Как да намерим инвеститор за бизнес идея?

petrov00

New Member
Здравейте група! Наскоро започнах да се занимава с така нареченето онлайн предприемачество. Хубавото е,че тази обилност от информация в интернет,може да ни направи страхотна услуга! Та накратко имам няколко добри идеи,но се нуждая от финансиране. Къде мога да намеря инвеститори,който биха ми дали шанс да им покажа идеите си? Благодаря предварително!!:)
 
Основно финансирането на онлайн проекти минава през три канала - самофинансиране (спестявания, заеми), партниране с приятели/роднини и привличане на капитал от бизнес ангели и фондове за рисков капитал.
Първия канал изглежда не е вариант, за втория може да помислиш какво е обкръжението ти, а за третия честно казано не мисля че някой би гледал сериозно само на идея, освен ако преди това нямаш вече реализирани успешни такива. Ако освен самите идеи можеш да предложиш да речем и някакви умения тогава е възможно някои venture capital фондове или индивидуални инвеститори да са ОК да инвестират. Например ако си програмист с добра идея за нов app който според теб (и според тях) би бил популярен и можеш да го изработиш, но нямаш нужните финанси за маркетинг и тнт. предполагам ще има интерес.
 
Здравейте група! Наскоро започнах да се занимава с така нареченето онлайн предприемачество. Хубавото е,че тази обилност от информация в интернет,може да ни направи страхотна услуга! Та накратко имам няколко добри идеи,но се нуждая от финансиране. Къде мога да намеря инвеститори,който биха ми дали шанс да им покажа идеите си? Благодаря предварително!!:)
Здравей,
имаш ли изготвен бизнес план? Важно е идеята да се опише и да се тества дали е конкурентна. Най-често се финансират идеи, които са уникални и имат възможност за растеж. Важни въпроси са: Какво ще носи печалба? Може ли лесно да се направи от други фирми? Може ли да се разраства? Различните организации използват различни анализи и няма да сбъркаш ако преминеш през SWAT, 7P, PASTEL, Porter’s 5 forces. Това е кратко обобщение:

Кратко въведение
  • Каква е идеята?
  • За кого е предназначена?
  • Как работи?
  • Как ще печели пари?
Ресурси необходими за реализиране на плана
  • Технология
  • Време
  • Финанси
  • Хора
SWOT – анализ на силните и слабите страни
  • Strenghts - Силни страни
  • Weaknesses - Слаби страни
  • Opportunities - Възможности
  • Threats - Заплахи
7P модел – маркетингов микс
  • Product - Продукт
  • Price - Цена
  • Place - Място
  • Promotion - Промоция
  • People - Хора
  • Process - Процес
  • Phisical evidence – Доказателства
PESTLE – анализ на външните фактори:
  • Political - Политическата обстановка
  • Economic - Икономика
  • Social - Социални фактори
  • Technological - Технологични фактори
  • Legal - Закони и законови рамки
  • Enviromental - Околна среда
Porter’s 5 forces модел - Анализ на конкуренцията и пазара
  • Threat of new entrants - Заплаха от навлизане на нови конкуренти
  • Threat of substitute product - Заплаха от алтернатива, която лесно може да замени нашия продукт
  • Bargaining power of customers (byers) - Сила на купувачите
  • Bargaining power of supliers - Сила на доставчиците
  • Intensity of rivalry - Интензивност на конкуренцията в сектора
Ясен финансов план
  • Кога се очаква пълна възвращаемост на инвестициите?
  • Какви са очакваните печалби?

Успех!
 
Последно редактирано:
Линкче по всички правила, това трябва да се стикне най-горе да се учат спамерите.
 
Здравейте група! Наскоро започнах да се занимава с така нареченето онлайн предприемачество. Хубавото е,че тази обилност от информация в интернет,може да ни направи страхотна услуга! Та накратко имам няколко добри идеи,но се нуждая от финансиране. Къде мога да намеря инвеститори,който биха ми дали шанс да им покажа идеите си? Благодаря предварително!!:)
Здравей и на теб. Както и добре дошъл при нас. Истината е, че ти е нужен план, както споменаха - бизнес план. В него е нужно да опишеш идеята с ясна представа и защитено с цифри и графики защо е добра идея и защо смяташ, че имаш нужда от финансиране. Преди време бях писал, базирайки се на моя опит, какъв е шанса (в %) да получиш финансиране на база етап от тази идея, не си спомням къде, но ще гледам да се поровя. Като начало, идеята е хубаво, имаш бизнес план супер, но по-твърдо се стъпва при вече нещо стартирано и направено. Да речем имаш вече някакви ресурси, домейни, хостинги, сайт....помещение, или там каквото е нужно за осъществване на идеята. Най-добрия и привлекателен вариант за инвеститорите е идеята да е реализирана на много стартово ниво и тя да има вече реални клиенти, ползваща я. Финансирането тогава е в пъти по лесно.

