Как да си платя здравните по интернет

mvmrik

Well-Known Member
Някой може ли да ми каже, има ли въобще работещ начин за плащане на здравните по интернет? В сайта на НАП е направено толкова малоумно, че ми трябваше половин час да го намеря къде се намира. На всичкото отгоре не можах да направя плащане. Уж можело с epay, излезе ми да попълвам някаква бележка и не ми дава да пиша в полето за периода. Въвеждам сумата и ми дава да пращам парите, е как да ги пратя без да уточня за кога става въпрос? В полето за периода въобще не ми дава да пиша, пробвах дори с различни браузъри.
1.png

Та като не става от собствения им сайт, реших да пробвам през epay, уж и там можело. Има си дори "Изпратете вносна бележка по банкова сметка (към физическо лице, фирма или бюджета)". Точно това ми трябва - плащане към бюджета. Да ама, като вляза в тоя линк ми излиза само това:
2.png
От тук не може да се плати, защото ги няма полетата за бюджетното плащане, а уж в линка пише, че става и за такова.

Другия вариант е да си платя през е-банкирането, но пък нямам такава сметка, от която да плащам с него. Сега да си правя нова сметка само заради това ли? Има ли начин въобще да платя или трябва да ходя да го правя ръчно всеки месец?
 
От: Как да си платя здравните по интернет

ако някой не ти помогне - пиши им на мейла, отговарят сравнително бързо.

Чрез ипей мисля, че само се плаща генерираната сумата от сайта на нап.

Иначе става - аз съм плащал преди година, но нищо не си спомням - само, че нямаше никакви проблеми .
 
От: От: Как да си платя здравните по интернет

ако някой не ти помогне - пиши им на мейла, отговарят сравнително бързо.

на НАП или на epay :) На мен ми е все едно, ако трябва ще си направя една сметка, от която ще си плащам осигуровките, но е глупаво да не им работи собствения сайт. Може и да има някакъв скрит начин знам ли, всичко е толкова объркано, че трябва да се чете доста време, до като се разбере кое как работи.
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Нали въведоха промени в плащанията към НАП. Не въвеждаш период и парите които влизат по сметките на НАП от твое име отиват за погасяване на най-старите ти задължения.
 
От: Как да си платя здравните по интернет

В началото на месеца им писах на [email protected]
да ми кажат кога ще работи плащането през интернет (тогава беше спряно)
отговориха ми след 3 дни.

Проблема не мисля, че е в Ипей - чрез него става само плащането.
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Нали въведоха промени в плащанията към НАП. Не въвеждаш период и парите които влизат по сметките на НАП от твое име отиват за погасяване на най-старите ти задължения.

и не трябва да се въвежда период ли ?
 
От: Как да си платя здравните по интернет

В началото на месеца им писах на [email protected]
да ми кажат кога ще работи плащането през интернет (тогава беше спряно)
отговориха ми след 3 дни.

Проблема не мисля, че е в Ипей - чрез него става само плащането.

Ясно, че не е в ипей. А в ипей от къде се прави плащане към бюджета, защото го пише на линка, а като го отворя е нормален банков превод.
 
От: Как да си платя здравните по интернет

А в ипей от къде се прави плащане към бюджета, защото го пише на линка, а като го отворя е нормален банков превод.

ами сигурно е на банкова сметка на агенцията..няма къде другаде да е...

и трябва да имаш карта в ипей акаунта - ианче няма да може да платиш
 
От: Как да си платя здравните по интернет

ами сигурно е на банкова сметка на агенцията..няма къде другаде да е...

и трябва да имаш карта в ипей акаунта - ианче няма да може да платиш

Плащането към бюджета е различно, както и да е. Аз не мога да разбера, защо сайта на НАП е направен толкова некадърно? Толкова ли е сложно да ми излизат месеците за които не съм платил и да има бутон "Плати". Защо, при положение, че са направили система за електронно плащане, работят пак с банкови платежни?
 
От: Как да си платя здравните по интернет

и не трябва да се въвежда период ли ?

http://nap.bg/page?id=86

От 01.01.2013 г. отпада необходимостта от задължително попълване от лицата при преводи към сметки за приходи от централния бюджет, НОИ и НЗОК и сметки за ДЗПО на ТД на НАП на следните реквизити на платежното нареждане:

а) "Вид и номер на документа, по който се плаща";

б) "Дата (ддммгггг) на документа";

в) "Период, за който се плаща".
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Разбрах, обаждах се и питах, но пак ми се вижда глупаво. Аз сега фактически не знам за кои месеци не съм платил, а като правя справка не ми излизат неплатени, въпреки че не съм плащал от няколко месеца. Странна работа, сега не знам колко и за кога да платя :)
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Аз си плащам през електронното банкиране. Там ми дава да попълня период (въпреки, че не е задължително). И така знам за кога какво съм платил. Като текст пиша какво точно плащам за да мога после да проверя и при евентуална проверка да мине по-лесно (там, където ти по-горе си писал "Администрирани от НАП приходи" може да се пише свободен текст, има и още един ред ако искаш да напишеш още нещо - примерно "Честита нова година", ако е сезона за това поздравление).

Не може да не знаеш колко и за кога да платиш. Тази система в сайта на НАП не я гледай какво ти казва - тя няма никаква връзка с плащанията, които правиш. Тоест като платиш по банка по никакъв начин това не се отразява в тази система. Тя е просто начин да си улесниш попълването на платежното, нищо повече. Не може да ти даде информация за задълженията.

Ти трябва да си водиш сметка какво и кога плащаш и да си подаваш съответните декларации, с които декларираш какво си платил. Тоест един път пращаш парите, втори път пращаш декларация, в която декларираш какво си платил. Самоосигуряващите се подават декларация образец 1, в която пише какви осигуровки са платили. Работата на твоя счетоводител е да я подава всеки месец (след като си му съобщил колко си платил) с неговия електронен подпис (предварително си го упълномощил като си занесъл хартиено пълномощно в НАП, в което пише кой ще подава с неговия електронен подпис от твое име декларации). Разбира се, ако имаш нерви, би могъл и сам да си подаваш декларациите.

Плащайте си данъците, защото после трябва да се усвояват еврофондове. Парите за усвояване от къде мислите, че идват? Трябва да издържате армията от евробюрократи, които измислят прекрасните евродирективи, които ние високо ценим и благославяме майките на законодателите за прекрасните им синове и дъщери.
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Като тръгнеш да плащаш с epay, в полето за основание за плащане попълваш периода и точка, няма какво да се занимаваш с глупости
 
От: Как да си платя здравните по интернет

Като тръгнеш да плащаш с epay, в полето за основание за плащане попълваш периода и точка, няма какво да се занимаваш с глупости

После ще станат разправии, нали има разни кодове и т.н, аз преди си плащах всичко точно от фирмената сметка и пак не би ги бяха отчели, ходих там да се разправям докато ги оправят. От сайта им става на НАП, само с тия периоди - трябва да се помнят и записват :)
 

Горе