Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

N1ck

Active Member
Въведение: моля експертите да не спамят. Благодаря.

Вероятно голяма част от вас са срещали термина think outside of the box, но са се затруднявали да осъзнаят какво точно ознава да мислиш различно, нестандартно, находчиво.

Тък-като аз също не веднъж съм расъждавал на тази тема, реших да споделя следната притча публикувана в „Скритият дар: 101 притчи за истински ценното в живота“.

Надявам се тази притча да ви помогне поне в известна степен.

Един беден фермер дължал пари на лихвар и се затруднявал да му ги върне. Лихварят бил грозен старец, който много харесвал красивата дъщеря на бедняка и затова му направил предложение – ще опрости дълга, ако фермерът му разреши да се ожени за красивата си дъщеря.

И девойката и бащата били потресени от наглото предложение, но нямали избор. Били отчаяни.

Лихварят предложил да оставят решението на съдбата. В една торбичка ще сложат бяло и черно камъче. Ако девойката изтегли черното ще има сватба, а ако изтегли бялото – не. И в двата случая се опрощава дълга на фермера. Звучи справедливо...

Речено, сторено.

В уреченият час лихварят взел от земята две камъчета и ги сложил в торбичката.

Девойката го гледала много внимателно, защото била изплашена и притеснена, и забелязала, че лихварят сложил две черни камъчета. Всичко изглеждало предрешено.

• Ако действа стандартно, както се очаква, ще трябва да живее с грозника.
• Ако го обвини лихваря в измама ще си спаси живота, но баща и ще трбва да лежи в затвора заради дълга.

Нямало избор.

В този момент тя бръкнала в торбичката, извадила камъчето, и без да иска го изтървала. Изчервила се от срам и помолола за прошка. Тък-като на земята имало много подобни камъчета нямало как да се разбере какво е изтървала. Затова тя предложила да проверят какво е останало в торбичката и така на всички ще е ясно какъв и е бил късмета, определен от съдбата.

Досещатае се каво се е случило. :)

Ето това е think outside of the box.

Когато няма изход, когато всеки ви обяснява и доказва по безпорен начин, че няма начин, различното, нестандартното, находчивото мислене може да ви помогне да намерите простичко и ефективно решение на трудната ситуация. Винаги има начин :)

П.П. Слагам тази тема в коша, нека админите да я преместят в случай, че съм сбъркал.
 
От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

Не успях да схвана!?
Имало 2 черни... тя изтървала едното и предложила да погледнат в торбата, за да Й видят късмета. И?
 
Re: От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изхо

Не успях да схвана!?
Имало 2 черни... тя изтървала едното и предложила да погледнат в торбата, за да Й видят късмета. И?

..И ако в торбата има черно, значи тя е изтеглила бялото, което е изтървала. Според уговорката им, ако изтегли бялото няма да се жени и дългът е опростен.
 
От: Re: От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без

..И ако в торбата има черно, значи тя е изтеглила бялото, което е изтървала. Според уговорката им, ако изтегли бялото няма да се жени и дългът е опростен.

Благодаря за разяснението. Нещо ме е хванала неадекватната вълна. :-]
 
От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

Да добър пример си дал - много важно да мислиш извън границите, но и е много трудно също така, но пък неволята учи:)
 
От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

Притчата е изключително поучителна и даваща пример как перфектното решение е пред очите ни,а всъщност толкова далече.Парадокс..Но да признаем, че мисленето "outside the box" не се отдава на всеки...НО няма невъзможни неща :)
 
От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

Хареса ми историята за притчата. Имаш репутация от мен за положения труд :) +1

Поздрави,
Галин
 
От: Какво означава Think Outside Of The Box – Пример; Или как да излезем без изход :)

не мисля, че това е притча...
а просто пример за измамa с нестандартно мислене :)
 

Горе