Какво ще ги правим "бежанците"?

От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Куп дрънканици и глупости! (Да спазя българсикя обичай на оплюване.)

Има два постулата (принципа):
- Никоя Държава не толерира нарушаването на границата си.
- Ако някой иска някъде нещо да получи, трябва да го поиска по нормален начин.

Всеки закон е на по-ниско ниво от принцип.

Шенген ще гледаме по телевизията. Още дълго време.
ЕС даде доста пари на България за укрепване на външната за ЕС граница. Най-вече за българо-турската граница. Защото това е граница от Изтока. Сърбия и Македония е ясно, че скоро ще станат част от ЕС. Затова тези граници са без значение за ЕС.

ЕС много добре познава Турция. И нейните връзки със САЩ...
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Проблема е, че се правим на големи хуманисти, ама не знаем за кво става въпрос
Проблема е, че някой си плете кошницата пред очите ни, но ние не виждаме по далеч от носа си
Проблема е, че не сме самостоятелна държава, а изпълнители на европейски дебелогъз бюрократ
Много проблеми, които никой друг няма да ги реши, ако сами не си ги решим
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Във връзка с изказването на този министър: На политически лица трудно може да се вярва когато представят данни, защото основната им работа е да се занимават с популизъм (защита на партийни интереси).
И понеже и аз ти казвам, че това не е истина, докажи го :)
Тъй като поиска, порових. Предвид общественият интерес е притеснително, че няма (или поне аз не намерих) официални статистики от службите за преминалите през КПП-тата и начинът за разпределяне по лагерите. Предвид ситуацията и притесненията на хората би трябвало да има публични данни за преминалите през КПП-тата и разпределените по брой по лагерите, за да е ясно на хората какво става. Спомням си един протест, на който имаше такива, които не протестираха срещу бежанците, а срещу липсата на информация. Предвид липсата на достатъчно официални данни различни от ТРОК (тоя рече, ония каза) и популъзим от типа "Вън на всички емигранти" и "Абе, да си влизат както си искат" колкото и да ми е неприятно няма как да докажа нито едното, нито обрантото.

Според мен най-ясно ситуацията я обясни Вискяр Бг. Не знам защо за некадърността на организацията на граничната ни защита се приписва вина на бежанците. Те нямат нищо общо с нашите политици. Това е организационен проблем свързан с безотговорност на властта.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Т.е. искаш да кажеш, че си съчиняваш и твърдиш нещо, без да имаш доказателства. Сам си прави изводите.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Искам да кажа, че има доказателства от типа ТРОК (тоя рече, ония каза) и подобни, които няма как да се представят като достатъчно убедителни доказателства. Достатъчно убедителни доказателства няма поради липса на достатъчно публично известна информация и всеки основава своето виждане на база информация, с която разполага.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Искам да кажа, че има доказателства от типа ТРОК (тоя рече, ония каза) и подобни, които няма как да се представят като достатъчно убедителни доказателства. Достатъчно убедителни доказателства няма поради липса на достатъчно публично известна информация и всеки основава своето виждане на база информация, с която разполага.

