Как да финансирам покупка на имот за 60к-70к?

Yurnero99

Active Member
Привет!

С жена ми от край време мечтаем да си купим къща и сме набелязали няколко, които изглежда обещаващи. Обаче идва следващия въпрос, какъв вид кредит ще е най-подходящ и откъде?

Мисля, че с вноска до 500лв-600лв ще се справям, но ще ми е по-комфортно с по-ниска. Управител съм на моята фирма и жена ми работи с мен и двамата се осигуряваме на минимума.

Благодаря предварително за полезните отговори.
 
Здрасти, аз имам и ипотечен и потребителски като и с двата съм финансирал покупка на имоти. В момента лихвите са в посока нагоре. Добре е да питаш на място, за да добиеш представа от разликите между единия и другия и да вземеш решението на основата на познаване, а не от форума.
Лично в твоя случай, според мен, е по адекватно решение ипотечния кредит.
Успех и смело!
 
Отиваш и искаш оферти на банките и за двата вида кредитиране. По възможност с кредитен консултант. Банките ще ти разяснят всички опции.

С потребителски кредит е една идея по-спокойно и по-лесно чисто административно, но лихвите са по-високи, респективно и вноските. С ипотеката е по-кофти, но пък там хубавото е, че винаги има възможност да се предоговори, често с по-добри условия, ако имаш някакви затруднения.

Имай предвид, че никоя банка няма да ти отпусне 100% финансиране. Успех.
 
Привет!

С жена ми от край време мечтаем да си купим къща и сме набелязали няколко, които изглежда обещаващи. Обаче идва следващия въпрос, какъв вид кредит ще е най-подходящ и откъде?

Мисля, че с вноска до 500лв-600лв ще се справям, но ще ми е по-комфортно с по-ниска. Управител съм на моята фирма и жена ми работи с мен и двамата се осигуряваме на минимума.

Благодаря предварително за полезните отговори.

Най-много сълзи има пролети от сбъднати мечти. Ако имаш къде да живееш, точно сега не е момента за кредити. Още повече, като плувате в една лодка с жена ти!
 
Най-много сълзи има пролети от сбъднати мечти. Ако имаш къде да живееш, точно сега не е момента за кредити. Още повече, като плувате в една лодка с жена ти!

Моментът не е за кредити, защото са високи лихвите или защото ситуацията е нестабилна или може би и двете?

Ходил в банката в кояо имам сметка от години и фирмената ми също е там и като чуха, че имота е къща промениха отношението. Има разни допълнителни изисквания при отпускане на ипотечен за къща свързани с конструкцията (примерно да не е гредоред, да има вътрешна тоалетна и т.н.)

А потребителските в същата банка са с по-висока лихва и нямат опция за по-дълги периоди.

Евентуално от банката ми казаха, че сигурно ще оценят имота на 60%-70% процента и ще ми дадат и допълнителен потребителски да може да се получи сметката.
 
Моментът не е за кредити, защото са високи лихвите или защото ситуацията е нестабилна или може би и двете?

Ходил в банката в кояо имам сметка от години и фирмената ми също е там и като чуха, че имота е къща промениха отношението. Има разни допълнителни изисквания при отпускане на ипотечен за къща свързани с конструкцията (примерно да не е гредоред, да има вътрешна тоалетна и т.н.)

А потребителските в същата банка са с по-висока лихва и нямат опция за по-дълги периоди.

Евентуално от банката ми казаха, че сигурно ще оценят имота на 60%-70% процента и ще ми дадат и допълнителен потребителски да може да се получи сметката.

Няма как да знам какво ти е положението, какъв ти е бизнеса и тн. Но, кредит за екстри не е оправдан, особено къща, без значение какво време е. Като искаш къща, събираш си пари, не теглиш ипотека + потребителски. По това, което си написал, оставам с впечатление, че нямаш много свободни средства и ще компенсираш с потребителски кредит, което е много грешно. Не знам, ти си решаваш, но според мен, залагаш си сериозен капан.
 
