Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Абе нз какво няма, обаче аз ходих на проверка в НАП и съм сигурен, че и на тях самите работата с интернет-а и онлайн бизнеса не им е ясна.
Тва от своя страна не им пречи, да те проверят и глобят по някакви техни тълкувания на законите. Евро директивите и тълкуванията на НАП понякога сериозно се разминават, а друг път се позовават на разни измислени случаи и практики.
Та ако те проверят, ще им да спорите "кое как е и защо е", главно поради факта, че и те не са наясно съвсем.
Елементарен пример е с доказването на местоположението на клиентите. Ти може да твърдиш, че клиента ти е в Америка и не трябва да плащаш ДДС, обаче е много размит начинът по - който трябва да го докажеш.
Ако е физическо лице, ще му засечеш IP, адрес и прочие глупости, които пак може да се успорят. Ами ако е фирма в USA, дори и да имаш данъчен номер, според нашите данъчни трябва да се снабдиш с документ, че фирмата си плаща данъците там, за да махнеш данъка тука.
На всеки клиент извън ЕС документи ли ще искаш?


Ти обаче ме кефиш - хал хабер си нямаш от неща, ама даваш зор.

Всеки клиент извън БГ да трябва си рег. по ДДС.
Ти няма какво да доказваш - при покупка клиента си избира местонахождение и на тази база издаваш каквото и да е. Ако почнат проверки на НАП те ще трябват да доказват какво и да е било, а не ти!

Говорил съм със счетито си и тя ми обясни точно това при въвеждането на данните изискваш от клиента местонахождение и го издаваш на базата на това което е въвел!

Прост пример купи си тема от themeforest на evanto купи ги чрез тях и избери БГ ще видиш 20% ддс след това избери Австралия и ще плащаш нищо!
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Ако продавате стоки и ги изпращате на потребители в друга страна от ЕС, трябва да се регистрирате в нея и да начислявате ДДС по ставката, приложима в тази страна, освен ако общата стойност на Вашите годишни продажби в тази страна не е под определения там праг (35000 или 100000 евро).
Изберете държава: europa tochka eu / youreurope / business / vat-customs / cross-border / index_bg.htm
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Мисля да спрем с темата до тук, изводът е ясен:
Някои хора продават по интернет и успяват да минат метър, в повечето случаи дори не се регистрират по ДДС, от друга страна тва пък значи че имат много малки обороти и мижав бизнес, понеже ако бяха минали прага от 50к във всички случаи щяха да са по ДДС.
Аз като се замисля, ако купуваш и продаваш, самите операции по покупко продажба надуват оборота изкуствено, защото ти се явяваш междинно звено, та къв ще е тоз оборот, за да няма 50 хиляди. Ако се продават услуги ясно, там се продава чист "продукт", обаче ако купуваш нещо на 150 лева, а го продаваш на 200 лева, реално печелиш 50 лева, а оборота за целите на ДДС е 200 лева. Да не би да поработвате в сивия сектор, а фирмите Ви да са само с представителни цели?!
Обяснихме ти вече, че твоето тълкуване на нещата е слабоумно. Не си задължен да се регистрираш по ДДС, освен ако не минеш 50к лева оборот.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Тая тема няма ли кой да я заключи и метне в кофата, по-голяма простотия отдавна не бях чел.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Тая тема няма ли кой да я заключи и метне в кофата, по-голяма простотия отдавна не бях чел.

На човека не му върви и решил, че всичко и всеки са виновни за това :)
 
Re: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Развивай бизнес, който е сложен за мутрите и е главно онлайн (търговията пак става). До сега не съм чул някой да е изнудван да си продаде онлайн магазина на някой друг.

В кой град става това с приятеля ти?

Да, правете и бизнес за на вън. Стига с някакви неща, които първо се иска голямо време за избиване на инвестицията, както и не са толкова печеливши. Правете и мислете малко по-глобално и иновативно. Няма лошо да имаш някакъв локален бизнес, уреден, с някаква не лоша печалба, но точно такива са под зоркото наблюдение от държавата и т.нар. мутри, които за мое щастие не съм виждал "да изкупуват" така агресивно, но не и като да го чувам за първи път.

И аз не съм чувал някоя мутра да има апетит към онлайн бизнес. Не го разбират, не знаят как да го управляват и трябва повече от 2те им мозъчни гънки, за да го развиват и поддържат жив. Но това е друга тема. Не представлява интерес за тях. В държавата на КОЙ дори бутка с вестници им се вижда заплаха за благото на техния бизнес. :) Какво остава за верига от добре вървящи магазини и прочие. И за да им бръкнете отзад, най-добре е да ги сразите онлайн. А и ще е по-леко и спокойно така. Единствено трябва по някакъв начин да се накарат маймуните в нашата държавица да го използват повече това животно Интернет. А не да седят облъчени пред телевизията, която всеки ден им сипва пумия и те с усмивка си я поглъщат.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Да питам защитниците на здравословната бизнес среда у нас, а и всички останали - кой от вас това лято бе на двуседмичен курс в Естония, семейно, с тематика "Как да правим видеоклипове за Ютуб?", финансиран по програмата "Еразъм"?
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Да питам защитниците на здравословната бизнес среда у нас, а и всички останали - кой от вас това лято бе на двуседмичен курс в Естония, семейно, с тематика "Как да правим видеоклипове за Ютуб?", финансиран по програмата "Еразъм"?