Поведението ти започва да става по детски дразнещо.Защо не се върнеш когато имаш какво да кажеш,защото до момента разбрахме ,че можеш да кажеш ......нищо по много начини .
По-горе ти цитирах конкретни цифри от пресконференцията на вътрешния министър.Разбери - на теб ЛИЧНО никой няма да дойде да ти обяснява.Като не можеш да отсееш зърното от плявата си остава за твоя сметка.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Щом искаш цитати ето ти:
Наказателен кодекс:
Чл. 279. (1) Който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта или макар с разрешение, но не през определените за това места, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от сто до триста лева.
(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от сто до триста лева.
(3) В случаите по предходните алинеи съдът вместо глоба може да наложи конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
(4) Приготовление към престъпление по ал. 1 и 2 се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(5) Не се наказва онзи, който влезе в страната, за да се ползува от правото на убежище съгласно с Конституцията.
Конституция на Република България
Чл. 27.
(1) Чужденците, които пребивават в страната на законно основание, не могат да бъдат изгонвани от нея или предавани на друга държава против тяхната воля, освен при условията и по реда, определени със закон.
(2) Република България дава убежище на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.
(3) Условията и редът за даване на убежище се уреждат със закон.
Закон за убежището и бежанците
Чл. 4. (1) Всеки чужденец може да поиска предоставяне на закрила в Република България в съответствие с разпоредбите на този закон.
(2) Искането за предоставяне на закрила се осъществява лично и по собствена воля.
(3) Чужденец, влязъл в Република България, за да поиска закрила, или който е получил закрила, не може да бъде връщан на територията на държава, в която са застрашени неговият живот или свобода по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политическо мнение и/или убеждение или той е изложен на опасност от изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание.
(4) От правата по ал. 3 не може да се ползва чужденец, търсещ или получил закрила, за когото има основания да се смята, че представлява опасност за националната сигурност или който, веднъж осъждан с влязла в сила присъда за тежко престъпление, представлява опасност за обществото.
(5) Чужденец, влязъл не по законоустановения ред в Република България, за да поиска закрила, пристигайки направо от територия, където са били застрашени животът и свободата му, е длъжен да се представи незабавно на компетентните органи и да посочи уважителни причини за незаконното си влизане или пребиваване на територията на страната.

Download от правителствен сайт (DOC): Статискa за подадените и решените молби от Държавната агенция за бежанците

От гореописаното става ясно, че незаконното преминаване на границата е престъпление, което се наказва с до 5 години затвор и от 100 до 300 лева глоба. В последната алинея в цитата от мен (подчертаната) се указва, че не се счита за престъпление ако търси убежище по установения ред в Конституцията, а в Конституцията е описано, че това става чрез закон, който е Законът за убежището и бежанците. В този закон е указано, че веднага след пристигането си трябва да се представи на компетентните органи.
В сайта на агенцията за бежанците (този с линк за Download) е описано колко са подали молби, колко са разгледани и колко какви решения е имало.
От това, че са разлгеждани молбите, следва, че са подадени редовно и не е имало налице гореописаното извършено престъпление. В противен случай ще излезе, че Агенцията за бежанците се занимава с престъпна дейност.

Както казах конкретни официални данни за нелегално преминалите и хванати на наша или друга граница (след като са минали през територията на нашата държава) не открих, поради което карам само на косвени доказателства. Сами разбирате, че ми е трудно да повярвам, че Държавната агенция за бежанците се занимава с престъпна дейност. Много по-лесно ми е да приема, че един министър дрънка популистки глупости предвид това, че се ползва с имунитет.

П.П.:
Гореспоменатият ТРОК и другите подобни методи са такива като изказването на този или онзи (включително и министър) или прочетени неща от този или онзи сайт. Точно на подобна база се формират повечето мнения (включително и тези в тази тема). В случая аз на база гореспоменатите закони не доказвам достатъчно обосновано тезата си (не доказвам и обратното), а карам на принципа на обосновано (според мен) предположение.
 
Последно редактирано:
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Е ние страшно я укрепихме ,де...

7 хиляди и двеста полицаи да вардят бесепето в Народното събрание! Колко се пада на депутат, ми е трудно да го сметна - ще се огъне и падне депутата.
И днес министъра заяви, че няма да ги махне!
От Черно море до Марица не вярвам да има повече от 500 граничари, включително командированите от ЕС да помагат.
Бил съм граничар и знам какво трябва за опазването.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Щом искаш цитати ето ти:




Download от правителствен сайт (DOC): Статискa за подадените и решените молби от Държавната агенция за бежанците

От гореописаното става ясно, че незаконното преминаване на границата е престъпление, което се наказва с до 5 години затвор и от 100 до 300 лева глоба. В последната алинея в цитата от мен (подчертаната) се указва, че не се счита за престъпление ако търси убежище по установения ред в Конституцията, а в Конституцията е описано, че това става чрез закон, който е Законът за убежището и бежанците. В този закон е указано, че веднага след пристигането си трябва да се представи на компетентните органи.
В сайта на агенцията за бежанците (този с линк за Download) е описано колко са подали молби, колко са разгледани и колко какви решения е имало.
От това, че са разлгеждани молбите, следва, че са подадени редовно и не е имало налице гореописаното извършено престъпление. В противен случай ще излезе, че Агенцията за бежанците се занимава с престъпна дейност.

