BurnX

Well-Known Member
9265110V.png

Вече едва ли има човек, който да не е чул по новините или от интернет или пък от приятел за биткойн, първата и в момента най-популярна криптовалута. Истината е че освен биткойн вече има огромно количество други криптовалути , като всеки ден се появяват нови и нови. Това кратко ръководство ще ви запознае с най-лесните начини да си купите криптовалути , както и къде да ги съхранявате.

1. Направете си регистрация в CoinBase - С този линк ще получиш 10 $ подарък при първия си депозит, който трябва да е над 100 $. Първо трябва да депозираме пари от нашата банкова сметка/карта . CoinBase е един от най-популярните сайтове за това. Може да депозираме пари , както и да теглим от там. Самият сайт поддържа в момента едва няколко валути – биткойн , биткойн кеш , лайткойн и етериум. Но ние ще използваме сайта само за да депозираме пари и да ги обърнем в криптовалута – след това ще ги прехвърлим в друга борса , която поддържа много криптовалути и често добавя нови.
Регистрацията в CoinBase е много лесна , може да се направи и от мобилния ви телефон (имат апликация в Google Play). Ще поискат от вас да снимате личната си карта от двете страни , за да може да се индентифицирате. След като завършите регистрацията трябва да внесете пари за да закупите криптовалути. Много от българските банки блокират преводите към Койнбейс защото се обявиха против криптовалутите. Лесен начин да избегнете това е регистрация тук -> https://revolut.com/
Регистрацията е също бърза през апликацията на револут. След като се регистрирате изберете за верификация паспорт и снимайте личната си карта (приема я като паспорт). След това може лесно да заредите сметката си с карта (Цъкате Top Up и вкарвате данните на картата си) , а оттам трябва да прехвърлите парите към сметката си в койбейс . Цялата продцедура е безплатна , тъй като револут не взимат такси за сепа преводи.
След като сте превели парите в револут сметката си трябва да вкарате данните на Койбейс. Отивате на Payments

27973945_618222681855470_2341278721454875498_n.jpg

След това Цъквате To bank account

27858018_618222878522117_3219373550892778792_n.jpg

И Add a new beneficiary

27867919_618223168522088_490594951878699296_n.jpg

След това избирате опцията To a business и въвеждате данните на Койнбейс
Избирате Country - Estonia, a currency - euro. Company name - Coinbase UK, Ltd. Iban: EE957700771001355096 , Swift: LHVBEE22 и цъквате Next за да запазите информацията. Едва когато наредите плащане към тази сметка , ще ви се появи полето за референция което трябва да вземете от акаунта си в Койнбейс (Отивате на Евро портфейла си там и цъкате депозит - там цялата информация включително референтния ви номер ще се покаже). След като наредите превода през револут обикновенно отнема 1-2 работни дни за да достигне Койнбейс.
Ако имате нужда от помощ при процеса на регистрация или зареждане на сметката - може да ми пишете на скайп - izvestniinfo

След като парите ви пристигнат в Койнбейс, ги обърнете в Litecoin или в Etherium , защото ако използвате Bitcoin, таксите за прехвърляне са по-високи.

2. След като вече имаме криптовалута в Койнбейс , трябва да си направим регистрация в борсата , която ще търгуваме. Най-добрата и сигурна борса в момента е Binance . Борсата има над 5 милиона регистрирани потребители и това не е случайно . За разлика от други борси , binance е изключително лесна за използване , бърза и добавя страшно бързо нови криптовалути (Не само основните както Койнбейс).
Как да отворя сметка за бинанс?
Стъпка 1: Отидете на уебсайта на Binance
Уверете се, че сте маркирали страницата, тъй като има много случаи на фишинг сайтове, които отразяват действителния сайт. Като предпазна мярка трябва също така да прегледате URL адреса и да потърсите сертификата "Secure", за да удостоверите, че това е първоначалният сайт.

26757788_10211251538707026_3681904870748880474_o.jpg

Стъпка 2: Завършете процеса на регистрация
Кликнете върху раздела "Register" в горния десен ъгъл на уеб страницата и въведете необходимата информация. Добре е да имате дълга и произволна парола, за да защитите по-добре профила си. Kликнете върху "Регистриране", за да продължите и ще получите имейл за потвърждение.

26992427_10211251544787178_3477471594015653841_n.jpg

Стъпка 3: Активиране на 2-фактор Authentication (2FA)
На екрана трябва да се появи изскачащ прозорец при първото влизане и незабавно да активирате 2FA, за да увеличите сигурността си. Това е просто за ваша допълнителна сигурност , при всяко логване в сайта освен паролата си ще въвеждате и код , който се генерира през апликация в телефона ви.