Евентуално от банката ми казаха, че сигурно ще оценят имота на 60%-70% процента и ще ми дадат и допълнителен потребителски да може да се получи сметката.
Това е нелош вариант, имай предвид, че като събереш двата кредита, ипотечния ще е най-вероятно с по-дълъг срок, то е и по-добре това, респективно вноската ти след години ще намалее, защото потребителската част е изплатена. Хубаво е да можеш, да си предоговоряш ипотечния , без да плащаш някакви отромни такси, това е добре да го провериш, защото не всички банки дават изгодни условия за предоговаряне, ако не им ги поискаш, а с времето, все пак има инфлация и доходите растат и вноската може да ти дойде малка, може да поискаш да го скъсиш, за да намалиш лихвите :)
 
Кредити само за оборотни бизнес средства, където възвращаемостта на използваните средства е в пъти над лихвата, която плащаш за използването им. Всичко останало е набутвация. Ползваш тези средства, за да генерираш печалба от бизнеса и след това си правиш квот ти е кеф.
 
Благодаря за мненията. Със сигурност е по-добре парите от кредита да се използват за актив.

Другата страна на монетата е, че живеем на квартира и за 5 години съм платили на наемодателя над 20к и не притежавам никакъв недвижим имот (и няма да наследя скоро).
 
Лошо ми става като чуя това: "Нямам имот на мое име". Предполагам си под 30? Бачкай, развивай себе си и бизнеса си, след време ще имаш достатъчно капитал за влагане в недвижимо имущество. Изобщо не брой парите, дадени за наем, по този начин. При този вариант поне има как да си смениш местоположението, ако не ти харесва, а купиш ли си къщата с кредит - оставаш роб за цял живот. И само да вметна, понеже живея в къща, разходите са много и постоянни, така че мисли : )
 
Последно редактирано:
Здравей, ето няколко добри съвета за кредит.

- Изчисли колко можеш да вземеш - Ако изкарвате 2000 лева на месец, можете да вземете кредит до 100 000 лева (2000 х 50).
- Минаваш през всички банки и вземаш оферта и сравнявате със жената и правите план.
- Вземаш колкото може за по-дълго спрямо лихвата, ако има кредит за 300 години бих го взел, разбира се спрямо лихвата, хубаво е месечната вноска да не ви бърка.
- Това със времето че, сега лихвите били високи или нестъбилен, ще си чакаш още 10 години повярвай или го правиш или не, ако чашак да дойде добро време....
- Трябва да си наясно какво търсиш като жилище и параметри.
- Имай буфер за спешни случаи като пари, пари за черни дни както се казва.
- Пресметни си добре ГПР.

Много важно, трябва да сложиш финансите си в ред и да си наясно какво изкарваш и какво правиш.


Виж тук: https://www.ccbank.bg/bg/fizicheski-lica/ipotechni-krediti/ipotechen-kredit-dom-za-teb

Поздрави,
Станимир И
 
Кредити само за оборотни бизнес средства, където възвращаемостта на използваните средства е в пъти над лихвата, която плащаш за използването им. Всичко останало е набутвация. Ползваш тези средства, за да генерираш печалба от бизнеса и след това си правиш квот ти е кеф.

Принципно е така, но в случая се говори първо за сантименталност, после за силно желание, и не накрая за неизбежност - защото без кредит не може да се вземе "мечтания дом", може би с много бач, ама каде 80-те :)
Това е едно от силните пера на банките - неизбежно е. Иначе нямаше да имат и пукната ипотека.. ;)
 
Класика в жанра е, финансирате с колко имате каше, теглите кредит Дългосрочен, нанасяте се, давате под наем старото жилище. Ще сте "вътре" макс 400лв на месец, не е умирачка. Но пък помисли и за ФАКТА, че разходите на къщата са горе-доле двойни на хапартамента ;)
 
Здравей, ето няколко добри съвета за кредит.