Както казах конкретни официални данни за нелегално преминалите и хванати на наша или друга граница (след като са минали през територията на нашата държава) не открих, поради което карам само на косвени доказателства. Сами разбирате, че ми е трудно да повярвам, че Държавната агенция за бежанците се занимава с престъпна дейност. Много по-лесно ми е да приема, че един министър дрънка популистки глупости предвид това, че се ползва с имунитет.

П.П.:
Гореспоменатият ТРОК и другите подобни методи са такива като изказването на този или онзи (включително и министър) или прочетени неща от този или онзи сайт. Точно на подобна база се формират повечето мнения (включително и тези в тази тема). В случая аз на база гореспоменатите закони не доказвам достатъчно обосновано тезата си (не доказвам и обратното), а карам на принципа на обосновано (според мен) предположение.

От всичко това следва ,че в момента българските институции не спазват собствените си закони.Големи групи чужденци преминават държавната граница незаконно ,без лични документи и в голям процент от случаите лъжат за имената си за да не могат да бъдат проверени .
Законния начин за преминаване и искане на убежище не се практикува защото тогава турските власти няма как да откажат да ги приемат обратно-това е разковничето на проблема .Това е и причината след изграждане на оградата на Гърция потока рязко да намалее-никой не преминава през отворените ГКПП.Аз пък съм склонен да вярвам (колкото и да не ми е симпатичен )на вътрешния министър в чиито ресор е границата.Той получава директна информация с точните цифри и щом неохотно признава за почти 11 000 аз съм склонен да мисля ,че реалната цифра е поне 12-13 000(напоследък зачестиха случаи на задържани нерегистрирани имигранти на сръбската и румънска граници).
Като оставим настрана хуманитарния аспект на потока засягащ предимно сирийците за НИКОЙ от тези хора няма реална заплаха за живота в Турция откъдето идват.Ако бъдат връщани незабавно всички останали в чиито държави няма дори война сирийците няма да бъдат такъв проблем.
С десет минутно заседание могат да бъдат приети промени в заокните ,които да уреждат обжалването и повторното искане на убежище след отказ от Агенцията.В момента адвокати ,трафиканти и псевдо хуманитарни НПО правят пари и ефтин ПР на техен гръб.
Законите са ясни и просто трябва да се спазват ,а не да се тълкуват.Въпроса е защо се протакват необходимите промени и къде потънаха милионите платени на тази Агенция-изглежда парите предвидени за тях от ЕС са прекалено голямо изкушение.Въобще не искам да повдигам въпроса за некомпетентноста на т.нар. служби и заплахата за националната сигурност произтичаща от липсата на всякаква потвърдена информация за самоличността на имигрантите и техните роднини (защото давайки им статут роднините им могат да дойдат при тях).
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

7 хиляди и двеста полицаи да вардят бесепето в Народното събрание! Колко се пада на депутат, ми е трудно да го сметна - ще се огъне и падне депутата.
И днес министъра заяви, че няма да ги махне!
От Черно море до Марица не вярвам да има повече от 500 граничари, включително командированите от ЕС да помагат.
Бил съм граничар и знам какво трябва за опазването.

