Как гледате куче/котка?

cross

Well-Known Member
Нещо ме подбутна да стартирам тази тема...
Та въпросът ми към вас е как си гледате домашните животни? Давате им кокалите от манджата, която сте яли и когато се родят им хвърляте децата навън, давате им специална храна и кастрирате апартаментните животни или правите най-доброто за тях - готвите им специални БИО храни + съобразени със сезона зеленчуци, обезпаразитявате ги редовно с най-щадящите за тях препарати и им давате специални витамини за козината, зъбите и останалите части от тялото. Аз лично се старая максимално да правя третото с моята котка - за нея се готви и се старая никога да не остава без готвено, старая се да е сезонно и разнообразно и екологично чисто. Също така се дават витамини от време на време ако видя, че нещо не и е добре или пък профилактично + това я водя на ветеринаря всеки месец за профилактика.

Какво правите вие с вашите домашни животни? Дайде да обменим малко опит.
 
Преди години имах котка, сега е на село по - добре и е на душичката :). В апартамента беше на хрупки. Сега на село е на останалите манджи от тамошната детска градина. Добре си е мисля котката, а за витамини то аз не взимам, защо да тровя(подпомагам) котката. Също така беше кастрирана, че не се издържа 'кат я хване хормона. В началото след кастрацията имаше формата на балон ;-)
 
От скоро (1-2 месеца) гледам един комшийски котарак, понеже като го видях кожа и кости ми се скъса сърцето. Стопанката му почина преди две години и уж останалите ѝ близки се грижат за него, но явно не съвсем, щом изпадна в нашия двор като герой от ''Списъкът на Шиндлер''.
Става въпрос за много стар котарак на име Пешо. :) Страшен сладур, който вече няма зъби (има само два кучешки на долната челюст). Храня го само с котешки консерви, понеже са му достатъчно мекички и си ги хапва безпроблемно, пък и му доставят нужните хранителни вещества. Пешо не обича мляко, така че не му и давам, а да седна да му готвя - та аз и за себе си не го правя. :)
Не го обезпаразитявам, въпреки че има бълхи - все пак живее на двора. В крайна сметка, с какво ще се забавлява ако няма повод да се пощи и чеше? :)

п.с. Въпреки преклонната си възраст, Пешката е сексуално активен. В момента котките са в размножителен период и той ми изчезва за доста дълго. Понякога обикалям и го търся, за да го нахраня.
 
Много мразя котки, а куче не бих си взел да гледам макар че имам голям двор и мога да му създам условия. Причината е, че аз самият се привързвам много към животното и после като му стане нещо или просто остарее и вече живота го напуска ми става много кофти. Като малък имах голямо куче канадски вълк на 4 години получи епилепсия и се наложи да се отървем от него. Скъса ми се сърцето си спомням. Кучето беше уникално, дори всяка вечер участваше в едно представление във варненският театър, много умно, много послушно, истински приятел. След това родителите ми взеха едно пекинезче и в момента е на 20 години близо и като ходя на гости при тях понякога го виждам как живота го напуска и ми е мъчно и няма какво да се направи, просто кратък им е живота на кучетата. Дъщеря ми ме врънка напоследък за домашен любимец, но никак не ми се ще, защото я виждам, че и тя е много състрадателна към животните и и обяснявам и се съгласява с мен.
 
Много мразя котки, а куче не бих си взел да гледам макар че имам голям двор и мога да му създам условия. Причината е, че аз самият се привързвам много към животното и после като му стане нещо или просто остарее и вече живота го напуска ми става много кофти. Като малък имах голямо куче канадски вълк на 4 години получи епилепсия и се наложи да се отървем от него. Скъса ми се сърцето си спомням. Кучето беше уникално, дори всяка вечер участваше в едно представление във варненският театър, много умно, много послушно, истински приятел. След това родителите ми взеха едно пекинезче и в момента е на 20 години близо и като ходя на гости при тях понякога го виждам как живота го напуска и ми е мъчно и няма какво да се направи, просто кратък им е живота на кучетата. Дъщеря ми ме врънка напоследък за домашен любимец, но никак не ми се ще, защото я виждам, че и тя е много състрадателна към животните и и обяснявам и се съгласява с мен.
За съжаление животът не е само слънца и дъги... Задължително е човек да се изложи на подобни неща през живота и да ги преживее. Според мен не правиш добра услуга на дъщеря ти като се опитваш да я "предпазиш" от това.
 