Каква връзка има това?
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Обяснихме ти вече, че твоето тълкуване на нещата е слабоумно. Не си задължен да се регистрираш по ДДС, освен ако не минеш 50к лева оборот.

Неговата теза не противоречи на твоята. Той ще си ползва фирмата както за онлайн продажби на услуги (за които се изисква регистрация по ДДС 7 дена преди датата на данъчното събитие, независимо от сумата) така и за офлайн бизнес в България.

Също така проблемът с VATMOSS е сериозен и не е ясно доколко данъчните ще злоупотребят със закона с цел тормоз.

Потърсете в Google за:
VATMOSS location IP address landline
VATMOSS 2 non-conflicting pieces of location data

https://remysharp.com/2014/12/30/vatmoss-proof

Какво става, ако клиентът ползва телефонен номер с български номер, адресът на доставка е в UK, банката му е в Кипър, billing address му е в Германия, а физически се намира в Италия и влиза през прокси, което се намира в Швейцария?

Разгледах например системата на Click2sell и те начисляват ДДС-то на база IP адреса (поне на пръв поглед - като въведа друга държава не преизчислява ДДС-то, не съм пробвал да правя тестова поръчка).
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Ти обаче ме кефиш - хал хабер си нямаш от неща, ама даваш зор.

Всеки клиент извън БГ да трябва си рег. по ДДС.
Ти няма какво да доказваш - при покупка клиента си избира местонахождение и на тази база издаваш каквото и да е. Ако почнат проверки на НАП те ще трябват да доказват какво и да е било, а не ти!

Говорил съм със счетито си и тя ми обясни точно това при въвеждането на данните изискваш от клиента местонахождение и го издаваш на базата на това което е въвел!

Прост пример купи си тема от themeforest на evanto купи ги чрез тях и избери БГ ще видиш 20% ддс след това избери Австралия и ще плащаш нищо!
Продължавай да си слушаш некадърния счетоводител, далеч ще стигнеш. Особенно, като наближи 5тата година. Щом смяташ, че от НАП доказват, а ти трябва само да си седиш, значи си много навътре в бизнеса.
Счетито ти е толкова просто, че няма и къде, ти може и сам да си манипулираш базата данни, за да излиза че клиента ти е от Африка, ама дали НАП ще ти повярват е друг въпрос.
Това, което аз лично съм питал и ми казаха, че ако работиш примерно с фирми от Америка, за да не плащаш тука ДДС трябва да окажеш, че фирмата е регистрирана там по техния си закон.
Само че, единственото явно доказателство за това, би било да им искаш копия от техните документи. Само че, после ще имаш по - големи проблеми как да им опазиш документите, защото ако ти или някой хакер злоупотреби с тях, целия ти бизнес може да не стигне да покриеш щетите.
Друг е въпросът, че повечето клиенти не се кефят особенно на идеята да си раздават документите по интернет.
По въпросът за локацията, IP-то се манипулира, телефонът също, адресът също, единствено ако е фирма в ЕС може да се провери по VAT. Но пък ако работите с някой, дето се занимава с кардинг, като нищо може и с ID да Ви прати. Ако клиентите са извън ЕС в този случай има голям шанс да не платите ДДС, а ДДС-то е основен данък. От НАП тези неща ги знаят, и ще направят всичко възможно "за по - сигурно" да Ви накарат да си платите ДДС-то тука. Понеже дори клиентът Ви да е там, ако платите ДДС-то тука играете на сигурно. Само дето това са 20% отгоре.
Колкото до счетоводителския въпрос. Познавах хора, дето имат по над 50 фирми на електронния си подпис, а не могат сравнително лесна ГДД да изготвят, или да приключат правилно годишно фирма. Това по - принцип не им пречи нито на тях, нито на собственици на въпросните фирми. Обаче като провериха една от по - големи фирми дето водеха, се наложи да си сменят адреса после... Тва, че счетито Ви вика ОК и от НАП не Ви притесняват в момента, не значи че след 2-3-4 години няма да се наложи да се обеснявате. И още веднъж, ако някои от потребителите тук смята, че от НАП го играят следователи и доказват, че сте в нарушение, а Вие го играете "аз съм невинен до доказване на противното", много се лъжете. Има закони, има европейски директиви, има и постановления и тълкувания на НАП и нейните директори, които много често си противоречат, самите закони често си противоречат, от тази неястнота в материята идва възможността да Ви напишат акта и после Вие да се обеснявате.
Всъщност, ако счетито ВИ води повече от 1 фирма, много е вероятно или да си замълчи или да работи съвместно с данъчните, понеже никой нормален счетоводител не би рискувал да му направят поседваща ревизия на всички фирми.
Взе да ми омръзва да се обеснявам, прави ми впечатление че някои хора освен, че са много прости, са и много найвни.
 
