Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

MartinHR

Member
Не знам да това е подходящо за този форум но ще пусна темата.
Как мога да сваля реални размери на сграда от направена снимка.
На снимката има едно табли на енергото което го знам, че е 60 на 60 сантиметра със сигурност.
Може ли от този размер да се изчисли размера на сградата и как с какво програма мога да го направя това?
Друго за което се сещам е как да се вземе височината и като се има в предвид че човека който е снимал снимката е стоял на улицата а сграда е висока повече от 20 метра и вече горната част на сградата е под много голям ъгъл.
Мислех си за Аутокат и подобни програми но те са много сложи и не знам дали ще ми свършат работа.
Вие какво мислите по този въпрос или ли някакъв по лесен начин или програма за това нещо?
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Как мога да сваля реални размери на сграда от направена снимка.
Като отнесеш снимката на архитекта. Хе хе ...
 
От: Re: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

не може ли на ръка да си го изчислиш ?

Сложно, снимката е под ъгъл. Горните части на сградата ще излязат по-малки отколкото в действителност са.
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Трябва ти ориентир с размер който да използваш. Ако снимката е под ъгъл, няма начин. Трябва да я снимаш пак, но челно срещу нея, трябват ти поне един етаж или два. Влизаш ако имаш достъп и мериш помещението. След това през прозореца на втори етаж пускаш една ролетка, като мериш пак по нещо точно , например пускаш я от долния край на прозореца до горния край на прозореца който е на долния етаж. Това е за да можеш да сметнеш колко е дебела плочата. Мериш също и самите прозорци колко са високи и широки. Ако нямаш достъп, тогава по онова табло, но то е прекалено малко и грешката в края на изчисленията ще са по-големи.

Как да стане:

Аз вкарвам във векторна програма снимката, правя контур по прозорците на снимката, поне първи и втори етаж, за да има някакъв ориентир. След това ги запазваш както са разположени един спрямо друг в пространството, правиш една черта или контур без значение и му даваш размера който имаш, например на прозореца ако е 2х3м, правиш толкова и контура, после хващаш тия предните двата които ги нарисува над снимката и ги уголемяваш до размера на тоя втория контур, дето е 2х3м. Така би трябвало да получиш точни размери с малка разлика от сантиметри.

После си гледаш от обща снимка колко етажа, размножаваш нагоре през разстояние което си получил, а и можеш да го сравниш, нали взе физически размерите на прозорците и на разстоянието между тях, ако съвпада си ОК :))

Аз съм правил размери по този начин на партийния дом в София :)) определих колко трябва да е дълго и широко едно знаме, спуснато от покрива до прозореца на първия етаж :) Получих разлика от 40 см., която се видя когато спуснаха знамето :)) Но то беше по спомен над 30 метра, това е грешка около 1%, което е нищо, на по-ниска сграда, разликата ще е по-малка.
Ако ти е трудно, мога да ти помогна.

Успех!
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Може би ще ти помогне нещо такова: https://market.android.com/details?id=kr.aboy.measure&feature=related_apps
Трябва ти един телефон с андроид ос тази програма и да идеш на мястото да измериш сградата ..
 
  • Like
Реакции: bizz
От: От: Re: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Сложно, снимката е под ъгъл. Горните части на сградата ще излязат по-малки отколкото в действителност са.

Ами не е точно така, защото височината на етажите е еднаква и като се изчисли височината на първият етаж ( по таблото )то може да се сметне до последният.
После по разликата от първият и последният може да се сметне ъгъла и т.н.
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Може би ще ти помогне нещо такова: https://market.android.com/details?id=kr.aboy.measure&feature=related_apps
Трябва ти един телефон с андроид ос тази програма и да идеш на мястото да измериш сградата ..

Това направи е чудо точно нещо такова ми трябва.
Много ти благодаря.
Аз питам и по принцип как строят нещата, не само за конкретна снимка.
Ако имаме снимки който са от места където не можем да отидем и т.н. как могат да се вземат размери
като предполагаме какви може да се размерите на нещо от снимката.
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Благодаря ти за изчерпателния отговор
Аз вкарвам във векторна програма снимката,

коя програма използваш
аз се сетих за някои от тези неща и така изчислих размера на един етаж и достигнах до някакъв резултат но по прост начин.
Ел таблото 60 на 60 се нанася 41 пъти по височината т.е. 41 по 0.6 = 24.6 метра
Ще видим дали е верен.
 
От: Как мога да сваля реални размери на сграда от снимка?

Благодаря ти за изчерпателния отговор


коя програма използваш
аз се сетих за някои от тези неща и така изчислих размера на един етаж и достигнах до някакъв резултат но по прост начин.
Ел таблото 60 на 60 се нанася 41 пъти по височината т.е. 41 по 0.6 = 24.6 метра
Ще видим дали е верен.

CorelDraw, но няма значение, може и с друга.
 

Горе