Как се изгаря с 5000лв и получаваш една снимка вместо сайт...

Firefly

Well-Known Member
Не можах да преценя за кой раздел е, дано е ок тук :)

В началото на декември пуснах обява, че търсим хора за разработването на футболен сайт с жива информация от API. След няколко оферти се спряхме на Пламен Найденов (така се пише във Фб, не знам редно ли е да го линкна), който имал и колеги програмист и дизайнер.

Обсъждахме надълго и нашироко какво искаме, как трябва да стане. Изпратих няколко подобни вече утвърдени сайта за примери и вдъхновение. Изпратих мокъп дизайн, по който да се водят и който дизайнерът реално само да изчисти и направи да изглежда по-модерен. Изпратих какви функционалности трябва има.

Всичко ок, момчето каза ще стане много хубаво, ще го правим така и така (технически говореше, вдъхваше някакво доверие). Ще ни отнеме 30 работни дни, ще струва 6000лв ако се плати на части, и 5000лв ако се плати предварително всичко. Пращат ми договор (който едва ли има някаква стойност, тъй като е по интернет).

Викам си ок, ще му гласувам доверие, пускам НА СЪЩИЯ ДЕН всичките 5000лв, за да видят момчетата, че съм сериозен, няма да се пазарим, само и само да стане проекта и да го започват.

Започва да тече време, аз не се надявам, че ще свършат в срок, все пак... програмисти, не познавам някой дето да не се е забавил.

Минава седмица, две, три, четири, нова година дойде, аз през ден питам: Момчета няма ли да пратите дизайн поне на началната страница, да го видим, да обсъдим дали е ок, ако всичко е наред, да се правят останалите в същия стил и да се кодира вече. "Ама той как да ти прати, програмиста код ли да ти прати, какво?" Викам какъв код бе, нали дизайн трябва да правим, имаш си дизайнер, нали трябва да го видим първо и тогава да се продължи.

Пламен всеки път ми обещава колко хубаво щяло да стане, по-хубаво, отколкото ние сме си мислели, щели да се впишат в срока, имало още време.
Аз знам, че така не се работи, почна да ми мирише още насредата на нещата, ама какъв избор имам вече... ще изчакам да видя сега квото и *айно да дадат, може пък да им дам още време да си го оправят.

След много натискане да ми пратят да видя нещо по дизайн, получавам един изрязан скрийншот от МОЯ дизайн, който аз им прати по него да се водят, който умишлено беше с влошено качество на пиксели. Все едно аз падам от Марс...

Почвам да го търся и да питам какво става, какви са тея работи. Пламен почва с евтините оправдания - "днес програмиста го няма, имал ангажмент, като се появи ще ти кажа." На другия ден спорели били с програмиста имали среща, говорели. На третия ден единия имал рожден ден. На четвъртия ден имали много важен ангажмент.

Времето си минава, остават дни до крайния срок, викам момчета нямаме абсолютно нищо, ни дизайн поне на една страница, да не говорим пък за работещ сайт с информация от API. Отговаря ми - "Да, да, всичко ще е готово до понеделник."

Накрая ми се изпраща една страница с мачове, за която ми трябваха точно 3 минути да открия, че е готов темплейт от templatemonster (който го има и нулнат на всичкото отгоре), в който информацията само е заменена с няколко имена на отбори и примерни резултати - дори не е вързана към апи-то.

Естествено кипна ми, мина крайния срок, никой не отговаря, чакам с дни да ми се напишат два реда какво се случва. Пламен се появи пак, почна да ми иска още отсрочки, щели да работят ден и нощ и щяло да стане за чудо и приказ.

Казвам не мога да ви чакам повече, дотука поне 1-2 страници да имахме да видим, че нещо става, щях още 2 месеца да ви дам да си го донаправите, ама вие от 6 Декември до 16 януари сте гледали филмчета и сте харчили пари по дискотеките.

Това, което те ми пратиха (ЕДНА страничка от готов темплейт със статична информация) аз мога сам да си вдигна целия темплейт за 1 час работа, те ми взеха 5000лв.