Инвеститори за стартъпи има, както Eleven, така и Launchub, както и някой вече малко. Има и програми за целта - fi.co, и подобни. Акселератори и т.н. Но разпиши си добре идеите, под формата на бизнес планове. Сигурен съм, че в процеса на писане, някой от тях може и да отпаднат, я на ниво приходи/разходи, я на пазарно проучване/конкуренция. Въпросът е след като ги разпишеш сам да видиш дали те имат реализация и дали тази реализация оправдава ресурсите и времето, което смяташ да вложиш и/или изискваш от друг. Разпиши 3 бизнес идеи, дай ми някакъв облик с този план и прецени. Ако всичките изгледат добре на хартия, то честито.

@Sky , ти, брат, само това ли видя в тази тема? :)
 
Здравей и на теб. Както и добре дошъл при нас. Истината е, че ти е нужен план, както споменаха - бизнес план. В него е нужно да опишеш идеята с ясна представа и защитено с цифри и графики защо е добра идея и защо смяташ, че имаш нужда от финансиране. Преди време бях писал, базирайки се на моя опит, какъв е шанса (в %) да получиш финансиране на база етап от тази идея, не си спомням къде, но ще гледам да се поровя. Като начало, идеята е хубаво, имаш бизнес план супер, но по-твърдо се стъпва при вече нещо стартирано и направено. Да речем имаш вече някакви ресурси, домейни, хостинги, сайт....помещение, или там каквото е нужно за осъществване на идеята. Най-добрия и привлекателен вариант за инвеститорите е идеята да е реализирана на много стартово ниво и тя да има вече реални клиенти, ползваща я. Финансирането тогава е в пъти по лесно.

Инвеститори за стартъпи има, както Eleven, така и Launchub, както и някой вече малко. Има и програми за целта - fi.co, и подобни. Акселератори и т.н. Но разпиши си добре идеите, под формата на бизнес планове. Сигурен съм, че в процеса на писане, някой от тях може и да отпаднат, я на ниво приходи/разходи, я на пазарно проучване/конкуренция. Въпросът е след като ги разпишеш сам да видиш дали те имат реализация и дали тази реализация оправдава ресурсите и времето, което смяташ да вложиш и/или изискваш от друг. Разпиши 3 бизнес идеи, дай ми някакъв облик с този план и прецени. Ако всичките изгледат добре на хартия, то честито.

@Sky , ти, брат, само това ли видя в тази тема? :)
Стар рибар си уж а как клъвна :(
 
Стар рибар си уж а как клъвна :(
Всъщност поста ми е отговор на първия от темата. Ще ми се тия линкове да не се пускат така безразборно, а просто да се дава хубав детайлен коментари, като ако някой иска повече информация, тя да бъде представена в подписа на самия автор на поста. Този ми съвет е не само за сегашния пост, но и за всеки следващ. По-умно е и не предизвиква негативни реакции. В този ред на мисли, искам да похваля @hap23 , който е бомба в това отношение и винаги дава супер яки съвети, лично аз съм му кликал на линка му в подписа десетки пъти. :)
 
Всъщност поста ми е отговор на първия от темата. Ще ми се тия линкове да не се пускат така безразборно, а просто да се дава хубав детайлен коментари, като ако някой иска повече информация, тя да бъде представена в подписа на самия автор на поста. Този ми съвет е не само за сегашния пост, но и за всеки следващ. По-умно е и не предизвиква негативни реакции. В този ред на мисли, искам да похваля @hap23 , който е бомба в това отношение и винаги дава супер яки съвети, лично аз съм му кликал на линка му в подписа десетки пъти. :)
Е че човека добре си е написал поста, не е нагло само линк.
Само дето темата е от нов юзър и не след дълго се появява другия нов със линкче. Но все пак се е постарал с цирка.
 
Та накратко имам няколко добри идеи,но се нуждая от финансиране.

Едва ли.
Имаш нужда да тестваш идеята/те възможно най-бързо и евтино.
Както @Blinky каза, ако реализираш идеята си в някакъв базов вариант И получиш пари от клиент, тогава вече може да търсиш финансиране.
И пак гаранция няма, че ще ти трябва.
Така общо казано "нуждая се от финансиране" ми говори, че нямаш представа за какво би ги похарчил парите, дори да намериш инвеститор.
 
Финансиране на ниво идея е самоубийство, според мен. Не за инвеститора, а за търсещия инвестиция. Иначе най-важното, което аз бих гледал в един инвеститор е добавената стойност отвъд парите. Под формата на гарант, на ПР и в крайна сметка на името му, което е достатъчен сигнал за другите относно посоката на проекта ми. Ако виждаш само пари в инвеститора, то ще се разделиш с много от твоето слещу малко от неговото. За суми от типа на 2-3-5 хиляди въобще не говоря - там имаш достъп до fff (fools, friends and family), лимит по кредитна карта, банков заем и бързи кредити, и ако въпреки това търсиш инвеститор, значи се ебаваш. Ако ти не си готов да поемеш риска за един заем, защо да го прави тоя инвеститор?
 

Горе