- Изчисли колко можеш да вземеш - Ако изкарвате 2000 лева на месец, можете да вземете кредит до 100 000 лева (2000 х 50).
- Минаваш през всички банки и вземаш оферта и сравнявате със жената и правите план.
- Вземаш колкото може за по-дълго спрямо лихвата, ако има кредит за 300 години бих го взел, разбира се спрямо лихвата, хубаво е месечната вноска да не ви бърка.
- Това със времето че, сега лихвите били високи или нестъбилен, ще си чакаш още 10 години повярвай или го правиш или не, ако чашак да дойде добро време....
- Трябва да си наясно какво търсиш като жилище и параметри.
- Имай буфер за спешни случаи като пари, пари за черни дни както се казва.
- Пресметни си добре ГПР.

Много важно, трябва да сложиш финансите си в ред и да си наясно какво изкарваш и какво правиш.


Виж тук: https://www.ccbank.bg/bg/fizicheski-lica/ipotechni-krediti/ipotechen-kredit-dom-za-teb

Поздрави,
Станимир И
@Blinky моля те слагай му някъв дисклеймър под постовете, че няма финансово образование и не е финансов/бизнес консултат.
Някой ще вземе да му се върже на писаниците и после ще бере ядове. Особено с тоя кредит за 300 години дето го сънува.
 
@Blinky моля те слагай му някъв дисклеймър под постовете, че няма финансово образование и не е финансов/бизнес консултат.
Някой ще вземе да му се върже на писаниците и после ще бере ядове. Особено с тоя кредит за 300 години дето го сънува.
Аз не знам защо трябва да се явявам някаква страна в личните ви драми, които още не мога да успея да разгадая, честно. :) Все пак не е ли редно всеки да изразява мнение, нали за това сме форум. Ако не съвпада с твоето, имам новина - това е нормално. :)
 
Привет!

С жена ми от край време мечтаем да си купим къща и сме набелязали няколко, които изглежда обещаващи. Обаче идва следващия въпрос, какъв вид кредит ще е най-подходящ и откъде?

Мисля, че с вноска до 500лв-600лв ще се справям, но ще ми е по-комфортно с по-ниска. Управител съм на моята фирма и жена ми работи с мен и двамата се осигуряваме на минимума.

Благодаря предварително за полезните отговори.
Щом си управител на собствена фирма, можеш да обезпечиш кредита с прихода на фирмата и пак да е на лично име кредита.

За имот, ипотечен кредит, не го мисли с потребителски.
В моя скромен опит, УниКредит имат най-добри оферти за ипотечен.
Последно предлагаха 80-85% макс финансиране на пазарната оценка на 4,95 ГПР.

Ако кажеш колко е средния месечен доход доказуем(сумата на която си платил КД) за 2020 и 2019, мога ти кажа ориентировъчни цифри.

Отделно, поддръжка на имот и локация за транспорт също трябва да ти влезнат в сметката за месечни разходи като мислиш за месечната вноска.

Пример: правилната инвестиция в термо изолация и икономични електро/отоплителни уреди може да направи разликата дали си заслужава един имот или не.
 
С жена ми от край време мечтаем да си купим къща
Я пак се замисли над това, че имаш жена :) В днешно време женените не остават за дълго женени. Какво става с имотите в случай на развод... делят се, стават грозни неща :) Това трябва да се предвиди още сега.
 
Я пак се замисли над това, че имаш жена :) В днешно време женените не остават за дълго женени. Какво става с имотите в случай на развод... делят се, стават грозни неща :) Това трябва да се предвиди още сега.
Имотът на името на фирма.
 
Щом сте решили да купувате, а и ако имате малко свободно време то:
- отивате в банката, където ви минават фирмените пари, заплати и т.н. - от нея искате оферта;
- минавате през още няколко банки и взимате и от тях оферти - може да си набележите няколко в интернет като гледате спрямо калкулаторите им в сайтовете;
- отивате при лицензиран финансов посредник за заеми (не взимат пари от вас) и искате оферта от него;

След това сядата с жената и обсъждате какво можете и искате.

П.С. Най-ниски лихвени проценти в момента виждам, че са от ЦКБ и ПроКредит. Важно е ГПР-то, но все пак и дали мес. вноска отг. на бюджета ви.
П.С. 2 искане за отпускане на заем (предварително одобрение) би трябвало да е безплатно към всяка една банка, така можете да проверите и максималната сума, която биха ви отпуснали като цяло.
 

Горе