Абсолютно си прав-лицемерието е отвратително.Полицаите само мога да ги съжалявам,да им дадат поне газови отоплителни уреди.С този пушек все едно са си сложили указателна стрелка за трафикантите.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Това ,което ни се случва днес е логично следствие на изопачения от постулатите на ЕС статут за даване на убежище, който е напълно отклонен от първоначалния си замисъл. Днес правото на убежище е превърнато просто в една нова форма и нов начин на имиграция. Наблюдаваме как някой внася войни и военни действия в страни, в които се поставят правителства на ислямския фундаментализъм. Свидетели сме на това вече в редица страни, а след това ние активно трябва да поемем грижата за милиони хора, които са жертви на тези нови политически схеми. В контекста на геополитическите отношения на здравия разум трябва да се поиска от Саудитска Арабия и Катар, които са и големи приятели на либийското правителство, да приемат и подслонят потоците от либийски бежанци или да поемат финансирането на подкрепата за тях. Не виждам защо трябва Европа и особенно България да се превръща в убежище на всички хора от целия свят, които по една или друга причина имат трудности в своята страна. В културно отношение изглежда много по-легитимно точно арабските страни, които споделят една и съща религия и едни и същи цивилизационни ценности, да приемат бежанците от другите арабски и мюсюлмански държави, отколкото това да прави християнска Европа.

Нуждаем се спешно от международна политика на здравия разум. Европейският парламент даде тазгодишната награда „Сахаров” на малката пакистанка Малала. Гласувах „за”, защото намирам, че това е добро решение. Но защо не потърсим сметка на политиците от Англия и Франция и САЩ, довели на власт ислямистите, на които сега е жертва това момиче? Първото, което направиха тези ислямисти, е да въведат шериата. Защо в Сирия искаме на всяка цена да помогнем на фундаменталистките ислямистки бунтовници да дойдат на власт? Племенника на Петър Младенов ги покани даже в Банкя-кой знае какви ангажименти са поети на тази среща.Това е напълно непоследователна политика, водеща до много опасни последици.

Що се отнася до ситуацията в България, която има своите сериозни проблеми, бих искал да цитирам френската поговорка – „Добре организираната благотворителност започва първо от и във собствения ти дом”. Първото задължение на всяко правителство е да се погрижи за собствените си граждани. Разбираемо е желанието да бъдем щедри към световните скърби, но това не може да бъде извинение да не обръщате внимание на бедността в собствената си страна.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Проблемът в случая според мен е това, че черпим информация от недостоверни източници като хвърчащи изказвания на някой-си или от този или онзи сайт. Аз се опитвам да си представя как множество групички от тези над 10000 нелегално вмъкнали се ги гонят полицейски хайки из цялата страна. Не съм виждал на живо подобно нещо, а и никой не ми е разказвал да е виждал такова нещо. Нека не забравяме, че 10000 човека разпиляни на групички трудно няма да бъдат забелязани как се залавят, ако е имало такова нещо. По онлайн медиите чат-пат пускат материал за някакви дребни числа хванати нелегално промъкнали се, като в почти всички случаи няма потвърждение от официален държавен орган. Тук е моментът да отбележим, че партиите са със супер нисъко ниво на доверие и се опитват да трупат рейтинг, тъй като се очакват предсрочни избори. Ето защо от всяка партия информацията за бежанците е различна.

Относно това, кои трябва да поемат грижата за бежанците:
Мисля, че по-назад в темата представих официални международни данни за броя на сирийските бежанци в конкретни държави. Околните държави са приели в пъти по-голямо количество бежанци от нас (в Турция са над половин милион вече), т.е. никой не ни ги пробутва на нас всичките. От около 2 млн бежанци общо в България търсят закрила около 10000-15000, а в Европа около 50000 общо.

Относно "реална заплаха за тях в Турция":
Това, че няма такава не е съвсем вярно, тъй като отношенията между Турция и Сирия открай време са обтегнати и за някои социални групи е възможно да има потенциална опасност за живота им в Турция. Доколко това е вярно за всеки от подаващите молби за закрила е относително, но е достатъчно да си го напишат в молбите.

