Какво точно разбирате под ниша?

XmoD

New Member
Много често чрез ниша искате да изразите това, което разбирам и аз - примерно "Техника" е една ниша, "Бяла техника" е подниша и т.н. Понякога обаче имам чувството че говорите за дадена ниша все едно е набор от определени ключови думи. С израза "Намерих ниша с малко конкуренция" вероятно имате впредвид "Намерих под-под...ниша (много малка ниша), която включва определени ключови думи, за които има малко конкуренция в Google". Прав ли съм? Ако не съм, какво точно разбирате под ниша?
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Много често чрез ниша искате да изразите това, което разбирам и аз - примерно "Техника" е една ниша, "Бяла техника" е подниша и т.н. Понякога обаче имам чувството че говорите за дадена ниша все едно е набор от определени ключови думи. С израза "Намерих ниша с малко конкуренция" вероятно имате впредвид "Намерих под-под...ниша (много малка ниша), която включва определени ключови думи, за които има малко конкуренция в Google". Прав ли съм? Ако не съм, какво точно разбирате под ниша?

Погледни тук видеото, обяснено е доста добре :)
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Всеки го тълкува както си иска. На бяла техника, може да има дребна и едра. След това кафемашини и др. От кафемашини може да има за шварц, еспресо и т.н.

Основното е едно да си намериш печеливша ниша съобразно конкуренцията и капитала от време и пари, който имаш.
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Няма подниши според мен. Както го описваш всичко си е ниша, някои по-обширни, други по-тясно специализирани. Но аз ти го казвам по-скоро от икономическа гл. точка.

Иначе видеото и на мен ми беше интересно
 
Реално има ниши, това са нещо като отрасли. Пазарите, всички сме наясно какво са.

Нишите реално да техни подразделения. Поне аз така си го обяснявам.

Нещо като Пазар -> Ниша -> Подниша -> Сегмент

Не знам, така е моята глава подредено. Пример: Здраве -> Отслабване -> Хапчета -> Убийци на апетита (Hoodia кактус е такъв).

За това като прочета някъде сегментация, означава много тясна специализация или
Сегментиране на пазара
. Подразбира се, че това е най-малката градивна единица - групата от купувачи (еквивалентна на молекулата), след като пренебрегнем най-малката - купувача (атома).

Хубаво са го написали в нашата уикипедия, ама нещо не са били много наясно и изчерпателни, за това не мога и да се опра на този пример. :(

За това може нещо друго да дам: http://marketing.about.com/cs/sbmarketing/a/smbizmrktseg.htm

Давайте още мнения, че е интересно. Все пак с това се занимаваме. :) Мен така ми е подредено, общо взето.
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Ниша според мен е разтегливо понятие като пример мога да кажа кафе и да асоциирам нишата по следният начин с ключови думи за съответните марки кафета, сортове кафета, кафе машини, заведения предлагащи кафе, книги за кафето, кафени чашки, бисквити подходящи за кафе и прочие кафеджийски истории.
 
Последно редактирано:
От: Какво точно разбирате под ниша?

Ей сега отворих учебника по Маркетинг да видя набързо какво пише за сегментирането. Общо взето там са изразени 2 нива - пазарът на фирмата (настоящите и потенциалните клиенти, които искат и могат да си купят нашите продукти) и сегментите (самостоятелни части от пазара). Не пише нищо за подсегменти и ниши.

Намерих това описание за ниша в глосария на SEOBook:
A topic or subject which a website is focused on.
Search is a broad field, but as you drill down each niche consists of many smaller niches. An example of drilling down to a niche market
search
search marketing, privacy considerations, legal issues, history of, future of, different types of vertical search, etc.
search engine optimization, search engine advertising
link building, keyword research, reputation monitoring and management, viral marketing, SEO copywriting, Google AdWords, information architecture, etc.
Generally it is easier to compete in small, new, or underdeveloped niches than trying to dominate large verticals. As your brand and authority grow you can go after bigger markets.

И така направих връзката - пазарът и сегментите са сборът от клиенти, докато нишите просто показват тематиката на нашия сайт или фирма.

Ето го изразено с пример, ако имаме сайт за продукти за отслабване:
Пазар -> Хората, които искат да отслабнат и могат да си позволят нашите продукти.
Сегменти -> Един сегмент от пазара са примерно хората, които не могат да се хранят добре заради работата си. На тях можем да предложим къстъм решение - някакъв специален "офис" хранителен режим например. Малко тъп пример дадох за сегмент, но не ми идва нищо друго на ум, важното е да разберете какво имам предвид. Целта на сегментирането е да разделим клиентите на групи и да им поднасяме по-персонализирани продукти, които да задоволяват техните потребности по-добре.

Ниша -> "Здраве".
Подниша -> "Отслабване".
Подподниша -> Примерно "Отслабване с билкови продукти".
 
Последно редактирано:
От: Какво точно разбирате под ниша?

Пазар -> Сегменти на пазара -> Ниша

Нишата е малък сегмент или специфична част от даден пазарен сегмент, който е слабо развит, а има потенциал за развитие.
Според мен няма подниши и подподниши, а такива с по-голям или по-малък потенциал.

Продукти за здравето - Пазарен сегмент
Продукти за отслабване - част от пазарният сегмент "продукти за здраве" (или ниша, ако приемем, че има потенциал за по-голямо развитие в сегмента)
Продукти за отслабване на билкова основа - в една и съща ниша с "продукти за отслабване"
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Ето и едно малко по различно тълкуване :)
Под ниша обикновено разбирам дупка в стената в която може да се завреш - ако дупката (нишата) е прекалено малка ич и не се мъчи да се завираш немаш работа там - ако нишата ти е по мярка вмъквай се смело - ако нишата е добра ама вече някой се е намърдал там ама гледаш че има място и за тебе - влизай смело и внимавай да не му обръщаш гръб че в малките ниши е тясно и стават грешки :)
 
От: Какво точно разбирате под ниша?

Ниша е всяко място/нещо, което те привлича с възможността да направиш хубав пикник там. 8)

Извън темата
mantaman, когато в написаното от теб липсват абревиатурите БСП и ГЕРБ, си страхотен! :|
Имаш зелено за горе написаното. ;)
 

Горе