26815567_10211251545107186_7707794079524997775_n.jpg

ГОТОВО!
Вече можете да започнете да депозирате криптовалута във Binance.
Как да започна да внасям в сметката си?
Стъпка 1: Отидете на страницата "Депозит"
В таблото за управление (или първата страница, която виждате, когато влезете в профила си) кликнете върху бутона “Deposit/Withdrawals” в раздела "Funds" в горния десен ъгъл.

26850166_10211251546027209_2062777184009259930_o.jpg

Стъпка 2: Изберете монетата, която искате да депозирате
Търсете монетата, която искате да депозирате, и натиснете бутона "депозит". Много е важно да кликнете само върху бутона "депозит", който е специфичен за монетата, която ще депозирате. Така че, ако депозирате Litecoin или Etherium, не забравяйте да кликнете върху бутона "Deposit" точно срещу правилната валута. Това е така, защото адресът за всяка криптовалута е различен. Можете да търсите дадена валута в полето за търсене, за да ускорите процеса.

26758405_10211251547307241_2467599643955235978_o.jpg

Стъпка 3: Прехвърлете монетите си към генерирания адрес
Когато цъкнете Deposit , ще ви се генерира адрес на дадената валута , който трябва да копирате. След това се връщате в Койбейс и отваряте портфейла , в който имате криптовалута и избирате Send . Поставяте генерирания адрес и изпращате криптовалутата си. Не забравяйте ако изпращате например лайткойн , трябва да вземете лайткойн адрес от бинанс , а не на друга валута , защото иначе може да изгубите дадената валута.

26850354_10211251549147287_2535519383869116237_o.jpg

Вие сте готови!

Тъй като повечето валути могат да се купуват само с Биткойни или Етериум , трябва да обмените прехвърлените си Лайткойни в една от двете валути.

Това става от EXCHANGE - BASIC (в горния ляв ъгъл):

Горе в дясно това трябва да ти излезне, за да си продадеш лайткойните. /В търсачката пишеш LTC/ и ти излиза LTC/BTC раздела, на който ще цъкнеш, за да можеш после да Продаваш и Купуваш - buy/sell конкретно лайткойн.

9265381l.jpg



И после си цъкам на Маркет, за да ми генерира цена самата борса за улеснение и си търгувам. Остава само да се въведе каква сума ще търгуваш или ще продаваш.
Съответно, ако искаш да продадеш всичките си лайткойни в замяна на биткойни, цъкаш бутон 100% в раздел SELL и ти зарежда цялата сума за продаване. След това цъкаш червения бутон SELL LTC и вече си имаш биткойни.
9265383o.jpg

След като сме обменили за Биткойни , вече в търсачката под BTC може да търсим всички други валути , които искаме да купим. Ако не знаем съкращението на валутата може да я потърсим тук -> https://coinmarketcap.com/ . Освен това на този сайт , след като изберем валута , може да цъкнем на нея , да кликнем на таб Markets и да видим в кои борси се продава. Въпреки че Binance поддържа доста , все пак не всички могат да се намерят там.

Какво представлява Binance Coin (BNB) и за какво се използва?
Binance е може би първата крипто борса, която има собствена валута, наречена BNB Binance Coin. БНБ ви позволява да плащате за различните видове такси в рамките на Binance Exchange, които включват:
Такси за търговия (такси, направени при покупка и продажба на монети)
Такси за теглене
Такси за регистрация
Чрез използването на монетите от БНБ за заплащане на горепосочените такси ще получите значителна отстъпка, която ви дава 50% отстъпка през първата година.
Един пример за да разберете това предимство е ако решите да си купите например Cardano (ADA). Депозирали сте Etherium от Койнбейс и искате всичките да ги обърнете в ADA. Ако нямате закупени BNB , таксата на бинанс ще бъде взета от вашите закупени Ада. Тоест вие избирате да купите 1000 , но реално ще получите 999.009 (след таксата на борсата). Това е проблем, защото после като искате да ги прехвърлите в друг портфейл например , няма да имате цяло число. Този проблем се елиминира ако закупите известно количестно БНБ и таксите се взимат от там . Така ако купите 1000 ада ще имате точно 1000 и таксата на борсата ще ви се приспадне от БНБ баланса.
Затова моя съвет е първо да закупите малко БНБ просто за да не ви стоя в балансите разпокъсани малки валути. Освен това като използвате БНБ вие ползвате отстъпка от таксите , което е огромно предимство. Не трябва да настройвате нищо , ако имате БНБ опцията е автоматична да взима всички такси от там – ако нямате БНБ ще ги вземе от валутата , която сте закупили.
4. Къде да съхраняваме криптовалутите
Въпреки че борсата Бинанс е изключително сигурна , ако искате да задържите дадена криптовалута за голям период е хубаво да я прехвърлите в портфейл. Някой валути имат специални портфейли само за тях. Има и портфейли които поддържат повече от една валута (но отново не всички). Препоръчвам да използвате Jaxx (безплатна опция) , а ако искате най-сигурната опция за вашите криптовалути е добре да си поръчате хардуерен портфейл – Ledger Nano S
Може да разгледате от сайта на Ledger кои крипто валути поддържат и кои скоро ще бъдат добавени.
Ако имате въпроси относно процеса на регистрация или купуване на криптовалути – може да ми пишете на скайп izvestniinfo за да ви помогна ако мога. Също така се присъдинете в тази фейсбук група за да обсъждаме кой в какво инвестира и всички новини и новости за криптовалутите.
Съвети относно ръководството също са добре дошли.
 
