Какво ще кажете за FIB Jeremie

the.rampage.rado

Well-Known Member
Гледам им от 2 дни сдуханата реклама и днес им отворих сайта да разгледам.

Информация почти никаква, но условията на хартия изглеждат добри за оборотен капитал.

Какво мислите?
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Ако нямаш недвижим имот за обезпечение - не си прави труда. Въпреки, че е по "джереми" си минаваш стандартната процедура по одобрение. Иначе е с по-ниски лихви и такси.
Успех!
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

В края на рекламата казаха, че информация може да се получи на сайта им или в интернет - демек платени статии и кампании по по-големите сайтове. Иначе тук е дадена информацията: www.fibank.bg/bg/page/3164#nasheto-predlojenie

Дано са успели да стигнат таргет аудиторията си. Малко информация и то инестора: investor.bg/forum/showthread.php?t=12688

Ще е хубаво някой също да даде инфо. Стане ли дума за бизнес и пари за него, има място тук. Сайтовете са както микро, така и среден, така и малък бизнес. Ако в тази насока се шерва, няма лошо.
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Точно това е идеята ми - някой, ако има интерес да събере мнения или ако някой има опит от първа ръка с този субсидиран (до колкото разбирам, а не само да си ползват името и логата им) проект от ЕС да има полза.

@Blinky - да, точно там гледам. Но за такъв изцяло нов тип кредити на БГ пазара смятам, че трябва да има малко повече предварителна информация качена в сайта им от това. Ясно е че като отидеш и "ще ти обяснят", но много хора биха искали да проучат, за да преценят на спокойствие и след това да отидат да бъдат облъчвани.
 
Какво ще кажете за бизнес кредит FIB Jeremie

Точно това е идеята ми - някой, ако има интерес да събере мнения или ако някой има опит от първа ръка с този субсидиран (до колкото разбирам, а не само да си ползват името и логата им) проект от ЕС да има полза.

@Blinky - да, точно там гледам. Но за такъв изцяло нов тип кредити на БГ пазара смятам, че трябва да има малко повече предварителна информация качена в сайта им от това. Ясно е че като отидеш и "ще ти обяснят", но много хора биха искали да проучат, за да преценят на спокойствие и след това да отидат да бъдат облъчвани.
Абе ако е това, за което го представят, можеше едно обучително клипче да има. Някакво такова, което да обяснява какви бенефити ще получи бизнеса. Доколкото съм запознат има нещо общо и с европейско финансиране, което може и да е нещо добро. Не за друго, а защото ще има стриктен контрол върху средствата, както и някоя част може де е невъзвръщаема.

Колкото по-разписано е едно нещо, толкова повече сериозност му се отдава. Ако забележите добрите проекти, те са доста детайлни. Ако има евро намеса тук, би трябвало да има нещо доближаващо се на написаното по-горе. Поне видях евро логата в края на рекламата и споменаха, че е по проект.

Най-полезна информация ще получиш от някой, който се е задълбочил в проучването или някой възползващ се вече от услугата. Няма да е зле и някой от екипа им да пообиколи форумите, блоговете и социалните сайтове, за да пръсне малко повече информация. Но и въпроси е редно да има. Аз само един имам - какво ще спечели бизнеса от такъв бизнес кредит и с какво се отличава от другите. Аааа и още един - какво е партньорството им с Европа. Така де, какъв проект е реално. Защото доколкото съм информиран, следващите сериозни евро пари ще дойдат 2014-а година. Ако е нещо, което си заслужава, ще е единственото до догодина. :)
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

ОББ също са в играта:

http://ubb.bg/bg-BG/FCK/516

Ама не ми вдъхва много доверие. До колкото знам би трябвало обезпечението да гарантирано от Европейската програма, иначе няма смисъл и си е нормален кредит. Бях чел преди време, че ако не можеш да го погасиш, програмата ти го обезпечава или нещо такова, но може и да бъркам.

И ето тук още инфо от извора баш: http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/instruments/jeremie_bg.cfm

Но като цяло нещо ми се разминават целите на банките с описаните цели в сайта на ЕС :)

Само един цитат:

Устойчивост – Инструментите за финансов инженеринг се базират на предоставянето на помощ, която се възстановява от структурните фондове, до инвестиции, които трябва да генерират приходи, като по този начин се изплащат на инвеститорите. Това предлага по-устойчива алтернатива на на съдействието, традиционно предоставяно като безвъзмездна помощ.
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Райфайзен също явно повечето банки го предлагат.

http://msp.rbb.bg/bg-BG/SME/Loans/07_cip/

Но като цяло банките си печелят същите пари... а европа им ги дава ... по добре да се кандидатства по оперативните програми, време е да излезе новия програмен период. Да се види за какво ще се харчат пари :)
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Темата е от миналата година, но ми е интересно има ли някой теглил такъв заем? На хартия условията изглеждат добре, но на практика нещата предполагам са съвсем други.
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Инфо от първа ръка от човек взел преди 2 месеца от Прокредит

До 60 000лв може без ипотека. Поиска 60 дадоха му 30 (около 30 имаше в налична стока по документи - това е било едно от обясненията защо не са му дали повече)

Лихвата е ниска около 5% но за сметка на това те одират с такса разглеждане и отпускане 900лв отделно ти искат особен залог на стоки - Всписването на залога в регистъра около 70-80лв и отделно около 120лв застраховка на стоките.

За две години от взети 30 000 (реално получаваш около 29 000) трябва да върне с лихвата 31 800 + 900 такса + 200лв застраховка и вписване = 32 900 - което все е приемливо ако няма човек друг избор
 
Доста е добре за две години. Очаквах нещо по-тегаво. Нещо като взимаш 30К лева и след 2 години връщаш 38К лева, примерно. Това е по-реалистично за кредити. Но нали е по европейска програма. Явно за това толкова е върнал. Реално главницата + 2900 лева, което си е реално почти 10%. Абе не е много малко. Но пък колко да е, за да е нормален лихвения %? Може би 5-6%? Не знам и аз.
 
От: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Благодаря за информацията. На мен условията ми се виждат...да кажем приемливо. Предвид, че до скоро имаше депозити с доходност от по 7-8%. Е, в западна Европа на всички е пределно ясно, че лихвите са съвсем други, но ние сме тук.
 
От: Re: Какво ще кажете за FIB Jeremie

Доста е добре за две години. Очаквах нещо по-тегаво. Нещо като взимаш 30К лева и след 2 години връщаш 38К лева, примерно. Това е по-реалистично за кредити. Но нали е по европейска програма. Явно за това толкова е върнал. Реално главницата + 2900 лева, което си е реално почти 10%. Абе не е много малко. Но пък колко да е, за да е нормален лихвения %? Може би 5-6%? Не знам и аз.

10% но за 2 години ;)
 

Горе