обществени принципи.
Това е нормално. Все пак не трябва да пречиш на останалите в индивидуалността си.

@танипо - да, спортът е едно от решенията. Но и там трябва да внимаваш какво възпитаваш, за да не възпиташ агресия.
 
От: Какво мислите за детската градина

@tanipo
Това не се нарича индивидуализъм. Творческата свобода не е отклонение от обществените норми.
 
От: Какво мислите за детската градина

Да, щом си тренирал знаеш, че те учи на дисциплина, на достойнство. Няма да си ти агресора, няма да си компексаря, знаеш какво дава спорта. Това и искам аз, но ако той не иска, няма да го карам насила. Аз само ще се опитам да му обясня и насоча, но не и да го карам против волята му.

Относно контролираната среда имам предвид елементарни ситуации в които го оставям да се оправя сам без да знае, че съм там да го хвана ако примерно падне или нещо такова. Примерно иска да мине отнякъде, не го вдигам, но гледам да съм тихо зад него и да го хвана ако нещо се обърка.

Примерно в бизнес света може да го пуснеш сам да преговаря, но да следиш отдалеч какво става без той да знае и да му помогнеш по някакъв начин да спечели едни, два пъти да придобие самочувствие.
 
От: Какво мислите за детската градина

Да уточня, последното нещо което искам да правя е да не може да се впише в средата, да е лош и да пречи на другите. Аз индивидуализма го разбирам като това да посмееш да зададеш въпрос на учителя примерно, явно имаме различна представа за нещата.
 
От: Какво мислите за детската градина

Всъщност учителите най-много се радват когато им задават въпроси. Това значи, че някой се опитва да разбере за какво говорят. А относно спорта, сам по себе си не прави хората достойни и дисциплинирани. Най-големите мутри на България излязоха именно от бойните спортове. Нужно е да си минал успешно през пълната програма от яслата до абитуриентския бал след завършване на гимназията. Всеки пропуск прави човек по-различен от останалите членове на стадото и се повишава рискът от отхвърляне. Хората са социални животни. Живеят заедно на големи групи. В такива условия толерансът към различност е много малък.
 
От: Какво мислите за детската градина

Аз не съм останал с такива впечатления. От личен опит го знам. Чувал съм реплики от сорта на "пак ли ти питаш, дървен философ такъв", "ооо май само ти си неразбрал" , "ама сега да губим времето на всички" и.т.н., разбира се нещата си дойдоха на мястото като смених държавата.
 
От: Какво мислите за детската градина

Като мъж на учителка в детска градина и с дете на 1 годинка имам поглед от различни точки какво е да си на градина, какво е да гледаш дете вкъщи. Общо взето трудно е, много е трудно и да гледаш много деца от различни слоеве на обществото заедно, да сработиш комуникацията между тях и да ги социализираш, но това е важен етап - изключително важен. Мнения като да изживеят детството си в безпирни игри и глезотии са си все едно цял живот да ги обречем да са простаци. Малко или много в тези години се научават почти всички добри и вредни навици, за да се избягват лошите - хранене, държание, етикет. В първите 7 години дори детето се насочва в творческата сила, която ще избие в по-късен етап. Има страхотни градини, които само награждат и възпитавам знания, от което имат нужда постоянно нашите деца, защото те са като гъби и искат да знаят. Ако прекъснем тази връзка да гледат, да подражават и да имат странично виждане въобще за живота около тях, ще ги обречем на лошо детство. Точно деството с връстници, всеобща игра и обучение прави тези години пълноценни. Дори и в най-скапаната градина да е едно дете, най-малкото ще се научи на режим на хранене и спане, от което имат нужда всички работещи и преуморени родители. Колкото и да се възмущаваше жената откъде ги знаят тия малки деца глупостите толкова отрано, ами разбирам ги като трудно и вкъщи съумяваме да се въздържаме да не изречем някоя, за съжаление. Когато има кой да помага в отглеждането е много по-лесно за всички - получава се като прехвърляне на отговорността или разпределяне на тежестта. Но ако всичко остава на плещите на 1-2ма, тогава ситуацията лесно може да излезе от контрол. Точно яслите, детските градини и на по-късен етап училищата поемат тази тежест донякъде, за да балансират развитието.
 
От: Какво мислите за детската градина

Колко кинта са таксите за тези градини ?

Частните в София варират от 400 лв на месец за месецо до 3600 евро предплащане за година.
 
От: Какво мислите за детската градина

Около 35-40 лв на месец са държавните. За тези пари ти гледат детето 8+ часа, храни се и между другото си имат държавни изисквания и планове за обучение като в училищата. Всеки ден се учи нещо ново и се развива дадено нещо, т.е. се обогатяват знания, които са почти приравнени с първите 2 класа в основното образование, естествено предадени в много по-елементарен вид за разбиране.
Колко кинта са таксите за тези градини ?

Имахме предложение да работи жената от професор в универститет в такава, но... отказахме, поради нежелание за преместване на далечно разстояние.
Частните в София варират от 400 лв на месец за месецо до 3600 евро предплащане за година.
 
От: Какво мислите за детската градина

Тук засегнахме и друг проблем. Храната. Кой има доверие на държавата да му храни детето? Не сме Норвегия, тука всичко е опорочено и затънало в корупция и изостаналост. Кой знае с какви боклуци ги тъпчат.
 
От: Какво мислите за детската градина

Вярно, това понякога е проблем наистина. Много отговорно е да се даде обществена поръчка за подобна дейност на фирма, която го прави ей така, за да вземе едни пари и да са на далавера някои си. При нас работи една фирма, която обслужва всички учебни заведения, които не са малко като цяло + млечните кухни. Това е голям залък, но сладък и явно си заслужава, защото няма видимо недоволни. Когато се върши нещо качествено, то влиза в цената и те няма как да са на загуба. Ако искат да си пазят хляба, ще продължават да работят по този начин. Бързата печалба граничи с криминално деяние.
Тук засегнахме и друг проблем. Храната. Кой има доверие на държавата да му храни детето? Не сме Норвегия, тука всичко е опорочено и затънало в корупция и изостаналост. Кой знае с какви боклуци ги тъпчат.
 
От: Какво мислите за детската градина

Не говорим и само за това дали ще им дадат месо от руски склад от студената война или пилета от амазония, говорим и за това, че ще им дадат храна която у дома не стъпва ако ще да е от най-скъпата.
 

Горе