Какво предстои за Tesla

Според отчета за Q4 марджина на Tesla отново има ръст. И без това беше е в пъти над другите производители, сега още повече. Въпреки пандемия, драмите с FED, криза с доставки на чипове и др.

На срещата обясниха, че очакват над 50% растеж в продажбите всяка година в следващите 5г. Като това е постижимо само с фабриките във Фремонт и Шанхай. Без Германия :)

Има и други интересни новини. Който не го мързи може да я гледа тук:

 
Очаква се около $14.5 EPS за 2022. При сегашна цена от $860 това е forward PE 59 за компания с ръст 50%+ CAGR.

С огромен свободен паричен поток и ръст в EPS от порядъка на 100-200%.

Имайте предвид, че повечето WSJ анализатори използват доста агресивно 2% увеличение на лихвите в DCF моделите си. Не очакваните 0.25%.

Толкова за високият PE на TSLA. Който не се възползва в следващите няколко месеца докато траят драмите с FED и Украйна после ще седи и ще гледа отстрани... :)
 
Толкова - Май, Юни и свършиа драмите ФЕД, Украйна; толкова им е годността - Проверено! После всичко ще се нормализира..

Слушайте с отворени очи гуру Свами Инвестонанда, че после да не седите и да гледате. Препоръчвам!:)
 
То и онзи другия фен се фалеше как купува на промоция FB. Гледам промоцията продължава, пък никой не обажда повече ква е далавера. :))
tenor.gif


@metaverse, тесла беше под $800 преди 2 седмици, тогава не ти ли хареса повече, би трябвало да сте се избили да купувате на евтинджос. Или това 30% гмуркане не беше достатъчно и си чакаш dip на 50%, както писа в началото на годината. И това ще стане, ма не знам защо искаш да убеждаваш хората, че едва ли не промоцията е сега и ще пропуснат, а после ще гледат. :))

Ето ти предходното подобно...
Та, имахме възможност да купуваме, акцията падна под $900 по едно време. Кой взел-взел. Enjoy!

Брех, как са се прекарали всички, които не са купили по-рано.. Сега стоят и гледат отстрани. :)))
 
Който не се възползва в следващите няколко месеца докато траят драмите с FED и Украйна после ще седи и ще гледа отстрани... :)
Кво казват последно източниците съобразно последните развития, всичко точно ли е? Колко месеца ще траят последно драмите? И какво влияние в/у всичко ще окаже това, ще има ли незасегнати "острови на спокойствие"? (Моите източници са малко колебливи по въпроса, но те не са много авторитетни, де.):)
 
То и онзи другия фен се фалеше как купува на промоция FB. Гледам промоцията продължава, пък никой не обажда повече ква е далавера. :))
tenor.gif


@metaverse, тесла беше под $800 преди 2 седмици, тогава не ти ли хареса повече, би трябвало да сте се избили да купувате на евтинджос. Или това 30% гмуркане не беше достатъчно и си чакаш dip на 50%, както писа в началото на годината. И това ще стане, ма не знам защо искаш да убеждаваш хората, че едва ли не промоцията е сега и ще пропуснат, а после ще гледат. :))

Ето ти предходното подобно...


Брех, как са се прекарали всички, които не са купили по-рано.. Сега стоят и гледат отстрани. :)))

За мен нищо не се е променило и всяка седмица купувам tech. Ти си стой и се опитвай да уцелиш момента ;).
 
@metaverse тия дни ще пуснеш ли ъпдейт как се движат процентите тесла vs himx&hyzn&dbrg :)
И докато си гледах някви неща видях, че незнайно защо съм ти дал цени на акции явно от after market, щот сега като погледнах как са затворили на 31ви декември цените са по-ниски.
Съответно $15,99 / $6,49 / $8,33
Да не се минем с некой процент, че все пак с тесла се борим :cool:
 
@metaverse тия дни ще пуснеш ли ъпдейт как се движат процентите тесла vs himx&hyzn&dbrg :)
И докато си гледах някви неща видях, че незнайно защо съм ти дал цени на акции явно от after market, щот сега като погледнах как са затворили на 31ви декември цените са по-ниски.
Съответно $15,99 / $6,49 / $8,33
Да не се минем с некой процент, че все пак с тесла се борим :cool:

За сега не, но ще пусна това: очаква се другата седмица да има одобрение за фабриката в Германия. Май ще заработи по едно и също време с Остин :).

Вероятно спирането на Северен Поток 2 и развитията в Украйна са накарали Германия да размисли относно забавянето.

