Какъв член да си сложа?

StefanIvanov

New Member
Здравейте! По въпроса за пълния член, възникнаха малко спорове между мен и един познат. Той твърди, че пълен член може да се постави, дори не на подлога в изречението, ако става въпроз за "главният герой" в темата.

Ето един пример:

Слонът е голямо животно. Хобота на слонът е много дълъг. - тук идва обркването, защото според него е така, а според мен второто изречение трябва да бъде "Хоботът на слона е дълъг". Той казва, че трябва да се членува "слон", където и да е в изречението, защото в целия текст се разказва за него.

Как мислите вие, кое е по-правилно?
 
От: Какъв член да си сложа?

В случая ти си прав. Проверката е изключително лесна. Ако можеш да замениш думата с "той", пишеш пълен член, ако можеш да я замениш с "него", пишеш кратък. Това е :)
 
От: Какъв член да си сложа?

Важното е, че знаеш какво заглавие на темата да си сложиш - кърти! :) Имаш реп от мен.
 
Re: От: Какъв член да си сложа?

Зависи, ако ще си го слагаш ти е хубаво да е твърд.
Ако ще си ти го слагат на тебе е добре да е мек, за да може мек да ти го дават, мек да го връщаш...

другото е от лукавия
 
От: Какъв член да си сложа?

По правило ти си прав, ама си спомням в началното училище, госпожата по Български ни беше разказала, че в литературния(художествения) текст, авторът има право да избягва от някои правила. В случая си говорихме за изречение, което започва с "И".
 
От: Какъв член да си сложа?

418474_416150761780332_2119418357_n.jpg
 
От: Какъв член да си сложа?

Къде ще сложите пълен член?

1. "кокошкаря го нападна полицая със свинаря"
2. "кокошкаря беше нападнат от полицая"
3. "полицая нападна кокошкаря"
 
От: От: Какъв член да си сложа?

Къде ще сложите пълен член?

1. "кокошкаря го нападна полицая със свинаря"
2. "кокошкаря беше нападнат от полицая"
3. "полицая нападна кокошкаря"


1. Кокошкаря го нападна полицаят със свинаря
2. Кокошкарят беше нападнат от полицая
3. Полицаят нападна кокошкаря
 
От: Какъв член да си сложа?

Здравейте! По въпроса за пълния член, възникнаха малко спорове между мен и един познат. Той твърди, че пълен член може да се постави, дори не на подлога в изречението, ако става въпроз за "главният герой" в темата.

Ето един пример:

Слонът е голямо животно. Хобота на слонът е много дълъг. - тук идва обркването, защото според него е така, а според мен второто изречение трябва да бъде "Хоботът на слона е дълъг". Той казва, че трябва да се членува "слон", където и да е в изречението, защото в целия текст се разказва за него.

Как мислите вие, кое е по-правилно?

Ако думата "Слонът" беше име на местност или даден прякор например, то тогава си остава "Слонът" винаги. Но при всички други случаи трябва да бъде: "Хоботът на слона е дълъг".
Кое - хоботът, на кого - на него, проверката е лесна.
 
От: Какъв член да си сложа?

Сетих се за какво ми разказваше г-жата по БЕЛ:

Пример с разказа "По жицата" - http://books2.my.contact.bg/iovkov/po_jicata.html
Един от героите се казва "Петър Моканина". Прякорът му "Моканина" трябва да се запази независимо какъв е, защото е ИМЕ!

- Не си тъдявашен ти, отде си - попита го Моканина.
 

Горе