Не преставам да го търся, да му казвам, пич, не те знам измамник ли си какъв си, или просто не можеш, връщай парите и всеки да си кара по живо по здраво. 5-6 дена никаква реакция. Появява се миналия ден и казва - "Ама те мен ме подведоха, аз не мога да ти върна парите, ако искаш ме съди, все ми е тая."

Сигурно мнозина ще ме обвинят, че съм глупак да дам толкова пари предварително. Може и така да е. Ама все съм си мислел, че има млади способни хора, които искат да се развиват в нашата родина. Тоя пич вмомента гушна 5000лв и си срина репутацията, вместо да направи каквото е обещал и за напред да му дам още много проекти, от които не 5к, а 50к щеше да изкара за една година.
 

Прикачени файлове

  • 81537494_595774670982598_9067653260189368320_n.jpg
    81537494_595774670982598_9067653260189368320_n.jpg
    64.9 KB · Преглеждания: 241
  • 81894921_627297118039813_7309858377276850176_n.png
    81894921_627297118039813_7309858377276850176_n.png
    192.9 KB · Преглеждания: 237
От форума ли го намери? И трябваше поне да ти покажат нещо, след което да платиш, как ще им изсипеш всичко накуп ...
 
Що ли се сетих за драмaтi`ната тема колко струвало да се направи сайт :D 500 или 5000. Плача....:D
 
Пускай жалба, какво чакаш още? Ако не ти върне парите се увери, че ще ги изхарчи по доктори. Ама и ти си балък, 5000лв. предплата...
У фреелансбг ли го намери?
 
Не можах да преценя за кой раздел е, дано е ок тук :)

В началото на декември пуснах обява, че търсим хора за разработването на футболен сайт с жива информация от API. След няколко оферти се спряхме на Пламен Найденов (така се пише във Фб, не знам редно ли е да го линкна), който имал и колеги програмист и дизайнер.

Обсъждахме надълго и нашироко какво искаме, как трябва да стане. Изпратих няколко подобни вече утвърдени сайта за примери и вдъхновение. Изпратих мокъп дизайн, по който да се водят и който дизайнерът реално само да изчисти и направи да изглежда по-модерен. Изпратих какви функционалности трябва има.

Всичко ок, момчето каза ще стане много хубаво, ще го правим така и така (технически говореше, вдъхваше някакво доверие). Ще ни отнеме 30 работни дни, ще струва 6000лв ако се плати на части, и 5000лв ако се плати предварително всичко. Пращат ми договор (който едва ли има някаква стойност, тъй като е по интернет).

Викам си ок, ще му гласувам доверие, пускам НА СЪЩИЯ ДЕН всичките 5000лв, за да видят момчетата, че съм сериозен, няма да се пазарим, само и само да стане проекта и да го започват.

Започва да тече време, аз не се надявам, че ще свършат в срок, все пак... програмисти, не познавам някой дето да не се е забавил.

Минава седмица, две, три, четири, нова година дойде, аз през ден питам: Момчета няма ли да пратите дизайн поне на началната страница, да го видим, да обсъдим дали е ок, ако всичко е наред, да се правят останалите в същия стил и да се кодира вече. "Ама той как да ти прати, програмиста код ли да ти прати, какво?" Викам какъв код бе, нали дизайн трябва да правим, имаш си дизайнер, нали трябва да го видим първо и тогава да се продължи.

Пламен всеки път ми обещава колко хубаво щяло да стане, по-хубаво, отколкото ние сме си мислели, щели да се впишат в срока, имало още време.
Аз знам, че така не се работи, почна да ми мирише още насредата на нещата, ама какъв избор имам вече... ще изчакам да видя сега квото и *айно да дадат, може пък да им дам още време да си го оправят.

След много натискане да ми пратят да видя нещо по дизайн, получавам един изрязан скрийншот от МОЯ дизайн, който аз им прати по него да се водят, който умишлено беше с влошено качество на пиксели. Все едно аз падам от Марс...

