Как научихте да правите сайтове ? :)

Първия ми сайт след две години го докарах до PR4 на поддомейн и безплатен хостинг и джумла 1,2, когато към него тръгна трафик ми спираха хостинга. Накрая го зарязах и си признах грешката...
 
И аз се занимавах с всички изброени горе - S Maker, blogspot, e107, wordpress, phpFusion, hit.bg, web-tourist, gatakka, web-tutorials (или нещо такова беше), data.bg, phpBB, IPB...
Тези се сещам.
После минах професионално - codeigniter, Laravel, etc.
 
Както коментираха по-горе сега е съвсем различна идеята. Да се научиш да правиш сайт е нужна 1 седмица. Преди да пуснеш един html сайт в hit.bg беше предизвикателство после вярно се минаваше през 00webhost на друг левел. Тогава въпроса какъв Plugin използвате не важеше. Просто беше друг света погледнат през монитор с кинескоп. Web tourist беше ценен източник на информация, която тогава липсваше. Просто като се замисля все едно тогава беше друг свят. Бяха ценни неща, които сега са достъпни безплатно..
И да, да се направи 1 сайт тогава струваше доста пари.
 
И аз да подкрепя, WebPageMaker - имаше туулове с които да дръпнеш цял сайт, обработваш с WPM и качваш на hit.bg .. То си беше златно време :)
 
Аз започнах с гледане тъпо на html-а и безкрайна борба с dreamweaver ver.1 . По лесно научих асемблера за 286 отколкото DW-то. То какви сайтове .... нямаше такива и нямаше как да си регистрираме домейни понеже CC-та в българия нямаше и решението беше да станеш първо Гуру по линукс сървъри и да си откраднеш карта или да се молиш на някои в далнет-а да ти даде някое CC. Даже помня че с приятели успяхме да регистрираме .gov домейн преди да успеем да си купим други.
 
Първият ми сайт беше чист HTML преди 17 години и макар че бях изкарал курс за писане на код, както си трябва, използвах Dreamweaver и гледах уроци в тубата. Така и не се научих да правя сайтове, но зад гърба имам около десетина скромни проекта.
 
  • Like
Реакции: Sky
Първия сайт, който бях направил беше phpBB форум за CS 1.6 сървъра ми беше преди 7,8 години.
Бях гледал Ютуб клипчета и така се научих и на други платформи, ама пак си имам някакви базови умения.
 
На мен (а както гледам и на друго колеги) първото ми твоярение беше в родното дирче - dir.bg. Годината беше... ехеее 2006-та или 2007 ще излъжа.

После един приятел ме открехна малко за туй дет' му викат Dreamweaver и като се почнаха един дизайни мани мани...

Втория ми по-смислен сайт беше на HTML за около 2-3 години и си мислех, че съм стигнал върха на уебмастърството, особено като се класирах по няколко фрази в топ-а на Гугъл. (без даже да знам, че имало тва' дет' му викат SEO :D)
След това (някъде към 2010-211 сигурно) пичовете тука ме вкараха в правия път като ми показаха що е то Wordpress (изключителни благодарности а @galin Stefanov) и от там вече беше доусъвършенстване с туториали в УоuTube и някой друг платен курс за webdeisgn и оптимизация.

Но както каза един колега в днешно време е супер лесно всеки да си направи сайт - особено с drag and drop плъгини или даже цели платформи.
 
Ся си разгледах какво съм правил и излиза че 2010 съм почнал да се занимавам.
Комп пипнах първо 2009 година.

Ако не бях толкова несериозен и отвеян сега щях да съм милионер най-малкото. Покрай форума се срещнах и работих с много способни хора, работил съм по огромни проекти за други хора, заедно със хора от форума съм започвал сериозни проекти които заради моята несериозност така и не видяха печалба.
Отделно от други канали съм имал работа също с много сериозни бизнеси ама...

И все пак ако не беше предприемач нямаше никога да стигна до тук.
 
Аз мога да инсталирам врътпрес на домейн на хостинг, ако това не се брои за правене на сайт, значи не мога да правя сайтове.
 
Аз мога да инсталирам врътпрес на домейн на хостинг, ако това не се брои за правене на сайт, значи не мога да правя сайтове.
Бори се бате. :) Но едно време всички сме редили дивовете и тейбъли, още преди адаптивните дизайни, мобилните версии и дори преди облите или флат бутони. :)
 
Бори се бате. :) Но едно време всички сме редили дивовете и тейбъли, още преди адаптивните дизайни, мобилните версии и дори преди облите или флат бутони. :)

Беше уникално... :D особено като бозиш цяла нощ и градиш мега уеба си в firefox и накрая решиш да видиш дали и през стария internet explorer изглежда по същия начин :D Винаги си казвах за успокоение "ъъ то кой използва explorer, важното е че в firefox-a е ОК " :D

по темата сайтове започнах да правя заради една игра на която си правих онлайн сървър -> MU ONLINE :D :rolleyes::rolleyes:
 
Не исках да кажа "бори", а "брои", хахаха. Сега като видях цитата се загледах по така. Иначе FF още тогава не беше кой знае колко популярен, аз дори не си спомням какво ползвах, имам някакви бегли спомени за Опера и Нетскейп. Но като топ всичко друго яко беше не IE, щото почти не познавах хора да си слагаха други неща - уиндолса си имаше и това беше ОК. :) То тогава реално масата имаше точно няколко софтчета и нещо друго не им бе нужно: ICQ, Winamp, mIRC, Napster, MS Office (разбира се), IE. :)
 
Тема за спомени на изстрадалия сайтаджия. :)
Някъде 97-98 първи досег до мрежата, естествено киснене в някой компютърен клуб в mIRC-ата (asl pls :love:)

Стана ми интересно как ги правят тея сайтове и от там ctr+u и преписване.
Първите сайтове естествено на чист HTML с много таблици за оформление писан в нотпада ама уиндоуския (мъкааа), и много ясно hit.bg
Когато прочетох в едно списани за CSS това направо си беше нещо феноменално, мда яко си беше.
 
Тема за спомени на изстрадалия сайтаджия. :)
Някъде 97-98 първи досег до мрежата, естествено киснене в някой компютърен клуб в mIRC-ата (asl pls :love:)

Стана ми интересно как ги правят тея сайтове и от там ctr+u и преписване.
Първите сайтове естествено на чист HTML с много таблици за оформление писан в нотпада ама уиндоуския (мъкааа), и много ясно hit.bg
Когато прочетох в едно списани за CSS това направо си беше нещо феноменално, мда яко си беше.
Ех как ми лиспва тая мирка...
 
Някога в студенски град имаше един клуб и вечно киснех там ( CS & SC ) и тоя дето пускаше учеше ИТ, и беше направил сайт в хит.бг и като ми показа как изглежда кода на мизерния ноутпад... викам си това е някаква магия. следователно hit.bg ... и после разбира се mIRC разните ботове за статистика в много големите канали, както и сайтовете на каналите. DreamWeaver... notepadd++ ...
След това разбрах, че истината е в маркетинга и можеш да си инсталираш CMS и да наемеш някой да ти напише нещо, и спрях да се занимавам, но ми останаха знанията, когато преглеждам кода на някоя нова система или някой нает програмист.
 

Горе