Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Здравейте:)
Вече написах една статия /беше ми по-трудно, отколкото очаквах/, но отново имам въпрос...Как мога да правя проверки за евентуални правописни, пунктуални или технически грешки?
Статиите ги пиша в Word.
Благодаря предварително
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Това не е работа за всеки - изисква се перфектно владеене на езика, богат речник (вкл. синонимен речник), богата обща култура, правилен изказ и формулиране на изреченията и още много други. Пробвай се, ако ти харесва да пишеш, с времето ще си изчистиш грешките.

П.С - Само на мен ли заглавието не ми се струва ок - Copyrighting не е Copywriting :)
 
Re: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

П.С - Само на мен ли заглавието не ми се струва ок - Copyrighting не е Copywriting :)

Оп, това е моя грешка или не. Да, не е правилно. Друго е Copyrighting :) НО може да се приложи и това. :) Сменено.
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

Как се пишат и пренаписват статии? Разбирам, че питам за неща от кухнята, но все още съм далече да ви бъда конкуренция.
Благодаря предварително на тези, които ще ми отговорят...

Писането на статии, Евелина, е като шофирането - първоначално е трудно и бавно, но, веднъж научиш ли се, превръща се в удоволствие.

Ще ти кажа как работя аз, колегите могат да допълнят за себе си.
Първо, писането е двуяк процес.
От една страна е въпросът с наситеността на ключовите думи и уникалността на текста - неща от технически характер, които в процеса на работа ще "интериоризираш".

Следващият момент е по-тънък. Когато тръгвам да пиша, мисля как да създам полза на читателя. Ако не успееш да създадеш полза, всеки напън по предната точка рано или късно ще се окаже безсмислен.

Полза в писането на съдържание се създава с нещо ново. Т.е. винаги търси какво ново да кажеш, което не си срещнала в първите страници на Гугъл, търсейки информация по темата, върху която работиш. Лично на мен ми е неразбираемо как един автор на съдържание може просто да съшива текст от няколко вече написани статии, преразказвайки ги, така че да получи търсения процент уникалност. Затова е важно да знаеш чужд език.

Ако знаеш език, винаги можеш да си уверена, че (след по-кратко или по-обстойно търсене) ще попаднеш на информация, която ще бъде привлекателна за аудиторията, към която пишеш.

Добре е и да четеш книжки. Аз си отбелязвам цитати, примери (хубаво е да боравиш с примери) и думи (не знаеш колко много думи има, чието значение си заслужава да бъде търсено из тълковните речници и които нерядко влизат в употреба).

Също така, поне в началото, пиши на теми, по които си компетентна. Аз имах късмет, защото първите ми опити в писането на съдържание за сайтове стартираха в ниша, тясно свързана с предмета висшето ми образование: имах достатъчно литература, а и собствени трудове, на които се опирах, докато придобия самочувствие и започна да поемам по-разнообразни ангажименти.

За финал, преценявай добре времето си! Не се ангажирай със задачи, чиито срокове не са по силите ти.

Успех и клиенти!
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

Здравейте:)
Вече написах една статия /беше ми по-трудно, отколкото очаквах/, но отново имам въпрос...Как мога да правя проверки за евентуални правописни, пунктуални или технически грешки?
Статиите ги пиша в Word.
Благодаря предварително

За правописни грешки слагаш майкрософт уорд от замунда, и почва да ти показва навсякъде правописните грешки, дори тук във форума, докато пишеш. За друго не съм срещал полезен инструмент, но аз и не се занимавам много, пиша си само в моите сайтове.

Иначе за левче на 100 думи не ти трябва да си кой знае какъв професионалист, а конкретно тук трудно ще си продадеш статията за повече. Така че, въобще не се притеснявай да си пуснеш обявата за статии, приеми го като обучение, че пари няма да направиш е ясно, но ако смяташ да се занимаваш с това поне опит ще натрупаш. А и ще спечелиш левче за бонбони :wink:
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