Почвам да го търся и да питам какво става, какви са тея работи. Пламен почва с евтините оправдания - "днес програмиста го няма, имал ангажмент, като се появи ще ти кажа." На другия ден спорели били с програмиста имали среща, говорели. На третия ден единия имал рожден ден. На четвъртия ден имали много важен ангажмент.

Времето си минава, остават дни до крайния срок, викам момчета нямаме абсолютно нищо, ни дизайн поне на една страница, да не говорим пък за работещ сайт с информация от API. Отговаря ми - "Да, да, всичко ще е готово до понеделник."

Накрая ми се изпраща една страница с мачове, за която ми трябваха точно 3 минути да открия, че е готов темплейт от templatemonster (който го има и нулнат на всичкото отгоре), в който информацията само е заменена с няколко имена на отбори и примерни резултати - дори не е вързана към апи-то.

Естествено кипна ми, мина крайния срок, никой не отговаря, чакам с дни да ми се напишат два реда какво се случва. Пламен се появи пак, почна да ми иска още отсрочки, щели да работят ден и нощ и щяло да стане за чудо и приказ.

Казвам не мога да ви чакам повече, дотука поне 1-2 страници да имахме да видим, че нещо става, щях още 2 месеца да ви дам да си го донаправите, ама вие от 6 Декември до 16 януари сте гледали филмчета и сте харчили пари по дискотеките.

Това, което те ми пратиха (ЕДНА страничка от готов темплейт със статична информация) аз мога сам да си вдигна целия темплейт за 1 час работа, те ми взеха 5000лв.

Не преставам да го търся, да му казвам, пич, не те знам измамник ли си какъв си, или просто не можеш, връщай парите и всеки да си кара по живо по здраво. 5-6 дена никаква реакция. Появява се миналия ден и казва - "Ама те мен ме подведоха, аз не мога да ти върна парите, ако искаш ме съди, все ми е тая."

Сигурно мнозина ще ме обвинят, че съм глупак да дам толкова пари предварително. Може и така да е. Ама все съм си мислел, че има млади способни хора, които искат да се развиват в нашата родина. Тоя пич вмомента гушна 5000лв и си срина репутацията, вместо да направи каквото е обещал и за напред да му дам още много проекти, от които не 5к, а 50к щеше да изкара за една година.
За съжаление вече има много такива. В договора ви какво беше вписано? Какво означава "сключен по интернет" - ако е електронно подписан има абсолютно същата валидност като физически такъв. Сканиран също е валиден, въпреки че не се препоръчва да се праща така. Нямате ли описано какво се случва, когато изпълнителят не може да свърши работата?

Ситуацията наистина е много неприятна, но ако не си взел предпазни мерки за тази сума определено си сбъркал :) . Като човек, който се занимава с това мога да кажа, че сключването на договор, където са описани тези неща си струва дори за 100лв, та какво остава за 5000
 
И аз писах оферта по това. Друг човек ми показа проекта и не си спомням да съм контактувал директно с възложителя, но мислехме/ обсъждахме как точно да стане и оформих крайния вариант на офертата. Щях да свърша и част от работата.

Сега я намерих и като я сравнявам с горното, ми е изключително странно как гореспоменатият "изпълнител" е бил предпочетен пред нашето предложение...
 
Абе хора, как превеждате 5000 лв ей така. Преведете ми и на мене, щом са ви излишни... Не обещвам да върша нищо, ама ще съм ви много благодарен. Как ще се доверите на някой от фейсбук. Ами срещате се, подписвате договор, при нотариус струва двуцифрена сума пари, ако си го изготвиш сам. от там нататък да му мисли изпълнителя... Да е 100 - 200 лв ОК, ама за такива суми...
 
Ако имаш договор и някаква хронология на разговорите пускай жалба и ще го осъдиш
 
Много лесно са те изработили с тези 1000лв отстъпка, сега ще ти излезе през носа този проект.
 