От: От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Неговата теза не противоречи на твоята. Той ще си ползва фирмата както за онлайн продажби на услуги (за които се изисква регистрация по ДДС 7 дена преди датата на данъчното събитие, независимо от сумата) така и за офлайн бизнес в България.

Също така проблемът с VATMOSS е сериозен и не е ясно доколко данъчните ще злоупотребят със закона с цел тормоз.

Потърсете в Google за:
VATMOSS location IP address landline
VATMOSS 2 non-conflicting pieces of location data

https://remysharp.com/2014/12/30/vatmoss-proof

Какво става, ако клиентът ползва телефонен номер с български номер, адресът на доставка е в UK, банката му е в Кипър, billing address му е в Германия, а физически се намира в Италия и влиза през прокси, което се намира в Швейцария?

Разгледах например системата на Click2sell и те начисляват ДДС-то на база IP адреса (поне на пръв поглед - като въведа друга държава не преизчислява ДДС-то, не съм пробвал да правя тестова поръчка).
Аз си мисля, че ако работиш само с клиенти извън ЕС и подаваш 0-леви декларации по ДДС, системата на НАП или бот-а (квото е там, подобно на този на ПейПал) ще "изпищи" поради съмнителна активност и ще те проверят в един момент.
И точно до това ще се окаже ключов проблем - как да докажем адресът на клиента. Има и един друг проблем. Много често в интернет, особенно за услуги се оказва микс от различни услуги, къде разграничими, къде не толкова.
Най - добре ако въобще не се стига до там, но по - мое мнение повече от данъчните (както явно и мутрите) имат ограничени познания за Интернет бизнеса, затова ползват консултации с някой по вишестоящ - директор на ТД или на отдел. Когато "светилото" си издаде постановлението, на каквито и закони да се позоваваш, освен чрез съд с НАП няма по - друг начин да може да се оправиш.
Пак да кажа, в местния НАП твърдят, че ПейПал няма лиценз и признават само Epay. От друга страна сайтът на БНБ казва друго, обаче ситуацията не е много приятна....
 
От: От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

"трябва да докажеш, че фирмата е регистрирана там по техния си закон."

Не е ли достатъчно да им пратиш връзка към регистъра на фирмите в съответния щат? Там пише какъв им е адреса, на който са регистрирани.

И това доказателство си длъжен да го правиш „само“ при проверка. Ако не го изискат от теб - не го доказваш. Поне така си мисля аз.

Тоест, ако не ти дойдат на проверка може да минеш между капките.

Забелязах, че се „вкарваш в много филми“. Помисли дали не може да си решиш проблемите с via negativa.

http://www.artofmanliness.com/2015/01/05/via-negativa-adding-to-your-life-by-subtracting/

И не забравяй, че тревогите ти се отнасят до нещо, което не е непосредствено реално (колективно въображаемо или, както обича да казва Иван Попов, колективни халюцинации).

http://tinyurl.com/p7mh4kn
 
От: От: От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

"трябва да докажеш, че фирмата е регистрирана там по техния си закон."

Не е ли достатъчно да им пратиш връзка към регистъра на фирмите в съответния щат? Там пише какъв им е адреса, на който са регистрирани.

И това доказателство си длъжен да го правиш „само“ при проверка. Ако не го изискат от теб - не го доказваш. Поне така си мисля аз.

Тоест, ако не ти дойдат на проверка може да минеш между капките.

Забелязах, че се „вкарваш в много филми“. Помисли дали не може да си решиш проблемите с via negativa.

http://www.artofmanliness.com/2015/01/05/via-negativa-adding-to-your-life-by-subtracting/

И не забравяй, че тревогите ти се отнасят до нещо, което не е непосредствено реално (колективно въображаемо или, както обича да казва Иван Попов, колективни халюцинации).

http://tinyurl.com/p7mh4kn
Виж сега, според мен, ако пропускаш да внасяш данък много често, заради "измислени" фирми в САЩ и прочие, рано или късно данъчните ще те налазят. Не съм видял досега от НАП сами да ходят да търсят данни, единственото, което те правят от теб е да изискват да им предоставиш. Ако не можеш = гориш. Така че, доказването на каквото и да било поне според мен си е задължение на собственика на фирмата, а не на органите по приходите. Тяхно задължение е да правят ревизии и да те глобяват при липса на документална обоснованост.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Аз мога да им пратя като доказателство връзка към официалния регистър на фирмите в съответния щат. Това достатъчно ли е?
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

На продаващите в амазон, единствено което се иска е, че не подлежат на данъци в щатите.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

На продаващите в амазон, единствено което се иска е, че не подлежат на данъци в щатите.
Тва го знаем. Амазон са сравнително читава компания впрочем и политиката им като цяло е добра
 

Горе