Какъв климатик за 30 кв.м да си избера

devilx

Well-Known Member
Значи искам да си купя климатик днес..

ходих на 2-3 места да погледна, значи става дума за 30 кв.м помещение.. 3 етаж на къщата 2 външнни стени, виждат слънцето когато има.. има си външна изолация. ПВЦ дограма..

като ходих в технополис и техномаркет ми казаха че за такова помещение ще трябва 18ка... и ми показаха някви китайки климатици..
но после проверих в Зора и оттам ми казаха че 12 е напълно достатъчно за 30.кв. то даже не е 30 а 27..
ще се ползва за отопление. прочетох в интернет и майче 12 ще е достатъчна..

харесах си един климатик на Фужицу (японска версия) на цена около 1300 лв. от Зора.. 12ка..
иначе ми показаха още един климатик 12ка. хипер инверторен бил.. А+++ някъв нов на Финлукс.

вие какво ще ми препоръчате, главно ме интересува, дали да е 12-ка или 18ка.

pepo_999

Well-Known Member
От: Какъв климатик за 30 кв.м да си избера

Задължително инверторен, мицубиши, дайкин и панасоник са най икономични, цените са от 1500 нагоре за дванайска, за осемнайска над 2 бона, гледй хубаво за да не излезе както винаги евтиното два пъти по скъпо, за финлукс забрави

tipto

Active Member

В къщата съм на парно но в апартамента съм с MITSUBISHI и много съм доволен от тая марка имаме и Panasonic от първите инверторни климатици и той е супер но е малко шумен, определено бих ти препоръчал MITSUBISHI

jair

Active Member

Зарежи технотата и си намери специализирана фирма. Това не е област, в която да се оставиш в ръцете на аматьори, които са еднакво количество в тоя форум и сред консултантите в техно магазините. Метни едно око на форума на сетком, там има много професионалисти и макар и форума да е доста хаотичен, поне може да се ориентираш с кой специалист да се свържеш. Ще дойде на оглед, ще даде професионален съвет, ти ще си прецениш след това.

Sky

Well-Known Member

Климатик и компютър не се купуват по тоя начин.

devilx

Well-Known Member

Климатик и компютър не се купуват по тоя начин.
Лаптопта си го купих по този начин преди 5 години..

беше 1200 лв.. ДЕЛЛ 8ГБ рам, кор и3 интел.. за 5 години никакъв проблем не съм имал и за следващите 5 няма да имам.. единствено ми се развали батерията на лаптопа и е за смяна..

bioz

Active Member

Значи за климатик се смята помещението в куб метра, а не квадратни метра... техномаркети финлукси ... ако искаш китайче без пари става :)

devilx

Well-Known Member

В крайна сметка аз вече си платих. Купих 12ка.. Fujitsu за 1250 лв.. с монтажа.. имаше за 1230лв. един Панасоник, но фужитсуто беше с А++/А+..

wood

Well-Known Member
Би ли споделил дали си доволен от този Fujitsu. В момента го гледам в Plovdivclima, имат промоция и този ми хареса и е на супер цена. Помещението ми е 40 квадрата, мисля, че този е достатъчен, ще го ползвам предимно лятото. Доволен ли си досега, някакви проблеми?
Втора година ползвам Fujitsu 12 LMCA, никакви забележки от към шум и работа. Миналата зима когато беше - 20 градуса никакъв проблем не съм имал с климатика от към замръзване. Но съвет от мен, за 30 м2, тази 12 няма да ти върши работа ако има студ под -15 градуса, трябва ти 14. Помещението което отоплявам е 32 м2 и когато беше много студено не смогваше да стопля, но тази година зимата беше по мека и беше топло в къщи.
За мен Fujitsu е много добра марка. Бих ги подредил така: мицубиши, фуджицу, дайкинг..............

Mat

Active Member
За тази марка не знам.

Аз преди няколко години се интересувах, тъй като ми трябваха два климатика за вкъщи. След множество съвети се спрях на марката Gree, които явно са производители и на много по-добре познати марки климатици, които просто си слагат логото на тях след това и чарджват премиум цена, но Gree са достъпни в България от почти всяко място за климатици, така че получаваш същото качество на малко по-изгодна цена.

Аз тогава взех два климатика GREE Viola, не им знам точно характеристиките/моделите, но са подходящи за стаи до 20-25кв. м. и досега си работят супер, даже не съм се занимавал да викам някой да ги поддържа за тези 3 години. Единствено чистим филтрите на чешмата през 2-3 месеца, което е хубаво да го правиш и по-често, ако се пушат активно цигари в стаята, тъй като това замърсява филтрите 2-3 пъти по-бързо.

Не се изискват нови филтри, просто да измиеш тези от климатика на чешмата.

И те така.

Цената която платих за двата климатика мисля, че беше 1 900лв. общо заедно с инсталацията. Така че сигурно са стрували някаъде около 800-850лв. всеки без инсталацията.

alexkuzmov

Active Member
Значи искам да си купя климатик днес..

ходих на 2-3 места да погледна, значи става дума за 30 кв.м помещение.. 3 етаж на къщата 2 външнни стени, виждат слънцето когато има.. има си външна изолация. ПВЦ дограма..

като ходих в технополис и техномаркет ми казаха че за такова помещение ще трябва 18ка... и ми показаха някви китайки климатици..
но после проверих в Зора и оттам ми казаха че 12 е напълно достатъчно за 30.кв. то даже не е 30 а 27..
ще се ползва за отопление. прочетох в интернет и майче 12 ще е достатъчна..

харесах си един климатик на Фужицу (японска версия) на цена около 1300 лв. от Зора.. 12ка..
иначе ми показаха още един климатик 12ка. хипер инверторен бил.. А+++ някъв нов на Финлукс.

вие какво ще ми препоръчате, главно ме интересува, дали да е 12-ка или 18ка.
Зависи до голяма степен от формата на стаята и височината.
12-ка може и да те оправи ако стаята е паралелепипед и е до 2.60-2.80 височина.
Ако има чупки, скосения, арки(каквото и да е което да пречи на въздуха да се движи) или е над 2.80 висока, няма да стане със 12-ка.
Вземи си Daikin или Mitsubishi 18-ка и не го мисли.

Беджев Стил

Well-Known Member
Трябва да си идиот, за да си купиш климатик от Техно магазините, климатик само от специализирана фирма за монтаж и поддръжка на климатици.

Климатика се подбира, като дойде специалист на място и си каже думата. Много зависи от това, дали ще се ползва при отрицателни температури и като основно средство за отопление или само преходния пролетни есенен сезон. Аз бих ти препоръчал Дайкин втора употреба от фирма вносител.

Amigo0o

Well-Known Member
Няма проблеми. :) Може отново да е станало време за смяна на климатика 5 години по-късно.

Горе