Осносно ислямизирането:
Мисля, че тази тема се преекспонира пак с цел всяване на страх в обществото и засилване на рейтинга на конкретни партии. Все пак някаква шепа бежанци (повечето получават хуманитарен или временен статус на закрила) трудно ще промени сериозно облика на нашата държава.

П.П.:
За да бъдем коректни статутът "бежанец" се дава на малко от тях, а повечето получават хуманитарен статут или временна закрила. Докато им разглеждат молбите статутът им е "чужденец търсещ закрила". Ние (и аз включително) по навик ги пишем всички "бежанци", което е не съвсем коректно.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Защо да бягат -те искат статут и д бъдат обгрижвани,докато намерят начин да отидат в по-богатите страни на ЕС.Проблемът е ,че после ни ги връщат на нас ,а ние нямаме възможност да се грижим за тях.
Лагерите в Турция са под активното наблюдение на ООН и турската държава също е подписала международните спогодби за бежанците и е задължена да се грижи за тях.Точно за ситуации като тази са тези текстове за съседна на конфликта държавана на чиято територия трябва да се овладява основната вълна .
Темата за исляма въобще не е преекспонирана -тя е застъпена и в доклада на ДАНС и контрола трябва да е железен ,а в момента става ясно ,че службите не могат с месеци да установят дори самоличността им ,камо ли потенциалните им връзки с ислямисти .Нехайството по този въпрос е престъпно ,както се доказа от близкото минало.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Защо да бягат -те искат статут и д бъдат обгрижвани,докато намерят начин да отидат в по-богатите страни на ЕС.Проблемът е ,че после ни ги връщат на нас ,а ние нямаме възможност да се грижим за тях.
Лагерите в Турция са под активното наблюдение на ООН и турската държава също е подписала международните спогодби за бежанците и е задължена да се грижи за тях.Точно за ситуации като тази са тези текстове за съседна на конфликта държавана на чиято територия трябва да се овладява основната вълна .
Темата за исляма въобще не е преекспонирана -тя е застъпена и в доклада на ДАНС и контрола трябва да е железен ,а в момента става ясно ,че службите не могат с месеци да установят дори самоличността им ,камо ли потенциалните им връзки с ислямисти .Нехайството по този въпрос е престъпно ,както се доказа от близкото минало.
Турция е една от държавите най-често нарушаващи човешките права въпреки, че са подписали Европейската конвенция за правата на човека. Макар да не се тиражира по медиите и там се палят църкви и се убиват християни от по-екстремни "ислямисти".
Ако си запознат с това как се пишат доклади на ДАНС и подобни служби, няма да им се доверяваш чак толкова лесно. В единият случай може да става въпрос за "Олеле, Торбалан! Увеличете ни финансирането за да се справим с него.", а в друг случай става въпрос за пропаганда характерна за бившата им форма - ДС. Има комични техни доклади, в които определени мирни религиозни групи (регистрирани християнски деноминации различни от православието) са определени като "индиректна заплаха за националната сигурност".
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