И аз писах оферта по това. Друг човек ми показа проекта и не си спомням да съм контактувал директно с възложителя, но мислехме/ обсъждахме как точно да стане и оформих крайния вариант на офертата. Щях да свърша и част от работата.

Сега я намерих и като я сравнявам с горното, ми е изключително странно как гореспоменатият "изпълнител" е бил предпочетен пред нашето предложение...
Погледнато сега е странно. Тогава имахме много оферти, за съжаление нито един с реализирани проекти в тази ниша, за видим нещо вече работено. А от начина на първоначалната комуникация и телефонни разговори останахме с впечатление, че знаят какво вършат и макар да съм имал известни съмнения, все съм предполагал че ще предадат някакъв проект, а не тотална подигравка
 
Нова година за чудо и приказ са изкарали с "програмиста". Подаръците определено не са били от Дядо Коледа. Аз бих прежалил част от парите, ако въпросния "договор" покрива критериите на някоя компания за събиране на вземания. Да го потормозят малко.
 
Щях да питам в коя реалност хора с такъв сайт и такова портфолио са в състояние да направят нещо от рода на https://www.sofascore.com/, ама гледам, че са си спряли сайта... (https://cscbg.eu/)

Решили са, че 5к лева ги оправят за близко бъдеще и няма да работят повече.
 
Такива хора как може да спят спокойно що за съвест имат...

И аз това си мислех докато четях историята.

Просто не е трябвало да пращаш цялата сума. Обикновено се работи на части с някакво капаро и плащаш на седмица - с изчакване на резултат, даже като си предплащаш, чакаш и код, колкото и да е недовършен. Ти сам си казваш, че очакваш забавяне и тн., тоест наясно си с програмистките пинизи.

Едва ли ще може да се докаже за какво си дал тия 5К, ако не сте описали в детайли техническо задание... да не говорим, че като си превел по банка пари, шансът да ти ги върнат е нищожен. Освен ако получателят не се смили над теб.
 
Ами бате, нашата оферта дето ти дадохме , беше по-малка , и с разни неща като dev server и milestones, Laravel, евентуално Vue/React, а ти си се спрял на тоя ( има рег във форума въпросният ), дето никога не е пипал подобно нещо.
Човека по едно време искаше, да покажем 'демо', че сме можели да работим с апи-то. Хубаво - то реално не знам защо му беше, при положение, че се предполага, че всеки може да работи с апи, ако се занимава с това. Сложих един ларавел, вързах нещата като хората, да изкарва въпросни мачове за днес от определени лиги, CRUD имаше дори, да добаве което ID иска за да се виждат и други мачове - хубаво, не съм се занимавал много, сигурно 3 часа - автора дори не си и направи труда да влезе мисля, което ми направи лошо впечатление, не знам, явно реално искаше да му покажем някакво демо с всички функци, но пък това ще бъде голяма част от системата, а да пишем някакъв сносен html покрай това и повече страници - и то за demo showcase, не ми се видя окей. Дотам ни беше комункацията де, явно Пламенчо го е омагьосал някак.

Сега чекнах и датите, нас ни кара да му правим demo showcase с реалното апи на 8ми, а в темата, се разбира , че му е превел пари на 6ти . Meh
 
Последно редактирано:
Пич не, че нещо ама ти си си виновен, тук са ти писали оферта още 5 човека. Занимава и една от моите фирми също. При положение, че те ти писаха 2 учтиви мейла с искане за инфо какво се случва с проекта, а ти даже не благоволи да върнеш един мейл, че си се спрял на друг изпълнител.
Сега какво си тръгнал да ревеш, като щипана мома по форумите и фейсбук ? Научи се за другия път да се държиш, като МЪЖ, че да получиш същото отношение.
А за другите, които взимате страна независимо чия, не е никак приятно да те прецакат с 5к и не го пожелавам на никого, но имайте предвид и че въпросния пишман тарикат бизнесмен не е стока, така че не е ясно и каква е била цялата комуникация. На нас ни се представя само едната гледна точка, имайте едно наум !
 

Горе