Имал съм различни животни в апартамента преди години, но се убедих, че само риби могат да се гледат в апартамент - изискват малко грижи и не е проблем да се оставят сами дори за месеци. Сега имам аквариум и това е, който иска куче или котка, трябва да е в къща. В противен случай мъчи и себе си и животното.
 
Тук въпросът ми по-скоро беше с какво ги изхранхвате, че доста често ми се налага да готвя. А и няма да е зле ако някой препоръча ферма или нещо друго, където са сертифицирани БИО производители на зеленчуци, защото в повече ми идват доставките от чужбина. Интересуват ме основно моркови и цвекло, но и ябълки ми трябват.
 
Тук въпросът ми по-скоро беше с какво ги изхранхвате, че доста често ми се налага да готвя. А и няма да е зле ако някой препоръча ферма или нещо друго, където са сертифицирани БИО производители на зеленчуци, защото в повече ми идват доставките от чужбина. Интересуват ме основно моркови и цвекло, но и ябълки ми трябват.
Тва за котка??? Не те слуша главата, честно. :) Искам да видя как котка рупа цвекло и ябълки, та ѝ пукат ушите.:D:D:D
Ти сериозно ли мислиш, че като се изхвърляш гледаш котката по-добре? Сестра ми така гледаха един персиец само с маркови гранули, та сега и 2 операции не помогнаха на хайванчето. Да снобееш на гърба на котка е тъпо! ... и вредно за животното.
 
Котката да си хваща мишки, за това е котка. Ако няма мишки - има птички. В краен случай може да и купиш най-обикновен пакет котешка храна от магазина.
 
Нещо ме подбутна да стартирам тази тема...
Та въпросът ми към вас е как си гледате домашните животни? Давате им кокалите от манджата, която сте яли и когато се родят им хвърляте децата навън, давате им специална храна и кастрирате апартаментните животни или правите най-доброто за тях - готвите им специални БИО храни + съобразени със сезона зеленчуци, обезпаразитявате ги редовно с най-щадящите за тях препарати и им давате специални витамини за козината, зъбите и останалите части от тялото. Аз лично се старая максимално да правя третото с моята котка - за нея се готви и се старая никога да не остава без готвено, старая се да е сезонно и разнообразно и екологично чисто. Също така се дават витамини от време на време ако видя, че нещо не и е добре или пък профилактично + това я водя на ветеринаря всеки месец за профилактика.

Какво правите вие с вашите домашни животни? Дайде да обменим малко опит.
Ако така гледаш жена, да знаеш, че ще ти осигури още две жени. Без да си шериатоизповядащ, ще се ползваш от тези благини.
Мачка и пце се гледат през прозореца.
И да не съм само дървен философ:
Преди три нощи ме разбуди не кучето, а патиците. Некаква луда джабала към 3 през нощта. Дигам се и гледам - една пате от немите станал карнист. Хапе по крилете другите, а те пищят и бегат като девственици на седянка. Изгасих им лампата и се кротнаха. Но вчера, по бела доба, същия оркестър.
Загледах се - кръв им пуща. И отиде под карантина в заешката клетка. Сега ме гледа въпросително с модрите си очи - що нема супа топчета?
 
където са сертифицирани БИО производители на зеленчуци
Ти да не си Камен Донев?!
В момента котките са в размножителен период
У ваше село нещо сте объркали я календара, я резбата.
 
У ваше село нещо сте объркали я календара, я резбата.

Що бе, не са ли? Гледам котараците нещо си правят pissing contest - стоят един срещу друг и издават ония гадните звуци, все едно плаче дете. Това не го ли правят, когато се конкурират за женска?
 
Имаме бяло чао чао женско на 2 год, гледа те в очите все едно, след малко ще проговори. Съжалявам кучетата, чиито стопани ги гледат в апартаменти и подобни монашески килии, не е етично това.
 