Здравей и от мен!
По темата и въпросите ти - първо трябва да имаш желание да пишеш. Без нагласа /може да го разбираш и като вдъхновение/ нищо не се получава.
За всеки текст е важно да бъде четивен, тоест да се чете с лекота, за да поддържаш интереса на аудиторията. Избягвай прекалено дълги и сложни изречения, стреми се към ясен и кратък изказ. Богатият речник е огромно предимство, но прекалено сложни и непознати думи не се препоръчват.
Задължително е да създаваш статии с издържан синтаксис, граматика, пунктуация. Ако някакъв пропуск в това отношение се набива в очите на читателя, вероятно няма да продължи да чете.
Уникалността и полезната информация, която поднасяш със статията е от изключителна важност. Ако притежаваш умението да създаваш оригинален и полезен текст, ще имаш добър успех в това начинание.
Относно пренаписването, става въпрос за преразказване, като промените трябва да се изразяват в използването на подходящи синоними. Запазваш основната тема и не внасяш лични виждания или твои примери по нея. Тоест при преразказването си малко по-ограничена, но всъщност може би това е начина да се научиш да пишеш и може би е по-добре да започнеш именно от това.
Проверката за грешки и брой думи е въпрос от техническа страна на нещата, тях всеки може да научи.
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

Proofing tools е инструмент, също разработен за Microsoft Office. От Zamunda можеш да си го изтеглиш.
 
От: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Можеш и да влезеш в подписите на някои от колегите, които са дали линкове към свои статии. Как се пише статия - интересно, грамотно и със собствени думи.
Никой не се е родил научен, най-добре напиши нещо и сложи линк и хората ще ти кажат кое е наред и кое не.

Искам и аз да се включа с въпрос - пиша статия и къде в нет-а трябва да я кача публично, за да си сложа линк в подписа и да може да се влезе и прочете? Извинете ме за босият въпрос :)
 
Re: От: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Искам и аз да се включа с въпрос - пиша статия и къде в нет-а трябва да я кача публично, за да си сложа линк в подписа и да може да се влезе и прочете? Извинете ме за босият въпрос :)

Здравей и добре дошла. ;)

Как така къде в нета...като портфолио или като нормална стагия - част от сайтбна дадена тема?
 
От: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Искам и аз да се включа с въпрос - пиша статия и къде в нет-а трябва да я кача публично, за да си сложа линк в подписа и да може да се влезе и прочете? Извинете ме за босият въпрос :)

Ако нямаш сайт с удоволствие ще я кача в някой от моите ;) Но хайде да не съм нахален, отвори си тема като натрупаш мнения, пусни 2-3 безплатни ревю статии за колеги, които да напишат отзиви и евентуално други да си поръчат от теб статии срещу заплащане. Другият вариант е да си направиш блогче и там да си я пуснеш. Във форума има достатъчно инфо как можеш да си направиш блог, напълно безплатно можеш да направиш това в blogger.com, платформата на google. Няма нужда да плащаш нито за домейн, нито за хост.
 
От: Re: От: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Здравей и добре дошла. ;)

Как така къде в нета...като портфолио или като нормална стагия - част от сайтбна дадена тема?

Ами имам предвид, че нямам някой, който да ми е поръчал дадена тема (първа ми е публично), искам просто каквато и да е готова моя статия да я кача, за да могат другите да я видят и евентуално да я харесат (ако все пак я харесат). След това вече който ми поръча, ще си я качва по сайтовете. :)
 
От: От: Как се пише и пренаписва качествено...Copyrighting

Ако нямаш сайт с удоволствие ще я кача в някой от моите ;) Но хайде да не съм нахален, отвори си тема като натрупаш мнения, пусни 2-3 безплатни ревю статии за колеги, които да напишат отзиви и евентуално други да си поръчат от теб статии срещу заплащане. Другият вариант е да си направиш блогче и там да си я пуснеш. Във форума има достатъчно инфо как можеш да си направиш блог, напълно безплатно можеш да направиш това в blogger.com, платформата на google. Няма нужда да плащаш нито за домейн, нито за хост.

Добре, благодаря ти, значи блог трябва да си направя :) Дано само не изглежда постно с някаква тема самотна и да успея да напиша няколко поне, че да заинтригувам някой :) никой няма да хареса, ако е едно единствено нещо, което седи и скучае в пространството ;) А мисля и да пробвам другия вариант с ревю статии, за да ги разгледат тук, който желае. Къде (в кой раздел) се пуска ревю? Или когато вече мога да публикувам тема във форума, ще го напиша?
 
От: Как се пише и пренаписва качествено...Copywriting

Крайно интересна дискусия. Благодаря на всички участници в нея, защото полека започвам да си оформям картината. Тепърва свиквам с форума... :wink:
 

Горе