По принцип в Турция е така ,но няма как да стане да влязат ислямисти в лагерите и да вземат да стрелят ,така че пряка опасност за живота на сирийците там няма.Колкото до имигрантите от Африка ,Афганистан ,Ирак и т.н. -тях услужливо ги пропускат.Корупцията сред граничните и полицейски власти в Турция по този проблем е цяла индустрия.
Малко ми е странен подбора ,който правиш на институциите- на които да вярваш и на които не.Как реши да вярваш на очевидно несъстоятелната Агенция по бежанците , а на ДАНС -не.
Не,че ДАНС са за вярване ,но след като месеци наред им изпращаха информация от партньорски служби и изтекоха снимки от телефони на бивши воини от Свободната сирийска армия и на опитващи се да напуснат страната през Дунав мост ,няма как да прикрият сигналите.Така или иначе в този разграден двор е изключително удобно покрай имигрантите да се вмъкват спящи клетки на всякакви ислямистки групи.
Проблема въобще не е за подценяване-държави с милиарди бюджет за разузнаване подцениха атентатите именно поради криворазбрания свободен достъп ,който разрешаваха до тяхна територия.Умния човек се учи от грешките на другите,само глупавия -от собствените си
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Аз съм от по-недоверчивите по принцип и ми е трудно да вярвам на реплики на човек, който не носи отговорност за тях (депутатски имунитет), както и на структури наследници на ДС. Точно тайните служби често изпълняват партийни поръчки като се прикриват зад националната сигурност.
Ако погледнем агенцията за бежанците там никой няма имунитет, а и не може да се крие зад националната сигурност, т.е. ако сгафи може лесно да изгърми и то не просто с уволнение, а с лежане в затвор. Наличието на бежански лагери в България е очевидно (това не мисля, че има нужда да се доказва), от което следва, че има толкова хора подали молби. При липса на информация за масови хайки за лов на нелегални имигранти (това би се усетило и без политпросвета) е най-вероятно същите тези дето са в лагерите сами да са се предали на границата както е по закон. Това, че им разглеждат молбите добавя достоверност (не достатъчна, но все пак някаква) към това ми предположение. Отделно тук намесваме и прокуратурата, която би трябвало да се погрижи да повдига обвинение на всеки нелегално хванат емигрант, както и на помагачите му (каналджии и др.).
Сам виждаш, че ми е по-лесно да вярвам на такива, които могат да си го отнесат, и чиито действия или бездействия биха били съпороводени от действия на още една институция (прокуратурата), каквито не се наблюдават.
А тези бягащи от други държави не са с нищо по-незначителни от бягащите от неуредиците в Сирия. За такива е нужно да има достатъчно основание, което те описват в молбите си вероятно. Ако се счете за основателно, получават някакъв статут. Ако не, ходят си обратно у тях си.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Сега медиите само за това предават - били са някакви араби. Те казват, че са ги били 15 минути, а нищо им няма :lol: , да хване някой да ги бие 15 минути да видят бой ли ще е, какво ще е тогава. И уж пари им били взели, ехххх, ама разбира се, ще хванем да ви повярваме както и за 15 минутният бой.
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Йовчев няма имунитет.След като и Конституционния съд бе замесен в поръчкови дела(Пеевски) нищо не трябва да ни учудва.За отговорност в Агенцията по бежанци е смешно да се говори -редица бивши полковници шефове бяха скоропостижно уволнявани за кражби и некадърност.Тяхната единствена работа трябва да е бързо произнасяне по статут със съдействие на МВР и службите и контрол на лагерите.Наличието на такива лагери се дължи на престъпното бездействие на отговорните институции и дупки в законодателството ,които можеха и все още могат да бъдат поправени ,но странно защо никой не прави усилия в тази посока.Може би очакват с нетърпение обещаните средства от Ес които да бъдат усвоени от правилните фирми.Тезипредали се очакват статут и грижа -те не са се предали на границата -под граница се разбира ГКПП-всичко останало е незаконно преминаване и трябва да се наказва по закон.Сирийците поне тези които напоследък влизат с документи и след разследване се установи ,че не са криминално проявени или свързани с престъпни организации имат все пак някакво имагинерно право да пребивават тук за ограничен срос ,въпреки ,че идват от държава в която няма опасност за тях.Всички останали ако имахме поне една действаща институция трябваше отдавна да не са тук
 
От: Какво ще ги правим "бежанците"?

Сега медиите само за това предават - били са някакви араби. Те казват, че са ги били 15 минути, а нищо им няма :lol: , да хване някой да ги бие 15 минути да видят бой ли ще е, какво ще е тогава. И уж пари им били взели, ехххх, ама разбира се, ще хванем да ви повярваме както и за 15 минутният бой.

Ако не този ,то в скоро врема ще има такива случаи свързани с непоносимостта към този проблем и затова ше бъдат виновни единствено същите тези ,които са ги допуснали въобще да влязат в нашата държава
 

Горе