Как изследвате конкуренцията?

DiDokal

Active Member
Здравейте!

Как вие изследвате конкуренцията?

Примерно: имам онлайн магазин за свещи, и когато потърся в Google "магазин за свещи" ми излизат още 1000 магазин.
Ако да речем под ключова дума "магазин за свещи" вие се намирате на 10-то място, как вие изследвате първите 9 онлайн магазина? Как разбирате от къде им идват посещенията? Как разбирате под какви ключови думи ги намират хората? Кой е най-верният източник на всички тези данни?

Това с онлайн магазина е просто пример... не се отнася конкретно за такъв вид сайт!
Кажете как изследвате конкуренцията...

Всички тези инструменти за анализ като Alexa и SeoQuake нещо не отчитат правилно?!?!

И един път когато вече знаете защо те са пред вас, какво правите за да ги задминете?
 
Последно редактирано:
От: Как изследвате конкуренцията?

SEOmoz PRO - има безплатен едномесечен trial, страшно полезен! Включва и tool, с който проверявате всички линкове на конкуренцията и след като намериш откъде им идват линковете, набавяш си и ти оттам :)
OpenSiteExplorer - Това е инструмента, който получаваш при SEOmoz PRO. Има и безплатен вариант, който е ограничен откъм функции.
Ahrefs - Безплатен вариант, но силно ограничен.
SEO PowerSuit - Друг доста добър софтуер, има фрий демо.
Това са инструментите, които аз използвам :) (Без ahrefs,OSE ми е достатъчен :))
 
От: Как изследвате конкуренцията?

В повечето случаи може да помогне минаването пред тях в търсачката, но доста трудна да им привлечеш редовните клиенти и посетители. Такива хора попринцип си имат изграден навик и пазаруват от определени онлайн магазини. За тази цел ти трябва добър брандинг.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

За да не оставам темата без край, тези дни ще съм малко зает но при първа възможност се връщам и продължавам със СЕО оптимизацията! :)

Все пак мисля че ще трябва да прочета тук таме някой неща и чак тогава ще действам!

Благодаря ви за съветите и ако изскочи нещо, ще пиша отново тук!
 
От: Как изследвате конкуренцията?

SEOmoz PRO ....добър но за този Траял ти искат да си вкараш данните на банкова карта...
 
От: Как изследвате конкуренцията?

+1 за SEO PowerSuit - много е добро. Впрочем много зависи какво се изследва. Ти само за SEO частта ли питаш?
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Как проучвате конкуренция без MarketSamurai не ви виждам направо. :-]
SEO PowerSuite е уникален софтуер, наистина много ценен, но не става за проучвания на конкуренцията. Или поне не толкова добре колкото MarketSamurai.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Изтеглете си лекции за business studies, учи се в гимназията и не се занимавайте с глупав софтуер, излишни пари и никога няма да се научите как се прави истинско проучване. Има цял раздел за SEO маркетинг и т.н. Само с Гугъл и да се пулиш по цял ден в някакъв код не става. Препоръчвам edexcel или aqa, поне аз съм доволен.
 
От: От: Как изследвате конкуренцията?

Изтеглете си лекции за business studies, учи се в гимназията и не се занимавайте с глупав софтуер, излишни пари и никога няма да се научите как се прави истинско проучване. Има цял раздел за SEO маркетинг и т.н. Само с Гугъл и да се пулиш по цял ден в някакъв код не става. Препоръчвам edexcel или aqa, поне аз съм доволен.

И как лекциите, без софтуер, ще ми помогнат да разбере колко, какви и откъде има линкове конкуренцията?
 
От: От: Как изследвате конкуренцията?

Изтеглете си лекции за business studies, учи се в гимназията и не се занимавайте с глупав софтуер, излишни пари и никога няма да се научите как се прави истинско проучване. Има цял раздел за SEO маркетинг и т.н. Само с Гугъл и да се пулиш по цял ден в някакъв код не става. Препоръчвам edexcel или aqa, поне аз съм доволен.

Я дай линк към тези лекции ?
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Здравейте!

Как вие изследвате конкуренцията?

Примерно: имам онлайн магазин за свещи, и когато потърся в Google "магазин за свещи" ми излизат още 1000 магазин.
Ако да речем под ключова дума "магазин за свещи" вие се намирате на 10-то място, как вие изследвате първите 9 онлайн магазина? Как разбирате от къде им идват посещенията? Как разбирате под какви ключови думи ги намират хората? Кой е най-верният източник на всички тези данни?

Това с онлайн магазина е просто пример... не се отнася конкретно за такъв вид сайт!
Кажете как изследвате конкуренцията...

Всички тези инструменти за анализ като Alexa и SeoQuake нещо не отчитат правилно?!?!

И един път когато вече знаете защо те са пред вас, какво правите за да ги задминете?

Аз никога не съм проучвал нито нишата, нито конкуренцията. Просто си харесвам една тематика, започвам и ги разбивам :) Където не съм се хванал сериозно, там не съм успял да се ранкна добре. Имах един блог с 50 страници изцяло копирано съдържание - барни тука, барни там (не по статиите) и се ранкваше повече от перфектно ;) Само дето съм мързел и не ми се занимаваше да го развия и накрая не му платих хостинга и ... :D
Какво те боли гъза тебе, откъде им идват линковете и посетителите? Прави си СЕО-то , ранкни се в гугъла, набухвай го в директориите, пръсни го по форуми и социалки, пий си кафето и чакай :) За БГ сайтове директориите все още си важат с пълна сила - имам блогове, които ги има само в двадесетината директории от старт.бг и се ранкват супер добре за ключовите си думи - и дълги, и къси, и фрази, и всякакви ;)
Въпросът не е да проучаваш конкуренцията, а да откриеш как да я задминеш (и не ми казвайте, че първо трябва да я проучиш, та тогава да я задминаваш)
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Moko, проучването на конкуренцията ти дава повече яснота, към къде трябва да се насочиш. Също така е по-лесно, когато знаеш какво правят те.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Moko, проучването на конкуренцията ти дава повече яснота, към къде трябва да се насочиш. Също така е по-лесно, когато знаеш какво правят те.