Последно редактирано:
А може ли помощ, как точно става да обменя лайткойни примерно за да кажем 2-3 други валути? че много объркано ми изглежда и да не ми литнат кинтите.... :D
Купих от coinbase малко litecoin и ги прехвърлих в binance, но от там какво и как... гледах в 1 сайт някви скрийншотове но няма нищо подробно, а все пак става дума за пари не ми се научава с проба/грешка :D
 
Браво и от мен, за труда който си положил, и за отзивчивоста, с която си ми помагал, когато имах въпроси и ти писах във ФБ!
;)
 
Не е ли крайно време да се направи отделен раздел за криптовалути ? @Blinky
Да има БГ форуми за криптовалути, но тук е любимото ни място на повечето от нас. Например аз в друг БГ форум не влизам.
И най важното криптовалути те в момента са доста актуални и интереса към тях е доста голям а не всичко да е наблъскано в една тема.
 
А може ли помощ, как точно става да обменя лайткойни примерно за да кажем 2-3 други валути? че много объркано ми изглежда и да не ми литнат кинтите.... :D
Купих от coinbase малко litecoin и ги прехвърлих в binance, но от там какво и как... гледах в 1 сайт някви скрийншотове но няма нищо подробно, а все пак става дума за пари не ми се научава с проба/грешка :D
Може би това съм изпуснал да го напиша. Почти всички валути се търгуват с 2те най-известни - биткойн и етериум. Тоест в бинансе продаваш лайткойните си за биткойни и после с биткойните може да купиш абсолютно всяка валута.
Пак подчертавам че в бинансе е хубаво да се купи първо БНБ тяхната валута , за да може таксите да са възможно най-малки и да не ти взима от монетите. Пример - без БНБ купувам 50 иота и като ги прехвърлям към портфейл ще ми вземе такса 0.00001 и ще ми прехвърли 49 и някакви части от иотата. Ако имам БНБ ще си вземе малката такса от там , а в моя портфейл ще си дойдат 50 иоти.

Иначе самото пазаруване мисля всеки може да се оправи
Цъкаш на Exchange-Basic
След това от дясно горе има прозорче с лупичка. Първо избираш коя основна валута ще търгуваш Примерно BTC и го избираш а в търсачката намираш 2рата монета която ще е в сделката (примерно лайткойн LTC) . Цъкваш върху двойката BTC/LTC и ти се отваря в средата на екрана Buy или Sell опции. Избираш колко точно ще продадеш или купиш и цъкваш бутона. Ако цената се промени поръчката ти може да не се изпълни, но обикновенно се изпълнява веднага. Отворени поръчки които не са минали се виждат от най-горното меню Orders - Open Orders (за такива които не са минали) и Order History (за такива които вече са изпълнени).
 
Последно редактирано:
Може би това съм изпуснал да го напиша. Почти всички валути се търгуват с 2те най-известни - биткойн и етериум. Тоест в бинансе продаваш лайткойните си за биткойни и после с биткойните може да купиш абсолютно всяка валута.
Пак подчертавам че в бинансе е хубаво да се купи първо БНБ тяхната валута , за да може таксите да са възможно най-малки и да не ти взима от монетите. Пример - без БНБ купувам 50 иота и като ги прехвърлям към портфейл ще ми вземе такса 0.00001 и ще ми прехвърли 49 и някакви части от иотата. Ако имам БНБ ще си вземе малката такса от там , а в моя портфейл ще си дойдат 50 иоти.