Както и защо всяка компания минала през ръцете на Илон има силата да променя света. Нямам търпение за IPO-то на Starlink... Между другото в България също вече работи.

asd.png
 
За сега не,


Eee, жалко.. Пък с какъв ентусиазъм започна да ме ъпдейтваш през седмица колко ми е текущата загубата. :)

Айде и аз да дам своя принос, утре ще ъпдейтна на база приключилия втори месец от годината какво е положението ни. :hankey:
 
Аз съм напред $4к реализирани от продажба на Call опции в TSLA пък за друго не знам. Те вдигат своята стойност при спадове. Чакам скок към $830 за да пусна нова позиция, защото със сигурност ще има още волатилност. В момента щракам с 0.1-0.2 делта и се чудя кога ще ме захапе отзад ако изведнъж има добри макро новини :cry:... Но пък премиума в TSLA е брутален при 30 VIX :)

А и като теб предния път ще отговоря - има много време до края на годината. ;)

Катализатори за Тесла към днешна дата:
  1. Пускане на Остин и Берлин през март. Церемонията за Берлин е планирана за 22-ри март и Илон ще присъства.
  2. Очаква се S&P500 да вдигне рейтинга за облигациите на компанията до Inv Grade до края на Q1.
  3. Субсидии от $8,000 от Биден за EV Q2. До скоро се смяташе, че Тесла няма да ги огрее, но всъщност не е така.
  4. Скалиране на производството за 4680 клетките Q4.
  5. Пълната версия на FSD Q4.
  6. Още една фабрика в Китай с общ капацитет от около 2м.
  7. Cybertruck и Semi 2023.
Цената според много анализатори е около $1,300-$1,600 за края на 2022г.

Също Cathie Wood купи още $3м в Тесла, но тя загуби уважението ми, защото продаде всичките си PLTR, въпреки че фондовете й се водят "дългосрочни".

И много интересно видео от един мой любимец. Ако някой не знае кои са Munro & Associates Inc - група от световно известни инженери, които често разглобяват различни автомобили за да ги анализират. Бизнесът им е в това да дават препоръки на компании как да подобряват продуктите си. Самия Munro дълго време е бил главен инженер във Форд (1978).

 
Естествено, че има много време до края на годината, просто реших, че ти харесва да показваш процентите, ама то явно е важало преди Тесла да потегли също надолу. :)
В такъв случай в тая тема нямам повече какво да правя. Тагни ме в края на годината да ме подсетиш да видя как са резултатите.
 
S&P500 heatmap за днес.

Това не се вижда много често напоследък, но имам предчувствието, че към Q4 отново ще стане нормално. Като е при лоши макро новини и VIX над 30.

Размера на квадратите е според процент тежест в индекса.

Screen-Shot-2022-02-28-at-23-48-26.png
 
Няколко новини от последните седмици относно конкуренти, които трябва да са Тесла Убиец.

- Rivian обяви, че вдига цени за предварителните си поръчки, като по този начин го наби отзад на бъдещите си клиенти. Съответно 50% от тези поръчки бяха прекратени, защото хората се ядосаха. След това Rivian обърна лопатата и изпрати извинително писмо с обяснение, че предварителните заявки ще бъдат зачетени със старите цени, но пораженията са факт и няма как да върнеш времето назад.

- Акциите на Lucid се сринаха след като компанията намали прогнозите за производство за 2022г. с 30%. От 20,000 автомобила на едва 13,000. Извинението беше проблем с доставките. За Q4 2021г. те са произвели 125 автомобила.

В същото време Тесла пуска 2 нови фабрики и планира нова в Китай.
 
Виждам, че има тема за Tesla, за онези, които им се чете можете да видите спрямо моя анализ и допускания, къде трябва да е справедливата цена на компанията.

*това са мои виждания и статията има чист образователен характер. по никакъв начин не държа да бъда прав ... пазар е и всеки има собствено мнение, гледна точка и очаквания.
 
Shameless plug, a? :D

Излезнаха резултатите за Февруари за Китай. Общо 56,515 бройки. Източник CPC: http://cpcaauto.com/newslist.php?types=csjd&id=2697

Януари и Февруари нагоре с 8.5% спрямо Q4 2021г. Въпреки краткия месец и празничните дни в Китай по това време.

Около 1930 автомобила на ден за Януари и 2691 на ден за Февруари. Ръст от около 40% месец за месец.

Това е отлична новина и съвпада с прогнозите за около 1.6 милиона автомобила за 2022г.
 
И още нещо интересно. Балона става по-голям, не се пука. ;)

В момента капитализацията на Tesla е по-голяма от всички тези компании ВЗЕТИ ЗАЕДНО. Въпреки корекцията и Русия.
  1. Toyota
  2. Volkswagen
  3. Mercedes-Benz
  4. Ford
  5. GM
  6. BMW
  7. Honda
  8. Stellantis
  9. Hyundai
  10. Maruti Suzuki India
  11. Kia
  12. Volvo Car
  13. Tata Motors
  14. Suzuki
  15. Nissan
  16. Subaru
  17. Mahindra & Mahindra
  18. Isuzu
  19. Renault
 
Q1 2022 регистрации на автомобили за Норвегия. Тесла е в изцяло различна лига, а Берлин дори не работи на пълна пара все още ;).

Също Model Y е най-продаваният електрически автомобил в света за януари 2022г. Конкуренция? ... :hankey::eek: Къде е, че се не види нещо...

FNarDQsUYAYI2_1
 
Последно редактирано:

Горе