Ти вътрешен човек смяташ да купуваш ли, та да разбереш какво правят те?
Един бърз преглед на сайта - добре! Но да се задълбочаваш няма смисъл. Ако енергията, нервите и ресурсите за проучване на конкуренцията ги вложиш в своя проект, ще им дадеш хляб за размисъл - как ти, аджеба, от нищото, изведнъж се пръкна и им правиш на тях конкуренция?
Аз като започнах, двата най-блестящи сайта бяха просокър и уинър.бг. Какво правеха те? Раздаваха награди и така си правеха потребителите. След 9 месеца и двата сайта ми дишаха праха. Без да съм давал пари на когото и да било. Просто защото си вършех работата както трябваше. И разбира се, не говоря, че съм правел повече пари от тях - това си е абсурд. Но откъм СЕО ги пръсках :)
Всичко е за това как да станеш тръстед и как да си изградиш име. Все още виждам да намират блога търсейки "Най-добрите футболни прогнози http:// .... " При положение, че съм прекратил дейността от години :)
Ако си решил да правиш безалкохолно, ще проучваш ли конкуренцията? Има ли смисъл? Знаеш че съществуват Кола и Пепси, като световни марки, а на национално ниво Дерби са най-известни. Локалните навсякъде са много и различни. Да проучиш пазара е едно и има смисъл. Да проучиш конкуренцията невинаги оправдава средствата, хвърлени за начинанието.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Moko, никой не е казал, че трябва да губиш доста време за проучване на конкуренцията. В никакъв случай не може да ти навреди.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Важно си е да си познаваш конкуренцията , хей!Най малкото като знаеш къде има линкове, там си набавяш и ти линк, и в крайна сметка освен линковете, които си имал + тези които евентуално си набавил от местата на конкурента си , печелиш, по-добро класиране (ЕВЕНТУАЛНО!) в търсачките.
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Самата дума 'проучване' носи сериозност и тежест със себе си :) Де да знам, всеки си има мнение, но моето мнение е, да се опиташ да си представиш какви са ти клиентите и ако можеш да се допиташ до тях - какво им е нужно. По-ценно от feedback-а няма ;] Един бърз преглед на първите 2-3 сайта - ОК. Но не повече :)
Твърдо съм зад мнението си, че е по-добре да инвестираш времето и ресурсите си в това как да подобриш своя сайт. (не спрямо конкурентния, а спрямо него самия). А относно линковете - мисля, че нещата не са същите, както бяха преди 5 години. Сега даваш във файвър 10$ и получаваш 25 000 линка. Можеш ли да ги провериш всичките, за да видиш, дали и ти можеш да получиш линк? :)

Надявам се, да не обидя никой :) Аз съм си кретен и изказът ми е малко (на моменти прекалено) груб. А и в крайна сметка в бизнеса успяват хората, които мислят различно от останалите :)

Успех!
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Съгласен съм , важното е как мисли клиента, а не конкуренцията, аз имам магазин в ниша, в която си има отвърдени марки, с огромни магазини и откъм сео ги бия яко...........
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Съгласен съм , важното е как мисли клиента, а не конкуренцията, аз имам магазин в ниша, в която си има отвърдени марки, с огромни магазини и откъм сео ги бия яко...........

Случвало се е да помагам на хора, които тепърва започват. Когато им обясня нещата винаги им казвам следното "Трябва да избереш за кого ще правиш сайта - за гугъл или за хората." . В момента има хиляда начина да стигнеш до хората, които са различни от гугъл. Някои са по-ефективни, а други - не толкова. Но това е истината. Ако направиш сайта за хората - той отива в букмарковете и ще се посещава. Ако го направиш за гугъл - хората влизат и излизат, и забравят къде са били...
Същото е, ако произвеждате реален продукт - за печалба ли ще бачкате (да правите нещо, колкото да има) или за да създадете потребителска ценност? Маркетингът задоволява потребителските нужди - така пише Котлър. Но същият този маркетинг е достатъчно силен, за да СЪЗДАВА нови потребителски нужди. Светъл пример за това са уолкмена на Сони и тъчскрийн джъджавките на Apple. Нямаш физическа нужда от тия неща, но ти се създава психологическа зависимост към тях. Когато излезе първият и след него вторият iPhone, в интернет започнаха да пълзят едни съмнителни статии за това как "Жените харесват мъжете с айфони, защото да имаш айфон, значи да имаш стабилност (финансова, бел. на Моко)".
Не всичко е СЕО :)
Успех!
 
От: Как изследвате конкуренцията?

Не разбирам, защо трябва да разчиташ само на Гугъл за трафик? А социалните мрежи?
 
От: Как изследвате конкуренцията?

@Moko Полезно споделяне на полезни съвети. Мерси. За такива мнения си струва да се отделя някакво време и на форумите.
 

Горе