Тва за котка??? Не те слуша главата, честно. :) Искам да видя как котка рупа цвекло и ябълки, та ѝ пукат ушите.:D:D:D
Ти сериозно ли мислиш, че като се изхвърляш гледаш котката по-добре? Сестра ми така гледаха един персиец само с маркови гранули, та сега и 2 операции не помогнаха на хайванчето. Да снобееш на гърба на котка е тъпо! ... и вредно за животното.
Много ми харесваш Нанди, честно. Когато се поизучиш малко за устройството на самото животно, ще разбереш за какво говоря. На принципа съм, че ако можеш ти да ядеш това, което си взел за животното, значи е подходящо за него. Да, не е вкусно, защото няма подправки, но може да се яде. Исскам да те видя как ядеш гранулки през целия си живот.Снобско е да си вземеш телефон за 2 бона. Снобско е да облечеш животното с маркови дрешки и да го развеждаш из парка на сатенена каишка, но не и това. Мога да те запозная с една приятелка, която вече от над 20 години се занимава професионално с развъждане на кучета - немски овчарки. От Германия е и храни кучетата си по подобен начин, както аз котката си. И трябва да ти каза, че нейните кучета са печелили всяко състезание, на което ги е завела. Не е от гранулки. Мога да ти заснема как яде, ако това ще те успокои. И ако на зеленчуци с месо му викаш "изхвърляне" - егати изхвърлянето, честно. Логично, ако си купуваш пиле от супермаркета за по 5лв/килограма - в него има всичко друго, но не и пиле... Сега кажи, че купуваш и яйчица от бабата на село и обясни колко са екологично чисти, ама това, че са хранени с произволното и най-евтиното жито, както и че 100% швелките са ги полазили животните няма значение.

ПП: Има разлика от "маркова" до "маркова" храна. Това, че нещо е скъпо не означава, че е добро. Признавам си, че не мога да готвя за животното 365 дни в годината, за това пък от време на време взимам от хубавата гранулирана храна.

Та моля ти се, спри с глупостите, Нанди. В България няма никаква култура да се гледат деца, пък какво остава животни. Драйфа ми се като мина до детска площадка и майките тъпчат децата си с близалки, зрънчовци и чипсове, а те междувременно си подпийват и пушат в тяхно присъствие. После не картинки на цигарите, живи трупове да докарат спасение няма. Същото е и с котката - давай и нискокачествена храна, остатъци или пък хлебец и чакай да е добре животното. Така че като искаш не се "изхвърляй", хапвай си зеленчуци от дядовците на село, които само ако ти каза как ги гледат ще ти се додрайфа, купувай пилета от супермаркета, каквото искаш - само моля ти се недей да ми обясняваш кое е добре и кое е зле за животното. И защото говореше за болести - да ти кажа, че можеш да живееш зял живот добре и без да се разболяваш със здравословно хранене. Никога обаче не си застрахован. Трябва да ти кажа, че откакто забравих българския начин на живот, не съм боледувал от настинка дори няколко години, пък какво остава за нещо по-сериозно. А като излезеш на улицата - всички кихат и кашлят. Що ли?
 
Имаме бяло чао чао женско на 2 год, гледа те в очите все едно, след малко ще проговори. Съжалявам кучетата, чиито стопани ги гледат в апартаменти и подобни монашески килии, не е етично това.
Аз съжалявам всички селски кучета - яж ти хляб всеки ден и стой вързан.
 
При майка ми живее една почти 16 годишна булонка - цял живот е била на смесена диета. До около 10тата си година ядеше суха храна, но после започна да я отказва въобще. Остана си с готвеното. Не са й правени специални манджи - каквото ядем ние, това и тя. И кокали е яла. ;)
Тази година имахме за няколко месеца алабай - бебе. На два месеца ни го повериха. Хранехме го основно със суха храна, но му смесвах и малко сготвено. Ясно ни беше, че не можем да го гледаме в апартамент и колкото и да не исках - дадохме го в един двор. Гледах обаче да не свиква само с гранули, защото не знаех какво ще реши да му дава бъдещият стопанин. Четох доста и подбирах какво готвено да му давам - задължително без сол и подправки. Никакви кокали. Иначе муаше сирене като невидял. Даже надушеше ли сирене отказваше гранули и трябваше да ги омесвам, за да го излъжа да ги изяде. :D
Има си кучета за апартамент и кучета за двор. Алабаят много исках да го задържим, обаче ми е ясно, че в апартамент щеше да му е ад. Булонката ни все търси къде на топло да се бутне, та на двор не я виждам.;)
 
Аз съжалявам всички селски кучета - яж ти хляб всеки ден и стой вързан.

Поредната простотия, никой не е умрял, докато е ял хляб.
 
Поредната простотия, никой не е умрял, докато е ял хляб.

Веднага се сетих за това:
1339189432_481303_384403338284936_517865711_n.jpg
 
Поредната простотия, никой не е умрял, докато е ял хляб.

То няма да умре, обаче няма достатъчно полезни вещества за животното. Кучетата имат нужда от висок % протеини в храната. Ако куче-пазач го кара само на хляб и някакви остатъци, няма да развие силни мускули.
 

Горе