Иначе самото пазаруване мисля всеки може да се оправи
Цъкаш на Exchange-Basic
След това от дясно горе има прозорче с лупичка. Първо избираш коя основна валута ще търгуваш Примерно BTC и го избираш а в търсачката намираш 2рата монета която ще е в сделката (примерно лайткойн LTC) . Цъкваш върху двойката BTC/LTC и ти се отваря в средата на екрана Buy или Sell опции. Избираш колко точно ще продадеш или купиш и цъкваш бутона. Ако цената се промени поръчката ти може да не се изпълни, но обикновенно се изпълнява веднага. Отворени поръчки които не са минали се виждат от най-горното меню Orders - Open Orders (за такива които не са минали) и Order History (за такива които вече са изпълнени).

Мерси колега, след малко ще тествам да видим какво ще направя :D
 
Мерси колега, след малко ще тествам да видим какво ще направя :D

Колегата го е обяснил, но пускам и скрийншот.

След като цъкнеш EXCHANGE - BASIC:

Горе в дясно това трябва да ти излезне, за да си продадеш лайткойните. /В търсачката пишеш LTC/ и ти излиза LTC/BTC раздела, на който ще цъкнеш, за да можеш после да Продаваш и Купуваш - buy/sell конкретно лайткойн.

9265381l.jpg



И после си цъкам на Маркет, за да ми генерира цена самата борса за улеснение и си търгувам. Остава само да се въведе каква сума ще търгуваш или ще продаваш.
Съответно, ако искаш да продадеш всичките си лайткойни в замяна на биткойни, цъкаш бутон 100% в раздел SELL и ти зарежда цялата сума за продаване. След това цъкаш червения бутон SELL LTC и вече си имаш биткойни.
9265383o.jpg
 
Последно редактирано:
а тези проценти 25, 50, 75... отдолу, за какво са?
За улеснение, ако например имаш 1 лайткойн и искаш да продадеш половината, цъкаш 50% и ти зарежда само половината от наличния 1 лайткойн да се продаде. Другия 0.5 лайткойн си остава в портфейла ти и не се продава. Ако цъкнеш 25%, съответно продаваш само 0.25 лайткойна... и си запазваш 0.75.
Направено е, да не пишеш на ръка, ако те мързи и да изчисляваш , а направо да ти изчисли с каква част от наличната сума ще правиш сделката и ти го зарежда в полето за сумата. Стига да те устройват дадените проценти де :)
 
Последно редактирано:
Мерси оправих се аз с това, но не намирам Ripple, Cardano и др валути... вади ми 20-30 само а уж бяха всичките в тоя сайт..
 
Мерси оправих се аз с това, но не намирам Ripple, Cardano и др валути... вади ми 20-30 само а уж бяха всичките в тоя сайт..
Пиши в търсачката ADA, XRP... би трябвало да ти излезнат. При мен си излизат всички.
9265395h.jpg
 
Тоест има ги, не мога да ги купя с БНБ :D .....
Само с биткойн или етереум. BNB си дръж малко количество, за да ти взима оттам при удържане на таксите при сделките, защото има отстъпка и да не ти взима от основните монети и да ги раздробява.
Иначе трябва в Биткойн да ги купуваш. Тъй че ако си обърнал всичко в BNB, сега продай по-голямата част в Биткойн и си остави малко BNB :)
 
Последно редактирано:
Да, взех биткойн и с тях търгувам, но пак липсват някои валути.
Например bytecoin а е мижави пари исках да взема няколко хилки примерно ако вдигне малко да се завърти с друго, но карай има какво да се взима :D
 
Да, взех биткойн и с тях търгувам, но пак липсват някои валути.
Например bytecoin а е мижави пари исках да взема няколко хилки примерно ако вдигне малко да се завърти с друго, но карай има какво да се взима :D
Някои ги няма в тази борса, търсиш ги в други борси :) Не всички се поддържат.
 
Някои ги няма в тази борса, търсиш ги в други борси :) Не всички се поддържат.
Което има него ще харча... още с тая борса не мога да се оправя а да търся други... да остане :D Мерси за помощта ще видим какво ще става... :D
 
Да, взех биткойн и с тях търгувам, но пак липсват някои валути.
Например bytecoin а е мижави пари исках да взема няколко хилки примерно ако вдигне малко да се завърти с друго, но карай има какво да се взима :D
Намираш валутата която искаш тук -> https://coinmarketcap.com/ , цъкаш на нея , скролваш малко надолу и цъкаш Markets там са показани в кои борси се търгува . Подредени са по количество продажби за последните 24 часа - тоест тия отгоре би следвало да са по големи и по-сигурни от тия най-отдолу.
 

Горе